1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Assembler туторијали

Дискусија во форумот 'Assembly' започната од Sara94, 1 oктомври 2018.

 1. Sara94

  Sara94
  Intern

  8
  2
  15 Март 2017
  Женско
  Почнав да го учам машинскиот јазик асемблер за микропроцесор 8085 и 8086 но не можам да најдам добри туторијали на јутјуб. Имате ли некои туторијали да ми препорачате што на вас ви помогнале во учењето ?
   
  На AndrejFerdzo му/ѝ се допаѓа ова.
 2. bokiscout

  bokiscout
  Unstoppable

  1,707
  2,002
  17 Март 2011
  Машко
  Embedded C, Linux Kernel
  Не ти треба туторијал. Земи било која задача од C што ја даваат на натпревари во средно школо / испити и колоквиуми на факултет и прекуцај ја во asembly. Толку. Таму кај што ке заглавиш, трк на стек оверфлоу, го имаш одговорот.

  Инаку ако ти бркаат работа можам да ти пратам материјали и задачи за 8086 и асемблер.
   
  На Sara94 и AndrejFerdzo им се допаѓа ова.
 3. JensenInterceptor

  JensenInterceptor
  Gaining Experience

  568
  218
  28 ноември 2015
  Машко
  Малце да ви улетам во разговор, Асембли се вика јазикот, а Асемблер е компајлерот(преведувачот) ;)
   
  На Naile и bokiscout им се допаѓа ова.
 4. Sara94

  Sara94
  Intern

  8
  2
  15 Март 2017
  Женско
  Ако сака некој нека ги провери:

  1. На секои 50ms од изолирана порта се наоѓа на адреса 0Аh, се чита извесен податок. За прочитаниот податок се проверуваат битовите 1 и 3 дали се 0 и 1 соодветно ако се, прочитаниот податок се множи со 5, а доколку барем едниот не е тогаш прочитаниот податок се дели со 4. Резултатот се праќа на мемориски-пресликана порта на адреса F00Ah. Фреквенцијата на кристалот на осцилаторот е 5МHz. Да се напише соодветна асемблерска програма за микропроцесорот 8085.

  fosc=5Mhz
  Tosc=1/5=0.2 msec
  T=.*0.2=0.4 msec
  14*0.4=5.6msec
  5.6*X=1000
  X=178


  DOCNI_50: MVI B,50d
  DOCNI_1 : MVI C,178d
  PAK: DCR C
  JNZ PAK
  DCR B
  JNZ DOCNI_1
  RET

  START: IN OAh
  MOV D,A
  ANI 00000001b
  JZ MNOZI_SO_PET
  MOV A,D
  ORI 11101111b
  JNZ MNOZI_SO_PET
  DELI_SO_4: MOV A,D
  RRC
  RRC
  STA F00Ah

  MNOZI_SO_PET:MVI C,5D
  MVI A,0
  MNOZI:ADD D
  DCR C
  JNZ MNOZI

  2.Микропроцесорски систем базиран на 8085 служи за определување на максималната и минималната температура. Процесорот на секоја 1s чита 8-битен податок од мерачот за температура, максимално исчитува 256 податка. Од вчитаните податоци микропороцесорот ја определува максималната и минималната температура и тие вредности ги става на врв на стек. Фреквенцијата на осцилаторот е 4МHz. Да се напише соодветна асемблерска програма со помоѓ на микропроцесорот 8085.

  fosc=4MHz
  Tosc=1/4=0.25
  Ts=2*0.25=0.5 msec

  DOCNI: MVI D,178D

  START: CALL DOCNI
  MVI D,256d
  IN OAh
  STA N
  MVI L,0
  MVI H,255
  CALL MAXMIN
  VRTI: MOV A,L
  ANI FFh
  JNZ VRTI
  PUSH H
  END

  MAXMIN: CMP H
  JMP NOV_MIN
  CMPZ
  JMP NOV_MAZ

  NOV_MAX: MOV L,A
  JMP KRAJ

  NOV_MIN: MOV H,A
  JMP KRAJ

  KRAJ: NOP
  RET
   
 5. Naile

  Naile
  Intern

  6
  1
  23 ноември 2018
  Женско
 6. Naile

  Naile
  Intern

  6
  1
  23 ноември 2018
  Женско
Слични теми
 1. Xenor
  Одговори:
  6
  Прегледи:
  3,646
 2. bruteforce
  Одговори:
  10
  Прегледи:
  3,032
 3. bruteforce
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  2,845
 4. Gateway
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  1,303
Вчитување...

Сподели

Вчитување...