• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Apple’s M1 Max

Nikola100

Домаќин
30 септември 2019
1,064
951
Скопје
Последна промена:

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,790
29,774
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

Ликов е наводен авторите во светот на Apple заедницата, видете ја само сликата на видеото, како мало дете, пења уште малце ќе почне да му искача од уста :ROFLMAO:

Иначе уредите се страшни, капа доле, ама вакви iFanatics не ги можам.
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
3,184
5,777

Ликов е наводен авторите во светот на Apple заедницата, видете ја само сликата на видеото, како мало дете, пења уште малце ќе почне да му искача од уста :ROFLMAO:

Иначе уредите се страшни, капа доле, ама вакви iFanatics не ги можам.


Не знам кај ги наоѓаш каналиве, јас искрено ниеден од тие што ги постираш не ми се појавува, а се по дома ми е од Епл.

Дај да не тупиме со јутјуб ликови, ионака за мене се небитни, него дискусија да правиме.
Мислењето е автоматски споено:

Погледнете го атачментот 105273

Не се нормални ... 2-3 години ќе им треба на интел/амд за да извадат вакво нешто.

Проблемот е друг, кога имаш волку јак хардвер и плус целосна контрола на софтверот, тешко некој да те стигне...

На пример Windows 11 прави проблеми на AMD процесори, еве јас со 3700X сум унаказен 2 недели, а особено кај лаптопи треба добра оптимизација. MacBook Pro M1 Max ти ветува ултра перформанси од една страна, а 21 час времетраење батерија од друга страна. Дури би рекол дека се толку напред од другиве што пак извадија M1 процесор година дена по презентацијата (а не М2 пример) само за да ги дотепаат Интел и АМД на ова поле.

Замислете кој PR е што Интел ќе пројде низ 3 генерации и пак е послаб од „технички“ првата генерација на Епл?

Единствено смешно е сега Macbook Pro 2020 со и7мици пак ќе пробуваат да ги шиткаат половни по 1000+ еур :cool:
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,790
29,774
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Не знам кај ги наоѓаш каналиве, јас искрено ниеден од тие што ги постираш не ми се појавува, а се по дома ми е од Епл.

Дај да не тупиме со јутјуб ликови, ионака за мене се небитни, него дискусија да правиме.
Мислењето е автоматски споено:Проблемот е друг, кога имаш волку јак хардвер и плус целосна контрола на софтверот, тешко некој да те стигне...

На пример Windows 11 прави проблеми на AMD процесори, еве јас со 3700X сум унаказен 2 недели, а особено кај лаптопи треба добра оптимизација. MacBook Pro M1 Max ти ветува ултра перформанси од една страна, а 21 час времетраење батерија од друга страна. Дури би рекол дека се толку напред од другиве што пак извадија M1 процесор година дена по презентацијата (а не М2 пример) само за да ги дотепаат Интел и АМД на ова поле.

Замислете кој PR е што Интел ќе пројде низ 3 генерации и пак е послаб од „технички“ првата генерација на Епл?

Единствено смешно е сега Macbook Pro 2020 со и7мици пак ќе пробуваат да ги шиткаат половни по 1000+ еур :cool:

Овој е еден од најстарите и "најдоверливите" Apple ликови на цел YT. Имаше друг канал претходно.

Иначе машиниве се неверојатни, чекам да искочат рецензии ама Apple се секогаш добри/точни со перформансите кои ги наведуваат што значи партали.
 

Picolo

Intern
25 март 2019
85
27
За разлика од другиве лаптопи шо се со таа цена не се ни блиску до нив. Го кренаа стандардот.
 

Nikola100

Домаќин
30 септември 2019
1,064
951
Скопје
Овој е еден од најстарите и "најдоверливите" Apple ликови на цел YT. Имаше друг канал претходно.

Иначе машиниве се неверојатни, чекам да искочат рецензии ама Apple се секогаш добри/точни со перформансите кои ги наведуваат што значи партали.
Додека не излезе ривју и тестови на хардверов - Се ова е само на хартија. Ветуваа и Интел добра брза и ефтина графика - и АМД јаки интегрирани ветуваа ама ништо волку јако не испорачаа . Ако навистина испорачаат брз процесор и интегрирана со моќ приближно на RTX3060 -тогаш ова ќе биде продукт на годината...
Мислењето е автоматски споено:

Не се нормални ... 2-3 години ќе им треба на интел/амд за да извадат вакво нешто.
Интел и АМД се обидуваат ова да го постигнат 10-20 години па ништо :LOL:
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,790
29,774
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Додека не излезе ривју и тестови на хардверов - Се ова е само на хартија. Ветуваа и Интел добра брза и ефтина графика - и АМД јаки интегрирани ветуваа ама ништо волку јако не испорачаа . Ако навистина испорачаат брз процесор и интегрирана со моќ приближно на RTX3060 -тогаш ова ќе биде продукт на годината...
Мислењето е автоматски споено:


Интел и АМД се обидуваат ова да го постигнат 10-20 години па ништо :LOL:

Не Apple се секогаш точни, го пратам за тоа од 2012 па навака.
 

Nikola100

Домаќин
30 септември 2019
1,064
951
Скопје
Macbook немаше веќе поента. Седнаа згреаа столче и му направија поента.

Ќе се протурат од продавање, протурат. Начисто. И треба.

View: https://www.youtube.com/watch?v=uhIdijSrnVc
Богами ако овие перформанси се докажат и на тестови - заборави на било кој Интел/Амд лаптоп со дискретна графичка. Јас никогаш не сум ја сакал Ејпл платформава - ама ова би купил 100%.
 

DelphiUser

Practice makes perfect
2 март 2011
1,571
1,516
Drachevo
Не знам кај ги наоѓаш каналиве, јас искрено ниеден од тие што ги постираш не ми се појавува, а се по дома ми е од Епл.

Дај да не тупиме со јутјуб ликови, ионака за мене се небитни, него дискусија да правиме.
Мислењето е автоматски споено:Проблемот е друг, кога имаш волку јак хардвер и плус целосна контрола на софтверот, тешко некој да те стигне...

На пример Windows 11 прави проблеми на AMD процесори, еве јас со 3700X сум унаказен 2 недели, а особено кај лаптопи треба добра оптимизација. MacBook Pro M1 Max ти ветува ултра перформанси од една страна, а 21 час времетраење батерија од друга страна. Дури би рекол дека се толку напред од другиве што пак извадија M1 процесор година дена по презентацијата (а не М2 пример) само за да ги дотепаат Интел и АМД на ова поле.

Замислете кој PR е што Интел ќе пројде низ 3 генерации и пак е послаб од „технички“ првата генерација на Епл?

Единствено смешно е сега Macbook Pro 2020 со и7мици пак ќе пробуваат да ги шиткаат половни по 1000+ еур :cool:
Историјата покажала дека не е можно да постои паралелна технологија со open source PC X86, многу се обидеа и сите пропаднаа, последен пропадна Apple кој премина од PPC на PC.
 

Enquito

Practice makes perfect
8 август 2017
1,812
1,102
Release day е за една недела, на 26ти. Не би ме чудело најдобрите и најверни јутубери на Аппле веќе да ги имаат уредите и да се под ембарго до 26ти кога ќе можат да пуштат видео.
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
3,184
5,777
Release day е за една недела, на 26ти. Не би ме чудело најдобрите и најверни јутубери на Аппле веќе да ги имаат уредите и да се под ембарго до 26ти кога ќе можат да пуштат видео.

Стандарден почеток на MKBHD видео:

So I had the MacBook Pro M1 Max for about a week now, and I gotta say...
(инсерт на неговиот лик во кадар тука и драматична пауза)

Наслов на видеото некој wannabe clever израз, пример - Power to the Max
Мислењето е автоматски споено:

Историјата покажала дека не е можно да постои паралелна технологија со open source PC X86, многу се обидеа и сите пропаднаа, последен пропадна Apple кој премина од PPC на PC.

Ова е валиден муабет за пред година дена, пред да се појави М1 и да направи растур на пазарот. Следиш што се случува?
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,534
29,583
kalco.ru
Добар дил ли е да се купи првата генерација на м1 по release на max? Вероватно ќе падне малце цената.
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
3,184
5,777
Добар дил ли е да се купи првата генерација на м1 по release на max? Вероватно ќе падне малце цената.

За тебе би рекол да...инаку не верувам дека ќе падне многу, 54к беше и пред некоја недела. Пакувај и земај.
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,817
11,368
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Мене ме интересира дали на ова чудо може да се играат игри. Сила на Нвидиа 3060-3080. Ама ако не се игра на него тогаш џабе прават споредби. Евентуално ако може да копа графичката,

Освен батерија и поголема моќ за обработка на видео, во моментов за обичен виндовс корисник нема никакви значајни бенефити да се префли на мек со оглед на цената по која мековите ќе се продаваат. А и сигурно ќе има гимнастики како да се снајде со програми на кои работел под видновс.

Е сега ветува за во иднина. И добро е Интел и АМД да имаат јака конкуренција и пример.
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,464
1,275
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Добар дил ли е да се купи првата генерација на м1 по release на max? Вероватно ќе падне малце цената.

Зависи што планираш со него.
Мене ми е нарачан М1 (MacBook Pro 13") уште пред некоја недела. Правам апгрејд од Legion Y530 со i7 8750H / GTX 1050 Ti. За UI design, спарен со Dell UltraSharp U2722D е повеќе од доволен. Според искуство од колеги, лета машината :)
За видео едитинг, подобро е со Max-от, едно чудо јадра има тоа чудото :)
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,534
29,583
kalco.ru
За девелопмент web & mobile
Зависи што планираш со него.
Мене ми е нарачан М1 (MacBook Pro 13") уште пред некоја недела. Правам апгрејд од Legion Y530 со i7 8750H / GTX 1050 Ti. За UI design, спарен со Dell UltraSharp U2722D е повеќе од доволен. Според искуство од колеги, лета машината :)
За видео едитинг, подобро е со Max-от, едно чудо јадра има тоа чудото :)
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,464
1,275
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
@Fatal1ty_ ќе лета :)
Само провери компатибилност со планиран софтвер. Јас го земам и заради Sketch-от кој работи единствено на мек машина.

Само добро конфигурирај го, доволно рам, ССД, посебно рам, бидејќи надградба е невозможна во иднина (тоа најмногу ми пречи кај нив).
 

dim29

Gaining Experience
14 ноември 2020
76
83
Битола
За девелопмент web & mobile

Јас го имам аирот и го користам за веб и некогап xcode, react native, си лета лаптопот (8 месеци го имам), ни мал проблем не ми јавил, едино портите на новиот за екстерен монитор фалат (користам хаб за тоа и нема мака)
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
3,184
5,777
Мене ме интересира дали на ова чудо може да се играат игри. Сила на Нвидиа 3060-3080. Ама ако не се игра на него тогаш џабе прават споредби. Евентуално ако може да копа графичката,

Освен батерија и поголема моќ за обработка на видео, во моментов за обичен виндовс корисник нема никакви значајни бенефити да се префли на мек со оглед на цената по која мековите ќе се продаваат. А и сигурно ќе има гимнастики како да се снајде со програми на кои работел под видновс.

Е сега ветува за во иднина. И добро е Интел и АМД да имаат јака конкуренција и пример.

Имаш обични Мек Аир и Про со М1 што се дифолт избор за light и medium use.
Ова се алтернативи за 3д моделирање, видео едитирање, after effects.

Какви игри, дај да не бидеме смешни, ги здробија Интел и АМД преку 2 генерации, односно покажаа колку цицаат од нас пари за процентуални зголемувања во перформанси. За ова веќе им верувам, зашто процесирање на 8К снимки паралелно и брзината на запишување е луда...
Никој нит купил, ниту ќе купи во иднина Мек за примарно да гејма. Не се ни Епл наивни, ако веќе одат кон гејминг ќе ти направат специјална кутија со М1 Макс, демек ТВ + гејминг и ќе ти го продава за 500+ евра.

Microsoft уште малце поагресивно нека рекламира Windows 11 колку е некомпатабилен со „постари“ уреди, само во прилог е на MacBook кој поддржува софтверси 5-6 години и секоја година вадат нова и подобра верзија - бесплатно.
Мислењето е автоматски споено:

Јас го имам аирот и го користам за веб и некогап xcode, react native, си лета лаптопот (8 месеци го имам), ни мал проблем не ми јавил, едино портите на новиот за екстерен монитор фалат (користам хаб за тоа и нема мака)

Хммм а за гејминг не го користиш?????????????????? Трагично.
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
8,348
10,273
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Епа нели они го споредуваат со RTX 3060, а вие викате не се игра на мекбук.

1634640920559.png
 

toshex

the fool
18 септември 2013
5,674
6,425
Мелмак
За девелопмент и компир е доволно (освен ако треба да се компајлира софтверот, во кој шо случај секако ќе биде топ M1 ако има нативни компајлери за тоа што го работите). Новите апле компјутери на хардверски перформанси се exceptional - отскокнуваат од конкуренција - но за жал лимитиран си на MacOS софтвер.

Бенефит имаат луѓе за кои постои софтвер за MacOS за тоа што го работат - а тоа се колку што јас имам познавање (а не е многу) - луѓе што се бават со видео продукција/едитирање и графички дизајнери. Можеби (веројатно поточно) има и за 3Д дизајн и рендерирање професионални апликации, и секако и за музика и слично.

Значи за многу професионалци со M1, а да не збориме сеа со новово - ќе има одлични алатки кои ќе бришат под со X86 понудата за исти пари. Но пак ќе кажам ептен во специфични области.

За all purpose компјутери (збориме за дома, гејминг, графика, стриминг и се во едно) - секако мора виндоус машина со рајзен процесор и нвидиа графичка моментално.
 

nashio

On your way to fame
14 јануари 2011
658
816
Radobor
www.zdravkovski.com
nashio's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 9 5900X
Motherboard
X570 Pro4 ASROCK
Storage
Samsung PRO 980 NVMe, Samsung EVO Plus NVMe
PSU
EVGA Bronze 600
RAM
3200MHz G.SKILL Ripjaws - V F4
Video card
nvidia GTX 1070ti Cerberus
Case
BeQuiet Pure Base 500
Mouse
MX Master 3
Keyboard
MX Keys
Audio
Wharfedale Diamond 8.1 Pro Active
Monitor
Dell UP2716D
OS
Windows 10
Епа нели они го споредуваат со RTX 3060, а вие викате не се игра на мекбук.

Погледнете го атачментот 105310
anandtech вика оти е со 3080... :)

Споредува графичко процесирање, не ФПС во игри. Сите бенчмаркови беа во програми за професионална употреба.
Машината е направена за професионални корисници, не е за гејмери. Зошто е ова сеуште нејасно?

Многу подобра споредба ќе беше да направеа со ThinkPad или некој друг workstation лаптоп шо има Quadro. Ваљда тогаш немаше да ги има овие забуни. :D

За all purpose компјутери (збориме за дома, гејминг, графика, стриминг и се во едно) - секако мора виндоус машина со рајзен процесор и нвидиа графичка моментално.

Не си во право. Баш за ова се соодветни м1, со исклучок на гејминг. Макар шо некои лесни игри ги тера без проблем.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,095
Мислења
877,523
Членови
30,691
Најнов член
JanaJanuska
На врв Дно