• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Apple’s M1 Max

toshex

the fool
18 септември 2013
5,696
6,482
Мелмак
За тачот ќе видите коа ќе ви стави епл тач само ако зуцнете како е најдобро нешто на свет без да додадете дека Тоше бил во право. Коа ќе почне апле со тоа рекламите како чудо направиле па леле леле.
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
3,218
5,878
За тачот ќе видите коа ќе ви стави епл тач само ако зуцнете како е најдобро нешто на свет без да додадете дека Тоше бил во право. Коа ќе почне апле со тоа рекламите како чудо направиле па леле леле.

Jony Ive:
We’ve come to the simple realisation that… (cue music) our users want to touch their content and be more intimate with it.

It has taken a truly revolutionary technology like our T-XDR (touch XDR) display to incorporate a new way to interact with your laptop.
Powered by the M2 silicone and Mac OS Vodno, this is MacBook Touch M2.
 

toshex

the fool
18 септември 2013
5,696
6,482
Мелмак
Jony Ive:
We’ve come to the simple realisation that… (cue music) our users want to touch their content and be more intimate with it.

It has taken a truly revolutionary technology like our T-XDR (touch XDR) display to incorporate a new way to interact with your laptop.
Powered by the M2 silicone and Mac OS Vodno, this is MacBook Touch M2.

Абе видовме како паѓаа во несвест за тач лента апле корисниците, тврдоглаво ја бранеа се дури не ја укинаа; тек коа ќе им стават целосен тач екран ќе биде нијагара водопади ниво на свршување - па описот ќе биде дека е револуционерно, невидено до сега, први го направиле, незамисливо и така натака.
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
4,343
4,119
Абе видовме како паѓаа во несвест за тач лента апле корисниците, тврдоглаво ја бранеа се дури не ја укинаа; тек коа ќе им стават целосен тач екран ќе биде нијагара водопади ниво на свршување - па описот ќе биде дека е револуционерно, невидено до сега, први го направиле, незамисливо и така натака.
Незнам за тоа искрено. Тоа толку хејт испи од сите еплаши, него ајде.

Ама затоа SD картица, мф, мф, мф.
 

dim29

никој и ништо
14 ноември 2020
79
87
Битола
Абе видовме како паѓаа во несвест за тач лента апле корисниците, тврдоглаво ја бранеа се дури не ја укинаа; тек коа ќе им стават целосен тач екран ќе биде нијагара водопади ниво на свршување - па описот ќе биде дека е револуционерно, невидено до сега, први го направиле, незамисливо и така натака.

Кој падна во несвест на тач бар? Да беше така немаше да го тргнат :)

Сфаќам дека тач за тебе ти е многу згодно и ок е, ама за некој друг не е битно толку. И ако извадат (нема да се деси) и го купам и ако стварно е толку добро, ќе напишам со капс лок: ТОШЕ БЕШЕ ВО ПРАВО! за да не се лутиш.
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
3,218
5,878
Абе видовме како паѓаа во несвест за тач лента апле корисниците, тврдоглаво ја бранеа се дури не ја укинаа; тек коа ќе им стават целосен тач екран ќе биде нијагара водопади ниво на свршување - па описот ќе биде дека е револуционерно, невидено до сега, први го направиле, незамисливо и така натака.

Јас не знам кој паѓал во несвест, дајте малце реални муабети...
 

toshex

the fool
18 септември 2013
5,696
6,482
Мелмак
Јас не знам кој паѓал во несвест, дајте малце реални муабети...

Пребарајте на јутуб рецензии за тачбарот од времето коа излезе и ќе видите. За тастатурата шо се расипуваше на секои два дена имаше хејт да, на форумов за тачбарот сеа нема да барам на форумов дали и кој колку го фалел - јас зборам дека рецензери и инфлуенсери го фалеа. На редит корисници го бранеа.

Може не биле мнозинство ама беа вокално мнозинство.

И океј е и јас не сакам да ја длабочам дебатата за тачскрин или не, ама секој втор збор на некој (кахм Тајлер) тука на форумот му е Тоше и тач. Олабајте ме и ја ќе ве олабавам хаха.
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
3,197
3,779
По мене тач барот беше одлично нешто, само што не требаше да биде наместо редот со функциски копчиња, туку над него. Многу функционална работа, ми фали такво нешто на обични тастатури.

Уште се надевам дека е првиот чекор кон целосна хибридна тастатура, каде наместо позадинско осветлување, секое копче ќе може да го менува приказот во однос на функцијата што ја има во активниот програм.
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,912
1,555
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Уште се надевам дека е првиот чекор кон целосна хибридна тастатура, каде наместо позадинско осветлување, секое копче ќе може да го менува приказот во однос на функцијата што ја има во активниот програм.
као тоа Lenovo-то од пред 4-5 години?
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
4,343
4,119
Ледиком и Мобеликс крајно време е да почнат мекбуци да носат. Крајно.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,807
29,791
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,807
29,791
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
4,343
4,119
Како носат коа утре излегуваат во продажба?
Овој е со М1 не е М1про/макс. Без жива порта на него е и со тачбар.

Ланскиот чип е ова. Батката имплицира дека веќе ако го донеле првиот M1, ќе ги донесат и новите.
Чипот е супер ти спотребал новиот, телото е побитно овој пат.
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
3,218
5,878

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,807
29,791
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Целиот муабет беше Мекбук да носат, не најновите...
Мислењето е автоматски споено:86к, они за 72к продаваат.

Тоа е голема разлика, овие исто глобална гаранција?
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
3,218
5,878
Тоа е голема разлика, овие исто глобална гаранција?

Претпоставувам, освен што ако е веќе купен од друго место пред X денови нема да ти важи 12 месеци, туку минус некој ден/недела. Гаранцијата на Apple е глобална за сите производи, секој овластен сервис мора да ги прими.

Последно кога сервисирав iPhone 6s за сестра ми од Ледиком, бидејќи спаѓаше под одредена програма, го земаа за сервис иако немав ниеден документ (половен купен). Само им е важно Find my да е изгасено.
 

Nikola100

Домаќин
30 септември 2019
1,141
1,028
Скопје
View: https://youtu.be/0sWIrp1XOKM


Само на овие потполно им верувам на ривјуата ....
Значи не е 2-3 пати побрз туку само процентуално негде покажува подобри резултати - многу добар процесор - нема сомнеж - двојно поефикасен и Се -сепак не е некое си „чудо од технологија„
 
Последна промена:

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,162
Мислења
879,381
Членови
30,796
Најнов член
Nuvectra Medical Reviews
На врв Дно