• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

ASUS ги претстаи новите ултра-заштитени матични плочи

  • Ја почнал/а темата
  • #1

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
ASUS започна да вградува пренапонска заштита во повисоката класа матични плочи, нешто кое заедно со претходните системи на заштита, нуди извонредно високо ниво на заштита на системот.....

Новите матични плочи, како што се P5Q серијата, сега ќе доаѓаат со микропрекидач кој ќе врши заштита од превисок напон.Освен тоа, вградена е и заштита од секогаш проблематичниот статички електрицитет кој ги опфаќа и USB конекторите.

ASUS Data Guardian се грижи за заштита на вашите податоци. Посебен чип ќе креира посебен директориум со вашите важни документи, кои можете едноставно да ги земете на USB стик. За backup на целиот систем, задолжен е Drive Expert софтверот

Постојаните вложувања во иновации и подобрување на квалитетот, веќе почна да ги препознава и пазарот:
ASUS е единствениот производител на high - end матични плочи кои не бележат пад во прометот.

Извор: biosmagazine.co.uk, hardwarezone.com.
 

stefan007

Intern
27 јуни 2007
395
2
Кога ќе земам нов PC ќе гледам да бидне со вакав плоча. Стварно е закон, ме интересира цената на ова чудо и може ли да се најде кај нас?
 

Vlatzki

Gaining Experience
1 мај 2008
1,276
331
Леле чоек јако е ова бе види ги таму слотовите за рам меморија, големиот пасивен ладилник и ПЦИ експрес и конекторите за САТА уреди.. све ова е закон а и освен тоа како што кажа господинот амд вентилатор, овие плочи имаат и заштита од скапан напон и статички електрицитет :))
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Леле чоек јако е ова бе види ги таму слотовите за рам меморија, големиот пасивен ладилник и ПЦИ експрес и конекторите за САТА уреди.. све ова е закон а и освен тоа како што кажа господинот амд вентилатор, овие плочи имаат и заштита од скапан напон и статички електрицитет :))
Слушај ваму уличен дилеру на компјутери: :))
Во иднина ако веќе се обраќаш кон мене користи го моето оригинално корисничко име и немој да го преведуваш и слободно да го интерпретираш по твоја желба. :lut2:
 
АМД кулер:LOL: Бокс или афтермаркет?:p (Шала)

Онтопик: Мислам дека нема потреба од вакво нешто да стои на плочата, кога веќе во напајањето има заштита. Уште еден маркетингшки трик на Асус за да ја зголеми цената на своите плочи.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #6

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Мислам дека нема потреба од вакво нешто да стои на плочата, кога веќе во напајањето има заштита. Уште еден маркетингшки трик на Асус за да ја зголеми цената на своите плочи.
Хммм.... Не знам баш. А што ако рикне напојувањето и пушти повисок напон на плочата? :rolleyes: Баш пред неколку дена на еден другар му рикна напојувањето и со него рикна половина од хардверот на ПЦ-то. :(
Мислам дека сите овие заштити на новите плочи на Асус се баш корисни. Е сега малку се скапи ама тоа што е квалитетно секогаш е скапо. :)
 
Абе праиме муабет за нов и асален хардвер, постарите напојувања или пак оние кинеските немаат баш заштита.

Ама супер работа е ако стварно функционира ова на Асус, барем да не им фрламе пари у ветер, туку за некоја услуга.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,678
Мислења
862,171
Членови
30,037
Најнов член
miki11
На врв Дно