1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

ASUS лаптоп прашања што ме мачат

Дискусија во форумот 'Преносни компјутери и таблети' започната од Fatal1ty_, 19 Јануари 2020.

 1. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,501
  25,563
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Поздав дечки имам едно прашање. Добив една понуда за лаптоп, но пред да купам нешто што кошта повеќе од 200е првин се инфромирам за истиот прозивод, па така и за ова и ми дојде нешто многу чудно, па сакам да прашам дали некој знае зошто овој модел на лаптоп ASUS F509FJ-EJ109T на интернет се наоѓа информации 99% само на италијански.

  За истиот модел не успеав да најдам ни на официјалниот сајт на асус инфо за него.
  Дали постои можност истиот модел да е само за италијански пазар и дали би имало некаков проблем доколку истиот се користи кај нас.

  Благодарници
   
 2. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,374
  3,696
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Ако е наменет за италјански пазар тогаш тастатурата би требало да ги има нивните ознаки.
  Инаку не би било проблем да се користе и кај нас.
  Истиот пример е и со лаптопите во сетек ,анхоч бидеќи најјчесто ги нема на официјалната веб страна .
   
 3. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,501
  25,563
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Сакаш да кажеш дека модели пишуваат според местото каде што го извозуваат?
  Истиот модел за македонија може да се вика Пане, за италија Фаталити?
   
  На stefan_off му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,374
  3,696
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Да , најјчесто после моделот додаваат и разни ознаки спрема земјата каде што ги увезуваат.
  Само треба да се провере за италјанскиот fatality дали се буквите на италјански или имаат стандардна тастатура на англиски.
  Све останатото е исто како на официјалните сајтови.
  Еве пример овој : ASUS X507MA-EJ305 ( GRAY )
  Го нема на официјалната страна под тие ознаки .
  Али го има под овие ASUS Laptop X507MA | Laptops | ASUS Global
   
  На StalkeR и Fatal1ty_ им се допаѓа ова.
 5. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Practice makes perfect

  1,149
  1,772
  13 Јануари 2014
  Машко
  To add to this, огромен број од лаптопите што ги има кај нас за продажба, со проверка на конкретниот број на моделот обично излегуваат македонски, српски и понекогаш романски резултати, на прва страна од Google. И ретки се тие што воопшто постојат на официјален сајт на производителот, со исклучок на премиум моделите.
   
 6. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,501
  25,563
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Јасно! Фала за разјаснувањето.
   
 7. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,700
  7,040
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Ич да не се секираш, земај го слободно, нормално доколку е добра зделката.
   
  На SiPy` и Fatal1ty_ им се допаѓа ова.
 8. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,068
  1,177
  11 Март 2011
  Погледни ја тастатурата првин, италијанската азбука ги нема J, K, W, X и Y, веројатно нема шансите да фалат на тастатурата, евентуално layout-от да е различен. Но според она што може да се најде на интернет и layout-от е QWERTY.

  File:Italian Keyboard layout.svg - Wikimedia Commons
   
 9. Astro

  Astro
  Guru

  6,237
  8,639
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Абе батали каков Асус, види некој сериозен лаптоп што ќе ти служи и ќе ти биде практичен. Погледни со 10-та генерација Интел или причекај уште пар месеци ќе има со Ryzen4000
   
  Vlatzki, Rukfash и на SiPy` им се допаѓа ова.
 10. Gaston

  Gaston
  Unstoppable

  1,391
  2,482
  9 Февруари 2011
  Дека сеа Асуc ставаат Cyrix?
   
 11. Astro

  Astro
  Guru

  6,237
  8,639
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Индид
   

Сподели

Вчитување...