• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Apple’s M1 Max

Astro

Epic
20 јуни 2012
8,135
11,679
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Да де и Мек ОС не е конкурент на Windows зашто не се продава посебно. Многу ти е добра логикава морам да признаам.
Признал ти или не, логика е логика. Ај спореди бенчарци и маркет шер од М1 и од Intel/AMD и коментирај логика после.
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
4,462
13,573
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Ducky One2 SF
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Признал ти или не, логика е логика. Ај спореди бенчарци и маркет шер од М1 и од Intel/AMD и коментирај логика после.

Додека си таму, спореди го и маркет шерот на лада нива и на авентадор, па да утврдиме кое е најбољи ауто на сите времиња.
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,522
3,921
Битола
Ништо не прават овие додека не се обидат да лапнат парче од питава:


Apple и gaming моментално се неврзани како турчин и свинско. Пост-Ковид-19, гејминг индустријата се крена до небесите и е голема колку коцкарската индустрија. Овие се фалат со GPU перформанс за во една 3Д програма оптимизирана за macOS или една програма за видео обработка. Не е тоа тоа братче.
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
4,462
13,573
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Ducky One2 SF
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
3,218
5,882
Признал ти или не, логика е логика. Ај спореди бенчарци и маркет шер од М1 и од Intel/AMD и коментирај логика после.

Логикава ти е obsolete колку што во моментов се интел и амд процесори во лаптопи. Би го цитирал Апасиев тука:

„Абе се слушаш ли ти што збориш“ :ROFLMAO:
Мислењето е автоматски споено:

Додека си таму, спореди го и маркет шерот на лада нива и на авентадор, па да утврдиме кое е најбољи ауто на сите времиња.

Ни едниот ни другиот џип, зашто како што знам немаат T9 dialing.
Мислењето е автоматски споено:

Ништо не прават овие додека...

...спомна храбро Рикимару за компанијата со најголема вредност во светот. :unsure:
 
Последна промена:

Astro

Epic
20 јуни 2012
8,135
11,679
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Логикава ти е obsolete колку што во моментов се интел и амд процесори во лаптопи. Би го цитирал Апасиев тука:

„Абе се слушаш ли ти што збориш“ :ROFLMAO:
Мислењето е автоматски споено:Ни едниот ни другиот џип, зашто како што знам немаат T9 dialing.

artworks-000189028685-tzlcah-t500x500.jpg
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
4,343
4,119
Да, ко шо вика @mdeni ама многу зависи коа имаш РИСК архитектура да и цел софтвер премине на тоа.

Имено во х86 имаш инструкции за шо и да ти текне, за да биде за софтверот полесно. Сеа ќе треба обратното цел софтвер да се прилагоди и да биде ултра оптимизиран за архитектурата.

Апле тоа го може релативно полесно пошо нивни се главните софтверски компоненти а и пазарот им вреди така шо и девелоперите мора да follow suit или да се откажат од продуктите (апликации).

Ќе биде тешко и бавно и апле има одличен head start тука. Линукс ми е интересна помисла сеа дека валјда за линукс пошо за многу работи го има source кодот ќе може полесно да се пресликаат... али кој знае. Шпекулирам тука веќе неам толку познавање и информации за да направам информирана предикција.
Тоа е земено обѕир. Рачунај и во емулација на x64 m1 ги тепа, не во нејтив. Во нејтив сол ги праи, ама ете и да те мрзи да девелопуваш пак ништо не губиш во однос на конкуренција
Односно добиваш перформанси и многу ефикасност и батерија
 
Последна промена:

Глупав

On your way to fame
20 април 2008
947
586
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
корекција на малопродажни цени кај нас во салонине (МКД) кога да се очекува (според минати некои Ваши искуства)???
 

Nikola100

Домаќин
30 септември 2019
1,141
1,029
Скопје
Нормално е да не ги поддржува „веднаш“ бидејќи ова е премногу ново и свежо за да може така лесно да се направи пивот. Ама штом Apple почна со ARM архитектура, кога ќе се залета замаецот на Intel и AMD неизбежно и тие ќе почнат да нудат SoC зошто едноставно се неконкурентни. И тоа остај што се сега неконкурентни, тек допрва колку ќе бидат неконкурентни. Едвај вадат процесори со 10-20% подобрување, а овие веќе се летнати 200% изнад нив, и летаат со 40-70% од генерација во генерација. Имено цело време споредуваме со некои хај ендови со тракаташки. Ама ова овде како AIR треба да се споредува со пореални конкуренти како Lenovo X и слично. Тоа се лаптопи кои имаат U процесори. Со цел бар маааалку да имаме реална споредба со М1. Значи не само во перформанси туку и во форм фактор во батерија и во се друго. Мислам сепак испаѓа дека споредуваме нетбук со гејмерски лаптоп кој има дупло или тродупло волумен, полнач колку цел Аир, и батерија колку да го држи саатот да не се ресетира.
Готово значи ! Подобрувања 10-20% „ЕДВАЈ„ Интел и АМД правеле - овие сега , луѓе на место 70% "confirmed" . Абе почекај до 26ти - па ќе видиме дали тој "claim" на подобрување од 70% е точен . Или тоа е само за 1-2 специфични апликации .Технологијатa си има логика (процесор на СОЦ , унифицирана видео меморија и рам на едно место ) - би требало да има големи подобрувања. Ама сепак сега за сега тие 70% се само РЕКЛАМА !
 
Последна промена:

dim29

никој и ништо
14 ноември 2020
79
87
Битола
Готово значи ! Подобрувања 10-20% „ЕДВАЈ„ Интел и АМД правеле - овие сега , луѓе на место 70% "confirmed" . Абе почекај до 26ти - па ќе видиме дали тој "claim" на подобрување од 70% е точен . Или тоа е само за 1-2 специфични апликации .Технологијатa си има логика (процесор на СОЦ , унифицирана видео меморија и рам на едно место ) - би требало да има големи подобрувања. Ама сепак сега за сега тие 70% се само РЕКЛАМА !

Досега ретко кога apple употребил невистини само за реклама.. 70% подобар перформанс на ЦПУ за лаптопи што се х2 во цена од М1, нормално е, не е ништо вау овој податок за да влезат во таков проблем и ризик да „лажат“.
 
Последна промена:

toshex

the fool
18 септември 2013
5,696
6,482
Мелмак
Јас пак ќе повторам - MacBook Air M1 е доволен за 90% од Mac корисниците веќе. Другово е малку оверкил, и е буквално само за луѓе на кои би им донеле поголема заработка тие минути заштедени заради таа зголемена процесирачка или рендерирачка моќ. Исто важи и за повеќето шо можеби ќе размислат да се префрлат од Виндоус лаптоп на Мекбук.

Фантастични машини се, но главен проблем (според мене) за Апле и нивните лаптопи во моментот е тоа што имаат премногу одлична зделка во Air моделот, па нема инсентив за многумина да купат било што од поскапиве лаптопи.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,807
29,791
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Додека си таму, спореди го и маркет шерот на лада нива и на авентадор, па да утврдиме кое е најбољи ауто на сите времиња.Нели иПхоне беше најдобар пошто е најпродаван?
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
4,462
13,573
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Ducky One2 SF
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Нели иПхоне беше најдобар пошто е најпродаван?

Од каде дека е најпродаван?

Едит: Јас најверојатно имам споделено број на активни ајфон уреди, дека е доста висок, дека има ајфон 5ки што се уште активни, дека имаат миљарда ипол активни дивајси ор самтин лајк дет.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,807
29,791
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Од каде дека е најпродаван?

Едит: Јас најверојатно имам споделено број на активни ајфон уреди, дека е доста висок, дека има ајфон 5ки што се уште активни, дека имаат миљарда ипол активни дивајси ор самтин лајк дет.


Наративот на 95% од Apple корисниците е тој. Се продава најмногу пошо е најдобар, не знам дали ти го делиш тоа мислење, акo не е така my bad.
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
4,343
4,119
Пак нешто се релативизира со Епл корисници, какви биле што праеле...пазете што зборите, осеќам набрзо повеќето од вас ќе имате Епл лаптоп (освен Тоше).
Кој купи акции купи... бетер од крипто ќе биде наредни 3 години АAPL.
 

Sharlovski

Unstoppable
28 јануари 2017
1,431
3,174
Ресен
Компјутерите им се 10-11% од целокупниот профит, не би требало толку голем скок на акциите да имаат.
 

toshex

the fool
18 септември 2013
5,696
6,482
Мелмак
Ниту јас не исклучувам можност за м1/апле силикон машина за видео едитинг некад во иднина ама daily driver многу тешко. Нормално МакОС може да еволуира драстично во иднина не знаеме, или може ќе има виндоус или линукс за м1/апле силикон машини.

Јас сум отворен на секоја идеја а критикувам само за работите шо се познати, односно сега како се, гледано низ призмата на моите потреби.

Отворено сто пати пофалив колку се одлични општо гледано апле процесорите и машините. Само нека тераат напред, и евентуално можда малце полесно поправливи да ги прават.
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
4,343
4,119
Компјутерите им се 10-11% од целокупниот профит, не би требало толку голем скок на акциите да имаат.
Цената не зависи само од профите, поготово во денешно време. Повеќе е од што ќе те читаат буквално секаде, и луѓе што не помислиле на мекбук (што од скапо, што од чудно/промена) веќе се насочени во таа насока за следен компјутер.
Тоа што ние тука немаме Apple Store и малку повеќе сервис, доживување и осет за што е стварно Apple е друга работа.
 

Nikola100

Домаќин
30 септември 2019
1,141
1,029
Скопје
Кој купи акции купи... бетер од крипто ќе биде наредни 3 години АAPL.
A цените на новиве Ајпл лаптопи ги видовте ? Има секој 3500-6000 УСД па да купи ? Ако е така зошто акции да купуваш бе - купи стотина лаптопи (дур има ;)) па продавај ги како графичките ?
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
9,924
15,266
Surface кошта 2100 долари. Ова е првата bare minimal употреблива конфигурација. Глушецот што го даваат е комедии.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,162
Мислења
879,392
Членови
30,796
Најнов член
Nuvectra Medical Reviews
На врв Дно