• Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

  • Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Apple vs Samsung vs сите генерална дискусија

Статус
Затворена за нови мислења.

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,490
10,636
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Во клипчето даваа награда, маус за PC ако некој приложи доказ дека Apple било кога измислиле нешто.

Погоди кој го освои маусот?

Никој. А нема зошто да се палам, јасно ми е мене дека Apple ја бутнаа индустријата неколку години напред со првите iPhone-и, ние тука збориме за лидери од аспект на сопствено производство - погон, и иновации, не збир на украдени идеи искористени во еден продукт, произведени од друга фирма за тебе.
Тоа ти е исто ко со Шкода, Сеат, Дачиа, Ровер. Нема ништо свое, автор си на 5% од компонентите, се друго ти е дадено и се фалиш дека си иновативна компанија?


го довеле во перфектна форма на пазарот.
Добар виц.
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,481
4,070
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,861
28,806
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Мешаш инвенција и иновација.

Invention is the "creation of a product or introduction of a process for the first time." Thomas Edison was an inventor. Innovation happens when someone "improves on or makes a significant contribution" to something that has already been invented.

Apple се иноватори на еден начин, бидејќи земале базични идеи или полу-готови производи и им давале смисла, поточно ги бутнале на пазарот. На пример, денешниот маус го украле како идеја од Xerox, но знаеш зашто?

Бидејќи таа идеја дремела во компанијата неколку години, им платиле 50,000 долари и ја преземале со своја визија за користење на маусот во GUI. Да не беше Apple, голема е веројатноста дека маусот во оваа форма немаше да ја види светлината, а во раце ќе држевме нешто друго...дали подобро или полошо од маусот, тоа е веќе друга тема на муабет.

Музички плеери постоеја и пред Apple, телефони постоеја и пред Apple, таблети имаше пред нив, компјутери имаше пред нив итн...они не измислиле ништо, туку го довеле во перфектна форма на пазарот.
Јас не мешам ништо, Apple фановите мешаат. Јас никогаш не сум тврдел дека Apple се иноватори.
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,481
4,070
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
iPod, iPad, iPhone. Што не било целосно размислено кога е воведено за првпат и не е најмалку 5 години скок пред се друго на пазарот?

Steve Jobs се има „пувано“ многу, ама потполно се согласувам со него кога кажа дека iPhone OG (2G) е пет години пред било што друго на пазарот.

Јас не мешам ништо, Apple фановите мешаат. Јас никогаш не сум тврдел дека Apple се иноватори.
Прочитај ја дефиницијата. Според неа, Apple се иноватори, но не се инвентори.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,490
10,636
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
iPod, iPad, iPhone. Што не било целосно размислено кога е воведено за првпат и не е најмалку 5 години скок пред се друго на пазарот?


Секако дека не е, не знам по кој основ си правиш бајрам на мозокот. се што вовел Апл било веќе воведено на пазарот. Само што е нашминкано, хајпувано, направено да се разликува и надувано со цена да изгледа корисно и вредно. Какви 5 години пред било што друго на кој црн пазар. Џобс си е познат по некои такви гафови.
 

krale

Practice makes perfect
6 февруари 2009
2,300
1,362
@krale дај пиши ми каде би сакал да заминеш на подолго време, да организирам сега веднаш... Beer&Pussy is on me.
Дај доста се глупираш.


MS троши многу над $10B, но не гледам причина и корисност зошто некој би ти објаснувал. И така нема да сфатиш пошто очигледно немаш поима од продуктното портфолио на MS
Микрософт и официјално те демантираат.

https://www.statista.com/statistics...and-development-by-the-microsoft-corporation/

Е сега, гледаме ваљда кој се глупира.
 

krale

Practice makes perfect
6 февруари 2009
2,300
1,362


Секако дека не е, не знам по кој основ си правиш бајрам на мозокот. се што вовел Апл било веќе воведено на пазарот. Само што е нашминкано, хајпувано, направено да се разликува и надувано со цена да изгледа корисно и вредно. Какви 5 години пред било што друго на кој црн пазар. Џобс си е познат по некои такви гафови.
Аpple таблет визија 1995та

View: https://youtu.be/WPS1DMlzz0M


Не ја гушете темата пак со Apple hating, направете си клуб на скршени срца за тоа ако има потреба. Ова е за Ноте 7.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,490
10,636
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Микрософт и официјално те демантираат.

https://www.statista.com/statistics...and-development-by-the-microsoft-corporation/

Е сега, гледаме ваљда кој се глупира.
Сега е многу појасно кој се глупира и треска глупости од ракав. Каков дискутант си ти не ми е јасно кога не знаеш ни да прочиташ, а камо ли да протолкуваш и да ставиш во контекст? Премногу ги спинуваш работите а не си направил ниедна поента до сега. Да држеше грам вода сево твое глупирање на темава ќе направеше една сумаризација ШТО е тоа што Епл го прави подобро од другите.
Бројката е годишна. Мајкрософт инвестира стандардно околу 15% од добивката на R&D ГОДИШНО што е околу 160 милијарди за периодот за кој си се фатил.
https://www.microsoft.com/investor/...s-description/research-development/index.html

During fiscal years 2012, 2011, and 2010, research and development expense was $9.8 billion, $9.0 billion, and $8.7 billion, respectively. These amounts represented 13%, 13%, and 14%, respectively, of revenue in each of those years. We plan to continue to make significant investments in a broad range of research and development efforts.
Каде е Apple кажи ми


Немој да ме сфаќаш погрешно. Ти не си таков човек во реалност, јас не го менувам своето мислење према тебе на база на ова што го пишуваш. Ама дај не биди контрапродуктивен. Јас се надевам на тебе да ми ги подотвориш очите да ги гледам работите на Епл од друг агол ама го претера веќе. НИкаков аргумент не даваш на ништо. Као добро почна ама те понесе дали хејтот, дали инаетот, тотално се упрска темава а ти требаше да доминираш и да создадеш реална конкуренција на размислувања. Не се однесува ова само за тебе и за други од другиот табор.
Јас не сум определен про-андроид или про-епл, само очајно барам еден валиден аргумент зошто би заменил андроид со Епл а тоа да не биде курчење. Напротив, уопште не сакам да се експонирам и да се правам паметен во реалност. Епл би купил само ако функционира беспрекорно, но не можам да најдам аргумент, бидејќи и андроид функционира беспрекорно. Давај уште аргументи, молим те.
 
Последна промена:

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,490
10,636
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Кога Епл имаше визија во 95-та за таблет, Мајкрософт имаше Прототип во 97-ма а имал и DOS таблети уште во 80-тите.
 

krale

Practice makes perfect
6 февруари 2009
2,300
1,362
Каде е Apple кажи ми
Дали ти рече дека се глупирам затоа што Микрософт не трошел 10 милијарди долари на Р&Д? Сега постираш линкови каде токму тоа го пишува.

Значи малце полабаво со логиката, my brain hurts.
 

krale

Practice makes perfect
6 февруари 2009
2,300
1,362
Хајп, магични јаболки и перење мозоци.
Конечно тема за добар муабет! NOT
Ипак покреативен е мојот наслов за темава :)

Не ја гушете темата пак со Apple hating, направете си клуб на скршени срца за тоа ако има потреба. Ова е за Ноте 7.
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,481
4,070
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro


Секако дека не е, не знам по кој основ си правиш бајрам на мозокот. се што вовел Апл било веќе воведено на пазарот. Само што е нашминкано, хајпувано, направено да се разликува и надувано со цена да изгледа корисно и вредно. Какви 5 години пред било што друго на кој црн пазар. Џобс си е познат по некои такви гафови.
Со примеров се закопуваш сам.

Тоа што Гејтс го држи е таблет со резистивен екран, со десктоп верзија на Windows на кој се работи преку стајлус. Таблетот не успеа бидејќи не беше иновативен, не беше направен за користење на просечен потрошувач, не беше оптимизиран за екран на допир, имаше ужасна батерија, ужасна ергономија и најважно - немаше посебни апликации за него.

Тоа што го држи Џобс е перфектно смислен уред од секој аспект, каде што во центар се става потрошувачот. Затоа и успеа.

Тоа што го гледаш десно е копија на iPad отколку продолжение на Tablet PC од 2002-ра година. Заради тоа, ги критикуваат дека ја украле идејата.

Таблет како таблет е широк поим - Apple се цареви во носење на инвенциите на пазарот, односно создавање на продукт за широка потрошувачка. Затоа те молам најди некој друг пример, зашто овој е баш ДИРЕКТЕН ДОКАЗ за моето тврдење дека Apple не прават инвенции, туку иновации.


П.с. Директорите на Apple сакале прво да го воведат iPad, а дури потоа iPhone. Џобс пресекол дека тоа е погрешен чекор, бидејќи за да ги навикнеш луѓето на нова технологија, треба да биде тоа нешто што секој ден го држат во раце и од кое се зависни. Кај iPad-от, постои шанса да го остават на маса и да не го земат пак.

Ова е таа визија на Џобс поради која, без разлика што краде идеи, за мене беше неприкосновен цар во полето на технологијата.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,861
28,806
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Успешноста на продуктот нема никаква врска со тоа кој прв бил на маркетот, ДАЛИ и како работел, не е битно.
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,481
4,070
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
Успешноста на продуктот нема никаква врска со тоа кој прв бил на маркетот, ДАЛИ и како работел, не е битно.
Тоа е, битно они први биле, не е битно што било тотално неосмислено срање кое не работело половина од времето. Тука се сложувам со @krale , пазарот одлучува што бива, а што не.

Еве и твојот Nexus таблет е работен по принципот на iPad, а не по Tablet PC. Да беше по второто, ќе дојдеше со инсталиран Chrome OS место Android.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,490
10,636
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Дали ти рече дека се глупирам затоа што Микрософт не трошел 10 милијарди долари на Р&Д? Сега постираш линкови каде токму тоа го пишува.

Значи малце полабаво со логиката, my brain hurts.
Значи ти стварно не знаеш да читаш или си трол. Ти постираш бројка од 10 милијарди за 12 години што е всушност 10 милијарди годишно. Тоа ти го пишува на линкот и на табелата. Не правиш разлика од 1 година и 12 години? Алал нека ти е.
Пак ќе прашам, каде е Епл во приказната? Јас знам каде е, ме интересира кој е твојот следен спин. Но уште повеќе ме интересира одговор на прашањето: зошто Епл а не Андроид. Прост и концизен аргумент ми треба. Барем еден. Honest no BS assessment.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,861
28,806
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Тоа е, битно они први биле, не е битно што било тотално неосмислено срање кое не работело половина од времето. Тука се сложувам со @krale , пазарот одлучува што бива, а што не.

Еве и твојот Nexus таблет е работен по принципот на iPad, а не по Tablet PC. Да беше по второто, ќе дојдеше со инсталиран Chrome OS место Android.
Точно, битно е кој бил прв, а пошто они не биле први во ништо, сем крадење и збирање на идеи од други јасно е дека не се тоа што тврдат.

Извини, грешка сум, први се во тоа што успеаа да го развијат најдолниот начин на позиционирање на пазарот, а тоа е следниот - крадат идеи, кои потоа ги патенираат, и финално ги тужат оргиналните производителите од кои јадат леб во моментот - за пробивање на патенти, кои пази молимте сега се нивни продукти.

Ете затоа се една од нај хејтаните компании на сите времиња, додај ги на овие факти презентациите и добиваш

200.gif
 

krale

Practice makes perfect
6 февруари 2009
2,300
1,362
Значи ти стварно не знаеш да читаш или си трол. Ти постираш бројка од 10 милијарди за 12 години што е всушност 10 милијарди годишно. Тоа ти го пишува на линкот и на табелата. Не правиш разлика од 1 година и 12 години? Алал нека ти е.
Пак ќе прашам, каде е Епл во приказната? Јас знам каде е, ме интересира кој е твојот следен спин. Но уште повеќе ме интересира одговор на прашањето: зошто Епл а не Андроид. Прост и концизен аргумент ми треба. Барем еден. Honest no BS assessment.
А каде јас напишав дека се потрошени 10 милијарди за 12 години ало?

Значи јас не знам да читам или ти?

Ете затоа се една од нај хејтаните компании на сите времиња
Ова е еден интересен феномен, кој заслужува малце внимание.

Зошто е Apple една од најхејтаните компании на сите времиња?

Мое видување е бидејќи нивните производи се според рецептот на Џобс на раскрсницата на технологијата и хуманизмот. Според Џобс, т.е. негов цитат е дека „технологијата не е доволна“, туку истата мора да биде во брак со хуманизмот, со човечките пориви и науки. Таа мора и емотивно да го допре човекот.

И тука лежи клучот - емоцијата е прилично субјективна работа. Едни го обожаваат Реал Мадрид, други го мразат. Зошто? Не се ли истите играчи? Не се ли (објективно, разумски, логично) најсилниот клуб во историјата? Аргуемнтирано секако дека се, но кога е во игра човечката емоција, не треба да се бара логика. Човечката емоција на омраза е што од завист, што од лојалност кон некој свој клан/култура, што од незнаење, а голем дел е тотално необјаснива.

Така да колку што е сакан, толку е и омразен Apple, и тоа е заради нивната филозофија дека нивниот производ мора да буди и емотивна реакција. Од друга страна другите технолошки компании - земи пример LG G5, HTC 10, или некој Самсунг - не буди апсолутно никаква реакција, ни добра ни лоша, едноставно meh.
 
Последна промена:

Jovan2389

On your way to fame
22 април 2013
713
701
Штип
Jovan2389's setup  
Processor & Cooler
I5 6300 HQ
Storage
1TB ; M.2 SSD Kingston 120GB
RAM
8 GB
Video card
NVIDIA Gtx 950m Gddr5 4GB
Case
Lenovo Ideapad 700-15isk
Mouse
SteelSeries Rival 300
Monitor
Lenovo Ideapad 700-15isk
OS
Windows 10
А каде јас напишав дека се потрошени 10 милијарди за 12 години ало?

Значи јас не знам да читам или ти?Ова е еден интересен феномен, кој заслужува малце внимание.

Зошто е Apple една од најхејтаните компании на сите времиња?

Мое видување е бидејќи нивните производи се според рецептот на Џобс на раскрсницата на технологијата и хуманизмот. Според Џобс, т.е. негов цитат е дека „технологијата не е доволна“, туку истата мора да биде во брак со хуманизмот, со човечките пориви и науки. Таа мора и емотивно да го допре човекот.

И тука лежи клучот - емоцијата е прилично субјективна работа. Едни го обожаваат Реал Мадрид, други го мразат. Зошто? Не се ли истите играчи? Не се ли (објективно, разумски, логично) најсилниот клуб во историјата? Аргуемнтирано секако дека се, но кога е во игра човечката емоција, не треба да се бара логика. Човечката емоција на омраза е што од завист, што од лојалност кон некој свој клан/култура, што од незнаење, а голем дел е тотално необјаснива.

Така да колку што е сакан, толку е и омразен Apple, и тоа е заради нивната филозофија дека нивниот производ мора да буди и емотивна реакција. Од друга страна другите технолошки компании - земи пример LG G5, HTC 10, или некој Самсунг - не буди апсолутно никаква реакција, ни добра ни лоша, едноставно meh.
Дајте му на човекот опција за самолајкување на постовите !
пс - Немој со примери од спорт, нема такво нешто во спортот најсилни во историјата ... НЕ СЕ ЛИ - не се*и :)
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,490
10,636
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
А каде јас напишав дека се потрошени 10 милијарди за 12 години ало?

Значи јас не знам да читам или ти?
Пардон, моја греша. После 3-то читање видов кај сум згрешил. Ме збуни ти, мислев правиш споредба на сумите па ми испадна нелогична бројката. Мислев споредуваш епл и Мајкрософт. Епл не вложил со години толку пари во развој колку мајкрософт што вложува во годината. Разликите во сумите влијаеа да згрешам, просто неверојатно колку е Епл доле во листата на инвеститори во R&D, што и се гледа од портфолиото на продукти. Погледни каде е Епл (тоест не можеш да го видиш) а каде се Самсунг и Мајкрософт.
 

krale

Practice makes perfect
6 февруари 2009
2,300
1,362
пс - Немој со примери од спорт, нема такво нешто во спортот најсилни во историјата ... НЕ СЕ ЛИ - не се*и :)
Има има. Објективни мерила си постојат, освоени титули, трофеи, одиграни првенства итн.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,861
28,806
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
А каде јас напишав дека се потрошени 10 милијарди за 12 години ало?

Значи јас не знам да читам или ти?Ова е еден интересен феномен, кој заслужува малце внимание.

Зошто е Apple една од најхејтаните компании на сите времиња?

Мое видување е бидејќи нивните производи се според рецептот на Џобс на раскрсницата на технологијата и хуманизмот. Според Џобс, т.е. негов цитат е дека „технологијата не е доволна“, туку истата мора да биде во брак со хуманизмот, со човечките пориви и науки. Таа мора и емотивно да го допре човекот.

И тука лежи клучот - емоцијата е прилично субјективна работа. Едни го обожаваат Реал Мадрид, други го мразат. Зошто? Не се ли истите играчи? Не се ли (објективно, разумски, логично) најсилниот клуб во историјата? Аргуемнтирано секако дека се, но кога е во игра човечката емоција, не треба да се бара логика. Човечката емоција на омраза е што од завист, што од лојалност кон некој свој клан/култура, што од незнаење, а голем дел е тотално необјаснива.

Така да колку што е сакан, толку е и омразен Apple, и тоа е заради нивната филозофија дека нивниот производ мора да буди и емотивна реакција. Од друга страна другите технолошки компании - земи пример LG G5, HTC 10, или некој Самсунг - не буди апсолутно никаква реакција, ни добра ни лоша, едноставно meh.

Toa e твое видување, вистинското и валидното видување го наведов во мојот претходен пост, а тоа е нивната надмена и арогантна кампања, во комбинација со затварање на фирми од кои ги украдоа идеите, и фактот што гиковите не пијат нафта и се иритираат кога некој пробува да ја навреди нивната способност за расудување, овие фактори ти се многу по валидна причина него споредбата со спорт.

А за будење на емоции, кога ќе земам цигла како 6с+ не само што не ми се будат емоции, него ми е смешно, емотивните реакции се поврзани со егото, кое е производ од лажната супериорност која е поврзана со употреба на Apple продукт, истата е повторно наметната од страна на Apple маркетингот, т.е. нивните презентации кои се главната причината заради која се омрзени, НЕ Е НИВНАТА успешност.

Ако е успешноста причината, зошто никој не ги хејта Intel? Mercedes? Ferrari? Porsche?
 

krale

Practice makes perfect
6 февруари 2009
2,300
1,362
Toa e твое видување, вистинското и валидното видување го наведов во мојот претходен пост, а тоа е нивната надмена и арогантна кампања, во комбинација со затварање на фирми од кои ги украдоа идеите, и фактот што гиковите не пијат нафта и се иритираат кога некој пробува да ја навреди нивната способност за расудување, овие фактори ти се многу по валидна причина него споредбата со спорт.
Тоа е твое видување, а никако не може да биде „вистинското и валидно видување“.

Гиковите не пијат нафта, туку користат iOS, и прават апликации за истите. А хејтерите никако не се гикови, бидјеќи да бидеш гик и да мразиш добра технологија едноставно не иде едно со друго.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,861
28,806
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Направи разлика од хејтање на идеологија, и продукт. Јас ја хејтам идеологијата на Apple, не нивните продукти. Гиковите користат многу повеќе андроид од IOS али тоа нема никаква врска во тезиве, јас ти гарантирам дека омазата во просек е далеку повеќе ради продавање магла и ради причините кои ги наведов него заради тоа што се успешни.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,142
Мислења
839,326
Членови
29,054
Најнов член
Bojanco123
На врв Дно