• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Asus P5K-SE PATA controller

  • Ја почнал/а темата
  • #1

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Склопувам една конфигурација:

Asus P5K-SE
Core 2 Quad G6600
2x2GB DDR2 800 Kingston
Case Spire SwordFan
PSU Spire 420WTN
GeForce 8600GT
Asus DVD-RW 18x

Проблемот е - БИОС-от не го препознава CD-Rom-от. Ги пробав сите можни комбинации, сменив кабли, распоред на џампери, подесувања во БИОС и никако не успеав да го оправам системот да го детектира CD-ромот.

Прочитав на некој сајт дека овие плочи имале проблематичен PATA контролер.

Значи, освен солуцијата што ако не го опраам до вечер ќе треба да купувам SATA режач, ме интересира дали има некој од вас предлог како би можел да го оправам овој проблем.

Поздрав
 

Neso

Gaining Experience
14 јуни 2008
221
252
Skopje
Neso's setup  
Processor & Cooler
XEON [email protected] (1.28 v) Antec h20 920
Motherboard
ASUS ROG III Gene
Storage
Samsung 840 EVO
PSU
Cooler Master Silent 850W
RAM
3x4Gb kingston
Video card
Radeon HD5870 1Gb GDDR5
Case
Lian Li A06
Mouse
Gigabyte M6580
Keyboard
Mediatech
Audio
On board
Monitor
Apple Cinema Display HD 23"
OS
OS X Mavericks
Probaj so ovaa strana:
http://forum.ncix.com/forums/index....umber=1&msgcount=5&subpage=1&product_id=25139

Tipot imal slicen problem kako tvojot, so toa shto ako vo bios go isklucil marvell controlerot, plocata ne go prepoznavala CD/DVD romot. Mozebi kaj tebe treba da go eneblirash marvell kontrolerot.Vo sekoj slucaj se zali deka treba dolgo vreme za da butira pc-to radi toj marvell kontroler.

I ovoj e slicen problem, ama covekot go reshil odma:
http://www.tomshardware.co.uk/forum/250589-12-pata-problems

ja smenil plocata...:D
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Знам знам ги читав и двете страни... Го „решив“ проблемот со тоа што најдов SATA DVD-RW.... тоа е :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,807
Мислења
850,878
Членови
29,494
Најнов член
Nikimoler
На врв Дно