1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Arduiono [оригинал или копија]

Дискусија во форумот 'Електроника - гаџети, електронски компоненти' започната од bokiscout, 28 Јули 2014.

1. bokiscout

bokiscout
    Unstoppable

1,719
    2,015
    17 Март 2011
    Машко
    Embedded C, Linux Kernel, Java, JavaScript
    Ми треба Arduino UNO, ама се мислам дали да пазарам оригнално за ~30$ или копија за 13$.

Сум слушал муабети дека со копиите наводно имале некакви проблеми, арно ама никој никаде неможе да ми објасни какви се тие проблеми. Дали уредите пристигнуваат нефункционални, дали се лошо лемени, дали имаат некоја трета мана...

2. lynx

lynx
    Unstoppable

3,372
    3,086
    4 Септември 2008
    Како и сите копии, квалитетот на изработката е полош но работи.
    Јас би го купил поевтиното, поготово ако ти е првпат и сакаш само да учиш.

На bokiscout му/ѝ се допаѓа ова.
  3. DaDo|BT

DaDo|BT
    Intern

258
    13
    21 Септември 2007
    Машко
    имам копија и не можам да се пожалам !

На bokiscout му/ѝ се допаѓа ова.
  4. bokiscout

bokiscout
    Unstoppable

1,719
    2,015
    17 Март 2011
    Машко
    Embedded C, Linux Kernel, Java, JavaScript
    Па да, првпат ке работам со ардуино.

Не ни барам некој квалитет или долограјност, само ми е малце шубе да не сработам се ко што треба а да не ми проработи на крај ради некој банален проблем со ардуиното.

5. DaDo|BT

DaDo|BT
    Intern

258
    13
    21 Септември 2007
    Машко
    го имам 2 години веќе .. досега сум немал никаков проблем
    го купив од dx.com тогаш 25 $ сега гледам е 13-15 $

протоборд го купив од Битола некој си 220 денари ( во скопје истите такви беа 500+ )

обавезно купи си жици првиот проект кој го праев беше со обични ( извадени жици од мрежен кабел ) ... нерви искинав со нив ....

ако ти требаат книги за учење и книги со проекти пиши ми пп ќе ти пратам :)

БОНУС видео ( i was drunk :blush: )

На ileste и Oktar им се допаѓа ова.
  6. Aleks

Aleks
    Gaining Experience

5,748
    286
    18 Мај 2007
    Не се согласувам,

Во #хаклаб имаме повеќе различни верзии на компатибилни плочки на ардуино (дефинирани како копии, затоа што неможе да има копија, слободен хардвер ауау, да не навлегувам) и може да кажам со сигурност дека некои од компаибилците (копиите) се со многу подобар квалитет од оргиналното :)

На zlatko. му/ѝ се допаѓа ова.
  7. lynx

lynx
    Unstoppable

3,372
    3,086
    4 Септември 2008
    Добро во случајов членот под копии мислеше на фалсификат што ги продаваат, не компатибилни копии по лиценца.

8. zlatko.

zlatko.
    Intern

81
    30
    24 Јуни 2008
    Ја имам поевтината варианта, или копија и не можам да се пожалам веќе една и пол год. Сепак не е лошо да се внимава при изборот и за каква копија се работи .

Сподели

Вчитување...