1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Asus P8Z77-V Deluxe VS Gigabyte Z77X-UD5H

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од LaLi, 24 Април 2012.

 1. LaLi

  LaLi
  Gaining Experience

  324
  206
  3 Февруари 2010
  Машко
  Koja od ovie ploci e podobra ????
   
 2. MasteR_#0

  MasteR_#0
  Unstoppable

  2,731
  2,393
  14 Декември 2010
  Машко
  Ухх... тежок избор имајќи во предвид дека Gigabyte се подобрија значително со Z77 серијта, али јас сепак би идел на Asus-от.
   
 3. LaLi

  LaLi
  Gaining Experience

  324
  206
  3 Февруари 2010
  Машко
  ili ako znae nekoj sto mozam da dobivam od asus a sto ne od gigabyte
  cons/pros ako imat nekoja golema razlika posto cenive od prilika isti se
   
 4. IVS

  IVS
  Баниран/a

  144
  57
  29 Јуни 2011
  Јас би ASUS-от, зошто Z77 сериите им се лудило :) И јас размислувам за истиот модел од ASUS ;)
   
 5. gokica

  gokica
  Модератор

  8,578
  10,744
  13 Јуни 2009
  Ако не се лажам гигабајт нема WiFi интегрирано решение како една од главните разлики. Мосфет секциите и кај двете се доволно добри за оверклок на сенди и ајви бриџ до степен на хај мид тиер плочи.

  Уште нема конкретни информации како се покажуваат биосите на двата производители баш на плочите со нови чипсети. Па оттаму рано е да се каже со сигурност. И двете плочи се добри за оверклок до кај 4.5 гигахерци да речеме за 24/7.

  А за повеќе оверклок мојот тип (онака од ракав зашто е без конкретни докази) паѓа на АСУС пред се заради добрите резултати на претходната генерација на матични.

  BTW АСУС ептен ги џиџа делукс плочите дури и со опции кои се обично дел од хај енд сегментот. Не дека тие се секогаш потребни ама човек е сигурен дека ништо нема да фали до следната генерација или ревизија. Дали е тоа случај и со гигабајт и нивната UD5H не сум анализирал до сега.
   
  На LaLi му/ѝ се допаѓа ова.
 6. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,944
  27,614
  4 Септември 2008
  Asus - Супорт за меморија до 2800 (out of the box) ако меморискиот контролерот е способен.
  Gigabyte - со твикање 2800 (out of the box 2400)

  Asus - Fan Expert 2 - контрола на сите фенови исто како да имаш фен контролер, пример...можеш во зима да направиш воопшто да не ти вртат кулерите на куќиштето, (без разлика дали се 3 или 4 пински кулери) а во пролет да речеме да работат автоматски сопред темепратурата во куќиштето, профили и слични опции.

  Gigabyte - нема ваква опција.

  Asus - 3 Sata контролери, Marvell, AsMedia & Intel PCH,

  Gigabyte - 2 Sata контролери, Marvell & Intel PCH.

  Asus - Dual band Wifi - 2.4/5 GHz & Bluetooth подршка.

  Gigabyte - UD5H нема таква опција, Wi-Fi модул има на UD5H-WiFi моделот.

  Asus - USB BIOS Flashback, Фантастична имплементација што во минатото беше дел од само ROG сериите на матични од Asus, сега истата опција е достапна кај сите Asus Z77 матични, можеш со USB да флешуваш BIOS без процесор, без меморија бес графичка, без ништо само ставаш USB стискаш копче чекаш 1 минута, и го имаш најновиот BIOS, све што ти треба е stand by power, и се разбира матична и напојување. Овој метод е исто така crash free, што значи ова за тебе? пример ако сакаш да клокаш а не си многу искусен - мора да знаеш дека ќе ти треба најновиот BIOS за најголема стабилност, е сега флешувањето преку интерфејсот на BIOS знае во ретки случаи да биде малце комплицирано, додека методот со компјутер во стендбај, ти нуди перфектно лесен и безбеден начин на флешување, пред воопшто целосно да ја склопиш машината, така што одкако ќе го флешуваш на тој начин BIOS-от, можеш да продолжиш со склопување на машината и потоа само да почнеш со оверклок кога ќе биде све готово, наместо да правиш дупла работа нели.

  Gigabyte нема ваква опција....

  Заклучок Asus победник.

  П.С. На твое место би идел на Asus Maximus V gene, која ти нуди солидна онборд звучна, или поточно SupremeFX III chip onboard, наместо Realtek, истиот е способен за 110 dB SNR, или поточно, шумот при слушање на музика, во теорија ќе биде цели 110 децибели потивок од музиката, што значи далеку почист звук од Realtek чиповите кои нудат околу 90 dB SNR. Најинтересно е што Asus се одлучи да стави и shiled на својата матична за уште повеќе да се намали електричната сметња од другите компоненти кои се на матиичната т.е. шумот кои тие го предизвикуваат, така да ова не е маркетиншки трик него навистина доста солидна имплементација.

  Повеќе од линкот.
   
  На olikomerc, zorandesign, Revan и уште 6 други им се допаѓа ова.
 7. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,168
  3,289
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  SABRETOOTH Z77 од ASUS исто така влегува во комбинација.
   
 8. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,944
  27,614
  4 Септември 2008
  Се согласувам, и Sabertooth се фантастични плочи, меѓутоа за мене ROG матичните се врвот во индустријата денеска.
   
 9. LaLi

  LaLi
  Gaining Experience

  324
  206
  3 Февруари 2010
  Машко
  Ama mislam ova matichna uste ne e stignata vo mk ili ako ja ima kaj moze da se najde i pod koja cena ??
  Asus Maximus V gene
   
 10. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,944
  27,614
  4 Септември 2008
  Ок де и да не е, толку ли ти се брза? сигурен сум дека можеш да порачаш дали од DD.Com или Set, не е битно, мада ја би за првите.

  Ако ти се брза ептен иди на Deluxe Z77, иначе сигурен ли си дека и Deluxe ја има на лагер?
   
 11. gokica

  gokica
  Модератор

  8,578
  10,744
  13 Јуни 2009
  Psy is da man, da myth. :cool:
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Steff_Maja

  Steff_Maja
  Practice makes perfect

  4,157
  1,716
  30 Мај 2010
  Дали може да се користи и за другите матични, поточна мојата ?

  Инаку во склоп на темава би бирал за Асусот. Причина е една само затоа што АСУС ги надминаа Гигабит во High-End компоненти. Многу добро видовме како се покажа претпоследната серија од ASUS (Z68 и P67)
   
 13. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,944
  27,614
  4 Септември 2008
  Незнам дали може да се користи Fan Expert 2 за Z68/P67 чипсетот....мислам дека не....
   
 14. gokica

  gokica
  Модератор

  8,578
  10,744
  13 Јуни 2009
  Никогаш не сум го користел но дали Fan Xpert I не е доволен?
   
 15. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,944
  27,614
  4 Септември 2008
  Fan Xpert I е дел од Asus AI suite, но првата верзија на овој софтвер за P67/Z68 чипсетот беше доста лоша и скоро неупотреблива, од она што го видов сега, истиот софтвер е многу по среден, побрз, не лагира излгланцан и со сите салтанати....јас не го користам AI Suite заради горенаведените причини, Fan Xpert II е доста подобрата верзијата на AI Suite/Fan Xpert II која доаѓа со Z77 матичните.

  Иначе може да се местат 3 предефинирани фен профила кај мене преку BIOS, опција која јас ја користам...Silent, Standard & Turbo.
   
 16. Steff_Maja

  Steff_Maja
  Practice makes perfect

  4,157
  1,716
  30 Мај 2010
  Хмм не сум знаел ниту за единицата.
  Јас го користам Thermal Radar и неговите сетинзи за вентилатори. Ама тука според температура се мести проценти на вртежи. Нешто како кај MSI Afterburner.
   
 17. Steff_Maja

  Steff_Maja
  Practice makes perfect

  4,157
  1,716
  30 Мај 2010
  Хмм не сум знаел ниту за единицата.
  Јас го користам Thermal Radar и неговите сетинзи за вентилатори. Ама тука според температура се мести проценти на вртежи. Нешто како кај MSI Afterburner.
   
 18. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,944
  27,614
  4 Септември 2008
  Sabertooth е друга приказна, другите матични т.е. фен контролата на нив се сетира на подруг начин.
   
 19. beebop

  beebop
  Intern

  28
  12
  22 Јануари 2011
  Цените со Z77 на ASUS и тие на Gigabyte.(во SET и Anhoch)
  P8Z77-V DELUXE 13996 ден

  P8Z77-V PRO 11555 ден

  P8Z77-V 10335 ден

  и Gigabyte

  Z77X-UD5H 13240 ден
  Z77X-D3H 8870 ден
  Z77-DS3H 6305 ден
   

Сподели

Вчитување...