• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

ASUS ја проширува Matrix Серијата со ASUS ROG EN9800GT MATRIX/HTDI/512M

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
20080904-a-1.jpg


Asus ја претстави ROG(Republic of Gamers) Matrix серијата на графички картици кои немаат конкуренција на пазарот. Имено, Asus потполно го преработи основниот дизајн на картиците и додаде свој сопствен чип Super Hybrid Engine...

Најчесто модификацијата во дизајнот кај графичките картици кај различни производители се состои во промена на налепницата, а се користи референтниот дизајн на ATI и nVIDIA картиците.

Гореспоманатиот Super Hybrid Engine, е посебен чип кој се грижи за сите параметри на работата на графичката картица: бројот на вртежи на вентилаторот, температура, напонот, меморијата, потрошувачката на струја и сл.

4225rogmatrixdw6.jpg


Според горенаведеното може да се заклучи дека оверклокирањето на овие картици е доста поедноставно и надзорот на температурата ќе биде многу попрецизен. Резултатот на сево ова е картици кои во 2D мод на работа ќе заштедуваат дури 30% енергија, додека во 3D мод на работа ќе бидат побрзи за 15%.

4226rogmatrix2xz7.jpg


02d6850a-fc71-46bf-9d07-9b1c07f4c3ff.png


Е сега за цената, можеме само да се надеваме дека нема да бидат многу поскапи од "обичните картици". :D

Извор: ASUS
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.845
Мислења
911.528
Членови
32.578
Огласи
808
Најнов член
Vaskou
На врв Дно