• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

ASUS TUF A15 FA506QM

 • Ја почнал/а темата
 • #1

Petar123

Intern
18 јануари 2018
17
2
Здраво, веќе 2 месеца размислувам да земам нов лаптоп и после неколку недели разгледување го бендисав овој модел:
.
Main specs: Ryzen 7 5800H, 16GB RAM, RTX 3060. Како што можете да видите лаптопов е бомба за парите (во споредба со другите понуди), па ме интересира дали некој го има и како е задоволен. Лаптопов ќе се користи за гејминг, но главната намена ќе биде програмирање и учење за факултет од октомври (ми треба портабилност).

Поздрав.

P.S: Дали некој има информација за колку време стигнуваат производи во Сетек бидејќи пред некое време го имаше, но денес бев и испадна дека го немаат на лагер и дали може да се порача од дирекција (магацин, не знам како им оди баш со нарачките)?
 

Fredy

Unstoppable
12 октомври 2014
1,020
2,516
Skopje
Fredy's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-8700K @5.Ghz /Noctua D14
Motherboard
ASrock Taichi Z370
Storage
970 evo plus 500gb + Kingston A2000 NvMe 1Tb + SSD Samsung 850 pro 256gb
PSU
EVGA SuperNova 750 G3
RAM
2x 8GB DDR4 Kingston HyperX Fury Black @3000Mhz
Video card
MSI 3070 Gaming Trio X
Case
NZXT s340 Elite
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
G.Skill Ripjaws KM780 RGB cherry mx brown
Audio
Sennheiser HD 518 + Kurzweil KS40A
Monitor
Asus RoG PG279Q 1440p 165Hz IPS
OS
Windows 10 Pro
Здраво, веќе 2 месеца размислувам да земам нов лаптоп и после неколку недели разгледување го бендисав овој модел:
.
Main specs: Ryzen 7 5800H, 16GB RAM, RTX 3060. Како што можете да видите лаптопов е бомба за парите (во споредба со другите понуди), па ме интересира дали некој го има и како е задоволен. Лаптопов ќе се користи за гејминг, но главната намена ќе биде програмирање и учење за факултет од октомври (ми треба портабилност).

Поздрав.

P.S: Дали некој има информација за колку време стигнуваат производи во Сетек бидејќи пред некое време го имаше, но денес бев и испадна дека го немаат на лагер и дали може да се порача од дирекција (магацин, не знам како им оди баш со нарачките)?
Затоа е таа цена.
Кога ќе го има на лагер ќе биде 10-15к поскап.
Стара фора им е ова,не е нешто ново.

Sent from my SM-G975U using Tapatalk
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

Petar123

Intern
18 јануари 2018
17
2
Затоа е таа цена.
Кога ќе го има на лагер ќе биде 10-15к поскап.
Стара фора им е ова,не е нешто ново.

Sent from my SM-G975U using Tapatalk
Не знам не ми се верува пошто претходниве денови го имаше со истата цена.
 

Trtka

Gaining Experience
11 април 2018
202
230
Нема врска лагерот, јас го порачав некни истиот , утре треба да биде стасан пред врата по таа цена...
Сутра ќе споделам импресии.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,296
16,235
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows

Bozoo

Gaining Experience
9 јуни 2012
345
391
Вака сеа лаптопот го земав пред неколку дена и е одличен купен е по таа цена што ја имаат пишано сетек.Одлични перформанси и ладење со еден збор ТОП!

За таа цена нигде нема подобар
 

Trtka

Gaining Experience
11 април 2018
202
230
Плус има Thunderbolt 4 кој не е наведен на стрната. Абе милина за префрлање од пц на пц. Рамот е на 3200 - 2х8gb. Малце е потежок од што сум навикнал. Сеуште инсталирам програми за да си поиграм подетално :) .
Иначе му кажав дека го познавам Гојдо и ми дадоа 2000 попуст, така ми дојде 68000 :) .
 
 • Ја почнал/а темата
 • #9

Petar123

Intern
18 јануари 2018
17
2
Плус има Thunderbolt 4 кој не е наведен на стрната. Абе милина за префрлање од пц на пц. Рамот е на 3200 - 2х8gb. Малце е потежок од што сум навикнал. Сеуште инсталирам програми за да си поиграм подетално :) .
Иначе му кажав дека го познавам Гојдо и ми дадоа 2000 попуст, така ми дојде 68000 :) .
Ме интересира, дали графичката е таа со 95W или друга е?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #11

Petar123

Intern
18 јануари 2018
17
2
Здраво, долго време не сум обрнал внимание на темава. Во врска со лаптопот, бидејќи долго време го немаше во Сетек, се одлучив и го купив ASUS ROG STRIX G713QM HX016. Лаптопов е ѕвер, нема зборови. Е сега на моменти знае на Desktop да ми се замрзне за секунда и потоа пушта и тоа малку не ми се допаѓа. Дали некој што го има лаптопов го има истиот проблем и доколку го решил дали ќе може да го сподели решението? Благодарам од напред. Поздрав.
 

PandaBomber

On your way to fame
13 јуни 2012
438
595
Здраво, долго време не сум обрнал внимание на темава. Во врска со лаптопот, бидејќи долго време го немаше во Сетек, се одлучив и го купив ASUS ROG STRIX G713QM HX016. Лаптопов е ѕвер, нема зборови. Е сега на моменти знае на Desktop да ми се замрзне за секунда и потоа пушта и тоа малку не ми се допаѓа. Дали некој што го има лаптопов го има истиот проблем и доколку го решил дали ќе може да го сподели решението? Благодарам од напред. Поздрав.
Со здравје да се служи. Прво почни со проверка во Event Viewer дали е оставен лог од проблемот. Оди во Control Panel - Administrative Tools - Event Viewer - Windows Logs и барај каде има предупредување или грешка во минутата кога ти замрзнал.

Офтопик: нели ви измислија бе некои екстерни графички, што е со цигливе од лаптопи, све е ама портабилно не е.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #13

Petar123

Intern
18 јануари 2018
17
2
Со здравје да се служи. Прво почни со проверка во Event Viewer дали е оставен лог од проблемот. Оди во Control Panel - Administrative Tools - Event Viewer - Windows Logs и барај каде има предупредување или грешка во минутата кога ти замрзнал.

Офтопик: нели ви измислија бе некои екстерни графички, што е со цигливе од лаптопи, све е ама портабилно не е.
Благодарам, подобар да си купите. Со замрзнувањето, не се исклучува компјутерот, само закочува (не мрда ништо една секунда) и после си работи нормално. Може не е ништо, ама на тие перформанси ги цената која ја платив нема смисла да ги прави овие работи.
 

AleksandarT

Gaining Experience
24 февруари 2011
123
182
Здраво, долго време не сум обрнал внимание на темава. Во врска со лаптопот, бидејќи долго време го немаше во Сетек, се одлучив и го купив ASUS ROG STRIX G713QM HX016. Лаптопов е ѕвер, нема зборови. Е сега на моменти знае на Desktop да ми се замрзне за секунда и потоа пушта и тоа малку не ми се допаѓа. Дали некој што го има лаптопов го има истиот проблем и доколку го решил дали ќе може да го сподели решението? Благодарам од напред. Поздрав.
Јас го имам G713QR од јануари, мојот дојде без Windows (сам инсталирав јас) и сум немал такви проблеми
 
 • Ја почнал/а темата
 • #15

Petar123

Intern
18 јануари 2018
17
2
Јас го имам G713QR од јануари, мојот дојде без Windows (сам инсталирав јас) и сум немал такви проблеми
Чисто прашање, што диск имате во компјутерот и колку време му треба да се подигне бидејќи уште од прв момент јас приметив дека се споро се подига и самиот диск да е извор на сецкањето?
 

AleksandarT

Gaining Experience
24 февруари 2011
123
182

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,517
Мислења
858,447
Членови
29,932
Најнов член
Sladzana.Angjelkovska
На врв Дно