1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

ASIO output, Windows 7?

Дискусија во форумот 'Видео и аудио продукција' започната од Steam., 26 Јануари 2014.

1. Steam.

Steam.
    On your way to fame

842
    762
    31 Мај 2011
    Можно ли е некако да направам ASIO аутпут да биде дифолт во Виндовс?Во фубар можам, и фубар ми е едино место кај што не заебава звукот(snap,crackle,pop).Имам опција од други аутпути од драјверите што ги имам, но на нив звукот по дифолт е 16бит, и неможе да се смени(thanks creative).Ако наместам 24битен аутпут или нагоре, одма почиња да подпукува звукот, а ако е ASIO аутпутот, а пак е 24, си нема проблеми.Го најдов ова, али типот бара 20$.Постои ли фри алтернатива?

2. FLEGMA

FLEGMA
    Epic

8,700
    13,082
    2 Август 2012
    Машко
    Пробај да наместиш Performance во Power options и јави како иде.

3. psyside

psyside
    Rising Star

26,924
    27,634
    4 Септември 2008
    Не само performance.

Гаси ова,

HPET, Speedstep, C States....

Исто така дај скрин од сетинзите што ти се во драјверите на звучната.

4. Steam.

Steam.
    On your way to fame

842
    762
    31 Мај 2011
    Све од power saving e изгасено.Сетинзи не верувам дека ќе помогнат, пошто не користам официјални драјвери бидејќи тиња се.Да беа power saving ќе имав DPC latency али не е над 150 тоа.

на тој аутпут што е 16бит, нема проблеми кога пуштам било што што не е преку ASIO, а кога ќе пребацам на тој горе мастер миксер што е 24битен, одма почиња да подпукува звукот на nonASIO(јутуб пример), а и во игри.

5. psyside

psyside
    Rising Star

26,924
    27,634
    4 Септември 2008
    Не користи 24 бит, секако нема разлика да прметиш ако ти е за слушање, подобро е али тешко се приметува разлика. Исто така не гледам кај се местат латенции во драјверов? најлош интерфејс евер....:confused:

6. Steam.

Steam.
    On your way to fame

842
    762
    31 Мај 2011

latency пробав се од 2мс до 150-300мс, има само ефект на ASIO звукот.Има некаква разлика кога ќе преминам на друг аутпут затоа гледам да го подесам.Сега за сега го наместив АСИОто само во фубар да биде и volume да контролирам од mixerот на програмот,а звукот што не е АСИО ќе иде преку 16битниот аутпут, и се контролира преку виндовс volume контролот во треј.Не е перманентно решение, и затоа прашувам.

7. psyside

psyside
    Rising Star

26,924
    27,634
    4 Септември 2008
    Wasapi?

На nikigo му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Steam.

Steam.
    On your way to fame

842
    762
    31 Мај 2011

колку што знам само од медиа плеерот можам да го наместам ова, мене ми треба како дифолт дивајс да биде.sry ако пропуштам нешто очигледно

9. psyside

psyside
    Rising Star

26,924
    27,634
    4 Септември 2008
    Ах тогаш незнам..

10. Metuzalem

Metuzalem
    Epic

6,469
    11,754
    28 ноември 2010
    Машко
    Tootle puffer
    Ова ми се матка по букмарци од одамна. Не знам дали ќе ти врши работа или можеби веќе го користиш, само знам дека на времето било многу добра работа и затоа сум го зачувал да ми се најде. :)

11. Steam.

Steam.
    On your way to fame

842
    762
    31 Мај 2011

ова е корисно само за тие што немаат хардверски ASIO...

Слични теми
  1. Alexandar
    Одговори:
    5
    Прегледи:
    1,145
  2. Angel
    Одговори:
    4
    Прегледи:
    926
  3. Problemo