Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Apple Vision Pro – Револуционерен производ кој веќе сме го виделе

ContentBot

Робот (content unit)
12 ноември 2021
243
784
www.IT.mk
Веројатно до сега изгледавте барем едно видео од презентациите на Apple во кои компанијата го претставува својот нов револуционерен производ Apple Vision Pro. Првата верзија на очилата за проширена реалност на Apple e „исполиран“ производ, но кога Apple е во прашање на ова сме и навикнати. Цената на првиот модел започнува од 3500 долари.

View: https://www.youtube.com/watch?v=TX9qSaGXFyg


 

Ron26

Practice makes perfect
4 мај 2019
866
1.138
овие производи ми се бескорисни. Една фантазија од филмови која сакаат да ја спроведат у пракса, а нема никаков интерес од муштериите за нив. На никого буквално не му е сонот да дреме у мултиверзумот на Зук.
 
6 ноември 2012
2.005
2.147
Скопје
-={K-O-R-U-N}=-'s setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 5800x3d / AMD Wraith Prism Cooler
Motherboard
ASUS ROG STRIXX B450-F
Storage
Kingston KC2000 NVMe PCIe SSD
PSU
Corsair HX1000 (full modular)
RAM
2 x 8gb G-SKILL Trident Z RGB
Video card
Gainward RTX 3090
Case
Lian-Li Lancool 215
Mouse
Razer Mamba Elite
Keyboard
Custom TKL Mechanical
Audio
Asus Delta Core \ HyperX USB Amp
Monitor
Samsung Odyssey G7 32" 240Hz \ BenQ PD3200Q 32" \ Dell U27"
OS
Windows 11 Pro
Мешање VR со AR, неприметување дека нема додатен хардвер (рачки? кабли?) освен џебна батерија... is this femina forum?
 

Trtka

Gaining Сало
11 април 2018
513
682
6 ноември 2012
2.005
2.147
Скопје
-={K-O-R-U-N}=-'s setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 5800x3d / AMD Wraith Prism Cooler
Motherboard
ASUS ROG STRIXX B450-F
Storage
Kingston KC2000 NVMe PCIe SSD
PSU
Corsair HX1000 (full modular)
RAM
2 x 8gb G-SKILL Trident Z RGB
Video card
Gainward RTX 3090
Case
Lian-Li Lancool 215
Mouse
Razer Mamba Elite
Keyboard
Custom TKL Mechanical
Audio
Asus Delta Core \ HyperX USB Amp
Monitor
Samsung Odyssey G7 32" 240Hz \ BenQ PD3200Q 32" \ Dell U27"
OS
Windows 11 Pro
Значи не смее да се каже дека е револуционерно? Мора да е apple fanbois...
 

Trtka

Gaining Сало
11 април 2018
513
682
" "

Револуционерен производ кој веќе сме го виделе​


Дури и ботот ве трола...
 

Rikimaru

Даскал
26 март 2016
3.178
5.189
Битола
За овие пари 3 коли земам и такси компанија отворам. Плус, фак ју пари ќе ми останат за да ги частам пријателите.

Ама се сеќавате дека лани и држач за монитор (лименка) продаваа за 1000 долари исто така.
 

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1.558
1.686
Место да купиш некоја без врска кола на старо, за тие пари ги купуваш наочарите и имаш виртуелна кола на ново. Секоја чест, 100 пати подобро од биткоин!
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
30.187
31.318
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X Predator@ 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Би земал, ама сепак ќе чувам пари за нова година
 

Ron26

Practice makes perfect
4 мај 2019
866
1.138
не знам што сме анти технологија кога нема употреба за овие ствари. Исто ко паметни телефони на преклоп, постојат зошто компаниите ги туркаат, не дека некој стварно му треба нешто такво.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
30.187
31.318
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X Predator@ 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
не знам што сме анти технологија кога нема употреба за овие ствари. Исто ко паметни телефони на преклоп, постојат зошто компаниите ги туркаат, не дека некој стварно му треба нешто такво.

Колку нови телефони на преклоп или VR/AR продукти си користел?
 

Trtka

Gaining Сало
11 април 2018
513
682
Колку нови телефони на преклоп или VR/AR продукти си користел?
Во 1997-8 година игравме star wars racing на VR. Ги имаше во секоја компјутерџилница. Забавни беа првите два месеци, после никој не ги џибаше. Сега е 2023 година. Мислиш дека нешто е сменато.
Иначе АР и ВТ со моментална технологија ти е исти *** различно паковање.
Пред некоја година пробаја да ги истуркаат наочарите, гоогле мообле вообле... Кои беа далеку покомпактни од наочариве за заварување на аппле по 5 пати помала цена.
Како што гласи самиот наслов: веќе видено и чуено ( освен на аппле фанбоите, за нив ова е револуционерно).
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
30.187
31.318
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X Predator@ 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

TylerMkD

Guru
7 ноември 2014
4.398
9.253
Фасцинантно е како оние кои не ни ја погледнале презентацијата (или 9 минутното филмче) се најгласни на темава.

Инаку ботот заеба, насловот е утнат бидејќи позади уредот постојат голем број на технологии кои не се видени. Пред се, самиот уред е самостоен и со М2/R1 процесор.
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
9.453
12.791
Секој чекор напред на ова поле е за поздравување. Се разбира според цената не е производ за широки народни маси. Меѓутоа е најнапреден уред од ваков вид што до сега сме виделе. Дури и од бетата сите се воодушевени како успева да го прати секое движење на очите и рацете без да згреши. Како и од можноста да снима 3д видео па да го доживее човек чувството и подоцна.

Во оваа фаза епл сака да ја тестира територијата на развој на апликации за него. Ако заедницата на девелопери го прифатат предизвикот сигурен сум дека ќе може да го омасови во иднина за помала цена и со помалку фичери. На пример сигурно може да ги отстрани олед дисплеите што ги прикажуваат очите на корисникот. Може да намали број на сензори и камери па да воведе периферија.

Штом епл објавува и воведува во систем сигурно дека ќе побуди многу повеќе интерес него било кој друг производител па макар бил зукерберг или гугл. Со самиот факт што ќе има интеграција со мек ОС ветува.

Инаку, освен цената, мене лично ми пречи тежината на уредот но и векот на траење на батеријата. Како и фактот што таа е надвор од очилата па треба да ја носиш во џеб или ранец. Дома покреј штекер може да се користи колку сакаш. Што мислам дека ќе биде и главната намена сега за сега. Ах и да не пропуштам да кажам дека 3д рендерот на корисникот додека е на платформа за комуникација не е добро решение.
 

Ron26

Practice makes perfect
4 мај 2019
866
1.138
Фасцинантно е како оние кои не ни ја погледнале презентацијата (или 9 минутното филмче) се најгласни на темава.

Инаку ботот заеба, насловот е утнат бидејќи позади уредот постојат голем број на технологии кои не се видени. Пред се, самиот уред е самостоен и со М2/R1 процесор.

ја гледав презентацијата, што продуктивно ќе правиш со вакво нешто? Нема ни контроли ни ништо, мафташ со раце само. Единствено нешто продуктивно за кое ќе користи можеби е гледање порно.
 
6 ноември 2012
2.005
2.147
Скопје
-={K-O-R-U-N}=-'s setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 5800x3d / AMD Wraith Prism Cooler
Motherboard
ASUS ROG STRIXX B450-F
Storage
Kingston KC2000 NVMe PCIe SSD
PSU
Corsair HX1000 (full modular)
RAM
2 x 8gb G-SKILL Trident Z RGB
Video card
Gainward RTX 3090
Case
Lian-Li Lancool 215
Mouse
Razer Mamba Elite
Keyboard
Custom TKL Mechanical
Audio
Asus Delta Core \ HyperX USB Amp
Monitor
Samsung Odyssey G7 32" 240Hz \ BenQ PD3200Q 32" \ Dell U27"
OS
Windows 11 Pro
Да, толку е. И смартфоните останаа само на правење повици но преку допир на екран.
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.534
1.407
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Ова е многу повеќе од само очила. Интегрирана е неуротехнологија во ова, меѓу другото, ќе знае каде сакаш да кликнеш пред да кликнеш на нештото.
До сега, еден од поголемите проблеми при користење на вакви/слични уреди до сега е проблеми кој се јавуваат кај корисниците, главоболки, дезориентација... незнам дали и со ова ќе го има тоа...

Еве што вели еден од креаторите на ова кој работел со години на ова, до 2021...
View: https://twitter.com/sterlingcrispin/status/1665792422914453506


I spent 10% of my life contributing to the development of the #VisionPro while I worked at Apple as a Neurotechnology Prototyping Researcher in the Technology Development Group. It’s the longest I’ve ever worked on a single effort. I’m proud and relieved that it’s finally announced. I’ve been working on AR and VR for ten years, and in many ways, this is a culmination of the whole industry into a single product. I’m thankful I helped make it real, and I’m open to consulting and taking calls if you’re looking to enter the space or refine your strategy.
The work I did supported the foundational development of Vision Pro, the mindfulness experiences, ▇▇▇▇▇▇ products, and also more ambitious moonshot research with neurotechnology. Like, predicting you’ll click on something before you do, basically mind reading. I was there for 3.5 years and left at the end of 2021, so I’m excited to experience how the last two years brought everything together. I’m really curious what made the cut and what will be released later on.
Specifically, I’m proud of contributing to the initial vision, strategy and direction of the ▇▇▇▇▇▇ program for Vision Pro. The work I did on a small team helped green light that product category, and I think it could have significant global impact one day.
The large majority of work I did at Apple is under NDA, and was spread across a wide range of topics and approaches. But a few things have become public through patents which I can cite and paraphrase below.
Generally as a whole, a lot of the work I did involved detecting the mental state of users based on data from their body and brain when they were in immersive experiences.
So, a user is in a mixed reality or virtual reality experience, and AI models are trying to predict if you are feeling curious, mind wandering, scared, paying attention, remembering a past experience, or some other cognitive state. And these may be inferred through measurements like eye tracking, electrical activity in the brain, heart beats and rhythms, muscle activity, blood density in the brain, blood pressure, skin conductance etc.
There were a lot of tricks involved to make specific predictions possible, which the handful of patents I’m named on go into detail about. One of the coolest results involved predicting a user was going to click on something before they actually did. That was a ton of work and something I’m proud of. Your pupil reacts before you click in part because you expect something will happen after you click. So you can create biofeedback with a user's brain by monitoring their eye behavior, and redesigning the UI in real time to create more of this anticipatory pupil response. It’s a crude brain computer interface via the eyes, but very cool. And I’d take that over invasive brain surgery any day.
Other tricks to infer cognitive state involved quickly flashing visuals or sounds to a user in ways they may not perceive, and then measuring their reaction to it.
Another patent goes into details about using machine learning and signals from the body and brain to predict how focused, or relaxed you are, or how well you are learning. And then updating virtual environments to enhance those states. So, imagine an adaptive immersive environment that helps you learn, or work, or relax by changing what you’re seeing and hearing in the background.
All of these details are publicly available in patents, and were carefully written to not leak anything. There was a ton of other stuff I was involved with, and hopefully more of it will see the light of day eventually.
A lot of people have waited a long time for this product. But it’s still one step forward on the road to VR. And it’s going to take until the end of this decade for the industry to fully catch up to the grand vision for this tech.
Again, I’m open to consulting work and taking calls if your business is looking to enter the space or refine your strategy. Mostly, I’m proud and relieved this has finally been announced. It’s been over five years since I started working on this, and I spent a significant portion of my life on it, as did an army of other designers and engineers. I hope the whole is greater than the sum of the parts and Vision Pro blows your mind.
 
Последна промена:

thrw

Gaining Experience
3 декември 2021
605
484
Убав напредок на технологијата да се елиминираат кабли и уште конкуренција во пазарот на виртуелна реалност, ги подржувам многу во тркањето со новите лаптопи да покажат колкава поголема цена можат да стават пред нив зошто другите се многу глупи што се обидуваат да ја направат достапноста и можноста поевтина. Исто така им завидувам на идните купувачи дека сум многу љубоморен што ја немам дарбата да оправдам 200000 денари во купување на играчка.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
46.973
Мислења
972.597
Членови
35.322
Огласи
2.920
Најнов член
pupszio
На врв Дно