• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

apsolventi.com Како вие би го развиле овој домаин...

Kafka

Intern
8 јуни 2007
128
19
Пред точно една година го купив домаинот и имав некој си план да го развијам ама или од пуста мрза или од презафатеност не сум го развил сеуште....

планирав нешто да направам како балканска мрежа на апсолвенти поради тоа что и во србија и во хрватска (според моите информации ) апсолввенти си се апасолвенти....

секоја идеја е добродојдена и може да се направи нешто како партнерство ако идејата е издржана и има добар потенцијал....


ајде давајте идеи....
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3.036
203
404
www.igorjanevski.com
планирав нешто да направам како балканска мрежа на апсолвенти поради тоа что и во србија и во хрватска (според моите информации ) апсолввенти си се апасолвенти....

Извини другар, но не ти го сфакам ова.. а ни која ти е целта со домеинот. Што со апсолвентите на Балканов?
 

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1.242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
Сака да каже дека и во србија и во хрватска се викаат апсолвенти...:)
 

Kafka

Intern
8 јуни 2007
128
19
Извини другар, но не ти го сфакам ова.. а ни која ти е целта со домеинот. Што со апсолвентите на Балканов?

малку да те искарам зашто не и го прочитал мојот прв пост... значи барам идеја од вас како да го развијам домаинот....

апсолвенти во србија се викаат апсолвенти а истото важи и за хрватското говорно подрачје... дали ме разбираш сега????

сите идеи се добредојдени....
 

reng

Intern
13 август 2007
683
19
секоја идеја е добродојдена и може да се направи нешто како партнерство ако идејата е издржана и има добар потенцијал....

ајде давајте идеи....

Веројатно и другите се мрзливи за идеи, па еве јас да ти дадам некоја нешто нема да ме чини.
Значи прво што ми текна е страната на матурантите и како таму од сите средни училишта има слики од матурантите, сликани на табло. Истото би требало и тука да може да се направи. За да се исполни ова ќе мора да се прати покана до студентските организации на сите универзитети, приватни и државни.

Следно што би можело е сите тие да се рекламираат, па твојот напор и да се исплати малку да не биде залудно. Секако доколку прават алманах и тоа да има. Ова го потенцирам како интересен дел за да се посети доменот. Значи прво би препорачал тоа да биде во Македонија, па подоцна со одредени контакти да се направи истото и во србија и пошироко.

Што се однесува до содржините, што треба да содржи е нормално она што највеќе ги интересира апсолвентите. Активностите на студентските организации не само во Македонија. Можности за вработувања и други програми за обука и практична работа.

Можност да се објавуваат интересни постови и место за chat. За повеќе во некој следен пост.
 

Kafka

Intern
8 јуни 2007
128
19
Веројатно и другите се мрзливи за идеи, па еве јас да ти дадам некоја нешто нема да ме чини.
Значи прво што ми текна е страната на матурантите и како таму од сите средни училишта има слики од матурантите, сликани на табло. Истото би требало и тука да може да се направи. За да се исполни ова ќе мора да се прати покана до студентските организации на сите универзитети, приватни и државни.

Следно што би можело е сите тие да се рекламираат, па твојот напор и да се исплати малку да не биде залудно. Секако доколку прават алманах и тоа да има. Ова го потенцирам како интересен дел за да се посети доменот. Значи прво би препорачал тоа да биде во Македонија, па подоцна со одредени контакти да се направи истото и во србија и пошироко.

Што се однесува до содржините, што треба да содржи е нормално она што највеќе ги интересира апсолвентите. Активностите на студентските организации не само во Македонија. Можности за вработувања и други програми за обука и практична работа.

Можност да се објавуваат интересни постови и место за chat. За повеќе во некој следен пост.

interesno.....
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4.843
924
Ohrid
Abe za interesno interesno e.. Samo kolku imash tuka rabota ni ti ne si svesen :)
Za da go napravish toa seto treba da vlozhish nenormalno mnogu trud.. Samo neznam kako kje si go isplatish ti trudot.. Bi bilo pozhelno i da imash nekakvi pridonesi i ti lichno za ova.. Neznam kako bi go napravil ova.. Normalno deka posle odredeno vreme, koga/ako stranava se rashiri i stane popoznata kje mozhesh da stavish i ads t.e reklami od nekoi drugi strani, so shto mozhebi kje zemash pari.. No nekako za olkav trud ne e isplatlivo toa..
Neznam.. Jas lichno ne bi go napravil ova.. Ako ne te mrzi togash samo napred :bravo:
Imash poddrshka od mene :D
 

peceps

Intern
26 септември 2008
11
0
Знам од лично искуство дека да се администрира и одржува оваков сајт е многу работа.
maturanti.com функционира од 2000 година, но од финансиски аспект страната не е голем успех.
Ако си подготвен да вложиш многу време и пари, сајтот ќе успее,
но зборуваме за многу многу време, а ако не си и програмер, тогаш и многу пари.
Сите фукционалности што треба да ги има оваков сајт ги нема на ниеден слободен софтвер (може да го видиш dolphin) и затоа најчесто треба да се изработуваат custom од нула, или со прилагодување на готово решение.

Поздрав и се надевам дека ќе си ја реализираш идеата.
 

Kafka

Intern
8 јуни 2007
128
19
добра идеја.... домаинот сеуште е паркиран... значе ме чека мене да го развијам...
 

eldiablo

Баниран/a
21 октомври 2008
820
48
Не се сложувам со мислењата дека мора да почне од нула, и дека треба да вложи многу пари. Како за почеток, имаш добра скрипта, наречена Alumni Pro 2.0, која токму е наменета за матуранти или апсолвенти. Скриптата кошта околу $30, не е којзнае што, меѓутоа како за почеток ќе биде таман (со оглед на парите). Значи секогаш има поевтини решенија од купување на скапа „custom made“ скрипта од $1000 или повеќе долари. Ајде нека ти е со среќа, па кажи што си направил.

Поздрав.
 

Forumko

Intern
14 октомври 2008
351
3
Ako sakas vekje da pocnuvas so ovoj proekt, najdobra i najpovolna promocija bi ti bila preku AdWords (pozelno bi bilo adwords with image) ke ja targetiras stranicata dobro i se e ok. Taka najdobro bi ja zapoznale stranicata site apsolventi :) Pozdraf
 

Dare

Intern
8 април 2007
141
2
лепи плакати. Зошто Adwords?

Ако сакаш да направиш балканска мрежа на апсолвенти тогаш имаш доста мајспејс слични скрипти за правење такви мрежи.

Но пред тоа запрашај се:

Зошто апсолвентите од Балканот би оделе на твојата страна да се дружат а не на хи5 или мајспејс?

Која е основната цел на сајтот? Што очекуваш да му биде намената...да се дружат апсолвенти кои веќе ќе завршат факс и страната да ги потсеќа на старите добри времиња? Во тој случај можеш да ставиш разни слики, текстови и разни работи кои ќе ги потсетува и ќе им ја дава истата порака...ех колку добри времиња беа тие.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.845
Мислења
911.527
Членови
32.578
Огласи
808
Најнов член
Vaskou
На врв Дно