1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

ASIO output, Windows 7?

Дискусија во форумот 'Видео и аудио продукција' започната од Steam., 26 Јануари 2014.

 1. Steam.

  Steam.
  On your way to fame

  842
  762
  31 Мај 2011
  Можно ли е некако да направам ASIO аутпут да биде дифолт во Виндовс?Во фубар можам, и фубар ми е едино место кај што не заебава звукот(snap,crackle,pop).Имам опција од други аутпути од драјверите што ги имам, но на нив звукот по дифолт е 16бит, и неможе да се смени(thanks creative).Ако наместам 24битен аутпут или нагоре, одма почиња да подпукува звукот, а ако е ASIO аутпутот, а пак е 24, си нема проблеми.Го најдов ова, али типот бара 20$.Постои ли фри алтернатива?
   
 2. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,700
  13,082
  2 Август 2012
  Машко
  Пробај да наместиш Performance во Power options и јави како иде.
   
 3. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,924
  27,634
  4 Септември 2008
  Не само performance.

  Гаси ова,

  HPET, Speedstep, C States....

  Исто така дај скрин од сетинзите што ти се во драјверите на звучната.
   
 4. Steam.

  Steam.
  On your way to fame

  842
  762
  31 Мај 2011
  Све од power saving e изгасено.Сетинзи не верувам дека ќе помогнат, пошто не користам официјални драјвери бидејќи тиња се.Да беа power saving ќе имав DPC latency али не е над 150 тоа.

  [​IMG]

  на тој аутпут што е 16бит, нема проблеми кога пуштам било што што не е преку ASIO, а кога ќе пребацам на тој горе мастер миксер што е 24битен, одма почиња да подпукува звукот на nonASIO(јутуб пример), а и во игри.
   
 5. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,924
  27,634
  4 Септември 2008
  Не користи 24 бит, секако нема разлика да прметиш ако ти е за слушање, подобро е али тешко се приметува разлика. Исто така не гледам кај се местат латенции во драјверов? најлош интерфејс евер....:confused:
   
 6. Steam.

  Steam.
  On your way to fame

  842
  762
  31 Мај 2011

  latency пробав се од 2мс до 150-300мс, има само ефект на ASIO звукот.Има некаква разлика кога ќе преминам на друг аутпут затоа гледам да го подесам.Сега за сега го наместив АСИОто само во фубар да биде и volume да контролирам од mixerот на програмот,а звукот што не е АСИО ќе иде преку 16битниот аутпут, и се контролира преку виндовс volume контролот во треј.Не е перманентно решение, и затоа прашувам.
   
 7. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,924
  27,634
  4 Септември 2008
  Wasapi?
   
  На nikigo му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Steam.

  Steam.
  On your way to fame

  842
  762
  31 Мај 2011

  колку што знам само од медиа плеерот можам да го наместам ова, мене ми треба како дифолт дивајс да биде.sry ако пропуштам нешто очигледно
   
 9. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,924
  27,634
  4 Септември 2008
  Ах тогаш незнам..
   
 10. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,469
  11,754
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Ова ми се матка по букмарци од одамна. Не знам дали ќе ти врши работа или можеби веќе го користиш, само знам дека на времето било многу добра работа и затоа сум го зачувал да ми се најде. :)
   
 11. Steam.

  Steam.
  On your way to fame

  842
  762
  31 Мај 2011

  ова е корисно само за тие што немаат хардверски ASIO...
   
Слични теми
 1. Alexandar
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  1,145
 2. Angel
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  926
 3. Problemo
  Одговори:
  14
  Прегледи:
  1,953
 4. IgorB
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  531
 5. Mr.Jack
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  578
Вчитување...

Сподели

Вчитување...