Стани премиум член, добиј куп бенефити и поддржи ја работата на IT.mk!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Asrock b450 steel legend проблем со безжична периферија.

Trtka

Gaining Сало
11 април 2018
472
580
Здраво дечки. Живци искинав со горенаведената плоча. Проблемот е кога приклучувам безжична периферија на задните усб портови. Ако се слушалки, се јавува испрекинатост на звукот, ако е маус, конективноста е пола метро, и повторно знае да се изгуби. Ова се случува само на задните портови. Ако ги поврзам на предните т.е. Од кујќарето, нема никакви проблеми. Исто да напоменам дека со жичана периферија нема никаков проблем...
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.038
13.960
Затоа што сигналот не ти е добар, исто е и кај мене. Тогаш бежичните рисивери закачи ги напред на фронт панел.
Куќиштето што е испред рисиверот и слушалките го апсорбира сигналот и затоа тоа се случува, не е до плочата или портовите.
 
Последна промена:

Pane24

Mariovec
31 октомври 2012
6.257
6.874
Скопје
www.facebook.com
Исто е и кај мене на Asus Strix z490 плоча, приметувам сецкање на тастатурата и маусот и слушалките кога се на задните усб порти уштекани а нема ни цело метро оддалеченост. Најјдобар сигнал имаат на предните усб порти.
 

Trtka

Gaining Сало
11 април 2018
472
580
Истата периферија немаше никаков проблем кај Z170-HD3-CF...
 

BorisSapphire

On your way to fame
11 ноември 2015
1.102
730
Значи со новите матични се обрнаа рабoтите, додека старите нај убаво работеa на задните порти.
 
Последна промена:

Daniel86

Guru
28 мај 2013
3.612
9.791
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i5 11400 & Deepcool AK620
Motherboard
Gigabyte Z590 UD AC
Storage
Samsung 980 Pro NVMe 500GB & Samsung 980 PRO NVMe 1TB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Asus Rog Strix 850W
RAM
G-Skill Ripjaws 3000Mhz
Video card
Intel UHD730 & Asus R7 250
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Razer Basilisk Essential
Keyboard
Coolermaster Devastator 3
Audio
Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 10 Pro 64bit
Пробајте во device manager да исклучите некои power saving features, треба малку експериментирање, меѓутоа не гледам валидна причина зашто ова би се случувало, сем софтверски глупости или неоптимизирани драјвери.
 

DeJaVu

Practice makes perfect
21 ноември 2010
915
1.168
Скопје
Пробај со продужен кабел машко на женско, да ги тргнеш рисиверите од позади куќиште. Вака со сигурност ќе знаеш дали е од тоа што куќиштето ти го блокира сигналот, или имаш некој проблем со портовите.
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
10.802
17.463
Затоа што сигналот не ти е добар, исто е и кај мене. Тогаш бежичните рисивери закачи ги напред на фронт панел.
Куќиштето што е испред рисиверот и слушалките го апсорбира сигналот и затоа тоа се случува, не е до плочата или портовите.
Исто и кај мене
Класика

Продолжен USB машко-женско е решението
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
10.802
17.463
Као на времето кога качувавме антени на јарбол и ги насочувавме према Водно :D
Интересно е што тоа педерашите не кажуваат дека дометот "се важи" ако овие имаат оптичка видливост.

Исто, тоа C staes кај Intel знаат да прават проблем во форма на ератично понашање како повторување на букви, прескокнување на стрелка, губење па нагло добивање на пишаното итн.

Како што кажаа погоре, наједноставна дијагностика е ставање на приемникот на продолжен кабел.

На 2,4 GHz му смета се и сешто. Рутери, мобилни, аларми , играчки, космичко зрачење, ретрограден Марс..
 

Trtka

Gaining Сало
11 април 2018
472
580
Пробајте во device manager да исклучите некои power saving features, треба малку експериментирање, меѓутоа не гледам валидна причина зашто ова би се случувало, сем софтверски глупости или неоптимизирани драјвери.
Се е на перформанс ставено, нема слееп, нјама бееп, ништо не помага. Сите последни драјвери инсталирани. Баси то безжичната технологија. Ко аппле фанбој се чуствувам ( баш денеска разбрав дека постои ВР ).
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
45.674
Мислења
947.015
Членови
34.145
Огласи
2.014
Најнов член
Yadow
На врв Дно