• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

ATA TO SATA

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Todor91

On your way to fame
8 јануари 2008
808
695
Todor91's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8750H CPU @ 2.20GHz
Motherboard
Asus P8B75-M LX
Storage
ssd m2 KINGSTON SA1000M8240G| Hard Drive: Western Digital WDC WD10SPZX-17Z10T1
RAM
Kingston 24 GB (DDR4-2662)
Video card
NVIDIA GeForce GTX 1050 4096 MB GDDR5
Mouse
Bloody V7
Monitor
MSI
OS
Microsoft Windows 10 (10.0) Professional 64-bit
jas imam ata hard disk i sakam da stavam sata znam deka se razlicni konektorite ama mi kazaa deka imalo konektori od ata vo sata sto pravat ke mozete da mi kazete dali ke mozam da uklucam taka i dali ke vrsi dobra rabota pls.cekam odgovor :)
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Не верувам дека ова е возможно оти двата хард диска работат на различен принцип ...
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Постојат адаптери за струјниот кабел од АТА во ЅАТА, ама за кабелот за податоци немам сретнато.
 

The Shadow

Intern
30 март 2008
576
5
мислам дека сум слушнал за вакво нешто ама како што рече aleksandar_te,немам сретнато некои податоци за ова.
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,331
28,687
kalco.ru
tesko deka gi ima u makedonija ali nesum mnogu siguren odi rasprasaj se ako najdes pisi kade i kolku aj pozzz
 

Neso

Gaining Experience
14 јуни 2008
222
252
Skopje
Neso's setup  
Processor & Cooler
XEON [email protected] (1.28 v) Antec h20 920
Motherboard
ASUS ROG III Gene
Storage
Samsung 840 EVO
PSU
Cooler Master Silent 850W
RAM
3x4Gb kingston
Video card
Radeon HD5870 1Gb GDDR5
Case
Lian Li A06
Mouse
Gigabyte M6580
Keyboard
Mediatech
Audio
On board
Monitor
Apple Cinema Display HD 23"
OS
OS X Mavericks

draganask

Intern
28 јуни 2008
1
0
Ги има во АМЦ Мегастор. :) Утре работат до 15 часот па можеш да наминеш и да си завршиш работа. Поздрав
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
194
M

Mr.Alien

Гостин
Има кај нас, немај гајле, само "проџарај" низ градов. Во Анхоч имаа, не знам дали има уште, види и во АМЦ Мегастор. Адаптерот е тој од сликата, цената е од 400 до 600 денари (зависи модел и производител). По мене, ова е фрлање пари, пошто ништо нема да добиеш во поглед на перформанси. Единствено е "оправдано" ако IDЕ каналот ти треба, на пример, за два режачи или слично, а имаш само еден IDE канал на плочата.
 

Neso

Gaining Experience
14 јуни 2008
222
252
Skopje
Neso's setup  
Processor & Cooler
XEON [email protected] (1.28 v) Antec h20 920
Motherboard
ASUS ROG III Gene
Storage
Samsung 840 EVO
PSU
Cooler Master Silent 850W
RAM
3x4Gb kingston
Video card
Radeon HD5870 1Gb GDDR5
Case
Lian Li A06
Mouse
Gigabyte M6580
Keyboard
Mediatech
Audio
On board
Monitor
Apple Cinema Display HD 23"
OS
OS X Mavericks
Нешо дај ургирај да си ја средите малце страната на АМЦ, стварно на ништо не личи вака...
Vo ponedelnik mi e posleden den, a posle novo rabotno mesto, taka da nemam veke nikakvi ingerencii ponataka.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,737
Мислења
856,421
Членови
29,741
Најнов член
Bitpb
На врв Дно