1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Artificial intelligence - AI (вештачка интелегенција)

Дискусија во форумот 'Останати' започната од Xenor, 8 Јуни 2009.

 1. Xenor

  Xenor
  Intern

  812
  41
  12 Март 2009
  Дали има некој работено со AI и дали има нешто да ми препорача некој туторија. Иначе знам ова не е баш лесно и кажете отприлика вовед во тоа што знаете и сакам ако има некој што се занимавал со ова да разменеме некое знаење да знам од каде да почнам. Знам дека е поврзано повеќето со дискретна математика (дискретни структури) и има многу комплексни и тешки алгоритми, дрва и графи од кој е составена вештачката интелегенција.Некои термини и алгоритми што ги имам сретнато:

  • Obstacle Tracing
  • Dijkstra's Search
  • Radial basis function
  • Best First Search
  • Breadth First Search
  • Fuzzy logic....
   
 2. StarBuck

  StarBuck
  HC

  1,295
  48
  16 Февруари 2008
  QA
  Туториал не може никој да ти препорача, за тоа ти треба да имаш специфичен проект. Општо ако сакаш да научиш AI побарај книга некоја на интернет. Најубаво е да се почне од програмирање ако немаш никакво искуство. Ако имаш, тогаш префрли се на некој од логичните јазици како Prolog, Logo итн.
   
 3. Xenor

  Xenor
  Intern

  812
  41
  12 Март 2009
  Фала па би ги разгледал што како се овие јазици.
   
 4. loverboy

  loverboy
  Intern

  147
  11
  6 Февруари 2008
  Ова што го спомна и многу други интересни теми како data mining, neural networks... влегуваат во оваа голема тема Вештачка Интелигенција. Инаку многу се истражува во ова поле и морам да признаам дека бидејќи е релативно нова наука уште се систематизираат работите. И јас сум многу заинтересиран за вештачката интелигенција, имам неколку добри книги на оваа тема, специфично за невронските мрежи за кои сум импресиониран од нивната голема моќ а големата едноставност. А инаку да, потребни се знаења од математика ако сакаш подлабоко да навлезеш во неа, посебно теоријата на веројатност, fuzzy logic има цела математичка теорија, логика... Имам читано книги со оваа тематика и правено неколку добри туторијали, планирам после обврските на факултет да најдам уште нешто интересно од оваа тематика и да направам некое проектче. А што се однесува до јазиците, да корисни се, некои даваат предност при кодирање на вакви алгоритми, но пред се мислам дека треба да се разбере суштината прво, не треба да се замараш да учиш нови јазици во оваа фаза. Немам време сега да ти оставам материјали и да дискутирам многу затоа што утре го полагам последниот колоквиум за овој четврт семестар :) . Наредниве денови ќе оставам и некои интересни линкчиња. Поздрав
   
 5. toteto

  toteto
  Баниран/a

  916
  40
  19 ноември 2008
  Еден другар мој одеше во некојси клуб Роботека, таму праеле некојси роботчиња ама тие биле веќе програмирани тие требало само да ги склопат. Ама мислам дека има и понапредно ниво.

  Незнам дали за ваква вештачка интелигенција мислиш.
   
 6. Xenor

  Xenor
  Intern

  812
  41
  12 Март 2009
  Добро сеа тоа со роботите е за мене ептен напредно јас сеа за сеа разгледувам вештачка интелегенција од типот "x и точка"играта за во неа некој ко компјутерски бот.
   
 7. DaciSS

  DaciSS
  Gaining Experience

  949
  287
  3 Јануари 2008
  Машко
  Systems and Network Administrator
  еве линк за материјалите од пмф по предметот основи на интелигенти системи, порано вештачка интелигенција се викал предметов. Значи материјаливе не се однесуваат на делот роботика, тука на пребарувачки дрва. Лабораториските вежби се во Lisp и Јава.

  http://rapidshare.com/files/242354663/OIS.rar.html
   
 8. Xenor

  Xenor
  Intern

  812
  41
  12 Март 2009
  Фала ќе се најде ова ко за почеток.
   
 9. toteto

  toteto
  Баниран/a

  916
  40
  19 ноември 2008
  Па изгледа има и за то некое ниво... програмирање на вештачка интелигенција за почетници:)) (незнам како се вика) Па првим ќе почниш роботот (мали роботчиња на тркалца, ко колишиња на далинско) да го програмираш да оди право без да се чука во ѕидови, после да избегнува препреки на патот, нешто како што е Robo-Car на Discovery.

  И ако нејќиш да даваш пари на количиња би требало да има некој симулатори (сигурно има, ама како се викат...).
   
 10. loverboy

  loverboy
  Intern

  147
  11
  6 Февруари 2008
  Доколку си заинтересиран за тоа како работи икс точка можеш да побараш за Minimax алгоритмот, тоа не би ставил баш во групата на Вештачка Интелигенција, бидејќи се применува minimax е еден многу едноставен алгоритам и она што прави алгоритмот е всушност пребарување низ граф. Овој алгоритам се применува за игри каде што секој играч има по еден потег и наизменично играат. Инаку сега за семинарска правев игра икс точка ама со поголема матрица 15х15 и треба да направиш 5 во низа а не 3 како кај обичната икс точка. Ако сакаш пиши ми маил и ќе ти ја пратам играта да ја разгледаш. Во неа имплементирав Minimax алгоритам со оптимизации. Наскоро на блогот ќе објавам статии за интересни алгоритми, а меѓу нив и minimax ама тоа откако ќе се поослободам со обврските.
   
 11. DaciSS

  DaciSS
  Gaining Experience

  949
  287
  3 Јануари 2008
  Машко
  Systems and Network Administrator
  во линкот горе што го ставив има и minimax објаснето на македонски, има и негова оптимизација, алфа и бета отсекувања.
   
 12. Xenor

  Xenor
  Intern

  812
  41
  12 Март 2009
  Се ќе видам што како има само да поминам испитов.
   
 13. Aleks

  Aleks
  Gaining Experience

  5,753
  289
  18 Мај 2007
 14. Xenor

  Xenor
  Intern

  812
  41
  12 Март 2009
 15. Aleks

  Aleks
  Gaining Experience

  5,753
  289
  18 Мај 2007
  Иначе тој је македонска работа.
   
 16. Xenor

  Xenor
  Intern

  812
  41
  12 Март 2009
  Незнам за тоа а кој го работал.
   
 17. Aleks

  Aleks
  Gaining Experience

  5,753
  289
  18 Мај 2007
  Spion.

  irc.freenode.org #it.com.mk

  Там се налази ботот... т.е. македонската верзија .. али го нема во последниве неколку дена изгледа му се налутил мастерот.
   
 18. DaciSS

  DaciSS
  Gaining Experience

  949
  287
  3 Јануари 2008
  Машко
  Systems and Network Administrator
  не го знам лично spion, али еве го неговиот сајт, алал да му е

  http://www.spion.ws/
   
Слични теми
 1. Fiasco
  Одговори:
  6
  Прегледи:
  3,108
Вчитување...

Сподели

Вчитување...