• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Asus VS Toshiba

D

Администратор
31 март 2007
3,307
2,028
www.iwmnetwork.com
Нема такво нешто како Asus vs. Toshiba... Toshiba! Јес да се поскапи ама не се премногу. Кога веќе даваш пари, ако имаш можност, купи нешто посаглам.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

milevskiz

Intern
9 април 2007
214
5
Значи Toshiba :)
има ли врска coreduo и core2duo, мислам практично, оти core2duo се поскапи, дали вреде да се плака плус за тоа
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,455
1,246
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Зависи што ќе работиш со лаптопот, иначе нормално дека има врски во перформанси, и тоа многу.
 

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
абе јас имам АСУС ... али тошиба е далеку по јака марка од АСУС ... исто ко да пишеш Фуџицу Сименс вс АСУС
 

newpain01

Intern
24 јануари 2008
248
0
јас би ти предложил да си земеш нешто подобро, ни асус ни тошиба. изборот е твој
btw ич нејќам тошиби:))
и што се однесува до процесорот, обавезно core 2 duo:bravo:
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,312
16,293
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Toshiba за компјутерска индустрија е исто што и Toyota за авто индустрија.

Asus vs Toshiba = FIAT vs Toyota
 
M

Mr.Alien

Гостин
Ако сакаш да пратиш трендови, и ако ти треба за посериозно работење, земи Core2Duo. Со Core Duo ќе направиш добар однос цена / перформанси - ќе имаш машина со одлични перформанси и за пониска цена отколку со Core 2 Duo.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #10

milevskiz

Intern
9 април 2007
214
5
посериозно работење...... па користам visual studio ... кое што бара појак лаптоп, инаку коче :ermm:
 
Не сум сигурен дали Тошиба си произведува свои делови за лаптопите, ама ке предпоставам дека не. Тогаш би рекол вака:

Тошиба се бренд лаптопи, Асус се директни производители. Многу е возможно Тошиба да зимаат делови за лаптопите од Asus/Gigabyte/Foxconn/итн, да склопат све, да шлапнат лепенка и да се фокусираат на маркетинг за да создадат бренд и поскапо да ги продаваат своите лаптопи од Asus/Gigabyte/Foxconn/итн.

А ако испадне дека Тошиба сами си произведуваат делови, прешкртајте го погорното (ме мрзеше research да праам де)
 
M

Mr.Alien

Гостин
посериозно работење...... па користам visual studio ... кое што бара појак лаптоп, инаку коче :ermm:
За тоа и Core Duo ќе ти заврши работа. Не знам дали Visual Studio е оптимизиран за две јадра, не ми текнало да пребарам (ако некој знае нека постира). Доколку не е, двете јадра нема да имаат толкав импакт врз перформансите и со избор на малку постара технологија (Core Duo) ќе заштедиш пари, а пак ќе имаш јака машина. Дури и ако оваа апликација е оптимизирана за двојадрен процесор, сметам дека разликата во перформанси нема да дојде до израз до толкава мерка.
Разликата во цена можеш да ја инвестираш во нешто друго поголем хард, повеќе RAM...било што друго.
Одлуката е твоја. :bravo:
 
M

Mr.Alien

Гостин
@Sephiroth

Не ме држи за збор, ама мислам дека во една прилика, на Toshiba лаптоп, EVEREST "ја призна" матичната плоча под нејзиното уставно (фабричко) име - Toshiba. Дали BIOS-от содржи таква информација, дали таква е сторнирана во некое чипче, немам појма. Лично, чисто сумњам дека Toshiba има своја матична, од сопствено производство. Можеби друг им произведува и им шиба Toshiba бренд....
Лично навивам за ASUS.

LAST UPDATE!
Ова би можело да го поткрепи тврдењето на EVEREST
http://www.priorityelectronics.com/toshiba/k000002020.htm.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,706
3,055
Според она Што ми прошло низ рака мат4ематички излегува вака
Toshiba = IBM = Sony
Toshiba > Asus
Asus = Fujitsu = Dell
Asus > Acer, MSI itn
 
Хммм, интересно, значи и Тошиба е производител. Тежок избор, поготово кога сум се изнакупувал Асус ствари и сум презадоволен. Ама овој пат би идел со Тошиба, штознам, некако постилски им се лаптопите.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #16

milevskiz

Intern
9 април 2007
214
5
Е па ок Mr.Alien, тоа ме интересираше за coreduo или core2duo... и јас мислам дека поголем RAM би ја урамнотежил таа разлика со процесорот.... :) поздрав
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Не сум сигурен дали Тошиба си произведува свои делови за лаптопите, ама ке предпоставам дека не. Тогаш би рекол вака:

Тошиба се бренд лаптопи, Асус се директни производители. Многу е возможно Тошиба да зимаат делови за лаптопите од Asus/Gigabyte/Foxconn/итн, да склопат све, да шлапнат лепенка и да се фокусираат на маркетинг за да создадат бренд и поскапо да ги продаваат своите лаптопи од Asus/Gigabyte/Foxconn/итн.

А ако испадне дека Тошиба сами си произведуваат делови, прешкртајте го погорното (ме мрзеше research да праам де)
До некаде јас мислам дека е и подобро доколку Toshiba зема делови од други производители. Во тој случај би можеле да бираат различни делови, од различни производители, со добар квалитет, и доколку добро се оптимизира нивната меѓусебна соработка би се добиле доста добри перформанси.

Според она Што ми прошло низ рака мат4ематички излегува вака
Toshiba = IBM = Sony
Toshiba > Asus
Asus = Fujitsu = Dell
Asus > Acer, MSI itn
Не го потценувај DELL, јас повеќе би ги сменил местата на DELL и Toshiba во оваа споредба.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,312
16,293
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Интересна е дебатата, но залудна. Статистички во изминативе 20 години, од сите марки Toshiba има најквалитетни ноутбуци/лаптопи и овој тренд продолжува и денес.

И да, Toshiba сами си прават матични плочи и други делчиња за ноутбуците. Ако некој отварал Toshiba ноутбуци, знае дека од секогаш имале вградено најквалитетна електроника и делчиња.
Не велам дека ноутбуците на Asus не чинат, меѓутоа Asus прави од budget до high end ноутбуци. Toshiba прави исклучиво квалитетни ноутбуци.

Dell порано имаа квалитетни ноутбуци, но никогаш не биле поквалитетни од Toshiba. Во последниве неколку години вадат се почкарт и почкарт и воопшто не се конкуренција на Toshiba.
Дури и HP има поквалитетни компјутери од DELL.
 
Dell и HP би ги ставил најниско на листата, но не би ги ставил толку ниско Asus/Gigabyte/MSI/Acer. Квалитетни се. Фуџитсу би ги ставил во иста корпа со Dell и HP, а Тошиба/Леново/Сони би ги ставил најгоре на листата.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #20

milevskiz

Intern
9 април 2007
214
5
TOSHIBA Satellite L300-17L
so konfiguracija:
Procesor: Intel® Pentium® Dual-Core Processor T2390 (1 MB Cache, 1.86 GHz, 533 MHz FSB)
Monitor: 15.4" TruBrite® (1280 x 800)
Chipset: Mobile™ Intel® GL960 Express
Memorija: 2 GB (1 x 2.048 MB) DDRII 667 MHz (2 slota, max 4 GB)
Hard disk: 250 GB S-ATA (5400 rpm)
Optički uređaj: DVD±RW
Grafika: Intel® GMA X3100 (do 358 MB dijeljene sistemske memorije)
Mreža: 802.11b/g • 56k modem • Ethernet 10/100
I/O portovi: 3 x USB2.0, 1 x audio izlaz, 1 x mikrofonski ulaz, 1 x RJ-11 (modem), 1 x RJ-45 (ethernet), 1 x VGA (15-pin D-sub)
Ostalo: Express Card™, Integrirana web kamera, Integriran mikrofon
Baterija: Lithium-Ion
Operativni sustav: NO OS
Dimenzije: 362 x 267 x 33/37.7 mm (Š x D x V)
Težina: 2.69 kg
Boja: srebrno - crna

utre ke odam da ja zemam :nazdravje: :)
pa neznam dali ke zgresam :LOL:
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3,036
203
404
www.igorjanevski.com
TOSHIBA Satellite L300-17L
so konfiguracija:
Procesor: Intel® Pentium® Dual-Core Processor T2390 (1 MB Cache, 1.86 GHz, 533 MHz FSB)
Monitor: 15.4" TruBrite® (1280 x 800)
Chipset: Mobile™ Intel® GL960 Express
Memorija: 2 GB (1 x 2.048 MB) DDRII 667 MHz (2 slota, max 4 GB)
Hard disk: 250 GB S-ATA (5400 rpm)
Optički uređaj: DVD±RW
Grafika: Intel® GMA X3100 (do 358 MB dijeljene sistemske memorije)
Mreža: 802.11b/g • 56k modem • Ethernet 10/100
I/O portovi: 3 x USB2.0, 1 x audio izlaz, 1 x mikrofonski ulaz, 1 x RJ-11 (modem), 1 x RJ-45 (ethernet), 1 x VGA (15-pin D-sub)
Ostalo: Express Card™, Integrirana web kamera, Integriran mikrofon
Baterija: Lithium-Ion
Operativni sustav: NO OS
Dimenzije: 362 x 267 x 33/37.7 mm (Š x D x V)
Težina: 2.69 kg
Boja: srebrno - crna

utre ke odam da ja zemam :nazdravje: :)
pa neznam dali ke zgresam :LOL:
Која е цената на ова? бтњ нема OS?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,708
Мислења
862,884
Членови
30,052
Најнов член
Tomtomtom
На врв Дно