• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Apple призна дека iPod не е негов продукт

  • Ја почнал/а темата
  • #1

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139


Компанијата Apple конечно призна дека iPod не е нејзин производ.

Признанието беше изнудено во судски процес, во кој компанијата Burst тврдела дека има патенти за технологијата. Apple во докажувањето на спротивното поднела документи кои покажуваат дека „татко“ на производот е Кејн Крамер, кој уште во 1979 година го изработил и заштитил, под името IXI.

Проблемот настанал кога во 1988 година тој немал доволно пари да го обнови патентот во 120 држави, поради што технологијата станала јавна сопственост.

Тој сега преговара со Apple за добивање на некаква компензација на правата што ги има на цртежите.Извор: А1
 

vik

Intern
14 април 2007
1,936
31
Проблемот настанал кога во 1988 година тој немал доволно пари да го обнови патентот во 120 држави, поради што технологијата станала јавна сопственост.
Па ако технологијата била јавна, што сака сега овој?:ha:
Според мене ова е безвеза. Ова е како да направам нешто со некој алгоритам (јавно објавен) и човекот кој го направил да бара пари за мојот труд.
:ua:
 

c0mrade

Gaining Experience
11 септември 2008
132
92
Типот на Apple не им може нишо. Иако лично поише ме свиѓаат Тошиба плеерите, Apple е јака фирма ке најде излез. А иначе нишо чудно да не е нивен проект. Општо сите поголеми работи што успеале во светов некој ги напраил, немал пари да финансира па се откажал и тука некој буџелар зима и си краде проектот и си се допунуе со пари хехехе :) малце офф топик ама sorry морав
 

TheSpeedy

Intern
4 септември 2007
279
2
Ова брука за Apple iPod, но секоја чест на Кејн Крамер што го направил најупотребуваниот плеер , но и помалку скапи производ за нашиот пазар.
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
Берлин
StarBuck's setup  
Processor & Cooler
Quad-Core Intel Xeon E5 3,7
Storage
256 GB SSD
RAM
12 GB DDR3-RAM
Video card
Dual AMD FirePro D300 GDDR5 4GB
Monitor
IPS
OS
Yosemite
Ова брука за Apple iPod, но секоја чест на Кејн Крамер што го направил најупотребуваниот плеер , но и помалку скапи производ за нашиот пазар.
:ermm:

Toa sto Apple go imaat objaveno vo vrska so Kramer e so cel da im pokazat na Burst deka slicni nacrti postojat od pred bajagi vreme. Avtomatski Apple ne prekrsuvaat bilo kakov patent ili neznam sto drugo.
A da se kaze deka Kramer e kreatorot na iPod e kako da se kaze deka toj sto isturil voda u kofa pred 100 godini e kreatorot na olimpiski bazen.
 

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1,084
18
Ne samo za ova .... ama ke platat kazna i za drugo. Ke platat kazna i zatoa sto proizveduvaat proizvodi koi sto koristat mp3 fajlovi. Kako sto Microsoft si plati kazna za istovo ova pred edna godina, sega ke si plati i Apple.
Mp3 fajlot e patentiran ( sozdaden od : Bernhard Grill, Karl-Heinz Brandenburg, Thomas Sporer, Bernd Kurten i Ernst Eberlein) a Apple i drugite gi nemaat otkupeno pravata za koristenje na ovoj tip datoteki.
Epa sakaat da zarabotuvaat ogromni pari na tugj grb. :p

A inace kolku za informacija Iphone(ne Ipod) ne se pravi vo amerika se pravi vo Kina vo fabrikata Shenzhen na kompanijata Hon Hai.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,712
Мислења
849,186
Членови
29,439
Најнов член
magicdadi
На врв Дно