1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Туторијал Asus Onboard RAM Disable

Дискусија во форумот 'Електроника - гаџети, електронски компоненти' започната од Daniel86, 6 oктомври 2019.

Тагови:
 1. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,677
  6,913
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Здраво деЌки, не ме бива многу за правење туторијали, но ќе се потрудам да бидам што пократок и појасен. Ова е една од посложените операции коишто може да се направат на еден лаптоп, па се решив да споделам, можеби некому ќе му помогне :)

  Ми стигна матична од лаптопче ASUS X454L со дефект не се вклучува. Имено, врз лаптопот е истурена кока кола, сопственикот го растурил и очистил колку можел, меѓутоа не било доволно. Се работи за матична плоча, Code Number ASUS X455LJ Rev. 3.1.

  Прво што ми падна во очи е корозија на и околу RAM контролерот, RT8248A.

  Screenshot_2.png

  Меѓутоа, се испостави дека воопшто не ни доаѓа напон од 19.5V до кородираниот отпорник PR8318, како и истиот јавува бесконечен отпор наместо 620KΩ. Причината за прекинот на напон е изгорен влезен мосфет PQ8301>PEA28BA SMD Marking-E4.

  Screenshot_3.png

  Откако PQ8301 и PR8318 620КΩ беа заменети со нови и беше средена корозијата, RAM контролерот PU8300>RT8248A, како и останатите делови од плочата го добија својот влезен напон, плочата почна да вклучува, но без да даде слика на дисплеј.

  Screenshot_4.png

  Дополнително, забележав дека сите Onboard RAM чипови прегреваат веднаш штом им дојде напон, веднаш ми беше јасно дека некој од нив, ако не и сите, се изгорени.

  Следна постапка е модифицирање на плочата со давање хардверски инструкции на процесорот примарна RAM меморија да биде таа во слотот, а не таа залемената Onboard.

  Чекор број 1, R2108 го преместуваме на празното место од R2107, каде што наместо контакт со GND, ќе оствари контакт со +3VSUS.
  Screenshot_5.png

  Чекор број 2, R2110 го преместуваме на празното место од R2109, каде што исто како и во првиот случај, наместо со GND, ќе оствари контакт со +3VSUS за DIMM1.
  Screenshot_6.png

  Чекор број 3, R2112 го преместуваме на празното место од R2111, повторно со истата цел, наместо да биде поврзано на GND, ќе биде поврзано на +3VSUS.
  Screenshot_7.png


  Го пополнуваме празниот слот со RAM меморија DDR3L 1.35V и резултатот е следниот.
  Screenshot_8.png

  Добивме плоча што работи, но не сме завршиле тука. Изгорената onboard RAM меморија се уште е на плоча и сите чипови прегреваат, што го прави лаптопот нестабилен за работа и подложен на дополнителни дефекти.

  Следен и последен чекор е вадење на чиповите од плоча. Невозможно е да се прекине дотокот на напон до нив, т.е. едноставно да се исклучат, бидејќи така ќе се исклучи и меморијата во слотот.
  Screenshot_9.png

  ^ Еве ја кока колата под чиповите :)

  И извадените чипови
  Screenshot_10.png
  Screenshot_11.png


  Сега е се во ред, нема прегревање, нема оштетени делови на плоча, ниту корозија и кока кола. Слики од комплетно склопен и тестиран лаптоп немам бидејќи ми беше испратена само матичната плоча.
  Се надевам темава ќе му се најде на некого, а и читателите ќе разберат зашто понекогаш поправката чини и по 2-3000 денари. :)
   
  На bLaCk AnArChY, Fatal1ty_, farkizz и уште 85 други им се допаѓа ова.
 2. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  738
  527
  11 ноември 2015
  Машко
  Браво свака ти час. Ме радува кога има човек со кој што можам да споделам таква работа.
   
  The Geek Boy, GGTT1, Daniel86 и на уште 1 им се допаѓа ова.
 3. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,278
  3,389
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Браво на трудот. Треба почесто да објавуваш вакви сложени туторијали.
   
  The Geek Boy, GGTT1, borcep и на уште 1 им се допаѓа ова.
 4. mnikolce

  mnikolce
  Gaining Experience

  505
  451
  27 oктомври 2016
  Браво мајсторе! Капа долу...
  За останатите членови: Ако некој ве понуди Кока-Кола знајте дека не ви мисли добро.

  Sent from my MI 4W using Tapatalk
   
  На Daniel86 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,111
  4,389
  4 ноември 2013
  Машко
  Маестрално!
  Фала ти за поправкава. Нема што да пишам повеќе...се е кажано за тебе мајсторе.
  Симнувам капа!
   
  На Daniel86 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,677
  6,913
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Ги охрабрувам и им предлагам на сервисерите на форумов, (знам дека мора да има некој) да ме контактира преку ПП за форумџиска соработка и support. Се разбира, не wannabe сервисери, туку искусни електроничари.
   
  На farkizz, AndrejFerdzo, smole и уште 12 други им се допаѓа ова.
 7. damil

  damil
  On your way to fame

  640
  593
  2 Јануари 2015
  Машко
  Свака част мајсторе !
   
  На Daniel86 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. G4M3R

  G4M3R
  Gaining Experience

  462
  382
  26 Јуни 2012
  Машко
  Оуууу браво Даниел! Next level одлука со свич да бутира директно со рам од слот :eek:. Me like it :D. Немаше опција да се замени оригиналниот onboard рам и да си се врати како што било?(најверојатно да не се чека 30дена+ додека да стигнат нови е моја претпоставка)
   
  На Daniel86 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,677
  6,913
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Со свич ептен некако ентузијастички е, кој ќе се заебава :D а и нема ефект кога веќе мора да се извади залемениот рам, а има опција да се замени оригиналниот онборд рам, меѓутоа како што спомна чекање 30 дена, па риболинг на 8 чипови, па враќање на преправките, па дали кинезите ќе испратат нови или половни чипови, дали еден од нив ќе прави проблеми, па чувај го уредот месец дена да фаќа место, клиентот чека без потреба... Вака е некако најлесна и најбрза солуција.
   
  mdeni, G4M3R и на worker_x им се допаѓа ова.
 10. krema

  krema
  Professor

  9,488
  9,186
  24 Јуни 2009
  Машко
  Ова е за 10-ка во индекс. :)
  Гуд џоб :)
   
  На Daniel86 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,603
  4,517
  23 Јуни 2015
  Машко
  Свака част.
  [​IMG]
   
  Fredy, Astro и на Daniel86 им се допаѓа ова.
 12. Astro

  Astro
  Guru

  6,155
  8,483
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  @Daniel86 знаи џабе го пишуваше туторијалот. Не го ни дочитав.

  Ти носам лаптоп и кеш и го срдуваш. Толку, една реченица.
  Свака чаС
   
  На Daniel86 и borcep им се допаѓа ова.
 13. Lokvan

  Lokvan
  Unstoppable

  2,492
  3,413
  12 Јануари 2016
  Машко
  Реално и повеќе би требало да кошта, со оглед на нивото на знаење, искуство, и опрема што требаат за вакви поправки (често и времето што ќе се потроши)... Друга работа е што цените на хардверот (посебно тој од пониската класа) идат надолу па на корисниците често не им се исплатат поправките - што доведува до тоа да сервисерот месечно не заработува ни одблиску доволно (за порано или подоцна не почне да се занимава со нешто поисплатливо). Ова претпоставувам е и причината што добри сервисери електроничари денес се веројатно поретки и од невини полнолетни девојки (за кои легендите велат дека сеуште постојат). ;)

  Поздрав за трудот и напишаното.
   
  На Peceto, damil, worker_x и уште 2 други им се допаѓа ова.
 14. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,677
  6,913
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Кај мене богами нема веќе евтино, заврши тоа. Како што викаш, кога ќе соберам на куп колку пари трошам за делови, за опрема, те ваков програматор те онаков, два ги имам досега купено професионални само на нив се дадени 400 евра, и се спремам за трет за да бидам во чекор со технологијата. На пример само едно обично кабелче за флешување Apple чини 80$. Само кабелче со конектор, ништо друго.
  По минимум 30 нарачки имам месечно од Алисекпрес, не дека ми требаат во моментот, туку ЌЕ ми затребаат некогаш. И баш пред малку имав случај кога ми побараа внатрешен дц конектор за полнење со промена, реков 1000 денари, иако и тоа е некако малку за таков тип поправка, добив одговор: nisto mnogu mi e... si naracav od aliexpres.. samo dodeka stigne..

  Толку не зборувам повеќе, почнав да се нервирам. Само дерење од сега па натаму. :)
   
  На spiritBreaker, mdeni, VerGer и уште 8 други им се допаѓа ова.
 15. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,442
  12,615
  2 Август 2012
  Машко
  Ти изјавувам почит!
   
  На Daniel86 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,120
  12,626
  23 Јануари 2008
  Манга
  Ти вака можеш и рам да му надградиш...:D

  Да беше девојче...
   
  На FLEGMA и Daniel86 им се допаѓа ова.
 17. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,677
  6,913
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Па теоретски би можело, има и таква опција, кој да се замара...
   
 18. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,120
  12,626
  23 Јануари 2008
  Манга
  Практично би можело, ваљда...некад коа немаш попаметна работа треба да се проба. Ако е успешно ќе ти наоѓам муштерии за многу пари да им надградуваш на плочи без слотови од скапи лаптопи.
   
  На mdeni му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Peceto

  Peceto
  Gaining Experience

  59
  56
  24 Јули 2012
  Машко
  I treba da koshta poveke.So ogled deka na plocha e se od mem,procesor,grafika(se razbira) pri vakva situacija zamenata na plocha e edino reshenie I NAJSKAPO. Taka da so dva asusci so i5,i5+vga i eden i7+vga i te kako se isplakja da se plati i sredi-ako e toa toa. A so ogled deka pregrevanjeto na ramot e specifikata - dva od laptopite greeja na ram(eden popiven,za drugite dva si shushukaa).
  Kako sho vika situacijata kaj nas - monteri ima mnogu,majstori taka i taka,a dijagnostichari skoro pa ich. Respekt @Daniel86 za vremeto sho si go poarchil pa i iskustvoto sho si go steknal. (rockon)
   
 20. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,357
  3,063
  24 Септември 2012
  Сега веќе правиме муабет. Тоа е реалноста. Конкретно Zenbook 14ката е феноменален лаптоп со умрљан рам, со 32GB треба да е фантастична машина. Ова е поле на кое има простор за културен натпревар меѓу народите.
   
  На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
 21. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,677
  6,913
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Сепак надградба на онборд рам не е ни одблиску лесно како што е туторијалов. Вклучува наоѓање компатибилни чипови, масивно едитирање на биос за да може да ги прочита, дополнителни модификации на плоча, еден куп време и работа, и на сето тоа треба да се даде гаранција. Сето тоа чини многу, стварно многу време и пари, може на крај да излезе залудно, може и тотално неисплатливо или да појавува рандом дефекти или нестабилности. Скоро ниедна плоча не е предвидена за додавање екстра рам или промена на истиот, прво на пример, да речеме оваа плоча ја има во две варијанти, со и без рам. На таа без рам недостигаат па најмалку 50 компоненти. Кога ќе земеме во предвид дека за повеќето лаптопи постојат или само шема или boardview, никогаш двете, не може да се состави крај со крај. За еден отпорник што беше изгорен, потрошив скоро 3 часа да најдам што вредност е водејќи се према даташитот од рам контролерот, па додека да најдам специфична вредност од ни помалку ни повеќе туку точно 620 килооми... И сета таа мака за еден отпорник, камоли за преправка на цела плоча заради ентузијазам. Идејата како идеја звучи супер, меѓутоа во реалноста е практично неизводлива.
   
  На Tajson, PC_GAMER, CBB_6 и уште 4 други им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...