1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Проблем Asus GL504GS десниот звучник сам ја намалува јачината

Дискусија во форумот 'Преносни компјутери и таблети' започната од pathfinder, 20 Септември 2018.

 1. pathfinder

  pathfinder
  Gaining Experience

  42
  78
  1 Февруари 2017
  Здраво дечки,

  нов лаптоп Asus GL504GS земен (преку фирма) од нептун пред 7 дена. Нова инсталација на Windows 10. Инсталирани сите драјвери.

  Проблемот е што десниот звучник сам ја намалува постепено јачината, додека левиот звучник е ок. За 10-тина секунди, десниот звучник се враќа пак во нормала и потоа повторно истото. Одредени периоди дури и неколку саати нема проблем со звучникот. Се извинувам за квалитетот на видеото :)  Работи кои ги пробав, а не помогнаа:
  • Пробав со други звучници и слушалки, неможам да го реплицирам проблемот на нив.
  • Во поставките во Sound во Communications направив "Do nothing".
  • Табот "Enhancements" во Sound не се појавува за да ги исклучам тие поставки.
  • Направив update на аудио драјверот, roll-back, uninstall, reinstall.
  • Во Speaker properties наместено е 100 balance на двата звучници.
  • Го исклучив микрофонот.
  Искрено незнам дали и првиот ден вака правеше бидејќи многу малце го користев, а за звучниците видов дека само работат. Дали имате некои предлози? Дали е можно да е до софтверот/драјверите?
  Дали знаете во нептун дали прават замена штом одма се појави проблем или ќе морам на сервис :( ?
   
 2. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  928
  1,067
  11 Март 2011
  Бутирај некоја Linux Live дистрибуција, пример Ubuntu, најмногу драјвери имаат и види дали таму се појавува. Доколку не, дефинитивно е до Windows или драјверите. Пробај чиста инсталација на Виндовс од друго ISO.
   
 3. pathfinder

  pathfinder
  Gaining Experience

  42
  78
  1 Февруари 2017
  Пробав со нови инсталации на Windows 10 и Ubuntu 18.04 и различни iso пак истиот проблем. Неколку саати си работи ок, после тоа не. Некогаш па после неколку секунди одма не работи.
   
 4. BorisSapphire

  BorisSapphire
  Gaining Experience

  454
  296
  11 ноември 2015
  Машко
  Пробај со BIOS update.
  Пробај со некој плеер што можеш да подесиш на кој од звуцниците да свири и намести го цело време десниот и види како ке се понаша.
   
 5. pathfinder

  pathfinder
  Gaining Experience

  42
  78
  1 Февруари 2017
  BIOS-от ја има најновата верзија. Пробав така со звучниците, десниот рандом ја менува јачината. Сега забележав дека и на моменти и малку ја зголемува јачината. Не сум сеуште сигурен, но кака да му треба прекин за да се врати на нормалата од почеток (Едит: Не, рандом си е некако).
   
 6. BorisSapphire

  BorisSapphire
  Gaining Experience

  454
  296
  11 ноември 2015
  Машко
  Истот го прави и на полнач и на батерија?
  Пробај само на батерија без полнач и обратно, со полнач без батерија.
   
 7. pathfinder

  pathfinder
  Gaining Experience

  42
  78
  1 Февруари 2017
  Да, истото го прави :/ . Го пробав тоа и на Windows и на Ubuntu.
   
 8. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  3,959
  2,727
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Се изнамачи до немајкаде. Што ако е мембраната на звучникот заглавена ? И некои пати кога се пушта има звук а кога заглавува звукот е ептен тивок ?
   
 9. pathfinder

  pathfinder
  Gaining Experience

  42
  78
  1 Февруари 2017
  Хаха, сакам да ги пробам сите опции што можам, бидејќи грев ми е нов лаптоп на сервис одма да го отвараат.
   
 10. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  3,959
  2,727
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  За жал али јас сумљам на мембраната на звучникот и мора сервис, бидеќи е механички дел и најјмала ситница случајно упадната за време на склопувањето на него може да дојде до блокирање .
   
 11. DemoUser

  DemoUser
  On your way to fame

  764
  663
  27 Април 2010
  Машко
  Се што можам да ти кажам од мене е многу едноставно гаранцијата нема да ти ја искинат ако го отвориш


  View: https://www.youtube.com/watch?v=Q1ky08EJ03k


  Повели видео двата звучника се толку мали се држат на 2 штрафчиња оштрафи ги мрдни лево десно да не видиш да е до тоа, но јас незнам од кај ти е купен и да не ти приречат после ете ти си го оштрафил капакот и толку е УМРЕ ЦЕЛ ЛАПТОП :p
   
 12. BorisSapphire

  BorisSapphire
  Gaining Experience

  454
  296
  11 ноември 2015
  Машко
  Доколку звукот ти грчи можно е да е мембраната. Пробај дувни со нешто внатре кај што е звучникот што не мислам дека ке го средиш.
   
 13. ARMac

  ARMac
  Орган

  5,524
  5,929
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Ако прави секаде така не е софтвер. Врати им го. Или лупни го јако кога ќе се намали да се размрдаат жиците, ако се појача тоа е проблемот, ако не може да е самиот звучник или некој опамп (уште ли се користат) со лабава нога :)
   
 14. pathfinder

  pathfinder
  Gaining Experience

  42
  78
  1 Февруари 2017
  Фала на сите за одговорите. Како што пишав погоре од Нептун е земен од сити мол. Купен на име на фирма. Ќе пробам да го вратам прво, не е ни 10 дена користен. Ако не можи, сервисот не му бега :/ Ќе го пишам исходот.
   
 15. krema

  krema
  Professor

  8,020
  7,644
  24 Јуни 2009
  Машко
  И да го пишиш, баш ме интересира.
   
 16. DemoUser

  DemoUser
  On your way to fame

  764
  663
  27 Април 2010
  Машко
  Исходот кој беше или уште чекаш да ти го вратат од сервис @pathfinder
   
 17. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,622
  6,436
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Или ќе му дадат нов или ќе заменат матична.
   
 18. pathfinder

  pathfinder
  Gaining Experience

  42
  78
  1 Февруари 2017
  Сеуште е на сервис. Во налогот пиши дека се чека резервен дел, а шо дел не пиши.

  Испратено од SM-G960F преку IT.mk форум апликација
   
 19. pathfinder

  pathfinder
  Gaining Experience

  42
  78
  1 Февруари 2017
  Проблемот беше (како што разбрав) поради некој магнет на звучникот и беше заменет со нов. Беше порачана и резервна матична плоча во случај да бил до неа проблемот. Неможев да тестирам колку со промената на звучникот се реши проблемот, бидејќи наредниот ден откривме дека од страна на вработен во овластениот сервис, лаптопот беше користен за копање на криптовалути 3 дена без прекин. Неможам да коментирам од тоа повеќе, но брзо добивме потврда за замена од сервисот. Бидејќи немаше соодветна замена и требаше да се чека 2 недели за истиот модел, од нептун се согласија да излезат во пресрет и да ни ги рефундираат парите.
   
  Последна промена: 8 ноември 2018
 20. xristijanGTI

  xristijanGTI
  Gaining Experience

  254
  264
  7 Март 2011
  Машко
  Студенат
  Сериозно ова? со копањево? на лаптоп, тој некој копач јак штом се осудил да копа со туѓ лаптоп оставен на сервис...до кај стасавме
   
 21. pathfinder

  pathfinder
  Gaining Experience

  42
  78
  1 Февруари 2017
  За жал, имаше логови и со неговиот мејл.
   
 22. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,622
  6,436
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Што нема човек да чуе веќе..
   
  На borcep и AleksandarCaki им се допаѓа ова.
 23. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,546
  2,821
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
 24. AleksandarCaki

  AleksandarCaki
  Practice makes perfect

  620
  1,465
  19 Јуни 2015
  Машко
  Архитект
  ХАХА, е ова е ТЕЖОК дебакл
   
 25. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  3,959
  2,727
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  По што заклучи дека лаптопот бил користен 3 дена без прекин за мајнинг ?
   

Сподели

Вчитување...