• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Apple’s M1 Max

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,803
29,784
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
@Oktar Е да тешко е да предвиди што ќе каже Mr Generic
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
4,335
4,107
Јас користев тачскрин 2016-2019 и после пројдов на МекБук. Тачскринот може вода да му носи на тачпадот за ефикасност.

Кој пробал тачпад на мек знае, другите само празни муабети зборат.
Мислењето е автоматски споено:Ти дур земеш 3080TI ќе искочи лаптопов и појака графичка ќе има во него...
Тек маус кога ќе пробаш, пуууу...
 

acekorg

Gaining Experience
5 октомври 2010
188
265
Сржта на муабетот за гејминг е дека Apple има потенцијал да влезе у индустријата ама сеуште не го прави тоа од некои нивни причини.

Зад затворени врати верувам разгледуваат опции…

Ако Apple не го поттикне ова со нивен буџет тешко дека гејм девелопмент студија експериментално ќе трошат пари за Mac пазар.
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
4,335
4,107
Хардверска акцелерација на ПроРез која е појака од 28 интелови јадра + afterburner картичка...

...во лаптоп.


Се што останува е да се надеваме дека Интел/АМД ќе извадат нешто со барем пола од овие перформанси.


П.С. M1max 55MH/s ETH
 
Последна промена:

nashio

On your way to fame
14 јануари 2011
662
830
Radobor
www.zdravkovski.com
nashio's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 9 5900X
Motherboard
X570 Pro4 ASROCK
Storage
Samsung PRO 980 NVMe, Samsung EVO Plus NVMe
PSU
EVGA Bronze 600
RAM
3200MHz G.SKILL Ripjaws - V F4
Video card
nvidia GTX 1070ti Cerberus
Case
BeQuiet Pure Base 500
Mouse
MX Master 3
Keyboard
MX Keys
Audio
Wharfedale Diamond 8.1 Pro Active
Monitor
Dell UP2716D
OS
Windows 10
Коа ќе користиш ќе знаеш вака реплицираш само за да победиш во дискусија. Сите значи буквално сите шо пробале тачскрин виделе кои се предности.

Обична анотација шо ќе направиш немаш појма колку е предност. Не ме слушај мене ете сите тектубери прочешлај имаат зборено исто. Дури и тие шо користат мек зборат активно како тоа е нешто шо највеќе им фали.

уште да ми ја стегниш една фали
шо сте толку нервозни и агресивни сите?

те прашав просто прашање оти не сум користел и неможам да замислам како би ми помогнало (барем во мојата работа)
 

toshex

the fool
18 септември 2013
5,695
6,478
Мелмак
уште да ми ја стегниш една фали
шо сте толку нервозни и агресивни сите?

те прашав просто прашање оти не сум користел и неможам да замислам како би ми помогнало (барем во мојата работа)

Извини :) грешка импресија добив пошо нема тон коа се пишува а и јас од телефон не ставив ни едно смајли. Таман работа значи, извини и јас малце шо избрзав до заклучок - али со пократко и понеутрално напишано дефинитивно е општо прифатено кај тектубери (линус, мкбхд, дејв 2д итн.) дека тач е многу корисна работа и дека стварно им е недостаток на апле.

И јас не знаев дали и зошто би го користел дури не купив лаптоп со тач. Моделот шо го имаа на лагер во леново коа купував беше стрикно со тач пошо јога (сакав х1 ама немаа карбон со тие спекс шо ги сакав а имаа јога која со попуст беше истс цена) - и можам да кажам дека многу прави разлика.

И знам дека одма тајлер пак ќе ме пинга дека он ете со тачпад не знам шо ама не е исто. Не можеш да “шараш” на тачпад ко шо можеш на екран. Не можеш да протиснеш дугме од некој попап прецизно и брзо ко со прст директно врз копчето.

Општо застапен рефлекс на сите шо користеле тач (линус и остали сите имаат ова споделено и ми беше интересно дека и мене ми се дешава) е дека се фаќаш како ти иде некад на сите екрани да пробаш да тачнеш нешо.

Ете јас секој ден пуштам рака на десктопот и се сецнувам хаха. Следно ми треба дел ултрашарп со тач хахах.

Да не должам премногу - не е НЕОПХОДНО нешто бар не за мнозинството, ама коа би било достапно мнозинството би го избрале да го имаат ко опција.

И не ме зезајте дур имаше тач лента на мек коси кубеа као леле колку е лесно скрабинг или не знам шо таму шо додаваше опции. Епа тоа го имаш ама на цел екран плус опции за цртање, анотирање и пишување. Не е многу ама и те како некогаш намалува фрустрации.
Мислењето е автоматски споено:

Споредува графичко процесирање, не ФПС во игри. Сите бенчмаркови беа во програми за професионална употреба.
Машината е направена за професионални корисници, не е за гејмери. Зошто е ова сеуште нејасно?

Многу подобра споредба ќе беше да направеа со ThinkPad или некој друг workstation лаптоп шо има Quadro. Ваљда тогаш немаше да ги има овие забуни. :DНе си во право. Баш за ова се соодветни м1, со исклучок на гејминг. Макар шо некои лесни игри ги тера без проблем.

Сум пошо знам шо апликации користам и ги нема сите за мекоес. А тек кај нас као шо си купуваат фотошоп и други премиум програми сите на мекоес тоа би било песна нели.

Плус шо многу повеќе мали апликации за најразлични промени на работи има за винсоус, а и поголема можност за подесување на се и сешто по мерка како мене ми одговара.

Ко шо кажав за мнозинството мекбук аир би било идеален лаптоп, за дел од остатокот мекбук про, ама дефинитивно има корисници за кои линукс или виндоус заради различни преференци се далеку посупериорни од мекоес.
 

Janev

Gaining Experience
16 јуни 2018
54
54
Се е во ред ама кога ќе стават цена америве од 2500 евра, тешко дека ќе "растури" со продажба
 

toshex

the fool
18 септември 2013
5,695
6,478
Мелмак
Не е проблемот цената, за човек кој од тоа ќе направи пари цената е најмал проблем. Еве види ги копачите со графичкиве :)

Поголем проблем (според мене) е тоа шо постои MacBook AIR кој пак ќе потенцирам е извонредно брз, нема ноч, ултра портабилен, нема вентилатори (безшумен) и најбитно има екстремно добар battery life - зошто некој ете од овие шо ги дискутираме просечни корисници кои не гејмаат (и значи не им треба виндоус), кои пред се се на веб - би купиле мекбук про?
 

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,460
2,312
купиле мекбук про?

Еве, јас купив Мекбук Про, покрај M1 Air. Затоа што сметав дека некогаш во мојот workflow ќе треба да има активно ладење. Но, ете, до сега никогаш не ми се ни активираа вентилаторите. :)
 

toshex

the fool
18 септември 2013
5,695
6,478
Мелмак
Еве, јас купив Мекбук Про, покрај M1 Air. Затоа што сметав дека некогаш во мојот workflow ќе треба да има активно ладење. Но, ете, до сега никогаш не ми се ни активираа вентилаторите. :)

Арно де, ти си во тие шо им треба или сакаат мекбук про. Good for you :D
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
3,213
5,867
Извини :) грешка импресија добив пошо нема тон коа се пишува а и јас од телефон не ставив ни едно смајли. Таман работа значи, извини и јас малце шо избрзав до заклучок - али со пократко и понеутрално напишано дефинитивно е општо прифатено кај тектубери (линус, мкбхд, дејв 2д итн.) дека тач е многу корисна работа и дека стварно им е недостаток на апле.

И јас не знаев дали и зошто би го користел дури не купив лаптоп со тач. Моделот шо го имаа на лагер во леново коа купував беше стрикно со тач пошо јога (сакав х1 ама немаа карбон со тие спекс шо ги сакав а имаа јога која со попуст беше истс цена) - и можам да кажам дека многу прави разлика.

И знам дека одма тајлер пак ќе ме пинга дека он ете со тачпад не знам шо ама не е исто. Не можеш да “шараш” на тачпад ко шо можеш на екран. Не можеш да протиснеш дугме од некој попап прецизно и брзо ко со прст директно врз копчето.

Општо застапен рефлекс на сите шо користеле тач (линус и остали сите имаат ова споделено и ми беше интересно дека и мене ми се дешава) е дека се фаќаш како ти иде некад на сите екрани да пробаш да тачнеш нешо.

Ете јас секој ден пуштам рака на десктопот и се сецнувам хаха. Следно ми треба дел ултрашарп со тач хахах.

Да не должам премногу - не е НЕОПХОДНО нешто бар не за мнозинството, ама коа би било достапно мнозинството би го избрале да го имаат ко опција.

И не ме зезајте дур имаше тач лента на мек коси кубеа као леле колку е лесно скрабинг или не знам шо таму шо додаваше опции. Епа тоа го имаш ама на цел екран плус опции за цртање, анотирање и пишување. Не е многу ама и те како некогаш намалува фрустрации.
Мислењето е автоматски споено:Сум пошо знам шо апликации користам и ги нема сите за мекоес. А тек кај нас као шо си купуваат фотошоп и други премиум програми сите на мекоес тоа би било песна нели.

Плус шо многу повеќе мали апликации за најразлични промени на работи има за винсоус, а и поголема можност за подесување на се и сешто по мерка како мене ми одговара.

Ко шо кажав за мнозинството мекбук аир би било идеален лаптоп, за дел од остатокот мекбук про, ама дефинитивно има корисници за кои линукс или виндоус заради различни преференци се далеку посупериорни од мекоес.

Знам дека Лајнус ти е главен извор на пола од информацииве, затоа на другата тема со телефонот збориш упорно за Т9, само ти и он го правите тоа во светот, сите други користат Сири уште пред да отклучат телефон.
Него примеров ти е безвезен, ајде зашто сакаш дискусии ќе ти го разложам:

1. Користам тач за да кликнам на дугме од поп-ап - сериозен си Тоше дека ова е некој врв на продуктивност? Па времето кое би го потрошил со тргање на рака од тачпад или маус за да кликнеш на екран е поголемо (или во најдобар случај исто) со кликање на копчето преку мрдање на маусот или прстот по тачпадот.
2. Земи го примерот на Microsoft Studio, тоа е вистинска имплементација на екран на допир со корисна функција, кој поддржува многу повеќе од само допирање на поп-апи. Всушност, од Windows 8 полека се трудат да имплементираат поддршка за тач софтверски и тек во Win 11 ги редизајнираа менијата во експлорер за да ти е полесно.
3. Кај YOGA тачот не е за да го користиш по дифолт на отворен лаптоп со тестатурата пред тебе, туку во таблет мод.
4. Тачбарот не го споредувач со екран на допир, бидејќи функционално е различен. Да не фантазираме дека во фотошоп ќе менуваш работи на тач/тачбар, тоа никој и никогаш не го правел освен во реклами на Епл и Леново, поголема глупост нема.
5. Кај Мек за сите „обични“ функции јас одговорно ти тврдат дека со тачпадот си многу побрз кога ќе ги научиш гестовите.
6. Во моето користење на YOGA лаптот, тачот го користев постојано заради две причини - 1. Тачпадот беше неверојатно срање, па реално ми беше побрзо да го користам. 2. После година и пол се избагира лаптопот и ми ги бришеше драјверите за тачпадот и воопшто не работеше

И финално, имплементација на тач кај екраните во МекБук, насочена со поддршка на Apple Pencil е она што сите го чекаат и ќе ја направи разликата. Односно, спојување на iPad и Macbook во едно како Lenovo Yoga. Тука ќе има огромни бенефити за корисниците и комплетно се слагам дека е потребно, само нема да го видиме набрзо бидејќи Епл сака да купуваш по 2 уреди место 1.

Од друга страна, во сегашниот МекБук да се стави тач е безвезно, ниту софтверот не е оптимизиран за тоа, ниту хардверот не е (нема Yoga функционалности), ниту пак има потреба заради одличниот тачпад.

И ај сега види дека темава е M1 Max, извадија зверови лаптопи и пак ние за тач скрин тупиме...не е дека Епл има толку фанови колку што има хејтери по темиве.
 

toshex

the fool
18 септември 2013
5,695
6,478
Мелмак
Јас само ќе кажам дека џабе е било шо позитивно шо ќе кажам кога пак ми се фаќаш само за критиките неколку кои ги имам. 95% позитивно, пак за критиките. Значи ако не си класичен фанбој, јас дефинитивно не сум хејтер. А за тоа со Лајнус врска си нема ама пак ќе кажам шо сакаш утврди си, кога си толку уверен. Све си знаеш.

П.С. Т9 користам од је***на 2000та од кога го имав првиот телефон. Јутуб не постоеше тогаш. И е генијална имплементација посебно за да не и зборам на Сири ко некој претенциозен клошар кога нема ни поддршка за македонски јазик.

Али еј, you do you Siri boy.

П.П.С читај што кажав (еве ќе ти сумаризирам) значи и доста ме цитираш:

Мекбуковите моментално се НАЈДОБРИ лаптопи од аспект на перформанси, батерија, екран, и посебно МекБук Аир тишина и општо одличен за секој кежуал корисник.

Тоа е мое најискрено мислење.
Но не се за мене, за жал. И секако не се за сите можни факин луѓе на светот, дури и ако се за повеќето. Стварно се надевам дека нешо од овие интел и АМД ќе извадат шо ќе вози виндоус и ќе му парира - пошо ФАКИН ИМПРЕСИВНИ се М1 чиповите на апле. (иако да бидам искрен од аспект на перформанси не ми треба да апгрејдирам во наредните 5-6 години секако за моите потреби на работа и ентертејнмент)

Недостатоци имаат од филозофија на производители, апле има најлоша меѓу најлоша филозофија моментално а Фрејмворк најдобра (епл се најголем проповедник против рајт ту рипер).

Се надевам можеш да разбереш дека можам да мислам дека нешто е импресивно а сепак да не е за мене.

Бугати вејрон е импресивен но не е за мене. Гет ит?
 
Последна промена:

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
4,335
4,107
Се е во ред ама кога ќе стават цена америве од 2500 евра, тешко дека ќе "растури" со продажба
Па уште ако се освестат и понудат 16ка екран? Или дајбоже 17ка обезбезелен :D :D :D сол ќе стори за десктоп риплејсмент со М1+. Серозно 1600нитс на хдр спомнаа дека ќе има, значи екраните ќе се врвни а тоа е многу важно. Ако има одличен колорспејс и ултра силен беклајт ќе биде слично како да работиш на 22 инчи десктоп монитор во прегледноста.
Јас би го размислил искрено. Иако пре би размислил Аир 17ка. Слично како LG Gram.
 

toshex

the fool
18 септември 2013
5,695
6,478
Мелмак
Па уште ако се освестат и понудат 16ка екран? Или дајбоже 17ка обезбезелен :D :D :D сол ќе стори за десктоп риплејсмент со М1+. Серозно 1600нитс на хдр спомнаа дека ќе има, значи екраните ќе се врвни а тоа е многу важно. Ако има одличен колорспејс и ултра силен беклајт ќе биде слично како да работиш на 22 инчи десктоп монитор во прегледноста.
Јас би го размислил искрено. Иако пре би размислил Аир 17ка. Слично како LG Gram.

Секако дека ќе имаат одличен колор спејс на про модели, веројатно на сите шо им се XDR брендирани екрани имаат и фабричка калибрација (али ова ми е само претпоставка).

Пишав погоре веројатно најдобри екрани на лаптоп во моментот.
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
3,213
5,867
Јас само ќе кажам дека џабе е било шо позитивно шо ќе кажам кога пак ми се фаќаш само за критиките неколку кои ги имам. 95% позитивно, пак за критиките. Значи ако не си класичен фанбој, јас дефинитивно не сум хејтер. А за тоа со Лајнус врска си нема ама пак ќе кажам шо сакаш утврди си, кога си толку уверен. Све си знаеш.

П.С. Т9 користам од је***на 2000та од кога го имав првиот телефон. Јутуб не постоеше тогаш. И е генијална имплементација посебно за да не и зборам на Сири ко некој претенциозен клошар кога нема ни поддршка за македонски јазик.

Али еј, you do you Siri boy.

П.П.С читај што кажав (еве ќе ти сумаризирам) значи и доста ме цитираш:

Мекбуковите моментално се НАЈДОБРИ лаптопи од аспект на перформанси, батерија, екран, и посебно МекБук Аир тишина и општо одличен за секој кежуал корисник.

Тоа е мое најискрено мислење.
Но не се за мене, за жал. И секако не се за сите можни факин луѓе на светот, дури и ако се за повеќето. Стварно се надевам дека нешо од овие интел и АМД ќе извадат шо ќе вози виндоус и ќе му парира - пошо ФАКИН ИМПРЕСИВНИ се М1 чиповите на апле. (иако да бидам искрен од аспект на перформанси не ми треба да апгрејдирам во наредните 5-6 години секако за моите потреби на работа и ентертејнмент)

Недостатоци имаат од филозофија на производители, апле има најлоша меѓу најлоша филозофија моментално а Фрејмворк најдобра (епл се најголем проповедник против рајт ту рипер).

Се надевам можеш да разбереш дека можам да мислам дека нешто е импресивно а сепак да не е за мене.

Бугати вејрон е импресивен но не е за мене. Гет ит?

Да не релативизираме, ти спомнуваше недостаток на тач како голема негативност за МекБук, за тоа и ти правам муабет јас, не за твоите лични преференци.

Како што ти си ги знаеш твоите, јас си ги знам моите и нема никогаш да се убедиме еден со друг што е подобро за сам себе, нели?

Само мислења како МекОС затворен, не е сериозен оперативен, нема тач итн ти се генерализации (не личен вкус), а јас за тоа сакам да дискутирам со тебе.

П.с. Ова за Т9 нема тежина од кога го користиш, напротив, само кажува колку е нешто застарено во денешниот свет. Додека јас се јавувам со помош на Сири кога телефонов е на маса и одам накај него (со што кога ќе го кренам веќе звони на човекот или на спикер зборам и не ни го допирам), ти ме убедуваш дека Т9 е нешто круцијално подобар workflow, измислено во 90ти кога имавме по 10 физички копчиња на телефонот.

Еве и Windows се на твојот став, па во 11-ката имаш две контекст менија, односно ново и во Show more options старото...ова е два чекори напред, три назад. Исто и Епл со портовите и тачбарот сега, а ночот им е чист ПР со штета кон корисникот ултимативно.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8,135
11,678
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Дури би рекол дека се толку напред од другиве што пак извадија M1 процесор година дена по презентацијата (а не М2 пример) само за да ги дотепаат Интел и АМД на ова поле.

Ќе може ли Windows и Linux да работи на М1? Колку кошта да се купи?
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
4,460
13,567
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Ducky One2 SF
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS

Astro

Epic
20 јуни 2012
8,135
11,678
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64

toshex

the fool
18 септември 2013
5,695
6,478
Мелмак
Да не релативизираме, ти спомнуваше недостаток на тач како голема негативност за МекБук, за тоа и ти правам муабет јас, не за твоите лични преференци.

Како што ти си ги знаеш твоите, јас си ги знам моите и нема никогаш да се убедиме еден со друг што е подобро за сам себе, нели?

Само мислења како МекОС затворен, не е сериозен оперативен, нема тач итн ти се генерализации (не личен вкус), а јас за тоа сакам да дискутирам со тебе.

П.с. Ова за Т9 нема тежина од кога го користиш, напротив, само кажува колку е нешто застарено во денешниот свет. Додека јас се јавувам со помош на Сири кога телефонов е на маса и одам накај него (со што кога ќе го кренам веќе звони на човекот или на спикер зборам и не ни го допирам), ти ме убедуваш дека Т9 е нешто круцијално подобар workflow, измислено во 90ти кога имавме по 10 физички копчиња на телефонот.

Еве и Windows се на твојот став, па во 11-ката имаш две контекст менија, односно ново и во Show more options старото...ова е два чекори напред, три назад. Исто и Епл со портовите и тачбарот сега, а ночот им е чист ПР со штета кон корисникот ултимативно.

Дечко, потценувањето на стари работи кои работат е исто ко моментот коа носиш маска и не ти работи фејс ајдито, истото сценарио коа ќе си негде кај шо не можеш да си збориш со Сири (места со галама, или кај шо треба да си тивок) и кај шо пак ти треба алтернатива.

Ако нештото работи и е корисно стално е добро да постои ко опција.

Андроид најновата верзија го има така шо значи дел од најпаметните девелопери на светот одлучиле дека е корисно да го има во НАЈЗАСТАПЕНИОТ мобилен оперативен на светот.

Али еј пак ќе кажам, you do you Siri boy. Прочитај си го твојот текст за тоа како некои работи се лична генерализација и аплицирај ги кај шо треба на се тоа шо си го напишал.
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
4,335
4,107
Нормално е да не ги поддржува „веднаш“ бидејќи ова е премногу ново и свежо за да може така лесно да се направи пивот. Ама штом Apple почна со ARM архитектура, кога ќе се залета замаецот на Intel и AMD неизбежно и тие ќе почнат да нудат SoC зошто едноставно се неконкурентни. И тоа остај што се сега неконкурентни, тек допрва колку ќе бидат неконкурентни. Едвај вадат процесори со 10-20% подобрување, а овие веќе се летнати 200% изнад нив, и летаат со 40-70% од генерација во генерација. Имено цело време споредуваме со некои хај ендови со тракаташки. Ама ова овде како AIR треба да се споредува со пореални конкуренти како Lenovo X и слично. Тоа се лаптопи кои имаат U процесори. Со цел бар маааалку да имаме реална споредба со М1. Значи не само во перформанси туку и во форм фактор во батерија и во се друго. Мислам сепак испаѓа дека споредуваме нетбук со гејмерски лаптоп кој има дупло или тродупло волумен, полнач колку цел Аир, и батерија колку да го држи саатот да не се ресетира.
 

toshex

the fool
18 септември 2013
5,695
6,478
Мелмак
Да, ко шо вика @mdeni ама многу зависи коа имаш РИСК архитектура да и цел софтвер премине на тоа.

Имено во х86 имаш инструкции за шо и да ти текне, за да биде за софтверот полесно. Сеа ќе треба обратното цел софтвер да се прилагоди и да биде ултра оптимизиран за архитектурата.

Апле тоа го може релативно полесно пошо нивни се главните софтверски компоненти а и пазарот им вреди така шо и девелоперите мора да follow suit или да се откажат од продуктите (апликации).

Ќе биде тешко и бавно и апле има одличен head start тука. Линукс ми е интересна помисла сеа дека валјда за линукс пошо за многу работи го има source кодот ќе може полесно да се пресликаат... али кој знае. Шпекулирам тука веќе неам толку познавање и информации за да направам информирана предикција.
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
3,213
5,867
Ќе може ли Windows и Linux да работи на М1? Колку кошта да се купи?

Не те разбирам, ова е саркастично демек М1 не е процесор кој е достапен за конфигурации и заради тоа не им е конкурентен на големите двајца?
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8,135
11,678
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Не те разбирам, ова е саркастично демек М1 не е процесор кој е достапен за конфигурации и заради тоа не им е конкурентен на големите двајца?
Па многу јасно :rolleyes:
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
4,460
13,567
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Ducky One2 SF
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Не те разбирам, ова е саркастично демек М1 не е процесор кој е достапен за конфигурации и заради тоа не им е конкурентен на големите двајца?

Нели го знаеш ти Астро каков сакартичен шегобиец и Микрософт фан е? Он користи виндовс и тоа е тоа, сите користат. Астро и вин ти се како Тоше и тачскрин. Неразделни
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,155
Мислења
879,086
Членови
30,782
Најнов член
kenner
На врв Дно