• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Рецензија ASUS ROG Strix G713 (Ryzen 5900HX, RTX 3070 MAX-P)

  • Ја почнал/а темата
  • #1

AleksandarT

Gaining Experience
24 февруари 2011
119
181
Скоро секоја година на CES добиваме нов лаптоп хардвер - најчесто или графички или процесори. Оваа година се разликува малку од другите. Овој "upgrade cycle" е и за процесори и за графички.
По нешто повеќе од 2.5 години користење на Asus Zephyrus M GM501GS, решив да се подновам и да преминам на новата генерација. Лаптопот што го земав е
Моделот го земав од Нептун, но како што гледам моментално веќе е потрошен таму. Останет е на лагер само во Сет,

1611686906339.png
Figure 1. Box
1611686941044.png
Figure 2. Laptop
1611686985400.png
Figure 3. Stickers
1611687322596.png
Figure 4. Keyboard

Неколку збора за конфигурацијата:
CPU: Ryzen 9 5900HX - 8 cores/16 threads. Ова е фабрички оверклокиран модел (X). TDP на овој процесор кога не работи Nvidia графичката е од 45W-80W. Кога работи Nvidia графичката од 45W-54W
GPU: Nvidia Laptop 3070 MaxP - TDP 115W - со Dynamic Boost 2.0 од Nvidia оди до 130W
RAM: 64GB = 2 x 32 GB G-Skill 3200MHZ CL22 (фабрички дојде со 2 x 8GB Samsung 3200MHZ CL22 - го надградив веднаш)
SSD: SK Hynix Gold 1 TB NVME
Monitor: 17.3 1920x1080 pixel 300HZ 3ms IPS Panel
Weight: 2.7KG
Dimensions: 39.5 x 28.2 x 2.4 ~ 2.8 cm
Wireless Chip: WIFI 6 Intel AX200 + Bluetooth 5.1
PSU: 240W

Лаптопот е релативно "богат" со портови, располага со 3.5mm combo jack, HDMI 2.0b, 3 портови USB 3.2 Gen 1 Type-A, 1 порт USB 3.2 Gen 2 Type C што подржува дисплеј порт/G-Sync/Power Delivery.
Интересно за Type C Power Delivery портот е што подржува полнење до 100W, што значи дека може да се полни кога не работи Nvidia графичката со мал полнач - пример за работа, browsing, video playback.
Земав Baseus 100W полнач за "on the go", US $47.99 52% OFF|Baseus 120W GaN USB Charger QC4.0 QC3.0 PD3.0 Quick Charging For iPhone11 Pro XS USB PD Fast GaN Charger For Laptop Tablet|Mobile Phone Chargers| - AliExpress, и треба да го тестирам деновиве да видам како работи, ќе пишам накнадно за резултатите.

1611687429307.png
Figure 5. Bios

Направив сега за сега неколку benchmark-ови, и перформансите изгледаат прилично солидни.
Од игри, ја тестирав само Asassin's Creed Valhalla, и добивам многу подобри перформанси од GTX 1070 Max P што ја имав претходно. Слики за тоа подоле.

Следно следуваат сликите од CPU-Z и GPU-Z

1611687581762.png
Figure 6. CPUZ
1611687597734.png
Figure 7. GPUZ

Следно доаѓаат резултатите од benchmarks од 3D Mark Firestrike, Timespy и Cinebench R23.
1611687667668.png
Figure 8. Firestrike
1611687705398.png
Figure 9. Timespy
1611687731792.png
Figure 9. Cinebench R23

Од игри, како што напоменав погоре, ја тестирав само AC Valhalla, и тоа на Ultra High (се на максимум 1080p).
На претходната GTX 1070 ја играв на Медиум и пак имаше големи frame drops.

1611687858762.png
Figure 10. AC Valhalla Benchmark

Асус од пред некоја година имаат и нов софтвер - Armoury crate - каде што може да се гледа температура и да се сетираат различни сетинзи на CPU/GPU. На следната слика, може да се види дека може да се ограничи процесорот до колку W да иде (кога е сам [SPPT] или кога работи со Nvidia GPU [SPL]). Исто така, може да се менува меморискиот такт на графичката и да се сетира "fan curve"

1611687998854.png
Figure 11. Armoury Crate CPU/GPU settings

Во однос на температурата, засега ми изгледа ок, за разлика од претходните интел процесори кои грееја како луди, овој е каде каде подобар. Треба да направам уште тестови па да дадам бројки.
Лаптопот е малку поголем од најтенките лаптопи, ама сакав да се вратам на 17 инча, па оваа големина и тежина не ми се проблем.
Како мана е што нема Webcam, можеле ASUS да стават "notch" мал на средина горе, ама ништо.
Да се надгради е прилично едноставно, има 11 штрафа и лесно се променуваат двата слота за рам. Има 2 слота за Nvme дискови од кој 1 е пополнет. Другиот е слободен за надградба.

1611688651237.png
Figure 12. Bottom of laptop

Нешто што сакам да напомнам за сите што гледаат 30 серија лаптопи оваа година. Ситуацијата со Nvidia и графичките е сложена. TDP оди од 80-150W.
На пример, MSI GS66 во анхоч (Anhoch PC Market Online - Notebook MSI GS66 Stealth i7-10870H/32GB/1TB SSD/RTX3070 8GB/15.6" FHD 300Hz IPS/SS RGB KB/Win10), има MaxQ so 80W и вади многу послаби перформанси. Тоа резултира да лаптопи со ист модел на графичка вадат 30% послаби резултати на benchmarks (ваљда и во игри слично). Погледнете ја статијата на линкот:
Според мене за цената тој модел не вреди. Исто голема грешка на MSI, Razer и Alienware е што останаа на Intel процесори (за сега). Тоа мислам дека ќе ги кошта многу.

Штом направам повеќе тестови ќе објавам уште слики/коментари.

Тоа е сега за сега, па ако имате коментари или прашања пишете слободно :)
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,708
11,117
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Секоја чест за ова убаво четиво. Многу ни недостасуваат рецензиите и убави дебати околу нов хардвер.

Со здравје да те служи лаптопчето. Топ е.
 

gremlin

Unstoppable
18 октомври 2009
2,724
2,246
Скопје
gremlin's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 10750H
Motherboard
Intel HM470
Storage
ADATA 8200 Pro 512GB
PSU
230W
RAM
16GB DDR4 Hynix 3200Mhz
Video card
Geforce RTX 2060 6GB
Case
ASUS G712LV
Mouse
SteelSeries Sensei
Keyboard
Gigabyte Force 7
Audio
Realtek :D
Monitor
17" BOE 120Hz TN
OS
Windows 10 Pro 64Bit
Одлична рецензија, ми се допаѓа овој пат изборот на ССД кој доаѓа со лаптопот, на G712 и целата таа серија беа со Интел 600p кое одма го сменив :).

Случајно да прашам има шанси и двата полнача да се користат истовремено пример за да се добие некои вишок перформанси на лаптопот или не смееш на двата да ги врзеш?

Ако не ти е тешко пиши и за температури како е на фул лоад, фала.
 

teneke

Intern
31 август 2019
4
0
Скоро секоја година на CES добиваме нов лаптоп хардвер - најчесто или графички или процесори. Оваа година се разликува малку од другите. Овој "upgrade cycle" е и за процесори и за графички.
По нешто повеќе од 2.5 години користење на Asus Zephyrus M GM501GS, решив да се подновам и да преминам на новата генерација. Лаптопот што го земав е
Моделот го земав од Нептун, но како што гледам моментално веќе е потрошен таму. Останет е на лагер само во Сет,

Погледнете го атачментот 96568
Figure 1. Box
Погледнете го атачментот 96569
Figure 2. Laptop
Погледнете го атачментот 96570
Figure 3. Stickers
Погледнете го атачментот 96571
Figure 4. Keyboard

Неколку збора за конфигурацијата:
CPU: Ryzen 9 5900HX - 8 cores/16 threads. Ова е фабрички оверклокиран модел (X). TDP на овој процесор кога не работи Nvidia графичката е од 45W-80W. Кога работи Nvidia графичката од 45W-54W
GPU: Nvidia Laptop 3070 MaxP - TDP 115W - со Dynamic Boost 2.0 од Nvidia оди до 130W
RAM: 64GB = 2 x 32 GB G-Skill 3200MHZ CL22 (фабрички дојде со 2 x 8GB Samsung 3200MHZ CL22 - го надградив веднаш)
SSD: SK Hynix Gold 1 TB NVME
Monitor: 17.3 1920x1080 pixel 300HZ 3ms IPS Panel
Weight: 2.7KG
Dimensions: 39.5 x 28.2 x 2.4 ~ 2.8 cm
Wireless Chip: WIFI 6 Intel AX200 + Bluetooth 5.1
PSU: 240W

Лаптопот е релативно "богат" со портови, располага со 3.5mm combo jack, HDMI 2.0b, 3 портови USB 3.2 Gen 1 Type-A, 1 порт USB 3.2 Gen 2 Type C што подржува дисплеј порт/G-Sync/Power Delivery.
Интересно за Type C Power Delivery портот е што подржува полнење до 100W, што значи дека може да се полни кога не работи Nvidia графичката со мал полнач - пример за работа, browsing, video playback.
Земав Baseus 100W полнач за "on the go", US $47.99 52% OFF|Baseus 120W GaN USB Charger QC4.0 QC3.0 PD3.0 Quick Charging For iPhone11 Pro XS USB PD Fast GaN Charger For Laptop Tablet|Mobile Phone Chargers| - AliExpress, и треба да го тестирам деновиве да видам како работи, ќе пишам накнадно за резултатите.

Погледнете го атачментот 96572
Figure 5. Bios

Направив сега за сега неколку benchmark-ови, и перформансите изгледаат прилично солидни.
Од игри, ја тестирав само Asassin's Creed Valhalla, и добивам многу подобри перформанси од GTX 1070 Max P што ја имав претходно. Слики за тоа подоле.

Следно следуваат сликите од CPU-Z и GPU-Z

Погледнете го атачментот 96573
Figure 6. CPUZ
Погледнете го атачментот 96574
Figure 7. GPUZ

Следно доаѓаат резултатите од benchmarks од 3D Mark Firestrike, Timespy и Cinebench R23.
Погледнете го атачментот 96575
Figure 8. Firestrike
Погледнете го атачментот 96576
Figure 9. Timespy
Погледнете го атачментот 96577
Figure 9. Cinebench R23

Од игри, како што напоменав погоре, ја тестирав само AC Valhalla, и тоа на Ultra High (се на максимум 1080p).
На претходната GTX 1070 ја играв на Медиум и пак имаше големи frame drops.

Погледнете го атачментот 96578
Figure 10. AC Valhalla Benchmark

Асус од пред некоја година имаат и нов софтвер - Armoury crate - каде што може да се гледа температура и да се сетираат различни сетинзи на CPU/GPU. На следната слика, може да се види дека може да се ограничи процесорот до колку W да иде (кога е сам [SPPT] или кога работи со Nvidia GPU [SPL]). Исто така, може да се менува меморискиот такт на графичката и да се сетира "fan curve"

Погледнете го атачментот 96579
Figure 11. Armoury Crate CPU/GPU settings

Во однос на температурата, засега ми изгледа ок, за разлика од претходните интел процесори кои грееја како луди, овој е каде каде подобар. Треба да направам уште тестови па да дадам бројки.
Лаптопот е малку поголем од најтенките лаптопи, ама сакав да се вратам на 17 инча, па оваа големина и тежина не ми се проблем.
Како мана е што нема Webcam, можеле ASUS да стават "notch" мал на средина горе, ама ништо.
Да се надгради е прилично едноставно, има 11 штрафа и лесно се променуваат двата слота за рам. Има 2 слота за Nvme дискови од кој 1 е пополнет. Другиот е слободен за надградба.

Погледнете го атачментот 96580
Figure 12. Bottom of laptop

Нешто што сакам да напомнам за сите што гледаат 30 серија лаптопи оваа година. Ситуацијата со Nvidia и графичките е сложена. TDP оди од 80-150W.
На пример, MSI GS66 во анхоч (Anhoch PC Market Online - Notebook MSI GS66 Stealth i7-10870H/32GB/1TB SSD/RTX3070 8GB/15.6" FHD 300Hz IPS/SS RGB KB/Win10), има MaxQ so 80W и вади многу послаби перформанси. Тоа резултира да лаптопи со ист модел на графичка вадат 30% послаби резултати на benchmarks (ваљда и во игри слично). Погледнете ја статијата на линкот:
Според мене за цената тој модел не вреди. Исто голема грешка на MSI, Razer и Alienware е што останаа на Intel процесори (за сега). Тоа мислам дека ќе ги кошта многу.

Штом направам повеќе тестови ќе објавам уште слики/коментари.

Тоа е сега за сега, па ако имате коментари или прашања пишете слободно :)
Со здравје да си го служиш. И јас го меркав, ама дека немаше тест на интернет не се осмелив да го купам.

Колку е гласен т.е. колку се гласни кулерите. Дали се вклучуваат на неоптеретен процесор?
 

Nikola100

Gaining Experience
30 септември 2019
116
63
Skopje
Скоро секоја година на CES добиваме нов лаптоп хардвер - најчесто или графички или процесори. Оваа година се разликува малку од другите. Овој "upgrade cycle" е и за процесори и за графички.
По нешто повеќе од 2.5 години користење на Asus Zephyrus M GM501GS, решив да се подновам и да преминам на новата генерација. Лаптопот што го земав е
Моделот го земав од Нептун, но како што гледам моментално веќе е потрошен таму. Останет е на лагер само во Сет,

Погледнете го атачментот 96568
Figure 1. Box
Погледнете го атачментот 96569
Figure 2. Laptop
Погледнете го атачментот 96570
Figure 3. Stickers
Погледнете го атачментот 96571
Figure 4. Keyboard

Неколку збора за конфигурацијата:
CPU: Ryzen 9 5900HX - 8 cores/16 threads. Ова е фабрички оверклокиран модел (X). TDP на овој процесор кога не работи Nvidia графичката е од 45W-80W. Кога работи Nvidia графичката од 45W-54W
GPU: Nvidia Laptop 3070 MaxP - TDP 115W - со Dynamic Boost 2.0 од Nvidia оди до 130W
RAM: 64GB = 2 x 32 GB G-Skill 3200MHZ CL22 (фабрички дојде со 2 x 8GB Samsung 3200MHZ CL22 - го надградив веднаш)
SSD: SK Hynix Gold 1 TB NVME
Monitor: 17.3 1920x1080 pixel 300HZ 3ms IPS Panel
Weight: 2.7KG
Dimensions: 39.5 x 28.2 x 2.4 ~ 2.8 cm
Wireless Chip: WIFI 6 Intel AX200 + Bluetooth 5.1
PSU: 240W

Лаптопот е релативно "богат" со портови, располага со 3.5mm combo jack, HDMI 2.0b, 3 портови USB 3.2 Gen 1 Type-A, 1 порт USB 3.2 Gen 2 Type C што подржува дисплеј порт/G-Sync/Power Delivery.
Интересно за Type C Power Delivery портот е што подржува полнење до 100W, што значи дека може да се полни кога не работи Nvidia графичката со мал полнач - пример за работа, browsing, video playback.
Земав Baseus 100W полнач за "on the go", US $47.99 52% OFF|Baseus 120W GaN USB Charger QC4.0 QC3.0 PD3.0 Quick Charging For iPhone11 Pro XS USB PD Fast GaN Charger For Laptop Tablet|Mobile Phone Chargers| - AliExpress, и треба да го тестирам деновиве да видам како работи, ќе пишам накнадно за резултатите.

Погледнете го атачментот 96572
Figure 5. Bios

Направив сега за сега неколку benchmark-ови, и перформансите изгледаат прилично солидни.
Од игри, ја тестирав само Asassin's Creed Valhalla, и добивам многу подобри перформанси од GTX 1070 Max P што ја имав претходно. Слики за тоа подоле.

Следно следуваат сликите од CPU-Z и GPU-Z

Погледнете го атачментот 96573
Figure 6. CPUZ
Погледнете го атачментот 96574
Figure 7. GPUZ

Следно доаѓаат резултатите од benchmarks од 3D Mark Firestrike, Timespy и Cinebench R23.
Погледнете го атачментот 96575
Figure 8. Firestrike
Погледнете го атачментот 96576
Figure 9. Timespy
Погледнете го атачментот 96577
Figure 9. Cinebench R23

Од игри, како што напоменав погоре, ја тестирав само AC Valhalla, и тоа на Ultra High (се на максимум 1080p).
На претходната GTX 1070 ја играв на Медиум и пак имаше големи frame drops.

Погледнете го атачментот 96578
Figure 10. AC Valhalla Benchmark

Асус од пред некоја година имаат и нов софтвер - Armoury crate - каде што може да се гледа температура и да се сетираат различни сетинзи на CPU/GPU. На следната слика, може да се види дека може да се ограничи процесорот до колку W да иде (кога е сам [SPPT] или кога работи со Nvidia GPU [SPL]). Исто така, може да се менува меморискиот такт на графичката и да се сетира "fan curve"

Погледнете го атачментот 96579
Figure 11. Armoury Crate CPU/GPU settings

Во однос на температурата, засега ми изгледа ок, за разлика од претходните интел процесори кои грееја како луди, овој е каде каде подобар. Треба да направам уште тестови па да дадам бројки.
Лаптопот е малку поголем од најтенките лаптопи, ама сакав да се вратам на 17 инча, па оваа големина и тежина не ми се проблем.
Како мана е што нема Webcam, можеле ASUS да стават "notch" мал на средина горе, ама ништо.
Да се надгради е прилично едноставно, има 11 штрафа и лесно се променуваат двата слота за рам. Има 2 слота за Nvme дискови од кој 1 е пополнет. Другиот е слободен за надградба.

Погледнете го атачментот 96580
Figure 12. Bottom of laptop

Нешто што сакам да напомнам за сите што гледаат 30 серија лаптопи оваа година. Ситуацијата со Nvidia и графичките е сложена. TDP оди од 80-150W.
На пример, MSI GS66 во анхоч (Anhoch PC Market Online - Notebook MSI GS66 Stealth i7-10870H/32GB/1TB SSD/RTX3070 8GB/15.6" FHD 300Hz IPS/SS RGB KB/Win10), има MaxQ so 80W и вади многу послаби перформанси. Тоа резултира да лаптопи со ист модел на графичка вадат 30% послаби резултати на benchmarks (ваљда и во игри слично). Погледнете ја статијата на линкот:
Според мене за цената тој модел не вреди. Исто голема грешка на MSI, Razer и Alienware е што останаа на Intel процесори (за сега). Тоа мислам дека ќе ги кошта многу.

Штом направам повеќе тестови ќе објавам уште слики/коментари.

Тоа е сега за сега, па ако имате коментари или прашања пишете слободно :)
Можеби видеово ке ти се допадне
View: https://youtu.be/e9Us9CANIoM
 
  • Ја почнал/а темата
  • #8

AleksandarT

Gaining Experience
24 февруари 2011
119
181
@teneke, за секојдневна работа/видеа/browsing, не се уклучуваат кулерите воопшто а перформансите се супер.
Кога играм игри, го пуштам на Turbo мод и тогаш се пуштаат и се релативно гласни (помалку гласни од претходниот што е добро)

@Nikola100 па тоа е, ова е 3060 review, ама најмногу значи колку W добива графичката.
 

teneke

Intern
31 август 2019
4
0
@teneke, за секојдневна работа/видеа/browsing, не се уклучуваат кулерите воопшто а перформансите се супер.
Кога играм игри, го пуштам на Turbo мод и тогаш се пуштаат и се релативно гласни (помалку гласни од претходниот што е добро)

@Nikola100 па тоа е, ова е 3060 review, ама најмногу значи колку W добива графичката.
Јас го имам Asus GL553 од 2017 и бајги е бучен само на 18% CPU.

Сакам многу тишина кога ќе работам. Следниот лаптоп мора да ми биде тивок во работа.

Фала се надевам ќе има нова количина.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #10

AleksandarT

Gaining Experience
24 февруари 2011
119
181
@gremlin Не сакам да ги пробам и Type C 100W PD полначот и нормалниот полнач во исто време (да не се деси нешто)
Инаку го тестирав 100W PD почначот неколку денови и работи супер. При програмирање (Java Spring Boot/Angular Development) со пуштени Intellij, terminal, Datagrip, GitKraken, SublimeText, со video playback (youtube) на еден екран (користам дополнителен екран при секојдневно користење), 10 таба chrome i 5-6 таба firefox, не паѓа процентот на батерија што е за мене импресивно, а полначот е само 220грама и е скоро третина по големина од фабричкиот.
Во врска со температурата, немав време да тестирам доволно, но после 1 саат играње Assassin's Creed Valhalla na Ultra 1080p, температурите на CPU и GPU беа меѓу 70 и 80 степени. Ваљда ова не е доволен Load за јак stress test, така да треба со нешто друго да се тестира
 
Последна промена:

Nikola100

Gaining Experience
30 септември 2019
116
63
Skopje
@teneke, за секојдневна работа/видеа/browsing, не се уклучуваат кулерите воопшто а перформансите се супер.
Кога играм игри, го пуштам на Turbo мод и тогаш се пуштаат и се релативно гласни (помалку гласни од претходниот што е добро)

@Nikola100 па тоа е, ова е 3060 review, ама најмногу значи колку W добива графичката.
Да 3060 е ама имаш информација како се однесува на различни нивоа на TDP и нова генерација лаптоп така да има многу инфо за да можеш да споредиш со твојот лаптоп. BTW со здравје да си се служиш !
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,054
Мислења
837,676
Членови
28,983
Најнов член
НикииНена
На врв Дно