• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Assassins Creed 2 Најавена

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Borgski

Intern
31 јули 2008
67
1
На долниот линк се наоѓа тизерот за AC2 објавено е дека ке се појави не покасно од 31 март 2010. Уфф кој ќе чека. Ама кој чека ќе дочека :rolleyes:

http://www.ggmania.com/?smsid=26927
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,842
893
Ohrid
е ова се цени :)

Кецот беше лудило од секој поглед. Графиката беше луда, анимации невозможни, премногу интересна..

Незнам двојкава што се` би содржела, но гарантирано ќе биде доста интересна.

:bravo:
 

bobson

Gaining Experience
29 јануари 2009
803
438
Orgrimmar
bobson's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X | BeQuiet! DRP4
Motherboard
ASUS Prime X470 Pro
Storage
970 Evo Plus 500Gb, 850 Pro 256Gb, WD5000AAVS, WD10EZEX
PSU
Antec HCG850M
RAM
G.Skill Ripjaws V 2x8Gb @ 3600 Mhz
Video card
Gigabyte GeForce® GTX 1070 8GB G1
Case
Deepcool Tesseract White
Mouse
Logitech G502 | QCK+
Keyboard
Ripjaws KM570 RGB MX Brown
Audio
Realtek® S1220A | Sennheiser GSP300
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro
Еј топ, многу добра игра кецот ми се допадна многу.
Само да се надеваме дека нема да бара некоја 'астрономска' конфигурација.
 

kuzman0v

Gaining Experience
14 декември 2008
598
74
Скопје
Assassin's Creed II најава - детали

После големиот успех на првиот дел, како што знаеме Ubisoft почна со изработка и на продолжение на оваа популарна игра. Проектот одлично напредува, а ние ви донесуваме најава со деталите кои можете да ги очекувате во новата игра. Развојот на играта е поверен на Ubisoft Montreal кои имаат завидна репутација, а судејќи по хитовите кои излегоа од нивната компанија (Far Cry, Splinter Cell...) доаѓа оправдана претпоставка дека ни пристигнува уште еден екстра хит.Assassin's Creed II е open-world нелинеарна игра која на играчот му допушта слободно да го истражува градот и другите територии во играта. Ubisoft неофицијално соопшти и дека играчите ќе можат да го користат каналот во Венеција како едно од местата за криење на кое нема да можат да ве пронајдат. На E3 саемот оваа година е потврдено дека Ezio, главниот протагонист во играта ќе има дополнителна способност, а тоа е да управува со чамци. Значајната историска личност, Леонардо да Винчи е застапен во играта, а неговата улога е да го снабдува нашиот јунак со потребното оружје и опрема.

Приказната целосно не ни е откриена, но е потврдено дека Ezio е припадник на аристократска фамилија во која неговите родители и блиску роднини се убиени. Ubisoft ова го наведува како главна причина поради која младиот аристократ премина во клан на убијци, и планира да им се освети на сите што му го уништиле животот. Како и Altair, така и Ezio е потомец на бармен од сегашноста кој го заробил докторот Абстерго поради бројните експерименти. Ликот Луси Стилмен исто така игра важна улога во играта, но сеуште не се знае за каква улога станува збор. Настаните се одвиваат во 1486. година во Италија во време периодот на ренесансата, 295 години после првиот дел. Assassin's Creed II вклучува познати историски личности како што се Леонардо да Винчи, Николо Макавели, Катерина Сфоза и Лорензо де Медичи. Некои од локациите кадешто ќе се одвиваат дејствата се Венеција, Фиренца и Рим.

Напредувајќи во играта ќе имате можност да ја испробате и летачната машина која ја конструирал Леонардо да Винчи, а ќе ја употребувате при бегства после завршените задачи и како превозно средство до одредени локации. Покрај ова играта ќе содржи и мноштво од нови главни мисии, како и споредни мини игри кои се интересни и ќе ве опуштат помеѓу главните мисии.


Покрај можностите за нови движења и новите интересни мисии во играта ќе биде имплементирано и ново оружје како што се секири, мечеви, ножеви, самострели и сл. Сет од шест додатни видови на оружје ќе биде достапно на Playstation 3 конзолата. Треба да нагласиме и дека постои можност за зимање на оружјето од противникот кое ќе можете да ог искористите при борбите со истите.

За разлика од претходникот, најавен е повеќе софтициран систем на борба. Играчите ќе морат да користат различни стратегии за секој противник, а Ezio со своите додатни два мечеви ќе може да усмрте два противника од еднаш. Се истакнува и користењето на чадни петарди кои ќе ви помогнат при бегствата или за да ги збуните поголемите групи на противници.

Системот за покажување на здрајвето е модифициран и со самото тоа обезбедува динамична акција и интересно искуство. Сеќавањето на минатото, скалата која е користена во првиот дел од играта ќе ви помога при регенирање на здрајвето кога ќе биде блиску до нула. Некои повреди ќе ве однесат кај некој од лекарите кои имаат свои ординации на улиците и ќе се погрижат за Ezio побргу да се врати во форма.

Трејлерот кој премиерно беше прикажен на E3 саемот покажува вистинско унапредување во системот и механиката на движењето по непристапните терени. Ezio ќе ги користи своите мечеви да отвара заклучени врати, а ножевите би ги фрлел од далечина за да го елиминира противникот. Друг важен елемент прикажен во трејлерот е тоа што повеќе нема потполно сигурни места за криење, бидејќи чуварите го прегледуваат целиот терен. Единствено место како што бевме напишале претходно е каналот во Венеција.


Assassin's Creed II ќе го користи Anvil engine-от кој поседува најнови и најнапредни технички можности, па со тоа на програмерите им е овозможено полесно да креираат веродостоен свет со скоро фото-реалистични градби. Некои од можностите на Anvil енџинот кои се застапени во Assassin's Creed II се: менување на ден и ноќ, зголемено ниво на видливост на хоризонтот, вегетацијата излгеда како во Far Cry 2, подобро осветлување и систем на рефлексија со многу специфични ефекти, дури и подобро одело кое го носи нашиот главен херој.

Судејќи го успехот на првиот дел сигурни сме дека продолжението ќе ни донесе многу повеќе новини и ќе ги исправи пропустите во лошата борбена механика и помалку монотоните мислења на претходникот. Assassin's Creed II треба да се појави на американскиот пазар на 17. Ноември 2009, додека во Европа 3 дена подоцна, поточно на 20. Ноември. Assassin's Creed II ќе биде достапен за РС, Playstation 3 и Xbox 360.
 

toteto

Баниран/a
19 ноември 2008
916
40
Па кецот баш го снимив пред некоја недела ама не ми беше интересен, можеби дека сите игри ми се здосадија, дека од ко го купив компјутерот за игри играв.
 

TheSpeedy

Intern
4 септември 2007
279
2
И на мене многу не ми се допадна првиот дел, малце монотона.. :chudenje:
 

kuzman0v

Gaining Experience
14 декември 2008
598
74
Скопје
Стигнаа информации и од UBISOFT каква конфигурација би барала играта

Processor:
Dual core processor 2.6 GHz Intel® Pentium® D or AMD Athlon™ 64 X2 3800+ (Intel Core® 2 Duo 2.2 GHz or AMD Athlon 64 X2 4400+ or better recommended)
RAM: 3 GB Windows XP / 2 GB Windows Vista
Video Card: 256 MB DirectX® 10.0-compliant video card or DirectX 9.0-compliant card with Shader Model 3.0 or higher (see supported list)*
Sound Card: DirectX 9.0 or 10.0-compliant sound card (5.1 sound card recommended)
DirectX Version: DirectX 9.0 or 10.0 libraries (included on disc)
DVD-ROM: DVD-ROM dual-layer drive
Hard Drive Space: 12GB
Peripherals Supported: Keyboard, mouse, optional controller (Xbox 360® Controller for Windows recommended)
 

UnderMyRules

Gaining Experience
27 ноември 2008
715
222
UnderMyRules's setup  
Processor & Cooler
2.1GHz 8-core AMD Jaguar
Motherboard
CUH-7000
Storage
1TB
RAM
8GB GDDR5 + 1GB
Video card
4.2 TFLOP AMD Radeon (36CU, 911MHz)
Case
PS4 PRO
Mouse
PS4 controler v2
Keyboard
don't need one
Audio
DOLBY ATMOS
Monitor
SONY x900e 55" 4K HDR TV
OS
PS4 ORBIS
Малце појака конфигурација бара од кецот.Ми олесна:D:D
Ке се игра играва богами
BTW Дали ке биде истиот карактер од кецот
 

/BRAINIAC\

Баниран/a
12 август 2009
447
7
Аман бе што направи 12гб, да не се такмичи со GTA IV. Најважно е што не бара многу.
 

kuzman0v

Gaining Experience
14 декември 2008
598
74
Скопје
Малце појака конфигурација бара од кецот.Ми олесна:D:D
Ке се игра играва богами
BTW Дали ке биде истиот карактер од кецот
Читај неколку мислења погоре, имам пишано за која личност ќе ја играте. Нема да е стариот.

Аман бе што направи 12гб, да не се такмичи со GTA IV. Најважно е што не бара многу.
Па гледај сеа ако биде околу 7-7,5GB, кога ќе се инсталира таман ти доаѓа околу 10GB, што е и очигледно да бара 12GB празен простор на хард дискот. Не е прва ни единствена игра што бара 10+ GB HDD.
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,708
11,117
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Играта е одлична и ја препорачувам на секој кој е љубител на игри различни од рамбо пукачини, фудбал и луди вожњи. Всушност сметам дека оваа игра ќе биде игра на годината заедно со Mass Effect 2 споредено со која, Assassin's Creed II e многу подобра.
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,708
11,117
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,842
893
Ohrid
Закон игриче.. Ми остана уште малце за да ја досвртам.. Вредеше да се чека за кракот :D

Има многу подобрувања во однос на кецот.. Добри корекции на графика.. Гејмплејот е сличен, добро оптимизирана, и далеку подобри мисии и замисли..

Супер игриче во целина.
 

ivan1real

Intern
20 април 2010
52
16
Играта е одлична и ја препорачувам на секој кој е љубител на игри различни од рамбо пукачини, фудбал и луди вожњи. Всушност сметам дека оваа игра ќе биде игра на годината заедно со Mass Effect 2 споредено со која, Assassin's Creed II e многу подобра.
Тешко дека е подобра од Мас Ефект.
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,708
11,117
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Закон игриче.. Ми остана уште малце за да ја досвртам.. Вредеше да се чека за кракот :D

Има многу подобрувања во однос на кецот.. Добри корекции на графика.. Гејмплејот е сличен, добро оптимизирана, и далеку подобри мисии и замисли..

Супер игриче во целина.
Ех што маки ми зададе кракот. Но добро е што конечно излезе таков кој го избегнува серверот на УБИ за ДРМ. Читам дека има многу кои ја купиле играта а го користат овој крак за да избегнат повремени зезанции кои им се случуваа кога серверите беа преоптоварени. Не верував дека ќе го средат толку перфектно но ете на се имало чаре.

ЕДИТ: Мас Ефект 1 и 2 ми се омилени игри заедно со 1 и 2 на Асасинс Крид ама сепак оваа вторава ми е некако поцелосна, пожива, и со маклу подобро сценарио и осмисленост.

Овие два наслови се врвот во моментов во овој жанр. Не случајно ја споредив со Мас Ефект. Значи сепак да се корегирам не е дека е едната многу подобра од другата. И двете се добри.
 

dulemk

Gaining Experience
11 јануари 2008
1,049
53
Не може ни приближно да и парира на Mass Effect ама периодов ништо поарно не е излезено така да AC си е супер.
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,708
11,117
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Во прашање се различни вкусови. Мас Ефект е одлична игра која сигурно ќе ја свртам уште еднаш кога ќе имам време ама Асасинот си има свои чари со кои знае да ме плени. Не сум голем играч ама оваа игричка има се што може да посакам од една игра. Ајте сега вие немојте овде повеќе со мас ефект. Отворете си таму друга тема за неа а мене оставете ме овде да и се дивам на играва. Ќе ви пишам и таму не се секирајте. :D
 

ivan1real

Intern
20 април 2010
52
16
Не викам дека не е добра, одлична е играта. Али не е game of the year материјал :) Плус draconian DRM...
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,708
11,117
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10

prichina

Unbeatable
24 мај 2009
7,843
5,024
Скопје
prichina's setup  
Processor & Cooler
i7 920 | Z600 + NF-A15 Noctua
Motherboard
AsRock X58 Extreme
Storage
Crucial M4 128GB | RAID0 2xWD500AAKX | 1.5 TB Seagate во Cooler Master Xport 351
PSU
Cooler Master V850
RAM
3x8GB ddr3 1600
Video card
GTX 1070 (за 3д рендер и видео едитирање) + Sapphire R9 290X (modded with Trixx) + Asus 7970 Matrix (АМД-то - овие две за копање)
Case
HAF 922 | Fan Control (PWM) DeepCool Rockman
Mouse
SteelSeries Kana | Gamepad's: 2xRumblepad 2 (wireless) + 1x Rumblepad 2(with wire) / Wireless kombo Тастатура + Mаус од A4Tech
Keyboard
Razer Lycosa | Graphics Tablet: Wacom Intuos Pro $
Audio
X-FI Platinum + Remote | Tannoy Mercury F1 Custom | Marantz PM-44 SE mkII | Audio Technica m40fs
Monitor
Dell U2412M
OS
Windows 10 pro
интересен композитинг има на карактерите,а во последно време приметив и во повеќето игри ,добро делува при очи. профи :)

едит: И на објеkти :)
 

NetworX

Intern
3 мај 2009
959
46
Солидна графика ама здосадува после некое време, спор гејмплеј има некако
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,095
Мислења
838,343
Членови
29,012
Најнов член
Ivan1985
На врв Дно