• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

ASUS RX580 + X58 = ASUS SUX

  • Ја почнал/а темата
  • #1

shifty

Модератор
5 септември 2009
1,032
1,343
shifty's setup  
Processor & Cooler
XEON X5670 & Noctua NH-D15
Motherboard
ASUS P6T Deluxe V2
Storage
Samsung 950 Pro M.2(PCIE), Samsung 970 EVO Plus 512GB M.2(PCIE), ...
PSU
Cooler Master Vanguard 850W
RAM
24GB (3x8GB) DDR3
Video card
EVGA GTX 1070 8GB ACX 3.0
Case
SAMA Black Widow
Mouse
Microsoft Classic Intellimouse
Keyboard
Microsoft Reclusa/CM QuickFire Rapid CHERRY MX Red
Audio
Creative X-Fi Titanium HD, Adam A7x, JVC RX-900
Monitor
HP Z38c & ACER XZ272U P
OS
Windows 10 Professional x64
Дали некој на форумов се има сретнато со следниов проблем (специфичен за поновите ASUS графички):

Пред извесен период купив ASUS RX580 8GB, ја монтирам на ASUS RAMPAGE II EXTREME (X58) матична и beep код VGA FAILURE, ја монтирам графичкава на H61 плоча истата работа...

На крај ја ставив на Z97 плоча и работа одлично...

Побарав по форуми/редит исл., наидов на повеќе теми за некомпатибилност со Х58/Z68/H61 итн. во комбинација со карти како ASUS Strix RX560, ASUS VEGA итн...

Моментов е Legacy/UEFI/PCIe Gen 2.0 или што и да е, но не наидов на решение ...

Dear ASUS Valued Customers,

Hi


Modern vga cards have bios requirements that are not met with older motherboard bioses and there are no real workarounds for this as they are designed with the w10 framework in mind. For this issue there is no solution from our side.
- цитат од некој од постовите на кои наидов, а имаат фидбек од ASUS Support-от.

Како податок ова е специфична лимитација која ја поставува ASUS.

Доколку сте наишле на нешто слично или имате било какви сугестии во насока на решавање на проблемов, споделете.
 

G4M3R

On your way to fame
26 јуни 2012
662
688
Сличен случај имаше пријател со RX мислам 570ка,а може и исто 580ка упарена со z77 гигабајт плоча. Излезе дека сака последен бета биос за да проработи. Со постара графичка немаше гајле, но со RX-от ништо... заглавуваше на некој таков VGA error debug код.
Кај тебе последна верзија на биос имаш? Види уште некоја опција прочепкај за графика/pcie низ биос случајно да не и текне на тргне.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

shifty

Модератор
5 септември 2009
1,032
1,343
shifty's setup  
Processor & Cooler
XEON X5670 & Noctua NH-D15
Motherboard
ASUS P6T Deluxe V2
Storage
Samsung 950 Pro M.2(PCIE), Samsung 970 EVO Plus 512GB M.2(PCIE), ...
PSU
Cooler Master Vanguard 850W
RAM
24GB (3x8GB) DDR3
Video card
EVGA GTX 1070 8GB ACX 3.0
Case
SAMA Black Widow
Mouse
Microsoft Classic Intellimouse
Keyboard
Microsoft Reclusa/CM QuickFire Rapid CHERRY MX Red
Audio
Creative X-Fi Titanium HD, Adam A7x, JVC RX-900
Monitor
HP Z38c & ACER XZ272U P
OS
Windows 10 Professional x64
Моментот е што х58 има legacy bios, и да имам заден биос. Пробав едно брдо поставки во BIOS, пробав да бутирам со 2 графички во најизменични сценарија. Картата ја пробав и на Z170 плоча работа, додека засега не работа на X58 и H61 плоча (на неа можеби има workaround ама небитна x58-цата сакав да ја користам како примарна со картава).
 

G4M3R

On your way to fame
26 јуни 2012
662
688
Можно е и проблемот со компатибилност pcie g2.0-3.0, твојава плоча нема 3.0 така? Додека на новите што си пробал сите одат до 3.0 pcie слотовите.
Но најверојатно штом и од Asus потврдиле се работи за немање компатибилност меѓу тие генерации на делови=немање на решение...
 

enterprise

Gaining Experience
25 септември 2013
53
56
@shifty Од reddit темата, можда вреди да се проба, чисто за тест, на Х58цата нема интегрирана графика и би морал со уште една додадена, но на H61 можда со вклучена Intel графичка ќе проработи...дискутабилно...али може да се проба...

I managed to get the rx480 working on a legacy bios. But there was one caveat I had to install an older card I chose a free low tdp card (23watt) as the primary and the rx480 booted as a secondary and worked flawlessly.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #7

shifty

Модератор
5 септември 2009
1,032
1,343
shifty's setup  
Processor & Cooler
XEON X5670 & Noctua NH-D15
Motherboard
ASUS P6T Deluxe V2
Storage
Samsung 950 Pro M.2(PCIE), Samsung 970 EVO Plus 512GB M.2(PCIE), ...
PSU
Cooler Master Vanguard 850W
RAM
24GB (3x8GB) DDR3
Video card
EVGA GTX 1070 8GB ACX 3.0
Case
SAMA Black Widow
Mouse
Microsoft Classic Intellimouse
Keyboard
Microsoft Reclusa/CM QuickFire Rapid CHERRY MX Red
Audio
Creative X-Fi Titanium HD, Adam A7x, JVC RX-900
Monitor
HP Z38c & ACER XZ272U P
OS
Windows 10 Professional x64
Користев Gigabyte 1060 на плочата, морав да ја продадам ASUS-от, а се откажав и од купување на 1080Ti (ASUS) поради истава работа не сакав да ризикувам.

Воедно претходната недела Х58-цава откажа :( Купена од форумов користена 6+ месеци, а стара 10 години и некој месец :)

Една од најубавите платформи...
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,551
Мислења
820,336
Членови
28,213
Најнов член
vanadi
На врв Дно