Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Ata/reng -.-

Статус
Затворена за нови мислења.

Ata

Intern
21 април 2007
418
14
Очекувам од форумов и членовите да ми презентираат новости, свежи и добри информации, а не кукања и други бесмислени коментари.

Ова мислам дека е премногу дрско од твоја страна.

ПА кој си ти тебе некој да ти е должен да ти "презентира новости, свежи и добри информации".

а не кукања и други бесмислени коментари.

Затоа ова е и форум, да разменуваме наши (свои лични мислења), а ако тебе коментарите на одредени членови на форумов ти се гледаат "бесмислени коментари" слободно можеш да дискутираш, и да докажуваш некои свои теории. Зашто вака мене ми личи дека ти си тој што кука.

Никој не се родил учен, и никој не знае се, но во најмала рака, ако не друго, можеш да го почитуваш трудот и времето што некој седнал и напишал објаснување/упатсво за некоја тема, го споделил своето знаење, за и други да научат нешто.

Зашто ако сите така постапуваме, наместо да сме неми посматрачи на сите дискусии, и да чекаме некој друг да ни "презентира новости, свежи и добри информации" форумот ќе пропадне.

Ако нешто не ни се допаќа и сакаме да го промениме , треба да почнеме да се променуваме себени, нашиот став и нашите гледишта.

Како за промена наместо да кукаш, би можел да одвоиш неколку часа од твоето драгоцено време и да напишеш некој туториал, па истиот да го постираш со што би се зголемила содржината на "новости, свежи и добри информации"
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
Не дека кажа нешто погрешно, туку морав да го преместам постов бидејќи нема допирни точки со темата.

Според мене, во голем дел, во право сте и двајцата :)
 

reng

Intern
13 август 2007
683
19
Како прво сум зачленет неодамна и веднаш се вклучив во дискусиите за да помогнам некако, со своето искуство и да презентирам одредени информации кои би можеле да бидат од помош. За туториал не е ова место погодно, па затоа постојат блогови и блогот кој го правиме заедно со Петар. Тоа е туториал за Visual basic неодамна е почнат и очекував да има коментари за истиот како една мотивација за да се продолжи со истиот, но досега нема заинтересирани иако и понатаму ќе се продолжи со постирање на нови постови.
Мислам неколку пати го посетувам форумов и некако немам многу што да откријам од истиот, само ако ми треба помош, тогаш можам да побарам од членовите. Лично мислам дека освен помош форумов треба да има теми кои секој дневно ќе се полнат со интересни информации. Гледам дека има еве една страница технологија, најверојатно креирана од еден човек, но мислам дека е многу подруго повеќе луѓе да бидат вклучени во тие теми.
Јас несакам и неможам да се посветам толку многу на форумов, но верувам дека има такви кои со задоволство ќе работат на форумов. Морам да критикувам за да се поправи сликата на форумот, ако не критикува никој тогаш ќе стане пуст, а тоа не би било добро за никого нели. Сепак моите критики се добро намерни и во иднина ќе се обидам да пуштам јас лично некои новости.
 
M

Mr.Alien

Гостин
@renq

Кукања и бесмислени коментари....ова делува како сите постови да се токму тоа. Мое мислење.
Не велам дека немало и понекој бесмислен коментар. Можеби и некој од моите постови е таков, не велам дека не.
Во ред е да се критикува, укажува, предлага, но сепак....
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
Во ред си е, се сложувам со renq.. Му го имам видено блогот претходно му благодарам за поддршката.
Треба, треба нови работи, интересни дискусии, теми.. Сите се трудиме. Ќе се потрудам лично повеќе да се залагам и да ги мотивирам другите членови..

Не треба да има простор за кукања и препукувања.. Се надевам дека на форумов му претстои светла иднина зошто знам дека во македонија има многу мудри, бистри и успешни луѓе кои располагаат со знаења во оваа област. Напредокот е доста поголем кога се разменуваат искуства и мислења, тоа е и целата поентата на форумов.
Не е направен за техничка поддршка на сурфери, иако и тие можат да црпат многу корисни информации од него.
 
M

Mr.Alien

Гостин
@ renq

http://visualbasic.blog.com.mk

Браво. Е, вакви работи почитувам. Едноставно, прегледно, концизно и јасно. Продолжи како си започнал.
Се надевам дека ќе има и за Access, Delphi, CAD, 3D Max...
 

Ata

Intern
21 април 2007
418
14
Јас строго пишав кои делови од постот на ренг ги цитирав.
И баш за тоа напишав.
Нормално дека сите можеме да даваме совети и идеи и наше право е да кажеме ако нешто не ни се допаќа.

Начинот на кој тој тоа го кажа (не знам сто мислел) ама не е во ред.

Тој напиша:

"Очекувам од форумов и членовите да ми презентираат новости, свежи и добри информации, а не кукања и други бесмислени коментари."

Целиот прблем кој јас го нагласив е во тоа фамозно "ми", значи истата реченица без него е во ред.

Очекувам од форумов и членовите да презентираат новости, свежи и добри информации, а не кукања и други бесмислени коментари."

Ова скоро сите нормални го очекуваат. Последниот дел за бесмислените коментари, е малце нападен, но ок.
Има голема разлика помеќу двете пораки кои ги напишав.
По првата тој строго имплицитно кажува дека НЕМУ треба да му презентираат новости, добри и свежи информации.

Додека во втората реченица (која тој не ја напиша), смислата е дека (доколку така напишал) очекува на форумов луѓето повеќе да се занимаваат со постирања на информации и знаења, отколку да се препукуваат помеќу себе.

Аднријески ако ти се сложуваш со реченицата таква каква што ја постира ренг (ако ти си го сватил второто значење кое јас го опишав - тоа се две различни работи) тогаш јас немам зборови. Занемев. Се изненадив. Не очекував такво нешто. Не барем од тебе.
 

reng

Intern
13 август 2007
683
19
Тоа „ми“ не само што има едно некултурно значење какво што ти го кажуваш и си го разбрал има и друго значење. Ти си го разбрал дека вие сте должни само мене да ми ги презентирате тие информации. Второто културно значење на тоа фамозно „ми“ е дека јас лично би сакал да добијам новости, бидејќи сум нов член и не сум учествувал досега многу и очекувам да има такви информации.
Мислам дека повеќе нема потреба за истово да дискутираме и ако мислите дека за тоа треба да се извинам се извинувам, како и за моиве моментални бесмислени коментари или коментари надвор од намената на форумот.
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
Аднријески ако ти се сложуваш со реченицата таква каква што ја постира ренг (ако ти си го сватил второто значење кое јас го опишав - тоа се две различни работи) тогаш јас немам зборови. Занемев. Се изненадив. Не очекував такво нешто. Не барем од тебе.

Еве што напишав во врска со тоа:

Не дека кажа нешто погрешно, туку морав да го преместам постов бидејќи нема допирни точки со темата.

Според мене, во голем дел, во право сте и двајцата :)

Тоа не значи дека се сложувам, ниту дека целосно сте во право :)

Во друг пост напишав дека се сложувам и тој се однесуваше на другиот пост на reng. Нема врска со првичниот.

Во секој случај сакав да ја смирам топката, да не дојде до непотребни препукувања меѓу членовите, а за такви работи сигурно не беше местото таму па морав да го префрлам мислењето. Да, бев малку потолерантен кон reng, ама ништо лично. Едноставно неможев да му го поделам постот на 2 дела и едниот да го оставам таму а другиот да го префрлам овде.

Извини ако сум ти створил впечаток дека мислам дека тие две значења се исти.. Разликата е очигледна.. Нема потреба од занемување и изненадување :LOL: Му треба на форумов малку порелаксирана атмосфера ама сепак со почитување на правилата
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
Тоа „ми“ не само што има едно некултурно значење какво што ти го кажуваш и си го разбрал има и друго значење. Ти си го разбрал дека вие сте должни само мене да ми ги презентирате тие информации. Второто културно значење на тоа фамозно „ми“ е дека јас лично би сакал да добијам новости, бидејќи сум нов член и не сум учествувал досега многу и очекувам да има такви информации.
Мислам дека повеќе нема потреба за истово да дискутираме и ако мислите дека за тоа треба да се извинам се извинувам, како и за моиве моментални бесмислени коментари или коментари надвор од намената на форумот.

Мене лично ми смета што е тоа баш таму напишано, има неколку места на форумов каде што се добредојдени таквите постови на пример http://it.com.mk/forum/forumdisplay.php?f=13

За изразувањето, лично, твоја работа си е. Начинот на изразување е личен избор и одраз на културата на еден член..
Доколку некој претера со тоа ќе биде предупреден, баниран и слично :)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.132
Мислења
975.257
Членови
35.440
Најнов член
Tr.Krstev
На врв Дно