• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Assembler туторијали

Sara94

Intern
15 март 2017
10
2
Почнав да го учам машинскиот јазик асемблер за микропроцесор 8085 и 8086 но не можам да најдам добри туторијали на јутјуб. Имате ли некои туторијали да ми препорачате што на вас ви помогнале во учењето ?
 

bokiscout

Unstoppable
17 март 2011
1.720
2.015
Скопје
bokiscout's setup  
Processor & Cooler
Intel Core I5 2500 // CM Hyper T4 // BeQuiet SILENT WINGS 3 120mm PWM x 1
Motherboard
Gigabyte P67 A UD3 B3
Storage
Samsung 840 EVO 120 GB // Kingston A400 480GB // WD 5000AZRX 500 GB // Toshiba L200 1 TB
PSU
EVGA B3 750W
RAM
Kingston HyperX Blu 2 GB x 2 // Kingston HyperX Blu 4 GB x 2
Video card
Assus Strix RX 570
Case
Sharkoon AM5 Silent // BeQuiet SILENT WINGS 3 120mm PWM x 4
Mouse
Logitech M590 // SteelSeries QCK mini
Keyboard
Logitech K380
Audio
Realtek ALC889 // Aiwa NSX BL-24
Monitor
BenQ GW 2470 ML 24"
OS
Windows 10 // kUbunutu 18.04
Не ти треба туторијал. Земи било која задача од C што ја даваат на натпревари во средно школо / испити и колоквиуми на факултет и прекуцај ја во asembly. Толку. Таму кај што ке заглавиш, трк на стек оверфлоу, го имаш одговорот.

Инаку ако ти бркаат работа можам да ти пратам материјали и задачи за 8086 и асемблер.
 

JensenInterceptor

Gaining Experience
28 ноември 2015
577
232
Скопје
tunephp.blogspot.com
JensenInterceptor's setup  
Processor & Cooler
i5-7500 Kabylake
Motherboard
Asus Prime b250m plus
Storage
1TB HDD Western Digital
PSU
Cooler Master 500 Watt
RAM
16 GB, DDR 4, 2133 MHz, Non-ECC, DIMM, CL15
Video card
GeForce GTX 1050 2B
Case
Cooler Master Elite 343
OS
Dual boot: Ubuntu 16.04, Windows 10
Малце да ви улетам во разговор, Асембли се вика јазикот, а Асемблер е компајлерот(преведувачот) ;)
 

Sara94

Intern
15 март 2017
10
2
Ако сака некој нека ги провери:

1. На секои 50ms од изолирана порта се наоѓа на адреса 0Аh, се чита извесен податок. За прочитаниот податок се проверуваат битовите 1 и 3 дали се 0 и 1 соодветно ако се, прочитаниот податок се множи со 5, а доколку барем едниот не е тогаш прочитаниот податок се дели со 4. Резултатот се праќа на мемориски-пресликана порта на адреса F00Ah. Фреквенцијата на кристалот на осцилаторот е 5МHz. Да се напише соодветна асемблерска програма за микропроцесорот 8085.

fosc=5Mhz
Tosc=1/5=0.2 msec
T=.*0.2=0.4 msec
14*0.4=5.6msec
5.6*X=1000
X=178


DOCNI_50: MVI B,50d
DOCNI_1 : MVI C,178d
PAK: DCR C
JNZ PAK
DCR B
JNZ DOCNI_1
RET

START: IN OAh
MOV D,A
ANI 00000001b
JZ MNOZI_SO_PET
MOV A,D
ORI 11101111b
JNZ MNOZI_SO_PET
DELI_SO_4: MOV A,D
RRC
RRC
STA F00Ah

MNOZI_SO_PET:MVI C,5D
MVI A,0
MNOZI:ADD D
DCR C
JNZ MNOZI

2.Микропроцесорски систем базиран на 8085 служи за определување на максималната и минималната температура. Процесорот на секоја 1s чита 8-битен податок од мерачот за температура, максимално исчитува 256 податка. Од вчитаните податоци микропороцесорот ја определува максималната и минималната температура и тие вредности ги става на врв на стек. Фреквенцијата на осцилаторот е 4МHz. Да се напише соодветна асемблерска програма со помоѓ на микропроцесорот 8085.

fosc=4MHz
Tosc=1/4=0.25
Ts=2*0.25=0.5 msec

DOCNI: MVI D,178D

START: CALL DOCNI
MVI D,256d
IN OAh
STA N
MVI L,0
MVI H,255
CALL MAXMIN
VRTI: MOV A,L
ANI FFh
JNZ VRTI
PUSH H
END

MAXMIN: CMP H
JMP NOV_MIN
CMPZ
JMP NOV_MAZ

NOV_MAX: MOV L,A
JMP KRAJ

NOV_MIN: MOV H,A
JMP KRAJ

KRAJ: NOP
RET
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.148
Мислења
891.569
Членови
31.490
Огласи
25
Најнов член
julioschneider
На врв Дно