1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Arduino Developers?

Дискусија во форумот 'Електроника - гаџети, електронски компоненти' започната од Fatal1ty_, 16 oктомври 2014.

 1. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,259
  24,691
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Дали има девелопери на Arduino на форумов?

  Сакам да започнам серија од проекти, па дали ќе има интереси и дали ќе има со некој да дискутирам и разменувам искуства.

  Поздрав,
   
 2. Alksndr

  Alksndr
  Intern

  14
  4
  7 Мај 2014
  Машко
  Јас работам професионално како Embedded Software Engineer со микроконтролери повеќе од три ипол години.

  Што поконкретно те интересира за Ардуино?

  Мора да е ардуино или те интересира и за PIC, ARM (Cortex...) или други микроконтролери?

  Поздрав,
  Александар
   
 3. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,259
  24,691
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  @Alksndr Ти благодарам за одговорот.
  Мене не ми треба никаква помош, јас се занимавам со Ардуино програмирање аматерски од хоби, само сакав да направам серија од туторијали и корисни текстови за овој уред.
   
  На alekcackko и Gogzy им се допаѓа ова.
 4. Alksndr

  Alksndr
  Intern

  14
  4
  7 Мај 2014
  Машко
  Помош во контекст на "интереси и некој да дискутирам и разменувам искуства". :)
   
  На Fatal1ty_ му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,259
  24,691
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Чим имам некоја конкретна дискусија ќе ја пишам. ;)
   
 6. Gogzy

  Gogzy
  Gaining Experience

  258
  246
  12 Декември 2013
  Машко
  Планираш онака побрзо да напишеш нешто или? Се интересирам онака и ја аматерски да се фатам со ова па да се има туторијалче некакво би било добро :)
   
 7. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,259
  24,691
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Па плнирам во скоро време.
   
 8. Aleks

  Aleks
  Gaining Experience

  5,753
  289
  18 Мај 2007
  Дој во хаклаб :) Јас сум експерт за Ардуина :)))
   
  На Alksndr му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,819
  3,893
  5 Јули 2013
  Кога сме веќе на темава. Штета што неможам да дојдам во хаклабот ск. Ме интересира колку степ мотори може да контролира еден Arduino Yun. Ќе ми биде од голема помош ако може да ме насочи некој каде да читам, немора да ми објаснува :)
   
 10. Alksndr

  Alksndr
  Intern

  14
  4
  7 Мај 2014
  Машко
  Кога сме веќе кај ардуина (про мини), еве едно ситно проектче со две ардуина кои комуницираат меѓу себе безжично. Проектчето спремно за утрешна презентација.:)
  http://imgur.com/2yN4j0K[​IMG]
   
  На ileste му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Aleks

  Aleks
  Gaining Experience

  5,753
  289
  18 Мај 2007
  Зависи како сакаш да ги возиш, дали директно или со драјвер. Директно - не многу, со драјвер - повеќе. Разгледај го линков :

  http://www.pololu.com/product/1182
   
  На Costigan_Jr му/ѝ се допаѓа ова.
 12. AndrejFerdzo

  AndrejFerdzo
  Gaining Experience

  830
  279
  18 ноември 2013
  Машко
  Јас го имам ама така седи
   

Сподели

Вчитување...