• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Apple паметни телефони - генерална дискусија

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
5.196
5.030
6000 ако е навистина толку е живо џабе со оглед на тоа што ќе добиеш нов телефон во наредни 2 години. Барем јас тоа го гледам на тој начин.
 

wali

Intern
19 март 2022
3
0
Да толку е.

Не само што ќе биде како нов телефонот, туку исклучително важно е дали ќе стават лепак под неа (за да не се шета внатре) и дали ќе стават лепак на дисплејот.

Од досегашно искуство со мобилари (најспомнуваните тука), после кратко време дисплејот почнува да се одвојува од рамката, влегува прашина и при превземање го добиваш телефонот со ластичиња околу него иако постојат уреди кои го држат екранот притиснат на рамката додека не се исуши лепакот (секако ако има).
 

gloria borger

On your way to fame
10 мај 2018
416
779
херцажа
Да толку е.

Не само што ќе биде како нов телефонот, туку исклучително важно е дали ќе стават лепак под неа (за да не се шета внатре) и дали ќе стават лепак на дисплејот.

Од досегашно искуство со мобилари (најспомнуваните тука), после кратко време дисплејот почнува да се одвојува од рамката, влегува прашина и при превземање го добиваш телефонот со ластичиња околу него иако постојат уреди кои го држат екранот притиснат на рамката додека не се исуши лепакот (секако ако има).
Џабе ќе дискутираме за тоа, греота е за ајстајл. Исто како да споредуваме Порше Македонија со "Afto Servis Joco Zmajot" у некој подрум.
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
4.931
15.076
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Немам
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2, Logitech MX Master 3, Logitech Wireless G Pro, Logitech G703
Keyboard
Ducky One2 SF, Keychron Q2, Keychron Q6, Logitech MX Keys Mini
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 11 + MacOS
Џабе ќе дискутираме за тоа, греота е за ајстајл. Исто како да споредуваме Порше Македонија со "Afto Servis Joco Zmajot" у некој подрум.

Ја па баш имам позитивно искуство со Јоцо, ако збориш за тој од Драчево, кај сервисите што се сите на куп. 5-6 години само кај него идам, ги баталив порше, изгор се.
 

Potop

Gaining Experience
26 декември 2013
340
399
Како алтернатива fixit. Слушам професионални биле. Немам лично искуство

Sent from my SM-A336B using Tapatalk
 

zirkach

Gaining Experience
12 февруари 2015
456
364
Struga
www.facebook.com
zirkach's setup  
Processor & Cooler
i3 2310m
Motherboard
DELL
Storage
Samsung EVO 850 120gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
6GB
Video card
intel hd3000
Audio
IDT 92HD87B1
Monitor
Hanns-G HQ191DP
OS
Windows 7 Home Premium x64
 

Intoxicated

Gaining Experience
22 декември 2014
85
126
Скопје
Intoxicated's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 3600x 4.4Ghz & Arctic Esports 34 DUO
Motherboard
ASUS TUF GAMING B550-PLUS
Storage
SSD M.2 Corsair NVMe MP510 240GB // PCIe Kingston A400 240GB // 1TB WD Blue HDD
PSU
Coolermaster 500w Lite
RAM
16GB DDR4 3200Mhz Corsair Vengeance PRO RGB CL16 Kit (2x8GB)
Video card
Gigabyte Aorus RX580 4GB OC
Case
Macube 310 white w/ 7x Hydrion 120 white
Mouse
Razer Viper Mini
Keyboard
Genesis RHOD 400
Audio
Headphones Razer BlackShark V2 X TriForce Gaming Black
Monitor
ASUS VZ249H Eye Care Monitor White
OS
Win 10 Pro
Дали некој има префрлано слики/видеа од Google Photоs на iCloud?

Ако може да споделите на кој начин сте го направиле тоа, пуштив експорт да ми прави од google, еве после два дена нема уште ништо а се премногу фајлови за да ги копирам рачно.
 

mihovkris

Unstoppable
1 јуни 2016
2.801
2.385
Неготино
Дали некој има префрлано слики/видеа од Google Photоs на iCloud?

Ако може да споделите на кој начин сте го направиле тоа, пуштив експорт да ми прави од google, еве после два дена нема уште ништо а се премногу фајлови за да ги копирам рачно.
Од тука ги извади? Sign in - Google Accounts
Кај мене му требаше 1 саат за сите слики.
 

Intoxicated

Gaining Experience
22 декември 2014
85
126
Скопје
Intoxicated's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 3600x 4.4Ghz & Arctic Esports 34 DUO
Motherboard
ASUS TUF GAMING B550-PLUS
Storage
SSD M.2 Corsair NVMe MP510 240GB // PCIe Kingston A400 240GB // 1TB WD Blue HDD
PSU
Coolermaster 500w Lite
RAM
16GB DDR4 3200Mhz Corsair Vengeance PRO RGB CL16 Kit (2x8GB)
Video card
Gigabyte Aorus RX580 4GB OC
Case
Macube 310 white w/ 7x Hydrion 120 white
Mouse
Razer Viper Mini
Keyboard
Genesis RHOD 400
Audio
Headphones Razer BlackShark V2 X TriForce Gaming Black
Monitor
ASUS VZ249H Eye Care Monitor White
OS
Win 10 Pro
Последна промена:

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
5.060
5.935
Има некој бенефит со 16.2 или е полошо? :)

Има ситни багови да. Батеријата сметам дека сеуште не е добра, треба уште доста пеглање. Највеќе што ме нервира е што многу пати морам да го допрам екранот 2,3 пати и дури по секунда+ до нење ке светне екранот.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

k3b

Gaining Experience
12 декември 2017
286
219
Има ситни багови да. Батеријата сметам дека сеуште не е добра, треба уште доста пеглање. Највеќе што ме нервира е што многу пати морам да го допрам екранот 2,3 пати и дури по секунда+ до нење ке светне екранот.


Sent from my iPhone using Tapatalk

На кој иред ова? 12 pro max немам никаков проблем


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

acikaaa

Gaining Experience
22 октомври 2018
485
465
Скопје
И на 11 ПМ немам никакви проблеми, само едно подобрување ми “падна во очи” кога пробувам да вртам некој број телефонот додека го ставам на уво веќе врти, тоа не било до сега :)
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
4.931
15.076
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Немам
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2, Logitech MX Master 3, Logitech Wireless G Pro, Logitech G703
Keyboard
Ducky One2 SF, Keychron Q2, Keychron Q6, Logitech MX Keys Mini
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 11 + MacOS
И на 11 ПМ немам никакви проблеми, само едно подобрување ми “падна во очи” кога пробувам да вртам некој број телефонот додека го ставам на уво веќе врти, тоа не било до сега :)

Тоа е ваљда ради VoLTE-то.
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
4.931
15.076
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Немам
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2, Logitech MX Master 3, Logitech Wireless G Pro, Logitech G703
Keyboard
Ducky One2 SF, Keychron Q2, Keychron Q6, Logitech MX Keys Mini
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 11 + MacOS
Само го подобрува квалитетот, не го убрзува повикот. :)
Nope, буквално тоа им е наведено како една од трите придобивки и баш таа е онаа која прва ја приметуваш.

VoLTE.png
 

Steam.

On your way to fame
31 мај 2011
955
865
Чаир
Steam.'s setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5600 w/ Deepcool AK400
Motherboard
ASUS ROG STRIX B450-F GAMING II
Storage
Samsung 970 EVO PLUS 1TB + 2TB WD20EZRX x2
PSU
Seasonic M12II 520W
RAM
16GB [email protected]
Video card
ASUS TUF GTX 1660 Ti EVO OC
Case
CM Elite 335U
Mouse
Endgame Gear XM1r
Keyboard
MK870 w/ JWICK Black
Audio
Xonar DGX w/ Sennheiser HD215
Monitor
BenQ XL2411P
OS
Windows 10
Само го подобрува квалитетот, не го убрзува повикот. :)

убрзува и тоа дефинитивно, поготово на места кај што апла гужва има стално или ми дропнувало конекција додека проаѓам, сега одма ѕвони без проблем инстантно.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.601
30.682
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

Necromancer

Unbeatable
24 февруари 2012
3.749
4.706
Скопје

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.261
Мислења
920.018
Членови
32.918
Огласи
1.068
Најнов член
darkokocev
На врв Дно