1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Asus како бренд за лаптоп

Дискусија во форумот 'Off-topic теми' започната од Problemo, 8 ноември 2012.

1. Problemo

Problemo
    Intern

212
    7
    21 Мај 2011
    1. Дали е достоен како бренд за лап топ?
    2. Дали се подобрени од порано ?
    3. Какви проблеми прават и дали често се расипуваат?
    Мислење за амц како продавница за лаптопи.

2. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

20,936
    23,285
    28 Февруари 2008
    Машко
    Experienced Web Developer
    1.Да!
    2.Прилично
    3.Просечно

амц! Нееееее!!!

Но тука се наметнува прашањето за што ќе се користи лап-топот?

На Boldozer, StalkeR, gremlin и уште 2 други им се допаѓа ова.
  3. MarkoHF

MarkoHF
    Practice makes perfect

844
    1,103
    30 Септември 2008
    Машко
    Internet Marketing
    Добротот е што се многу пати поефтини од останатите лаптопи, а идинствен проблем што можеш да имаш со него е батеријата.

На Sm0k3y25 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. tomi

tomi
    Guru

9,846
    8,977
    16 Април 2007
    Машко
    Невработен

1.Да
    2.Да,
    3.Секој лап топ ке се расипе ако не го пазиш и не го одржаваш/чистиш.

Мене Асус како дизајн не ми прават мерак иначе се одлични за домашна употреба/лајт корисници.

Амц, никако, ни маус не би купил а камо ли нешто друго

На Problemo му/ѝ се допаѓа ова.
  5. gOJDO

gOJDO
    Guru

7,422
    8,959
    23 Јануари 2008
    Манга
    1. Зависи кој модел го гледаш. Дефинитивно имаат квалитетни и убави модели, но како во народната колку пари, толку музика.
    2. Да
    3. Не постои општо-прифатен проблем карактеристичен за овој или било кој друг бренд. Расипувањето е релативна работа, ко што реков погоре зависи што ќе купиш, колку и како ќе го користиш и слично.

АМЦ? Пу, пу, скраја да е....

На Problemo и Fatal1ty_ им се допаѓа ова.
  6. kjosmofon

kjosmofon
    Баниран/a

3,771
    5,740
    7 oктомври 2011
    kalfa
    imam raboteno vo oficijalen asus servis i mozam da ti recam za parite se najdobri.
    Problem ima so novite modeli treba vnimatelno da se koristi , malku se nezni na hindjovite na ekranot, inaku generalno za parite nema podobri a i 2 godini garancija.
    Samo nemoj da kupuvas od najniskata klasa tie stvarno se gjubre.

На prichina, StalkeR, gOJDO и уште 2 други им се допаѓа ова.
  7. Jokerski

Jokerski
    On your way to fame

908
    809
    28 oктомври 2010
    Машко
    Прашоци, бели пецива и др. средства за бистрење
    Zemi kako mojov... sega ima nesto ponov model :) moja preporaka e da gledas od serijata najjakiot model da bide .... Bidejki poslabite imaat mani nesto kako kastrirani modeli ;)

8. kjosmofon

kjosmofon
    Баниран/a

3,771
    5,740
    7 oктомври 2011
    kalfa
    a ako imas povekje pari zemi si dell

9. nvidia88

nvidia88
    Gaining Experience

500
    295
    16 Септември 2010
    Машко
    Pc
    1.да
    2.да
    3. не постој перфектен лаптоп отпорен на расипување,зависи малце и од среќата кој лаптоп ќе ти се погоди

10. Jokerski

Jokerski
    On your way to fame

908
    809
    28 oктомври 2010
    Машко
    Samo XPS ... Imam i dell Asus-ot e 5 klasi bolje ;) i novite site niz raka mi pominaa i kako kance kiselo mleko e plastikata ...

На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Problemo

Problemo
    Intern

212
    7
    21 Мај 2011
    Моментално најмногу овај ме бендисва ради дизајн а и кеш, перформансите ми се задоволителни. ASUS X501A-XX029
    А сет како продавница (мислење искуство)?
    http://www.set.com.mk/Proizvod.php?vrednost=10&grupa=19&si=37363
    http://amc.com.mk/ShopDetal.asp?ArticleID=34597&id=85&l=3&q=&SupplierArticleID=&Action=
    http://www.youtube.com/results?sear...0.0.0.0.75.75.1.1.0...0.0...1ac.1.GT9rcpk3uK8

12. Jokerski

Jokerski
    On your way to fame

908
    809
    28 oктомври 2010
    Машко
    Mojot e od set dva pati go vrativ nov mi dadoa i dozvoliva da doplatam ili pak da mi dadat pari razlika i da zeam poslab model... Da me prasase pred toa ke ti kazev ne za SET ama imam ubavo iskustvo samo so laptopot so drugo jok begaj podaleku :)

Imav sx 125 pa sx720 i na kraj sx770 taka mislam bese << sx 770 e najjak model toa mi bese poentata... nema mana 8 saati baterijata drzi pri normalna rabota... Igri da receme dota2 so oc graficka i cpu drzi 3 saati drugi igri crysis 3 eve novava saat i pol ili 2 eventualno

13. IntelAmd

IntelAmd
    Gaining Experience

740
    197
    18 Јануари 2012
    Сет и Мебиус се моментално најдобри фирми за ИТ во Македонија, АМЦ е веќе смешно да ги споредуваме со претходно споменатите, АМЦ треба уште многу да се потрудат ;)

На Fatal1ty_ му/ѝ се допаѓа ова.
  14. psyside

psyside
    Rising Star

24,191
    23,902
    4 Септември 2008
    Anhoch?

На Ceco и IntelAmd им се допаѓа ова.
  15. IntelAmd

IntelAmd
    Gaining Experience

740
    197
    18 Јануари 2012
    Ги заборавив, и Анхоч нормално

16. Boldozer

Boldozer
    On your way to fame

1,143
    549
    2 ноември 2012
    Машко
    Asus, според мене се е подобри и подобри, а за расипување на лаптопот незнам, секој лаптоп може да ти се расипе :annoyed:
    Амц нема голем избор на лаптопи, во Анхоч има повеке, мислам дека Анхоч се подобри во однос на лаптопи.

На kjosmofon и Problemo им се допаѓа ова.
  17. kjosmofon

kjosmofon
    Баниран/a

3,771
    5,740
    7 oктомври 2011
    kalfa
    ne e samo cenata nekogas e dobro da platis malku poskapo ( malku ne mnogu) a da zemes od firma kade ke gi cenat tvoite pari i ke imaat korekten odnos kon klientite, a za anhoch ne sum slusnal poplaki vo odnos na servis i nekoi glupi igri.

На StalkeR и zorandesign им се допаѓа ова.
  18. vojo

vojo
    Intern

11
    4
    17 Јануари 2011
    Машко
    Asus ти е како да возиш Мерцедес, јас имам многу убаво искуство со овие лапчиња. Бев сопственик на ASUS X51RL лаптоп, оваа машина ме тераше цел студенски живот и плус уште две години, значи вкупно 6 години. Нели со правилно одржување и чистење. Лапот беше изложен на секакви малтретирања, како што се секојдневна прошетка Тетово-Скопје-Тетово, многу пати го користевме за разни ефекти додека настапувавме со бендот(значи го влечев по свирки по кафичи). Топло,ладно,влажно,суво едноставно не му се умираше... :D. Човекот што сега го има (скоро 2 години) ми вели дека машинчево работи турбо...значи се на се..машинава е под гас 8 години. Моментално си имам ASUS К53SJ скоро 1 година и сум презадоволен. Едноставно ASUS машините се како тенкови.
    :)

19. Jokerski

Jokerski
    On your way to fame

908
    809
    28 oктомври 2010
    Машко
    Се зависи што среќа имаш... На другар ми ламборџинито на сервис му е :D 2012 купено.... Нелогично ама ете ...
    Но мислам дека 80% се ок иако мењав неколку... на еден тачпад не работеше на друг екран не се палеше на трет режачот нечинеше ....

Сподели

Вчитување...