1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Рецензија ASUS Zephyrus M GM501

Дискусија во форумот 'Преносни компјутери и таблети' започната од AleksandarT, 17 Јуни 2018.

 1. AleksandarT

  AleksandarT
  Gaining Experience

  107
  116
  24 Февруари 2011
  Еден од најактуелните лаптопи на пазарот моментално, е новиот модел Asus Zephyrus GM501 кој е еден од најдобрите тенки гејмерски лаптопи.
  Интересно кај овој лаптоп е што има 'hinge mechanism design' - тоа значи дека лаптопот се подига кога се отвара екранот - и се ствара отвор кој помага при ладењето на лаптопот
  Го земав во петокот од Бугарија (Онлайн магазин за техника — Ardes.bg - веќе им е out of stock), па сакам да го споделам моето искуство за овие 3 дена.
  Лаптопот доаѓа во мала кутија која кога се отвара го има истиот механизам како лаптопот - се "подига"

  upload_2018-6-17_23-34-13.png

  upload_2018-6-17_23-24-38.png

  Еве ги спецификациите на лаптопот:
  CPU: i7 8750H
  GPU: GTX 1070 (Full)
  Monitor: 15.6 inch 1920x1080 pixel 144 Hz GSync 3ms IPS Panel
  RAM: 16 GB DDR4 2666Mhz (can support up to 32 GB at this time - 64 GB when 32 GB memory sticks come to the market)
  SSD: Samsung SM961 256GB NVMe
  HDD: 1 TB Seagate Firecuda SSHD
  Weight: 2.5 Kg
  Height: 2cm
  Power Supply: 230W
  Wireless Chip: Intel Wireless-AC 9560 802.11ac, that supports Bluetooth 5

  Во прилог слика од спецификациите од CPU-Z
  upload_2018-6-17_23-40-49.png

  Лаптопот располага со прилично солиден број на портови:
  Порт за полнање, HDMI 2.0, 4x USB-A 3.1, 3.5mm audio jack, Thunderbolt 3, Kensington lock
  Нема SD Card Reader, а нема ни LAN Port, што е малку недостаток, но може да се купи адаптер LAN To USB доколку има потреба од тоа.

  За перформансите што ги поседува лаптопот е прилично тенок и лесен.
  upload_2018-6-17_23-42-22.png

  upload_2018-6-17_23-42-56.png

  Лаптопот има солидни звучници коишто вадат 'OK' звук, но не поседува subwoofer.
  Според мерењата на телефонот кои ги направив максимум беше 84 DB
  upload_2018-6-17_23-45-40.png

  Во врска со бучавата на maximum load и вентилаторите сетирани на најјако - измерив 66 DB
  upload_2018-6-17_23-46-39.png

  Екранот на лаптопот е 1920x1080 IPS Panel so 144 Hz и 3 ms response time, што е идеално за гејминг.
  upload_2018-6-17_23-48-41.png

  Лаптопот поседува со Gaming Center software - каде што може да се прават различни подесувања (Промена на RGB-то на тастатурата, промена од G-Sync во Optimus, Забрзување на вртење на вентилатори).
  upload_2018-6-17_23-51-0.png

  Интересно е што овој лаптоп подржува и G-Sync и Optimus - ова се прави со кликање на GPU Mode во Gaming Center и со рестарт се променува модот.

  Постојат 3 мода во кои работат вентилаторите - Silent, Balanced и Overboost.
  Кога е на Silent лаптопот е бесшумен и воошто не се слуша. На Balanced зависи од оптеретувањето, а на Overboost вентилаторите вртат најбрзо и се добива најдобар перформанс.

  Дизајнот на 'hinge' механизмот е добар и помага во тоа да се добијат супер перформанси.
  upload_2018-6-17_23-57-19.png
   
  На Nikola Sone, prichina, gOJDO и уште 21 други им се допаѓа ова.
 2. AleksandarT

  AleksandarT
  Gaining Experience

  107
  116
  24 Февруари 2011
  Не дозволуваше прикачување на повеќе од 10 слики во првиот пост, па ќе продолжам на овој пост.
  Од игри, инсталирав Overwatch и Far Cry 5 и направив тест на нив.
  Тестовите се направени со Overboost мод на вентилаторите
  Far Cry 5, на ултра сетинзи, ми вадеше скоро исти резултати (направив 3 теста и отстапувањата беа минимални max-87, min 64 fps)
  upload_2018-6-18_0-2-24.png
  Во врска со Overwatch, на Epic сетинзи добивав 100+ FPS, што е одлично за игра од таков тип.

  Направив и benchmarks (Cinebench, Timespy, FireStrike и SkyDiver), и добив прилично солидни резултати за лаптоп
  Cinebench:
  upload_2018-6-18_0-6-12.png
  Time Spy:
  upload_2018-6-18_0-5-19.png
  Fire Strike:
  upload_2018-6-18_0-6-49.png
  Sky Diver
  upload_2018-6-18_0-7-26.png

  Во врска со батеријата, лаптопот поседува батерија од 55 Wh, што е прилично малку, но тоа е жртвата која мора да се направи за да се добие место за SATA SSD на ваков тенок лаптоп.
  За надградување пак, прилично е лесно и не треба да си професионалец да го отвориш долниот дел, каде што може да се променат дисковите (SSD-то и HDD-то) и да се стави уште една плочка рам.

  Како единствена замерка според мене е што за 2018-та година екранот има големи 'Bezels', но сепак пред да земам лаптоп размислував на сите фактори и одлучив дека овој не ми има толкава важност.

  Доколку имате некои дополнителни прашања слободно пишете.
  Поздрав
   
  Последна промена: 18 Јуни 2018
  На prichina, tigar, gOJDO и уште 13 други им се допаѓа ова.
 3. mkextremer

  mkextremer
  On your way to fame

  1,058
  939
  4 Февруари 2014
  Машко
  Хух...... А цена? :D
   
 4. Enquito

  Enquito
  On your way to fame

  1,029
  627
  8 Август 2017
  Машко
  Aсус одсекогаш биле најдобри за лаптопи, без конкуренција. Мене одсекогаш ми се свиѓале овакви лаптопи со доста добри перформанси, но не со претеран гејминг изглед и дебелина. Значи нешто измеѓу Zenbook и G703 например.
   
 5. DemoUser

  DemoUser
  On your way to fame

  790
  739
  27 Април 2010
  Машко
  Јас имам прашање и замерка.... од кога го меркам лаптопов зашто не кажа кога купуваш да ти дадам кеш да донесеш и за мене наваму еден :) тоа ми е најголема замерка и сега уште повеќе лиги ми направи :)
  Е сега ме интересира дали имаа со ГТХ 1080 од тој модел и од која продавница ти е земен, дали го купи директно од бг или го праќаат до мк они.


  Едит : Ако сакаш ликвид паста термал гризли да смалиш уште 7 8 степени на темперетура слободно дојди кај мене среди си го лаптопчето :p ем да му се излигавам малце :)
   
 6. AleksandarT

  AleksandarT
  Gaining Experience

  107
  116
  24 Февруари 2011
  Кога го зимав јас имаа и GTX1080 MAX Q верзија - ASUS GX501GI - што е поскапа верзија но и тастатурата е различно поставена - но сега гледам на вебсајтот немаат.
  @mkextremer -Го земав 4599 лева.
  Гледам го имаат и тука на страната, па евентуално може да се земе и од тука.
  Разлика помеѓу ardes.bg и овие pcstore.bg е тоа што преку ardes не може да се врати назад данокот, а преку pcstore.bg може.
  Кога прашував јас во pcstore.bg го немаа на лагер и затоа не го земав од таму - па не можев да си повратам ддв-то.
  Инаку ако се врати ддв-то - се враќа околу 580 лева - што го носи лаптопот до цена околу 4000 лева.
  Лаптоп Asus ROG Zephyrus M GM501GS-EI003T на изгодна цена от PCStore.bg
  Asus GX501GI i GM501GS go ima i tuka
  Лаптопи и компютри на цени достъпни за всеки - ПИК Компютър

  @DemoUser - сега во моментот не, ама во иднина сигурно ќе сакам да му ставам паста за да се намали температурата :)
   
 7. Malfurrion44

  Malfurrion44
  Intern

  18
  17
  18 Јуни 2018
  Машко
  Kako si zadovolen od zephyrusot do sega ? Jas se mislam izmegju nego i msi stealth.
   
 8. AleksandarT

  AleksandarT
  Gaining Experience

  107
  116
  24 Февруари 2011
  Презадоволен сум искрено сега за сега.
  Што и да пуштам на него (игра, виртуелна машина, која било апликација) - буквално лета и нема никакви проблеми.
  Искрено, да сум на твое место би земал ASUS GL504GS - 96000 денари во нептун. Цената е топ за таков продукт - има горе доле исти перформанси како Zephyrus M (без G-Sync и Thunderbolt 3)
  Gaming Лаптоп ASUS GL504GS-ES056 15.6", i7-8750, 16/256GB SSD 1TB HDD, GTX 1070-8GB
  Мојот излезе нешто над 145 000 денари.
  Инаку ставив уште 16 ГБ рам за да работи во дуал чанел и работи перфектно.
   
  На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
 9. DemoUser

  DemoUser
  On your way to fame

  790
  739
  27 Април 2010
  Машко
  @AleksandarT никако да се средат цениве во нашава проклета земја, али сепак фала ме изненади нешто ново донеле во нептун па да видам како се движат цените да си споредам дали мојов вреди уште или не.
  Во врска со зефирусот ако го продаваш титни ми на мене првин во приватна порака унапред :) пред да го огласиш
   
 10. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,210
  13,069
  23 Јануари 2008
  Манга
  Што мило парче хардвер, ко да си го бирал за мене...создравје да си го газиш и за брзо уше поубав и подобар да ми даде Господ!
   
  На AleksandarT му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Malfurrion44

  Malfurrion44
  Intern

  18
  17
  18 Јуни 2018
  Машко
  Кога ќе се вратам во мк за месец дена му правам рецензија и јас на мојот да видеме кој поминал подобро со овие два ѕверови :D


  20180813_154602.jpg
   
  На AleksandarT и Astro им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...