Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

ASIC Antminer KS3

Miki98

Gaining Experience
13 јануари 2021
515
303
Macedonia Pehchevo [2326]
www.balkan77.com
Здраво ит другари
На кој начин може да се купи асик минер, колку царина се плаќа и дали вреди, може ли да си ги вратиш парите ?
Станува збор за ASIC Antminer KS3, потрошувачка за струја ја сметам 0.17$/kwh
Ping @Pane24 панe дали вреди тоа чудо?


Screenshot_2024-01-10-21-38-33-769_com.android.chrome.jpg Screenshot_2024-01-10-21-38-45-465_com.android.chrome.jpg
 

Mao

Practice makes perfect
5 јуни 2007
1.284
1.031
Mao's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 3900X + BeQuiet Dark Rock Pro 4
Motherboard
Asus Rog Strix B450-F Gaming
Storage
Samsung Evo Plus 970 M2 nVME SSD
PSU
CM 850W M2 Silent Pro
RAM
Kingston Predator/Fury 32GB 3200Mhz
Video card
Asus Rog Strix 1070 8GB
Case
DeepCool Mattrex RGB
Mouse
Logitech G502 Hero
Keyboard
Cooler Master MK750
Monitor
Alienware 25" 240hz
OS
Win 10 Pro

no_retreat

On your way to fame
22 јануари 2011
466
895
Ke ima halving godinava, neznam kolku ti se isplati da investiras.


Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
Незнам колку си информиран ама кога има halving значи зелено светло за инвестиции во crypto и mining gear. Halving кај BTC значи почеток на bull run, идеално доколку инвестираш во опрема или крипто сакаш тоа да биде пред почетокот на bull run, не е баш идеално да се влегува во самиот врв бидејќи цените во тој период се веќе неколку кратно напумпани.
Луѓето кој што го пратат овој тренд купуваат крипто во bear market, чуваат по 1-2 години и продаваат во средина на bull market кога цените се највисоко.
Мислењето е автоматски споено:

Здраво ит другари
На кој начин може да се купи асик минер, колку царина се плаќа и дали вреди, може ли да си ги вратиш парите ?
Станува збор за ASIC Antminer KS3, потрошувачка за струја ја сметам 0.17$/kwh
Ping @Pane24 панe дали вреди тоа чудо?


Погледнете го атачментот 133665Погледнете го атачментот 133666

Ако ти е за дома за во домашни услови овој не е баш home friendly, малку е пребучен за да го чуваш дома, ако не ти пречи да знае цело маало дека се бавиш со мајнинг онда go for it!,
Ја лично не би инвестирал во Kaspa miner, ограничен си да копаш еден алгоритам, ако отиде по ѓаволите овој коин тоа значи отиде и овој мајнер и нема да дочекаш РОИ никој пат. Згора на се ова е моменталната ситуација со заработка на овој мајнер, во наредните неколку недели оваа профитабилност драстично ќе се намали бидејќи во наредниве неколку недели ќе бидат испорачани кој знае колку стотоци или иљади вакви машини.

Ако си решен за вакво "хоби" почни со GPU тешко дека можеш да згрешиш со вакво почеток.
 
Последна промена:

Miki98

Gaining Experience
13 јануари 2021
515
303
Macedonia Pehchevo [2326]
www.balkan77.com
Незнам колку си информиран ама кога има halving значи зелено светло за инвестиции во crypto и mining gear. Halving кај BTC значи почеток на bull run, идеално доколку инвестираш во опрема или крипто сакаш тоа да биде пред почетокот на bull run, не е баш идеално да се влегува во самиот врв бидејќи цените во тој период се веќе неколку кратно напумпани.
Луѓето кој што го пратат овој тренд купуваат крипто во bear market, чуваат по 1-2 години и продаваат во средина на bull market кога цените се највисоко.
Мислењето е автоматски споено:Ако ти е за дома за во домашни услови овој не е баш home friendly, малку е пребучен за да го чуваш дома, ако не ти пречи да знае цело маало дека се бавиш со мајнинг онда go for it!,
Ја лично не би инвестирал во Kaspa miner, ограничен си да копаш еден алгоритам, ако отиде по ѓаволите овој коин тоа значи отиде и овој мајнер и нема да дочекаш РОИ никој пат. Згора на се ова е моменталната ситуација со заработка на овој мајнер, во наредните неколку недели оваа профитабилност драстично ќе се намали бидејќи во наредниве неколку недели ќе бидат испорачани кој знае колку стотоци или иљади вакви машини.

Ако си решен за вакво "хоби" почни со GPU тешко дека можеш да згрешиш со вакво почеток.
Дали се уште може да се копа со rtx3070 или rx 6800 или 6900xt?
Со кој криото мислиш за копајње etc ли?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
46.585
Мислења
965.503
Членови
34.956
Огласи
2.660
Најнов член
DragiD
На врв Дно