• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Aspect Ratio на телефони

Кој AP го преферирате


  • Вкупно гласале
    19
  • Ја почнал/а темата
  • #1

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,823
9,250
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Како ви се чинат екраните на модерниве мобилни?

Мене лично 16:9 ми беше многу по прегледен. Сега се потесни и подолги (18:9) и ми се чини дека тоа го направија за да можат да пишат 6.4" на хартија, додека во пракса 5.5" 16:9 екран има поголема површина.

Едноставно немаат доволно ширина, па во лендскејп ако гледаш видео или играш игра на стим, уште повеќе се напрегаат очите.

П.С. мое мислење нормално. + дали имате инфо освен Razer Phone 3 кој друг телефон со пристојни спецификации е 16:9?
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,698
4,577
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
Мислам дека 18:9 е ок, се над тоа е непрактично и прибирање на спецификации место функционалност.
 

itstheigyg

On your way to fame
21 мај 2017
545
570
Димензиите на телефоните помеѓу 16:9 и 2:1 не се многу различни, само 16:9 имаат и горе и доле по еден прст ноч.
Така да и ја преферирам 2:1, над тоа ми е ко даљинско да држам, а не телефон.
 

Enquito

Practice makes perfect
8 август 2017
1,711
1,048
Мислам дека 20:9 е најдобро како што користи Самсунг.
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,740
1,231
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Сега се потесни и подолги (18:9) и ми се чини дека тоа го направија за да можат да пишат 6.4" на хартија, додека во пракса 5.5" 16:9 екран има поголема површина.
да така нешто, не можат веќе да ги растат телефоните во ширина пошто нема да пасува во ниедна рака.

плус да може да се гледаат сите нотификации од петстоте spam-ерски апликации
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,062
Мислења
861,276
Членови
29,919
Најнов член
ile009
На врв Дно