1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Asus ги зголеми гаранциите на мониторите

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од FLEGMA, 5 Март 2013.

 1. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,651
  13,009
  2 Август 2012
  Машко
  Asus за повеќето свои монитори ги продолжи своите гарантни рокови во Македонија, Црна Гора, Босна, Србија, Хрватска и Словенија на 4 односно 5 години во зависност од серијата.

  Продолжувањето важи за мониторите купени од 4 Март 2013 наваму.
  Така одсега важат селдните услови:

  * VS серија - сите модели кои почнуваат со VS и немаат IPS панел имаат 4 години
  * VX серија - сите модели кои почнуваат со VX имаат 4 години
  * VS IPS - VS моделите со IPS панели имаат 5 години
  * сите модели со 27" панели - 5 години
  * ML/MX/PA/VG/PB серии - сите модели од високата класа кои во името имаат ML/MX/PA/VG/PB имаат 5 години гаранција.


  Ова го добив по mail од Asus Croatia.
  Значи, ако купувате Asus монитор а тоа го правите после 4 Март 2013 отворете очи да не ве превеслаат со гаранцијата.
   
  olikomerc, DaVoRkNe и на gokica им се допаѓа ова.
 2. gokica

  gokica
  Модератор

  8,555
  10,658
  13 Јуни 2009
  Дали има официјална информација публикувана јавно?
   
 3. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,651
  13,009
  2 Август 2012
  Машко
  На gokica му/ѝ се допаѓа ова.
 4. тотето

  тотето
  Спамер

  694
  675
  4 oктомври 2011
  Машко
  А што е со лаптопите, имаат најмала гаранција, скромни 2 години.
   
 5. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,651
  13,009
  2 Август 2012
  Машко
  Asus како фирма не е толку добро организиран како HP и Dell во поглед на сервисирањето [едит] и затоа IMHO се брукаат со 2 години гаранција за, на пр., лаптоп од 85.000 денари...што е невиден резил.
  Згора на се овие фирми имаат огромна покриеност со сервиси што не е случај со Asus.
  На пример овластен сервисер за Asus во МК е Паком а за ова ретко кој знае.
  А добро е да се знае затоа што на овластен сервис можеш да го вратиш производот (RMA) ако нема/не постои овластен застапник.

  Да сум безобразен би рекол дека комотно можете да го заобиколите Сет при RMA ама не сум безобразен и не велам така :D
   
 6. d_yor8

  d_yor8
  Gaining Experience

  1,218
  498
  27 Јуни 2011
  Предизборно сега зголемуваат :D
   
  pipelin, dejan_str и на olikomerc им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...