• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Проценка Asus Republic of Gamers ROG GL552

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Asterix

Gaining Experience
18 јули 2011
361
232

Intel® Core i7 6700HQ Processor
16GB DDR4 2133 MHz SDRAM, 2 x SO-DIMM socket for expansion up to 32 GB SDRAM
NVIDIA® GeForce® GTX 960M
128GB SSD + 1TB HDD
3 -in-1 card reader ( SD/ SDHC/ SDXC/ MMC)
1 x Microphone-in/Headphone-out jack
1 x USB 3.1 TYPE C port(s)
2 x USB 3.0 port(s)
1 x USB 2.0 port(s)
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4

Asterix

Gaining Experience
18 јули 2011
361
232
Неколку од вас побаравте фотографии. На drive прикачив неколку фотки, со него доаѓа и оригинал AUSU ROG ранец

 

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
872
1,274
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
2x Xfx RX 580 8Gb Crossfire X
Case
Nzxt h500i
Mouse
Steelseries Rival 100 Dota 2
Keyboard
Natec Thor 300 TKL
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
24 000
 
  • Ја почнал/а темата
  • #7

Asterix

Gaining Experience
18 јули 2011
361
232
Исто така ме прашувавте за батеријата. во cmd ми дава 149 battery cycle count
 

Garfield'

Gaining Experience
18 јануари 2019
297
72
Blisku Berovo
пане македонија е франција,со 240€ минималец,и нормално дека у наша држава двапати дупло ќе е скапо било што.
 

Pane24

Unbeatable
31 октомври 2012
4,808
4,358
Ethermine
www.facebook.com
пане македонија е франција,со 240€ минималец,и нормално дека у наша држава двапати дупло ќе е скапо било што.
Да сум препродавач на лаптопи ке му понудев и 18-20к за да го шитнев реални 27к нели ? Прво види колку рам има , што графика , што процесор и разгледај на реклама5 за тие 27к дали имаш слични овакви :)
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
6,901
8,119
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
Corsair VX 450W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Deepcool Steam Castle
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Dell
Audio
E sea....
Monitor
Benq GW2480E IPS
OS
Windows 10 Pro
@Asterix Има повеќе модели, немаш напишано кој екран е.

15.6" 16:9 HD (1366x768)/Full HD (1920x1080)/IPS UHD (3840 x 2160)/IPS FHD (1920x1080)
 

toplel

On your way to fame
18 август 2016
664
825
Предлагам аукција за да се задоволат сите странки. Почетна цена 20к.
 

gOJDO

Epic
23 јануари 2008
9,762
14,835
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
28k
 

Garfield'

Gaining Experience
18 јануари 2019
297
72
Blisku Berovo
Да сум препродавач на лаптопи ке му понудев и 18-20к за да го шитнев реални 27к нели ? Прво види колку рам има , што графика , што процесор и разгледај на реклама5 за тие 27к дали имаш слични овакви :)
Јас не ја гледам реклама5,се што е дефек е таму,од реклама5 кој не се зезнал,сите веќе приеминаа на базар бг,или ит форумот од таму лаптоп да земеш со 3та ген. I5ка ти е 150€,а тука у наша држава место 150€ ќе го напраи 450€ Стар лаптоп.
 

gOJDO

Epic
23 јануари 2008
9,762
14,835
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Не ја сваќам поентата на муабетите „лани лапотпот на Марс го даваа гратис, а стрина ми пред фиљан месеци купи фиљан лаптоп за пола од таа сума“. Лаптопот во моментов во Македонија вреди најмалку 450 евра.
Full HD e 1920x1080 ама искрено не знам дали е IPS или не
ОТвори го линкот од првиот пост. Full HD IPS,
 

NikolovskiM

Gaining Experience
20 април 2019
71
119
Многу сличен на лаптопов, односно разлика меѓу графички 950m vs 960m, рам 4gb наместо 16gb и без SSD, купив пред точно 4 години за 41.000. И тогаш доаѓаше со истиов ранец. Ако во тоа време у старт сум му стаил 128 SSD + 12гб рам, веројатно би коштало уште ~4000-5000.

Лаптопов се уште го користам само со 8гб рам и 256 ссд. Можам да кажам дека во тој ценовен ранг е еден од најдобрите, се уште брка работа и за „тешки“ апликации. Најголем дел од игрите ги плеша без проблем.

Од тој аспект, проценките од 20000-24000 се смешни, ја мојот не би го продал за толку, а камо ли овој кој е веројатно некоја година понов и позачуван.

Што се тиче моја проценка, малку е тешко да се процени кога нема детали како колку е стар, колку е користен, колку време му држи батеријата (на мојот пример е веќе цркната пред година дена) дали евентуално има гаранција и сл. Ама би рекол дека проценката на @gOJDO е најреалистична за форумов. Надвор од него веројатно би можел и 30.000.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #20

Asterix

Gaining Experience
18 јули 2011
361
232
Лаптопот е купен пред 3.5-4 години гаранција нема. Користен е најмногу за office work + photoshop, illustrator autocad (на полнач). Никогаш не е гејмано на него освен 5-10 пати Дота. Само на батерија го користам ретко 30-40 мин за да завршам некоја работа со копирање слики, видеа објави по социјални медиуми easy edit во photoshop итн и никогаш не сум запазувал колку % се потрошиле. Еден од членовите ме праша за батеријата, го извадив од полнач и ми пишуваше 2h но јас не би се ослонил на тоа и никогаш не би работел захтевни работи повеќе од 30 мин на него без полнач. Тоа не значи дека батеријата е расипана, значи дека е користена :) Па и кој windows gaming laptop држи 6 саати?

Фала ви за проченките gOJDO, NikolovskiM
 

gOJDO

Epic
23 јануари 2008
9,762
14,835
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Заборавате дека има амд процесори со интегрирана графичка и појаки процесори за 30-40к нови со повеќе батерија и повеќе јадра.
Моја проценка 25-28к

Каде? Ај дај линк од производ на лагер со цена? :)
 

Rukfash

On your way to fame
24 јануари 2019
862
541
Неврленд

Каде? Ај дај линк од производ на лагер со цена? :)
Замисли имало :rolleyes:
 

Garfield'

Gaining Experience
18 јануари 2019
297
72
Blisku Berovo
Заборавате дека има амд процесори со интегрирана графичка и појаки процесори за 30-40к нови со повеќе батерија и повеќе јадра.
Моја проценка 25-28к
Хехехехех бтака ако наново го зимаш лаптопот,порачан од алиексресс а тука е 30к,провери малце на базар бг,ебај,buysell co uk,види и кажи какви има за 500€ лаптопи.
 

gOJDO

Epic
23 јануари 2008
9,762
14,835
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Замисли имало :rolleyes:
Се истакна. Ryzen 5 3500U нема повеќе јадра од Core i7 6700HQ и во ништо не е побрз од 6700HQ. Појди во било која од продавниците на Нептун во кои пишува дека го има е на лагер и побарај да го купиш лаптопот што си го излистал.

Единствени мобилни процесори на AMD со повеќе јадра од Core i7 6700HQ се Ryzen 4000 серија на процесори. Лаптоп со таков процесор на лагер нема да најдеш за под 50к.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,526
Мислења
822,619
Членови
28,051
Најнов член
Marko Janevski
На врв Дно