• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Application/Contact Form во HTML и PHP

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

CyberWizard

Intern
7 април 2008
31
0
Еве еден туторијал за контакт форм во HTML. Contact Form-от содржи два фајлови, contact.php i sendemail.php

contact.php

<!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Transitional//EN" "http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-transitional.dtd">

<html>
<head>
<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=cp1251" />
<title>Email Form </title>
</head>
<body>

<form method="post" action="sendemail.php">

<!-- DO NOT change ANY of the php sections -->
<?php
$ipi = getenv("REMOTE_ADDR");
$httprefi = getenv ("HTTP_REFERER");
$httpagenti = getenv ("HTTP_USER_AGENT");
?>

<input type="hidden" name="ip" value="<?php echo $ipi ?>" />
<input type="hidden" name="httpref" value="<?php echo $httprefi ?>" />
<input type="hidden" name="httpagent" value="<?php echo $httpagenti ?>" />


Вашето име: <br />
<input type="text" name="visitor" size="35" />
<br />
Вашата е-маил адреса:<br />
<input type="text" name="visitormail" size="35" />
<br /> <br />
<br />
ДО:<br />
<select name="attn" size="1">
<option value=" Продажби ">Продажби </option>
<option value=" Општа поддршка ">Општа поддршка </option>
<option value=" Техничка поддршка ">Техничка поддршка</option>
<option value=" Webmaster ">Webmaster </option>
</select>
<br /><br />
Порака:
<br />
<textarea name="notes" rows="4" cols="40"></textarea>
<br />
<input type="submit" value="Испрати" />
<br />
</form>

</body>
</html>

sendemail.php

<!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Transitional//EN" "http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-transitional.dtd">

<html>
<head>
<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=cp1251" />
<title>Sendemail Script</title>
</head>
<body>

<?php

$ip = $_POST['ip'];
$httpref = $_POST['httpref'];
$httpagent = $_POST['httpagent'];
$visitor = $_POST['visitor'];
$visitormail = $_POST['visitormail'];
$notes = $_POST['notes'];
$attn = $_POST['attn'];


if (eregi('http:', $notes)) {
die ("Do NOT try that! ! ");
}
if(!$visitormail == "" && (!strstr($visitormail,"@") || !strstr($visitormail,".")))
{
echo "<h2>Вратете се назад и внесете коректна е-маил адреса</h2>\n";
$badinput = "<h2>Пораката не беше испратена</h2>\n";
echo $badinput;
die ("Go back! ! ");
}

if(empty($visitor) || empty($visitormail) || empty($notes )) {
echo "<h2>Вратете се назад и пополнете ги сите полиња</h2>\n";
die ("Use back! ! ");
}

$todayis = date("l, F j, Y, g:i a") ;

$attn = $attn ;
$subject = $attn;

$notes = stripcslashes($notes);

$message = " $todayis [EST] \n
До: $attn \n
Порака: $notes \n
Од: $visitor ($visitormail)\n
Дополнителна информација : IP = $ip \n
";

$from = "From: $visitormail\r\n";


mail("Vashiot mail", $subject, $message, $from);

?>

<p align="center">
Дата: <?php echo $todayis ?>
<br />
Ви благодарам : <?php echo $visitor ?> ( <?php echo $visitormail ?> )
<br />

До: <?php echo $attn ?>
<br />
Порака:<br />
<?php $notesout = str_replace("\r", "<br/>", $notes);
echo $notesout; ?>
<br />
<?php echo $ip ?>

<br /><br />
<a href="contact.php"> Следна страна </a>
</p>

</body>
</html>

На местото на текстот Vasiot mail кој што е во болд, ке го смените со е-маилот на кој што сакате да ги добивате пораките од контактот.
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Oва е повеќе source code одколку туториал.. Во туториал треба јасно да се напише што, како и зошто, не само да се презентира кодот на нешто :) Добро би било да го дополниш/измениш.

Поздрав
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Интересни форми, ама би сакал малце да дообјаснеш оти има некој членови што прв пат се среќаваат со PHP и нема да знаат што да прават.

:bravo: во секој случај
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,717
Мислења
856,007
Членови
29,737
Најнов член
M123xyz
На врв Дно