• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

AsRock x470 Master SLI и РАМ

 • Ја почнал/а темата
 • #1

dekomote

Practice makes perfect
11 ноември 2014
770
1,637
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + Noctua NH-D15
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Various SSDs, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
RTX 3070
Case
NZXT S340
Mouse
Razer Deathadder Elite
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows, Tofu65 w/Zealios v2 62g
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell U2719D
OS
KDE Neon
Здраво.
Ме интересира дали некој на оваа плоча (со ризен) има ставено 4 плочки рам, што рам и дали работи ОК?

Моментално имам 2 GSkill Trident Z 2800 [email protected] 2 плочки, работи супер, меѓутоа гледам дека нема така лесно да можам да ставам уште две, бар по QVL на плочата.

Некое искуство?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #2

dekomote

Practice makes perfect
11 ноември 2014
770
1,637
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + Noctua NH-D15
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Various SSDs, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
RTX 3070
Case
NZXT S340
Mouse
Razer Deathadder Elite
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows, Tofu65 w/Zealios v2 62g
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell U2719D
OS
KDE Neon
Дур сум на оваа тема, има асрок некој форум, дискорд или по имејл да ги бркам? Новиот биос скина некои работи.
 

gremlin

Unstoppable
18 октомври 2009
2,710
2,221
Скопје
gremlin's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 10750H
Motherboard
Intel HM470
Storage
ADATA 8200 Pro 512GB
PSU
230W
RAM
16GB DDR4 Hynix 3200Mhz
Video card
Geforce RTX 2060 6GB
Case
ASUS G712LV
Mouse
SteelSeries Sensei
Keyboard
Gigabyte Force 7
Audio
Realtek :D
Monitor
17" BOE 120Hz TN
OS
Windows 10 Pro 64Bit
Гугл друже плус не верувам дека некој ставил 4 модула на Ризен платформа до сега пошто на почетокот дури и со два имаше проблеми па дур ги испеглаа, сега Ризен 2ххх има подобра подршка па којзнае. Провери во сајтот на асрок за плочата види кои модули ги подржува во сите 4 слота па ќе добиеш одприлика некаква слика за тоа дали да ставиш или не. Ако тие што ги имаш ти се 4 гига најдобро продај па земи две осмици.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #4

dekomote

Practice makes perfect
11 ноември 2014
770
1,637
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + Noctua NH-D15
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Various SSDs, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
RTX 3070
Case
NZXT S340
Mouse
Razer Deathadder Elite
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows, Tofu65 w/Zealios v2 62g
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell U2719D
OS
KDE Neon
2x8 се моментално. Иначе пробав, ќе работи на сите 4 слота, само без xmp.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #6

dekomote

Practice makes perfect
11 ноември 2014
770
1,637
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + Noctua NH-D15
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Various SSDs, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
RTX 3070
Case
NZXT S340
Mouse
Razer Deathadder Elite
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows, Tofu65 w/Zealios v2 62g
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell U2719D
OS
KDE Neon
Прв пат у живот земав асрок, секад асус/гигабајт сум терал. Невр аген.
 

gremlin

Unstoppable
18 октомври 2009
2,710
2,221
Скопје
gremlin's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 10750H
Motherboard
Intel HM470
Storage
ADATA 8200 Pro 512GB
PSU
230W
RAM
16GB DDR4 Hynix 3200Mhz
Video card
Geforce RTX 2060 6GB
Case
ASUS G712LV
Mouse
SteelSeries Sensei
Keyboard
Gigabyte Force 7
Audio
Realtek :D
Monitor
17" BOE 120Hz TN
OS
Windows 10 Pro 64Bit
Asrock се најмногу фалени што се однесува до рам подршка и стабилност кај АМД но сега се веќе испеглани скоро сите проблеми па пробај но да изгубиш XMP е доста голема загуба во перформанси кај ризен поготово во гејминг па размисли убаво ...
 
 • Ја почнал/а темата
 • #8

dekomote

Practice makes perfect
11 ноември 2014
770
1,637
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + Noctua NH-D15
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Various SSDs, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
RTX 3070
Case
NZXT S340
Mouse
Razer Deathadder Elite
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows, Tofu65 w/Zealios v2 62g
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell U2719D
OS
KDE Neon
Сеа за сеа сум ок. 16GB доволни ми се за до блиска иднина. Натаму здравје. Мислев да земам уште 2 плочки али ќе почека.
 

shifty

Модератор
5 септември 2009
1,033
1,345
shifty's setup  
Processor & Cooler
XEON X5670 & Noctua NH-D15
Motherboard
ASUS P6T Deluxe V2
Storage
Samsung 950 Pro M.2(PCIE), Samsung 970 EVO Plus 512GB M.2(PCIE), ...
PSU
Cooler Master Vanguard 850W
RAM
24GB (3x8GB) DDR3
Video card
EVGA GTX 1070 8GB ACX 3.0
Case
SAMA Black Widow
Mouse
Microsoft Classic Intellimouse
Keyboard
Microsoft Reclusa/CM QuickFire Rapid CHERRY MX Red
Audio
Creative X-Fi Titanium HD, Adam A7x, JVC RX-900
Monitor
HP Z38c & ACER XZ272U P
OS
Windows 10 Professional x64
Прв пат у живот земав асрок, секад асус/гигабајт сум терал. Невр аген.
Не се врзувај за производител, разгледувај ги опциите кои ги нуди одреден модел за да изградиш конфигурација зависно од твоите потреби.

XMP профилот на RAM модулите ти е оптимизиран за интел платформа, ти сугерирам да изгасиш XMP и да разгледаш како оптимално да ги подесиш вредностите (ти предлагам да почнеш со DRAM Calculator for Ryzen од 1usmus)

Asrock се најмногу фалени што се однесува до рам подршка и стабилност кај АМД но сега се веќе испеглани скоро сите проблеми па пробај но да изгубиш XMP е доста голема загуба во перформанси кај ризен поготово во гејминг па размисли убаво ...
XMP e технологија на интел за автоматски подесување на DRAM-от на одредени предефинирани поставки, над основниве JEDEC вредности (кај DDR4 над 2400Mhz).
Доколку сакаш да ги извадиш оптималните вредности на RAM меморијата го гасиш XMP профилот или DOCP кај ASUS или EOCP кај GIGABYTE и поставките ги местиш рачно или пак бараш соодветна меморија која има оптимизиран профил за Ryzen платформа (во идеални услови 3200/3466 CL14/15).

gremlin напиша:
но да изгубиш XMP е доста голема загуба во перформанси кај ризен поготово во гејминг
Ова не е точно, освен во случај кога не знаеш што подесуваш, а имаш меморија оптимизирана за Ryzen.
 
Последна промена:
 • Ја почнал/а темата
 • #10

dekomote

Practice makes perfect
11 ноември 2014
770
1,637
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + Noctua NH-D15
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Various SSDs, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
RTX 3070
Case
NZXT S340
Mouse
Razer Deathadder Elite
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows, Tofu65 w/Zealios v2 62g
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell U2719D
OS
KDE Neon
Не се врзувај за производител, разгледувај ги опциите кои ги нуди одреден модел за да изградиш конфигурација зависно од твоите потреби.

XMP профилот на RAM модулите ти е оптимизиран за интел платформа, ти сугерирам да изгасиш XMP и да разгледаш како оптимално да ги подесиш вредностите (ти предлагам да почнеш со DRAM Calculator for Ryzen од 1usmus)XMP e технологија на интел за автоматски подесување на DRAM-от на одредени предефинирани поставки, над основниве JEDEC вредности (кај DDR4 над 2400Mhz). XMP всушност е дополнителен сет на вредности зачувани во EEPROM-от кои може да се детектираат од SPD-то на BIOS-от.

Доколку сакаш да ги извадиш оптималните вредности на RAM меморијата го гасиш XMP профилот или DOCP кај ASUS или EOCP кај GIGABYTE и поставките ги местиш рачно или пак бараш соодветна меморија која има оптимизиран профил за Ryzen платформа (во идеални услови 3200/3466 CL14/15).


Ова не е точно, освен во случај кога не знаеш што подесуваш, а имаш меморија оптимизирана за Ryzen.
Па више рачно ја имам наместено. Је да, на 1.25 работи со цл16 на 2800 ама можам да извадам цл14 на 1.35. разликата во перформанси беше многу мала па го вратив на 1.25 цл16.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #11

dekomote

Practice makes perfect
11 ноември 2014
770
1,637
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + Noctua NH-D15
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Various SSDs, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
RTX 3070
Case
NZXT S340
Mouse
Razer Deathadder Elite
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows, Tofu65 w/Zealios v2 62g
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell U2719D
OS
KDE Neon
Инаку, со AGESA 1.0.0.6, амд има многу подобра компатибилност со рам, затоа можам на 2800 да ја возам оваа, ама асрок не апдејтира документација...
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,641
Мислења
829,377
Членови
28,644
Најнов член
Soci#
На врв Дно