• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

ASUS ја проширува Matrix Серијата со ASUS ROG EN9800GT MATRIX/HTDI/512M

  • Ја почнал/а темата
  • #1

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139


Asus ја претстави ROG(Republic of Gamers) Matrix серијата на графички картици кои немаат конкуренција на пазарот. Имено, Asus потполно го преработи основниот дизајн на картиците и додаде свој сопствен чип Super Hybrid Engine...

Најчесто модификацијата во дизајнот кај графичките картици кај различни производители се состои во промена на налепницата, а се користи референтниот дизајн на ATI и nVIDIA картиците.

Гореспоманатиот Super Hybrid Engine, е посебен чип кој се грижи за сите параметри на работата на графичката картица: бројот на вртежи на вентилаторот, температура, напонот, меморијата, потрошувачката на струја и сл.Според горенаведеното може да се заклучи дека оверклокирањето на овие картици е доста поедноставно и надзорот на температурата ќе биде многу попрецизен. Резултатот на сево ова е картици кои во 2D мод на работа ќе заштедуваат дури 30% енергија, додека во 3D мод на работа ќе бидат побрзи за 15%.

Е сега за цената, можеме само да се надеваме дека нема да бидат многу поскапи од "обичните картици". :D

Извор: ASUS
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,737
Мислења
856,421
Членови
29,741
Најнов член
Bitpb
На врв Дно