1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Asus како бренд за лаптоп

Дискусија во форумот 'Off-topic теми' започната од Problemo, 8 ноември 2012.

 1. Problemo

  Problemo
  Intern

  212
  7
  21 Мај 2011
  1. Дали е достоен како бренд за лап топ?
  2. Дали се подобрени од порано ?
  3. Какви проблеми прават и дали често се расипуваат?
  Мислење за амц како продавница за лаптопи.
   
 2. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,907
  26,257
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  1.Да!
  2.Прилично
  3.Просечно

  амц! Нееееее!!!

  Но тука се наметнува прашањето за што ќе се користи лап-топот?
   
  На Boldozer, StalkeR, gremlin и уште 2 други им се допаѓа ова.
 3. MarkoHF

  MarkoHF
  Practice makes perfect

  847
  1,119
  30 Септември 2008
  Машко
  Internet Marketing
  Добротот е што се многу пати поефтини од останатите лаптопи, а идинствен проблем што можеш да имаш со него е батеријата.
   
  На Sm0k3y25 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. tomi

  tomi
  Guru

  9,830
  9,076
  16 Април 2007
  Машко
  Невработен

  1.Да
  2.Да,
  3.Секој лап топ ке се расипе ако не го пазиш и не го одржаваш/чистиш.

  Мене Асус како дизајн не ми прават мерак иначе се одлични за домашна употреба/лајт корисници.

  Амц, никако, ни маус не би купил а камо ли нешто друго
   
  На Problemo му/ѝ се допаѓа ова.
 5. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,711
  14,461
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  1. Зависи кој модел го гледаш. Дефинитивно имаат квалитетни и убави модели, но како во народната колку пари, толку музика.
  2. Да
  3. Не постои општо-прифатен проблем карактеристичен за овој или било кој друг бренд. Расипувањето е релативна работа, ко што реков погоре зависи што ќе купиш, колку и како ќе го користиш и слично.

  АМЦ? Пу, пу, скраја да е....
   
  На Problemo и Fatal1ty_ им се допаѓа ова.
 6. kjosmofon

  kjosmofon
  Баниран/a

  3,742
  5,649
  7 oктомври 2011
  kalfa
  imam raboteno vo oficijalen asus servis i mozam da ti recam za parite se najdobri.
  Problem ima so novite modeli treba vnimatelno da se koristi , malku se nezni na hindjovite na ekranot, inaku generalno za parite nema podobri a i 2 godini garancija.
  Samo nemoj da kupuvas od najniskata klasa tie stvarno se gjubre.
   
  На prichina, StalkeR, gOJDO и уште 2 други им се допаѓа ова.
 7. Jokerski

  Jokerski
  On your way to fame

  814
  727
  28 oктомври 2010
  Машко
  Прашоци, бели пецива и др. средства за бистрење
  Zemi kako mojov... sega ima nesto ponov model :) moja preporaka e da gledas od serijata najjakiot model da bide .... Bidejki poslabite imaat mani nesto kako kastrirani modeli ;)
   
 8. kjosmofon

  kjosmofon
  Баниран/a

  3,742
  5,649
  7 oктомври 2011
  kalfa
  a ako imas povekje pari zemi si dell
   
 9. nvidia88

  nvidia88
  Gaining Experience

  594
  363
  16 Септември 2010
  Машко
  Obezbeduvanje
  1.да
  2.да
  3. не постој перфектен лаптоп отпорен на расипување,зависи малце и од среќата кој лаптоп ќе ти се погоди
   
  На Problemo му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Jokerski

  Jokerski
  On your way to fame

  814
  727
  28 oктомври 2010
  Машко
  Прашоци, бели пецива и др. средства за бистрење
  Samo XPS ... Imam i dell Asus-ot e 5 klasi bolje ;) i novite site niz raka mi pominaa i kako kance kiselo mleko e plastikata ...
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Problemo

  Problemo
  Intern

  212
  7
  21 Мај 2011
  Моментално најмногу овај ме бендисва ради дизајн а и кеш, перформансите ми се задоволителни. ASUS X501A-XX029
  А сет како продавница (мислење искуство)?
  http://www.set.com.mk/Proizvod.php?vrednost=10&grupa=19&si=37363
  http://amc.com.mk/ShopDetal.asp?ArticleID=34597&id=85&l=3&q=&SupplierArticleID=&Action=
  http://www.youtube.com/results?sear...0.0.0.0.75.75.1.1.0...0.0...1ac.1.GT9rcpk3uK8
   
 12. Jokerski

  Jokerski
  On your way to fame

  814
  727
  28 oктомври 2010
  Машко
  Прашоци, бели пецива и др. средства за бистрење
  Mojot e od set dva pati go vrativ nov mi dadoa i dozvoliva da doplatam ili pak da mi dadat pari razlika i da zeam poslab model... Da me prasase pred toa ke ti kazev ne za SET ama imam ubavo iskustvo samo so laptopot so drugo jok begaj podaleku :)

  Imav sx 125 pa sx720 i na kraj sx770 taka mislam bese << sx 770 e najjak model toa mi bese poentata... nema mana 8 saati baterijata drzi pri normalna rabota... Igri da receme dota2 so oc graficka i cpu drzi 3 saati drugi igri crysis 3 eve novava saat i pol ili 2 eventualno
   
  На Problemo му/ѝ се допаѓа ова.
 13. IntelAmd

  IntelAmd
  Gaining Experience

  740
  198
  18 Јануари 2012
  Сет и Мебиус се моментално најдобри фирми за ИТ во Македонија, АМЦ е веќе смешно да ги споредуваме со претходно споменатите, АМЦ треба уште многу да се потрудат ;)
   
  На Fatal1ty_ му/ѝ се допаѓа ова.
 14. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,941
  27,611
  4 Септември 2008
  Anhoch?
   
  На Ceco и IntelAmd им се допаѓа ова.
 15. IntelAmd

  IntelAmd
  Gaining Experience

  740
  198
  18 Јануари 2012
  Ги заборавив, и Анхоч нормално
   
 16. Boldozer

  Boldozer
  On your way to fame

  1,145
  598
  2 ноември 2012
  Asus, според мене се е подобри и подобри, а за расипување на лаптопот незнам, секој лаптоп може да ти се расипе :annoyed:
  Амц нема голем избор на лаптопи, во Анхоч има повеке, мислам дека Анхоч се подобри во однос на лаптопи.
   
  На kjosmofon и Problemo им се допаѓа ова.
 17. kjosmofon

  kjosmofon
  Баниран/a

  3,742
  5,649
  7 oктомври 2011
  kalfa
  ne e samo cenata nekogas e dobro da platis malku poskapo ( malku ne mnogu) a da zemes od firma kade ke gi cenat tvoite pari i ke imaat korekten odnos kon klientite, a za anhoch ne sum slusnal poplaki vo odnos na servis i nekoi glupi igri.
   
  На StalkeR и zorandesign им се допаѓа ова.
 18. vojo

  vojo
  Intern

  11
  4
  17 Јануари 2011
  Машко
  Asus ти е како да возиш Мерцедес, јас имам многу убаво искуство со овие лапчиња. Бев сопственик на ASUS X51RL лаптоп, оваа машина ме тераше цел студенски живот и плус уште две години, значи вкупно 6 години. Нели со правилно одржување и чистење. Лапот беше изложен на секакви малтретирања, како што се секојдневна прошетка Тетово-Скопје-Тетово, многу пати го користевме за разни ефекти додека настапувавме со бендот(значи го влечев по свирки по кафичи). Топло,ладно,влажно,суво едноставно не му се умираше... :D. Човекот што сега го има (скоро 2 години) ми вели дека машинчево работи турбо...значи се на се..машинава е под гас 8 години. Моментално си имам ASUS К53SJ скоро 1 година и сум презадоволен. Едноставно ASUS машините се како тенкови.
  :)
   
  На Problemo му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Jokerski

  Jokerski
  On your way to fame

  814
  727
  28 oктомври 2010
  Машко
  Прашоци, бели пецива и др. средства за бистрење
  Се зависи што среќа имаш... На другар ми ламборџинито на сервис му е :D 2012 купено.... Нелогично ама ете ...
  Но мислам дека 80% се ок иако мењав неколку... на еден тачпад не работеше на друг екран не се палеше на трет режачот нечинеше ....
   

Сподели

Вчитување...