• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Проценка ASUS RT-N66W(N900) - 2.4/5GHz, Gigabit, 2xUSB, VPN

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Speedy

Gaining Experience
21 август 2010
604
190
N900 RT-N66W (RT-N66U)

RT-N66W_line.jpg

1 x гигабитен WAN
4 x гигабитни LAN
2.4GHZ+5GHz - до 900Mbps
2 x USB порти, за сторејџ, стриминг, 3G/4G или принтер шеринг
3 x detachable антени
Remote access преку интернет за пристап до сторејџ поврзан на USB порт
ASUS AiCloud
Вграден VPN feature
Фабрички ASUSWrt софтвер
и уште еден тон features

ASUS веб спекс

Оди на проценка
 
Последна промена:

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,356
10,397
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Гаранција?
 

toplel

Practice makes perfect
18 август 2016
871
1,202
Стар модел е ова, итерација на N66U што излезе пред скоро деценија. Ама има добар хардвер. Добива уште редовни надоградби? Тешко да се направи проценка, ти можеш најдобро да ја направиш според цената што си го купил и пред колку време.

Според мене околу 2.5-3к, имајќи предвид дека над 4к има солидни рутери со понов хардвер и гаранција, а новите рутер околу 3к се инфериорни во споредба со овој.
 

Глупав

Gaining Experience
20 април 2008
715
447
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
N900 RT-N66W (RT-N66U)

Погледнете го атачментот 93884

1 x гигабитен WAN
4 x гигабитни LAN
2.4GHZ+5GHz - до 900Mbps
2 x USB порти, за сторејџ, стриминг, 3G/4G или принтер шеринг
3 x detachable антени
Remote access преку интернет за пристап до сторејџ поврзан на USB порт
ASUS AiCloud
Вграден VPN feature
Фабрички ASUSWrt софтвер
и уште еден тон features

ASUS веб спекс

Оди на проценка
заборај да пишеш дека има поддршка и за
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

Speedy

Gaining Experience
21 август 2010
604
190
Сеуште има фирмвер апдејти, последниот е Јуни 2020
Без гаранција
Додавам: Подршка за openWRT, ти благодарам @Глупав
 

toplel

Practice makes perfect
18 август 2016
871
1,202
Сеуште има фирмвер апдејти, последниот е Јуни 2020
Без гаранција
Тогаш минимум е моја финална проценка. „XX6X“ се mid-range рутери на ASUS и мислам дека пред година-две беа околу 120-130€. Нов AX55 е 5,700 денари во Сетек со Wi-Fi 6, гаранција, MU-MIMO, Quad-Core 1.5Ghz и повеќе Flash меморија.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,675
Мислења
830,284
Членови
28,680
Најнов член
Ljubac
На врв Дно