• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Apple’s M1 Max

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
3,213
5,867
Епа нели они го споредуваат со RTX 3060, а вие викате не се игра на мекбук.

Погледнете го атачментот 105310

Со 3080 се споредува најјакиот модел, и не знам во кој универзум треба уред наменет за професионалци да биде таргетиран за гејмери.

П.с. @toshex во денешен дигитален свет, не биле многу луѓе што дигитално процесирале и работеле на графика/видео/звук/слики?
Сигурно се повеќе него гејмери што гејмаат на лаптоп.
Мислењето е автоматски споено:

Споредува графичко процесирање, не ФПС во игри. Сите бенчмаркови беа во програми за професионална употреба.
Машината е направена за професионални корисници, не е за гејмери. Зошто е ова сеуште нејасно?

Многу подобра споредба ќе беше да направеа со ThinkPad или некој друг workstation лаптоп шо има Quadro. Ваљда тогаш немаше да ги има овие забуни. :DНе си во право. Баш за ова се соодветни м1, со исклучок на гејминг. Макар шо некои лесни игри ги тера без проблем.

Не не, во нивниот свет пологично е да купам лаптоп за гејминг него за работа.
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,822
11,380
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Имаш обични Мек Аир и Про со М1 што се дифолт избор за light и medium use.
Ова се алтернативи за 3д моделирање, видео едитирање, after effects.

Какви игри, дај да не бидеме смешни, ги здробија Интел и АМД преку 2 генерации, односно покажаа колку цицаат од нас пари за процентуални зголемувања во перформанси. За ова веќе им верувам, зашто процесирање на 8К снимки паралелно и брзината на запишување е луда...
Никој нит купил, ниту ќе купи во иднина Мек за примарно да гејма. Не се ни Епл наивни, ако веќе одат кон гејминг ќе ти направат специјална кутија со М1 Макс, демек ТВ + гејминг и ќе ти го продава за 500+ евра.

Microsoft уште малце поагресивно нека рекламира Windows 11 колку е некомпатабилен со „постари“ уреди, само во прилог е на MacBook кој поддржува софтверси 5-6 години и секоја година вадат нова и подобра верзија - бесплатно.
Мислењето е автоматски споено:Хммм а за гејминг не го користиш?????????????????? Трагично.

Те разбирам потполно. Јас само гласно размислував додека го мерачев М1 за себе. Не гледам како можам да ги ползувам бенефитите. Затоа и не ми е сватлива споредбата на нет со ПЦ хардвер која мене лично ме наведе да читнам подетално за новините кај Епл.
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
8,372
10,334
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Споредува графичко процесирање, не ФПС во игри. Сите бенчмаркови беа во програми за професионална употреба.
Машината е направена за професионални корисници, не е за гејмери. Зошто е ова сеуште нејасно?

Многу подобра споредба ќе беше да направеа со ThinkPad или некој друг workstation лаптоп шо има Quadro. Ваљда тогаш немаше да ги има овие забуни. :DНе си во право. Баш за ова се соодветни м1, со исклучок на гејминг. Макар шо некои лесни игри ги тера без проблем.


Со 3080 се споредува најјакиот модел, и не знам во кој универзум треба уред наменет за професионалци да биде таргетиран за гејмери.

П.с. @toshex во денешен дигитален свет, не биле многу луѓе што дигитално процесирале и работеле на графика/видео/звук/слики?
Сигурно се повеќе него гејмери што гејмаат на лаптоп.
Мислењето е автоматски споено:Не не, во нивниот свет пологично е да купам лаптоп за гејминг него за работа.

Абе фанбои, не се споредува професионална употреба со RTX 3060/3080, него со Quadro или Т/А серијата.

Сега они споредуваат со гејминг графичка, ама вие аааа чекај за CAD, Solidworks и Блендер била работата.

И што е сега? Професионална графичка или гејминг графичка за која нема игри?
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,418
1,364
Скопје
Абе фанбои, не се споредува професионална употреба со RTX 3060/3080, него со Quadro или Т/А серијата.

Сега они споредуваат со гејминг графичка, ама вие аааа чекај за CAD, Solidworks и Блендер била работата.

И што е сега? Професионална графичка или гејминг графичка за која нема игри?
тоа што е популарно нормално .. збунети непријатеља
 

nashio

On your way to fame
14 јануари 2011
662
830
Radobor
www.zdravkovski.com
nashio's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 9 5900X
Motherboard
X570 Pro4 ASROCK
Storage
Samsung PRO 980 NVMe, Samsung EVO Plus NVMe
PSU
EVGA Bronze 600
RAM
3200MHz G.SKILL Ripjaws - V F4
Video card
nvidia GTX 1070ti Cerberus
Case
BeQuiet Pure Base 500
Mouse
MX Master 3
Keyboard
MX Keys
Audio
Wharfedale Diamond 8.1 Pro Active
Monitor
Dell UP2716D
OS
Windows 10
Абе фанбои, не се споредува професионална употреба со RTX 3060/3080, него со Quadro или Т/А серијата.

Ти читаш шо пишам или само за плукање си тука?

Едит:
Исто така, дали си свесен колку професионалци користат GTX/RTX ?
 
Последна промена:

ARMac

Epic
2 октомври 2010
8,372
10,334
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Ти читаш шо пишам или само за плукање си тука?

Едит:
Исто така, дали си свесен колку професионалци користат GTX/RTX ?

Јас читам. Ти читаш? Зошто споредуваат со 3060/3080 а не Quadro?

Колку професионалци користат RTX 3xxx? Нула. Кога студио набавува брендирани компјутери, се става Quadro во нив. Имам испратници години и години наназад. Никад ни една фирма не ставила GTX 1080 за вработените да рендираат на нив.

А тие што си земале дома да подработуваат во овие програми и стаиле RTX за да може и да игра и да „работи“, не се вработени таму каде што се работи стриктно тоа. И за тоа не ги сметам за професионалци.

Уствари што се замарам да садам крастајци со некој што слепо верува во нешто. Зимајте си М1 макс и правете нацрт проекти за Џевахир 2.

Бринг он тхе хејт.
 

Petarys

Gaining Experience
28 јули 2009
54
82
Брно, Чешка
Процесориве се неверојатни, едини проблем ќе биде да испорачаат доволно лаптопи поради проблемот со недостиг на чипови.
Кај MacBook Pro моделиве единствена замерка ми е настрешницата на екранот ама ајде, мини ЛЕД е па може да се маскира со темна лента.
 

dim29

никој и ништо
14 ноември 2020
79
87
Битола

toshex

the fool
18 септември 2013
5,695
6,478
Мелмак
Јас само кажав дека за жел не ми одговара мене. Јас сум ептен позитивно изненаден од перформансите и едвај чекам да видам како ќе влијае на тоа да општо сите компјутери станат подобри за да ги достигнат.

Ама да не се лажеме дека МакОС е сериозен оперативен. Не ќе инсталирам пет оперативни за секоја потреба и да правам workarounds за да користам виндоус коа имам се шо ми треба на мојот тинкпад моментално.

Плус тачскрин.
 

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,485
1,931
Ако можат да направат волку јаки графички време е да влезат на пазарот за графички и да ги раздрмаат Амд и Нвидиа. :)
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
3,213
5,867
Јас само кажав дека за жел не ми одговара мене. Јас сум ептен позитивно изненаден од перформансите и едвај чекам да видам како ќе влијае на тоа да општо сите компјутери станат подобри за да ги достигнат.

Ама да не се лажеме дека МакОС е сериозен оперативен. Не ќе инсталирам пет оперативни за секоја потреба и да правам workarounds за да користам виндоус коа имам се шо ми треба на мојот тинкпад моментално.

Плус тачскрин.


Јас мислам ти да си направиш свој оперативен систем...with blackjack and hookers.
 

Nikola100

Домаќин
30 септември 2019
1,132
1,019
Скопје
Ако можат да направат волку јаки графички време е да влезат на пазарот за графички и да ги раздрмаат Амд и Нвидиа. :)
Што ќе раздрмаат - Нвидиа имаат супер картички (Quadro се нај ефикасни карти до сега - пола од RTX картиците трошат) - ова е сосема друга и нова технологија - РАМ-от и видео меморијата - се на едно место блиску до процесорот ДДР5 - така да има 400GB брзина . Останува да се докажат на дело дека се блиску до 3060ка и 3080ка - дали е така па ќе видиме на 26ти.
 

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,485
1,931
Што ќе раздрмаат - Нвидиа имаат супер картички (Quadro се нај ефикасни карти до сега - пола од RTX картиците трошат) - ова е сосема друга и нова технологија - РАМ-от и видео меморијата - се на едно место блиску до процесорот ДДР5 - така да има 400GB брзина . Останува да се докажат на дело дека се блиску до 3060ка и 3080ка - дали е така па ќе видиме на 26ти.

3060 има 170w TDP, цел м1 макс има 160w tdp веројатно во 16ката. Ако имаат толкава ефикасност ќе раздрмаат.
 
Последна промена:

ARMac

Epic
2 октомври 2010
8,372
10,334
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
графичките освен за гејминг, се користат и за други работи не знам дали знаеш

Појма немав. Кажи ми повеќе те молам.

Јас би сакал ефикасноста на ARM да се преточи во PC просторот како алтернатива на x64, за работа одма би земал. Веќе реков, алал вера на Apple за процесорот. Меѓутоа турање носот со глупи споредби кај што не им е место нека извинат.
 

acekorg

Gaining Experience
5 октомври 2010
188
265
Со 10тина TFlops M1 Max треба да е послаб од RTX3060 ili RTX2080 а не па да се спореди RTX3080.

А и гејминг прашањето е валидно, иако беше лошо прифатено во темава…
Јасно, за професионалци бил лаптопот, знаеме тоа, ама ако веќе развиваат добар процесор пожелно е да им пружат бенефит од истиот и на гејмерите дали на лаптоп или на Apple конзола
 

l1d0v1c

Practice makes perfect
10 март 2011
677
1,431
Абе фанбои, не се споредува професионална употреба со RTX 3060/3080, него со Quadro или Т/А серијата.
Корекција, епл фанбои. За нив посебна класификација треба :D
Убаво го плесна, но слабо реплики нешто читам на ова. Муабетот: како им одговара, така си фураат. Како ќе им го сервираат, така ќе го примаат... Затоа ќе гледаш нереални споредби од овој тип.

Одличен уред, не ни очекувам нешто подоле од Apple, но да глумиме лудило како некои компании нас не дерат и не искористуваат додека они си добиваат тоа што треба, мало морген. Да не заборавиме, нивниот "Pro" модел немаше е..н SD card slot со години (2016-2021). Во тоа време, тие најгласните се пуваа дека иднината е тоа, кој уште користи картици, УСБ и слично. Wireless се си пребацувам, бла бла бла. Таа нивна симплификација која ја величеа, стануваше една банална, апсурдна глупост во моментот кога купуваа dongle. Да, 102.3% од нив со dongle се ебаваа. Pro users, my ass.

Ете, сега и СД картица им вратија и HDMI конектор и 4 usb-c и троа време потрошија на презентација за истото. Вау, измисливме топла вода :unsure:

А кога станува збор за ночот, како што ми текнува, најголемата причината за ночот на Ајфонот беше Face ID. Ете го ночот и на лаптоп. Камо Face ID? Или знаејки какви дерачи се, ја мислам во оваа верзија намерно го ставија ночот, за кога ќе имплементираат under-display camera за година две, да ги натера повеќето да преминат на новата верзија.

Уредот си е супер, не викам не. Па би рекол и дефинитивно ќе биде најбоље преносен уред на пазарот, без конкуренција, најмногу поради батеријата и перформансите. Но тоа дека таа компанија носи правилни одлуки, додека нас не клецаат останатите, дај малце чил. Радувајте се на одличен уред и конечно можноста да го нарекувате "Pro", пошто претходно ни "P" немаше кога требаше dongle дополнително да се купува за основни функции како сд картица.
 

toshex

the fool
18 септември 2013
5,695
6,478
Мелмак
Јас мислам ти да си направиш свој оперативен систем...with blackjack and hookers.

А јас мислам дека си знам убаво со аргументи за разлика од досетки цело време. Коа ќе стави апле тачскрин на мекбуците тогаш пингај ме.
 

Enquito

Practice makes perfect
8 август 2017
1,821
1,105
Со 10тина TFlops M1 Max треба да е послаб од RTX3060 ili RTX2080 а не па да се спореди RTX3080.

А и гејминг прашањето е валидно, иако беше лошо прифатено во темава…
Јасно, за професионалци бил лаптопот, знаеме тоа, ама ако веќе развиваат добар процесор пожелно е да им пружат бенефит од истиот и на гејмерите дали на лаптоп или на Apple конзола
Каква врска има тоа, ако си девелопер можеш веднаш да направиш игра за Аппле Силикон, но повеќето девелопери знаат дека малку играчи има на Мак (иако Стим како платформа постои одамна за Мек) па не се замараат со Аппле верзии. Значи Аппле не е виновен што девелоперите не сакаат да развиваат игри екслузивно за Арм архитектурата. Друга работа е што ние на Балканот сме навикнати дека компјутерот=гејминг, почнувајќи од раните денови на гејмингот, пц остана главна платформа за гејминг, додека во остатокот од светот пц гејмингот е релативно нов поим. Што поради неподржката на конзолите (фанфакт сеуште се службено неподржани :)) Компјутерот како гејминг машина го презема приматот сите овие години и е заслужен можеби за 90% од сите продадени комп. компоненти. Не очекувам ова да се примени во скоро време, сеуште ќе се продаваат графички од 1000€ многу повеќе од ПС5 за 400€. Целната група на овие лаптопи е пред се во САД каде Аппле се сеуште најпознат бренд на лаптопи за студенти, работа, кежуал користење.
 

toshex

the fool
18 септември 2013
5,695
6,478
Мелмак
Дечки никој не негира дека се супер лаптопи и дека за мнозинството би биле извонредни.

Но исто е точно дека за скоро се ова М1 мекбук аир е најдобар избор од лајнапот на апле.

Про моделиве се уште се за ептен специфични професионалци.

Од аспект на перформанси и батерија моментално м1 мекбук аир е најдобар лаптоп за просечен корисник на интернет, студенти, офис работа и така натака.

Од аспект на политики на компанија валјда новиот фрејмврк лаптоп затоа шо може се да се поправи и надогради и тоа е добро од еколошки аспект.

И така. Супер е се ама пак на крај на денот луѓето ќе си изберат ним шо им одговара. Затворениот апле екосистем не е за сите. Не бидете фанбојс.
 

nashio

On your way to fame
14 јануари 2011
662
830
Radobor
www.zdravkovski.com
nashio's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 9 5900X
Motherboard
X570 Pro4 ASROCK
Storage
Samsung PRO 980 NVMe, Samsung EVO Plus NVMe
PSU
EVGA Bronze 600
RAM
3200MHz G.SKILL Ripjaws - V F4
Video card
nvidia GTX 1070ti Cerberus
Case
BeQuiet Pure Base 500
Mouse
MX Master 3
Keyboard
MX Keys
Audio
Wharfedale Diamond 8.1 Pro Active
Monitor
Dell UP2716D
OS
Windows 10
Јас читам. Ти читаш? Зошто споредуваат со 3060/3080 а не Quadro?

Колку професионалци користат RTX 3xxx? Нула. Кога студио набавува брендирани компјутери, се става Quadro во нив. Имам испратници години и години наназад. Никад ни една фирма не ставила GTX 1080 за вработените да рендираат на нив.

А тие што си земале дома да подработуваат во овие програми и стаиле RTX за да може и да игра и да „работи“, не се вработени таму каде што се работи стриктно тоа. И за тоа не ги сметам за професионалци.

Уствари што се замарам да садам крастајци со некој што слепо верува во нешто. Зимајте си М1 макс и правете нацрт проекти за Џевахир 2.

Бринг он тхе хејт.


Споредува графичко процесирање, не ФПС во игри. Сите бенчмаркови беа во програми за професионална употреба.
Машината е направена за професионални корисници, не е за гејмери. Зошто е ова сеуште нејасно?

Многу подобра споредба ќе беше да направеа со ThinkPad или некој друг workstation лаптоп шо има Quadro. Ваљда тогаш немаше да ги има овие забуни. :D

Изгледа ти не читаш. Оти одма на срце си клавате се?
Плус јас сум windows корисник(види потпис), исто така сум и на Андроид. Оти ме убедуваш дека сум Apple fanboy?

А јас мислам дека си знам убаво со аргументи за разлика од досетки цело време. Коа ќе стави апле тачскрин на мекбуците тогаш пингај ме.

Каков "use-case" тач-скринот би имал на лаптоп за професионална употреба?
 

toshex

the fool
18 септември 2013
5,695
6,478
Мелмак
Изгледа ти не читаш. Оти одма на срце си клавате се?
Плус јас сум windows корисник(види потпис), исто така сум и на Андроид. Оти ме убедуваш дека сум Apple fanboy?Каков "use-case" тач-скринот би имал на лаптоп за професионална употреба?
Коа ќе користиш ќе знаеш вака реплицираш само за да победиш во дискусија. Сите значи буквално сите шо пробале тачскрин виделе кои се предности.

Обична анотација шо ќе направиш немаш појма колку е предност. Не ме слушај мене ете сите тектубери прочешлај имаат зборено исто. Дури и тие шо користат мек зборат активно како тоа е нешто шо највеќе им фали.
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
4,460
13,567
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Ducky One2 SF
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
3,213
5,867
Коа ќе користиш ќе знаеш вака реплицираш само за да победиш во дискусија. Сите значи буквално сите шо пробале тачскрин виделе кои се предности.

Обична анотација шо ќе направиш немаш појма колку е предност. Не ме слушај мене ете сите тектубери прочешлај имаат зборено исто. Дури и тие шо користат мек зборат активно како тоа е нешто шо највеќе им фали.

Јас користев тачскрин 2016-2019 и после пројдов на МекБук. Тачскринот може вода да му носи на тачпадот за ефикасност.

Кој пробал тачпад на мек знае, другите само празни муабети зборат.
Мислењето е автоматски споено:

But, can it run CRYSIS on ULTRA? Не? Шо кур поента тогаш уредов?

Ти дур земеш 3080TI ќе искочи лаптопов и појака графичка ќе има во него...
 

dim29

никој и ништо
14 ноември 2020
79
87
Битола
But, can it run CRYSIS on ULTRA? Не? Шо кур поента тогаш уредов?


да, во право си, тие што веќе го нарачале или ќе нарачаат или ќе купат подобро да го фрлат како што фрлиле пари за глуп уред што не раннова crysis на УЛТРА.

некои веќе се обесија откако дознаа.
 
Последна промена:

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,155
Мислења
879,084
Членови
30,782
Најнов член
kenner
На врв Дно