• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Assassin's Creed Origins

Дали ќе ја играте новата Assassin's Creed?


 • Вкупно гласале
  25
 • Анкетата е затворена .
 • Ја почнал/а темата
 • #1

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
4,020
4,318
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
2324ec96-3670-4d9f-b06f-756d8247687a.jpg

Генерално ми е здосадено од Assassin's Creed игрите, но сепак оваа би ја играл поради ова во видеово:


Навистина прекрасен свет.

Инаку Origins e десетто продолжение во серијалот и како што кажува и името не' враќа на почетоците на конфликтот помеѓу асасините и темпларите (односно во играва нивните претходници, The Order of the Ancients).
Најголемата новина во однос на претходните делови е изменетиот гејмплеј кој што е повеќе наклонет кон RPG жанрот во стилот на The Witcher.

Играта добива доста добри критики и е достапна за PS4, XONE и нормално, PC.
 

Jedah

Practice makes perfect
6 ноември 2007
1,055
1,539
Jedah's setup  
Processor & Cooler
AMD RYZEN 5 1600AF 6-Core 3.2 GHz (3.6 GHz Turbo) & CoolerMaster Hyper H411R
Motherboard
ASUS PRIME B450M-K
Storage
SSD: Kingston A400 120GB / HDD: SAMSUNG F1R HE103UJ 1TB / HDD TOSHIBA DT01ACA 1TB
PSU
Cooler Master MasterWatt Lite 700W, 230V, 80Plus, HDB fan, Active PFC
RAM
Kingston 16GB 2666MHz DDR4 CL16 DIMM (Kit of 2) 1Rx8 HyperX FURY Black
Video card
MSI Gaming Radeon RX 570 256-bit 4GB GDRR5
Case
DeepCool Tesseract BF
Mouse
A4Tech OP-530NU
Keyboard
A4Tech A4 KR-85 ComfortKey
Monitor
AOC 22" e2243Fw2
OS
Windows 10
 • Ја почнал/а темата
 • #3

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
4,020
4,318
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Не мислев на критики од корисници туку од официјалниве рецензенти. Викаат дека е најдобра AC после Black Flag, a и мене според видеава така ми изгледа, ама не можам да кажам пред да ја играм.
 

Nightingale

On your way to fame
28 јануари 2014
618
526
Кога ќе го тргнаат тоа глупавото DRM врз DRM шо користи 40 % од процесор, е тогаш можеби ќе се изигра. Играта иначе си е феноменална.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #5

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
4,020
4,318
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Кога ќе го тргнаат тоа глупавото DRM врз DRM шо користи 40 % од процесор, е тогаш можеби ќе се изигра. Играта иначе си е феноменална.
Да стварно се срање ако е ова точно. Иначе Ubi официјално демантираа дека DRM-от има некаква врска со падот на перформансите.
Што им треба да ставаат DRM врз DRM стварно не ми е јасно, кога знаат дека кад-тад секако ќе биде кракната играта.. Веројатно само сакаат да го одолговлечат неизбежното :D
 

Jovan2389

On your way to fame
22 април 2013
718
702
Штип
Jovan2389's setup  
Processor & Cooler
I5 6300 HQ
Storage
1TB ; M.2 SSD Kingston 120GB
RAM
8 GB
Video card
NVIDIA Gtx 950m Gddr5 4GB
Case
Lenovo Ideapad 700-15isk
Mouse
SteelSeries Rival 300
Monitor
Lenovo Ideapad 700-15isk
OS
Windows 10
Играта која помести граници со нејзиното излевање, мојата поранешна омилена игра стана шпанска/турска серија која излева како пингвин на сонце додека трепнеш. За оние кои немат изиграно ниеден дел им ги препорачувам последните делови, за оние кои го сакаат/сакале овој серијал нека се вратат на почеток одново. Да не се разбереме погрешно сите се солидни делови , но убисофт најде - на едниот или другиот начин од прекрасна франшиза да ја претвори во "молзење до даска". Се извинувам за ширење на моето разочарување кон оваа франшиза.
 

Nightingale

On your way to fame
28 јануари 2014
618
526
Да стварно се срање ако е ова точно. Иначе Ubi официјално демантираа дека DRM-от има некаква врска со падот на перформансите.
Што им треба да ставаат DRM врз DRM стварно не ми е јасно, кога знаат дека кад-тад секако ќе биде кракната играта.. Веројатно само сакаат да го одолговлечат неизбежното :D
Како секоја компнија, многу нормално Ubisoft ќе негира дека нема никаков проблем од заштитата. Како и да е, веќе неколку дена еве не е кракната што и е успех после падот на денуво. Игрите беа краковани за нецел ден. Што се однесува до франшизата ова е единствената AC игра што беше во девелопмент две години. Играта не е лоша, само малце ми бегаат од тоа класичното ASSASSINS CREED.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #9

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
4,020
4,318
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Играта не е лоша, само малце ми бегаат од тоа класичното ASSASSINS CREED.
Епа класичното здосади, после 9 делови мораа да направат некоја суштинска промена во серијалот.
 

Jovan2389

On your way to fame
22 април 2013
718
702
Штип
Jovan2389's setup  
Processor & Cooler
I5 6300 HQ
Storage
1TB ; M.2 SSD Kingston 120GB
RAM
8 GB
Video card
NVIDIA Gtx 950m Gddr5 4GB
Case
Lenovo Ideapad 700-15isk
Mouse
SteelSeries Rival 300
Monitor
Lenovo Ideapad 700-15isk
OS
Windows 10
Епа класичното здосади, после 9 делови мораа да направат некоја суштинска промена во серијалот.
После 9 делови ?! :D :D зошто побогу само 9.... одамна се измрдани од асасинс крид али тоа е.
 

Nightingale

On your way to fame
28 јануари 2014
618
526
Епа класичното здосади, после 9 делови мораа да направат некоја суштинска промена во серијалот.
Black Flag беше таа промена што беше потребна и успешна беше. Не велам дека оваа е лоша, но комбат системот повеќе ме потсеќа на For Honor него на Assassin's Creed. Ама ајде, кравата сеуште има млеко.

Како и да е, излезе нов пач за Origins, 1.3 кој треба наводно да среди перформанци и CPU usage.
 

Luca Toni

Gaining Experience
18 септември 2015
210
361
Luca Toni's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600, NZXT X62
Motherboard
ASUS TUF B450-M Plus Gaming
PSU
Riotoro 750w Gold Modular
RAM
16 GB DDR 4 3200 Hyper X Predator
Video card
AMD Sapphire RX 5700 XT Nitro+
Case
NZXT 510i
Mouse
Razer Viper mini
Keyboard
Razer Ornata v2
Audio
Razer Kraken X
Monitor
Gigabyte 27"QHD 1ms, 165Hz, HDR, Curved
Погледнете го атачментот 59576

Генерално ми е здосадено од Assassin's Creed игрите, но сепак оваа би ја играл поради ова во видеово:


Навистина прекрасен свет.

Инаку Origins e десетто продолжение во серијалот и како што кажува и името не' враќа на почетоците на конфликтот помеѓу асасините и темпларите (односно во играва нивните претходници, The Order of the Ancients).
Најголемата новина во однос на претходните делови е изменетиот гејмплеј кој што е повеќе наклонет кон RPG жанрот во стилот на The Witcher.

Играта добива доста добри критики и е достапна за PS4, XONE и нормално, PC.

Се согласувам со тебе, здосаден е серијалов ама оваа ќе ја играмИспратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
 
 • Ја почнал/а темата
 • #13

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
4,020
4,318
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
После 9 делови ?! :D :D зошто побогу само 9.... одамна се измрдани од асасинс крид али тоа е.
И тоа ова се само главните игри без трите од Chronicles серијалот и оние за конзоли и мобилни уреди, иначе ги има вкупно накај 20 :D.
Но, којзнае дали Assassin's Creed ќе беше поим какoв што е денес ако останеа само на неколку игри. Сигурен сум дека не. Мора да размислиш и од тој аспект.
 

Luca Toni

Gaining Experience
18 септември 2015
210
361
Luca Toni's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600, NZXT X62
Motherboard
ASUS TUF B450-M Plus Gaming
PSU
Riotoro 750w Gold Modular
RAM
16 GB DDR 4 3200 Hyper X Predator
Video card
AMD Sapphire RX 5700 XT Nitro+
Case
NZXT 510i
Mouse
Razer Viper mini
Keyboard
Razer Ornata v2
Audio
Razer Kraken X
Monitor
Gigabyte 27"QHD 1ms, 165Hz, HDR, Curved
Стар гејмер сум, кецот и двојката се најбоље( фиренца) , све после тоа си тераше само колку да тера серијалот, како и да е оваа очекувам да биде топ


Sent from my iPhone 7
 

Jovan2389

On your way to fame
22 април 2013
718
702
Штип
Jovan2389's setup  
Processor & Cooler
I5 6300 HQ
Storage
1TB ; M.2 SSD Kingston 120GB
RAM
8 GB
Video card
NVIDIA Gtx 950m Gddr5 4GB
Case
Lenovo Ideapad 700-15isk
Mouse
SteelSeries Rival 300
Monitor
Lenovo Ideapad 700-15isk
OS
Windows 10
И тоа ова се само главните игри без трите од Chronicles серијалот и оние за конзоли и мобилни уреди, иначе ги има вкупно накај 20 :D.
Но, којзнае дали Assassin's Creed ќе беше поим какoв што е денес ако останеа само на неколку игри. Сигурен сум дека не. Мора да размислиш и од тој аспект.
Кога размислам вака уствари во право си. Денес не само што никој не го сфаќа сериозно серијалот, дури почнав да заборавам што всушност беше, пред да почнат да се такмичат со ФИФА и НБА бидејќи само овие 3 наслови (од поголемите) имаат 9+ игри од 2007 па наваму. Има барем 10+ наслови кои излеваат 5 пати поретко а се 5пати поголеми. Едноставно.
 

Enquito

Practice makes perfect
8 август 2017
1,712
1,049
Стар гејмер сум, кецот и двојката се најбоље( фиренца) , све после тоа си тераше само колку да тера серијалот, како и да е оваа очекувам да биде топ


Sent from my iPhone 7
На мене Бротхерхоод во Рим и Ревалентионс во Истанбул, но и тројката не е лоша, после тоа не знам, Блег Флаг ја почнав но не ја завршив.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #17

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
4,020
4,318
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
бидејќи само овие 3 наслови (од поголемите) имаат 9+ игри од 2007 па наваму.
Сигурен сум дека Call of Duty има барем 10 од 2007-ма па наваму :).
Иначе самата игра си бара повеќе делови затоа што сакаат да го опфатат скоро секој период од историјата. Кога развиваш цел универзум не можеш да застанеш на 3 или 4 дела. Дискутабилно е дали требаше да ги штанцаат секоја година како на лента и за тоа се слагам, затоа и ми е здосадена. Едноставно уморија меѓутоа од нивна гледна точка веројатно не сакаа да изгубат моментум.
 

Jovan2389

On your way to fame
22 април 2013
718
702
Штип
Jovan2389's setup  
Processor & Cooler
I5 6300 HQ
Storage
1TB ; M.2 SSD Kingston 120GB
RAM
8 GB
Video card
NVIDIA Gtx 950m Gddr5 4GB
Case
Lenovo Ideapad 700-15isk
Mouse
SteelSeries Rival 300
Monitor
Lenovo Ideapad 700-15isk
OS
Windows 10
Сигурен сум дека Call of Duty има барем 10 од 2007-ма па наваму :).
Иначе самата игра си бара повеќе делови затоа што сакаат да го опфатат скоро секој период од историјата. Кога развиваш цел универзум не можеш да застанеш на 3 или 4 дела. Дискутабилно е дали требаше да ги штанцаат секоја година како на лента и за тоа се слагам, затоа и ми е здосадена. Едноставно уморија меѓутоа од нивна гледна точка веројатно не сакаа да изгубат моментум.
КОД е поим за успешна франшиза наспроти АК.
АК фејла (од кога почна година за година) на нивниот најголем адут - синглплеер кампања. Веројатно не сакаа да изгубат $€моментум£¥.
Едит - да не спомнувам, колку и какви багирани-неоптимизирани-избрзани дури срамни продужетоци извадија.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #19

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
4,020
4,318
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
КОД е поим за успешна франшиза наспроти АК.
АК фејла (од кога почна година за година) на нивниот најголем адут - синглплеер кампања. Веројатно не сакаа да изгубат $€моментум£¥.
Едит - да не спомнувам, колку и какви багирани-неоптимизирани-избрзани дури срамни продужетоци извадија.
Да, голем ремет трпеа поготово кога излезе Unity, срамови беа тоа. Практично извадија недовршена игра.

Инаку еве едно добро видео каде во детали може да видиме како визуелно изгледа а и како вози АC Origins на двете конзоли и на PC:

 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,521
Мислења
858,533
Членови
29,932
Најнов член
Sladzana.Angjelkovska
На врв Дно