Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

ASUS TUF 3070/3080 обавезно промена на термален пад и паста

gremlin

Octogenarian/2
18 октомври 2009
2.872
2.424
Скопје
gremlin's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 5800X - CM ML240L V2
Motherboard
Asus TUF B550 Plus
Storage
Samsung 990 Pro 1TB
PSU
1000W Corsair RM1000i
RAM
16GB DDR4 Kingston Renegade 3600Mhz
Video card
Zotac Geforce RTX 3070Ti 8GB AMP Holo Extreeme
Case
CM H500 ARGB
Mouse
Logitech G703
Keyboard
SteelSeries TKL
Audio
Realtek
Monitor
27" Mi 2K 165Hz
OS
Windows 11 Pro 64Bit
Пред некое време земав ASUS TUF 3080Ti користена секако, онака мал апгрејд од 3070 за евтино дур не дојде 5ххх серијата наредната година ...

Но користејќи ја графичката ми беа чудни температурите поточно 100 степени на хотспот и 89-90 на јадро и меморија (добро сеа претходната ми беше најдобриот модел на 3070ти па некако бев разгален 60 степени на јадро :)).

Повеќето сопственици и копачи ќе речат па така се дизајнирани нормално е толку да постига и тн. што не е далеку од вистината бидејќи графичката ќе трпи и таква температура но бидејќи беше користена одлучив да истражам малце која е причината за овие температури.
Мерејќи фреквенции и температури со GPU-Z приметив дека графичката прави термал тротлинг или поточно фреквенцијата на јадрото одма паѓа на 1600 Mhz и во GPU-Z PerfCap Reason вика дека е ради температура! Со мануелно поставување на фановите на 100% ситуацијата е скоро иста што значи дека топлината не се проводува добро до хитсинкот.

Кулеров ми личи доволно добар да ја лади графичкава па логички си викам ајде време е да сменам термална паста и падови. Проблемот тука прво е дека падовите кои ги има фабрички се со различни дебелини значи треба да купам 4 различни сета па од нив да сечам колку ми треба и друго барајќи на нет решенија видов дека АСУС всушност има и фабричка мана или потчно на едно битно место на кулерот нема ставено термален пад воопшто тоа можете да го видете во сликата подолу (инаку ова важи за сите TUF модели на 3070/3080):

20240522_222609.jpg 20240522_222616.jpg

Термалната паста беше камен исто и термалните падови буквално се ронеа на допир, не очекував искрено АСУС да користи толку неквалитетна паста на највисокиот модел на нвидиа. Сликава погоре само што ја отворив пред да ја исчистам.

За паста се одлучив за Arctic MX-6 додека за падовите беше малце по комплицирано за избор, за жал кај нас гледав спецификации и сите термални падови што се продаваат се помеѓу 5 и 8 W/mK додека на нет гледам дека ставаат падови со 15 па дури и 20 W/mK. Не дека ова е многу битно но ете кога веќе одлучив да менувам ќе земам нешто поквалитетно па на крај изборот падна на овие бидејќи се со највисок рејтинг и готови сечени спремни за точниот модел:

asus-3080-tuf

20240522_214554.jpg

Од САД се но праќаат и во МК преку USPS (на крај сте на милост на нашата пошта :)). Ми стигнаа за одрилика месец дена, 15 дена дур стигнаа кај нас и 15 дена дремеа кај нашата пошта.

После 2 часа детално чистење ги нанесов новите падови и пастата, подолу се резултатите, за жал заборавив и не успеав да сликнам како изгледа исчистена со новите падови но кого го интересира може да ги види следново видео.

furmark 3080ti.png

Цели 20 степени намалување на хотспот додека јадрото е 74 макс на фурмарк.

Еве и разлика во бенчмарк-от Superposition на Unigine:

Superposition_Benchmark_v1.1_11605_1713041420.png Superposition_Benchmark_v1.1_12360_1716418498.png

Сега гајле нема и за оверклок , јадро на 1950 мхз и меморија на 21000 работи без проблем, темпратурите се исти, веројатно може и повеќе но не тестирав.

Сите кои имаат ASUS TUF модел на 3070/ти или 3080/ти препорачувам да си сменат падови и паста доколку имаат волку високи температури или минимум да ставите термален пад и на местото каде што Асус нема ставено фабрички а е круцијално за ладење бидејќи хитсинкот на овие TUF модели е на два дела и истите се допираат преку овие термални падови.
 
Последна промена:

Vlad944

Practice makes perfect
3 март 2015
569
1.390
Битола
Благодарности до Гремлин за ова откритие но потребна ми е информација дали овој проблем ја опфаќа првата пратка т.е почетното производатво на РТХ30 серијата или важи и за поновите?

Имам 3070Ti земена 2022 но вакви температури немам зачекано на картава при тестирање со фурмарк и пратење со ЏПУ З.

Картата има сеуште гаранција и не би ја отворал до нејзино истекување.

А ова треба да се знае за понатамошна купо-продажба на ваквиот тип карти за да се заштитиме и да неумрат од прегревање.
 

gremlin

Octogenarian/2
18 октомври 2009
2.872
2.424
Скопје
gremlin's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 5800X - CM ML240L V2
Motherboard
Asus TUF B550 Plus
Storage
Samsung 990 Pro 1TB
PSU
1000W Corsair RM1000i
RAM
16GB DDR4 Kingston Renegade 3600Mhz
Video card
Zotac Geforce RTX 3070Ti 8GB AMP Holo Extreeme
Case
CM H500 ARGB
Mouse
Logitech G703
Keyboard
SteelSeries TKL
Audio
Realtek
Monitor
27" Mi 2K 165Hz
OS
Windows 11 Pro 64Bit
Благодарности до Гремлин за ова откритие но потребна ми е информација дали овој проблем ја опфаќа првата пратка т.е почетното производатво на РТХ30 серијата или важи и за поновите?

Имам 3070Ti земена 2022 но вакви температури немам зачекано на картава при тестирање со фурмарк и пратење со ЏПУ З.

Картата има сеуште гаранција и не би ја отворал до нејзино истекување.

А ова треба да се знае за понатамошна купо-продажба на ваквиот тип карти за да се заштитиме и да неумрат од прегревање.

Прво, не би ја отварал дур има гаранција бидејќи има лепенки кај штрафовите и 100% губиш гаранција, не вреди.
Друго, ова важи само за TUF моделите 3070Ti/3080/3080Ti кај обичната 3070-ка мислам дека не е афектирана бидејќи овие три користат GDDR6X додека обичната е со GDDR6 и таа многу помалку грее.
Како што кажав хитсинкот кај овие модели е на два дела и тој долниот што ја лади меморијата се допира со горниот само преку еден термален пад, горе на првата слика што ја постирав АСУС ставил некои лепенки, јас тие ги одстранив и ставив термален пад исто и таму искрено и самиот кит кој го купив препорачува и имаше парче и за тој дел а и на нет повеќето се чудат зошто Асус таму не ставил термален пад.
Друго што сакав да потенцирам е дека не е до дизајн на кулерот туку лоши компоненти користени од АСУС особено термалната паста, и претходната графичка која ја имав имаше 2 години старост но не мрдаше од 60 степени а оваа кога ја отворив пастата беше камен комплетно исушена и распарчена што укажува на лош квалитет на паста пример некоја квалитетна како што е MX-от трае над 5 години без да се исуши.
 

Daniel86

Epic
28 мај 2013
3.751
10.201
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i5 11400 & Deepcool AK620
Motherboard
Gigabyte Z590 UD AC
Storage
Samsung 980 Pro NVMe 500GB & Samsung 980 PRO NVMe 1TB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Asus Rog Strix 850W
RAM
2X 16GB DDR4 3200MHz Kingston Fury Beast CL16 RGB
Video card
Intel UHD730 & Asus RX5700XT OC 6GB
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
MX Master 3
Keyboard
Coolermaster Devastator 3
Audio
Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 10 Pro 64bit

Psycore

Practice makes perfect
12 ноември 2013
1.005
1.339
Скопје
Јас исто земав 3090 на старо и креваше 95 степени при 100% оптеретеност првите денови. Потоа отворив afterburner и од некоја причина curve-от на фановите беше сетиран максимум да оди до 80%. Го ставив на 100% и се намалија температури за 10-15 степени, без некоја разлика во бучава. Да се ослободам од обврски, ќе сменам и падови и паста чисто да видам колкава разлика ќе направат.
 

gremlin

Octogenarian/2
18 октомври 2009
2.872
2.424
Скопје
gremlin's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 5800X - CM ML240L V2
Motherboard
Asus TUF B550 Plus
Storage
Samsung 990 Pro 1TB
PSU
1000W Corsair RM1000i
RAM
16GB DDR4 Kingston Renegade 3600Mhz
Video card
Zotac Geforce RTX 3070Ti 8GB AMP Holo Extreeme
Case
CM H500 ARGB
Mouse
Logitech G703
Keyboard
SteelSeries TKL
Audio
Realtek
Monitor
27" Mi 2K 165Hz
OS
Windows 11 Pro 64Bit
За гејминг или за мајнинг?
мајнинг.

Nope. Има shelf life повеќе од 5 години, кога се користи активно може да не трае ни една година.
знам, зависи и како ќе се нанесе, но и претходната графичка ми беше над 2 години стара исто и копана и за гејминг немаше ваков проблем, пастата беше испечена ко у рерна да е ставена :).

Јас исто земав 3090 на старо и креваше 95 степени при 100% оптеретеност првите денови. Потоа отворив afterburner и од некоја причина curve-от на фановите беше сетиран максимум да оди до 80%. Го ставив на 100% и се намалија температури за 10-15 степени, без некоја разлика во бучава. Да се ослободам од обврски, ќе сменам и падови и паста чисто да видам колкава разлика ќе направат.

Зависи кој модел имаш чим фанот на 100% ти намалува толку температура тогаш можно е и на кулерот толку да му е капацитетот но ако е копана не е лоша идеја да смениш барем паста.
 

thrw

Gaining Experience
3 декември 2021
621
493
Ја проверив мојата „Tuf 3080“ со температури на „Furmark“ и „3DMark“.
Меморија стигнува до 90 степени Целзиусови ама ако ја оставам повеќе од 10 минути, жешката точка и температурата со аритметичката средина се движеа до 70-75 степени во климатизирана соба. Купена од Сетек, ниту купана ниту осакатена од работа. Би рекол има уште една година додека би заклучил дека е време да ги менувам термалните перничиња и пасти.

Во „3DMark“ стоеше на 80 степени Целзиусови на меморијата во тестот со зракотрасирање. Другите беа под 60.
 

Trtka

Gaining Сало
11 април 2018
517
688
Еве едно картиче од кај Пане да ви трепка тука: 3080 zotac :D. - све на макс сетинзи...
Untitled.png
 

Joco Ilievski

Gaining Experience
24 август 2011
479
449
Тетово, Јегуновце
Joco Ilievski's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700x / Wraith Prism
Motherboard
Aorus B450 Pro
Storage
Samsung EVO 850 250GB / WD500GB HDD
PSU
Sharkoon SilentStorm Icewind Black 80 Bronze Plus 750W
RAM
Kingston 2x16GB @ 3200Mhz
Video card
Sapphire RX 7700 XT Pure 12GB
Case
SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
Benq Zowie EC1-A
Keyboard
Sharkoon Skiller Pro+
Monitor
Dell U2414H
OS
Windows 10 Pro

Pane24

Mariovec
31 октомври 2012
6.374
7.302
Скопје
www.facebook.com
Затоа викам и трубам цело време кога шиткам карти дека задолжително е промена на паста и падови.
Јас ако го правам тоа ќе си помислете дека се отворани и сервисирани а и цената и скока нагоре и нема да ви биде исплатлива да ја купете.

Затоа подобро е вие да и ја одземете невиноста и да и сменете све тоа погоре наведеното и да бидете среќни што знаете што сте имале ставено :*

Sorry дечки таква е реалноста.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.119
Мислења
974.980
Членови
35.425
Најнов член
Malcolm
На врв Дно