• Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Apple паметни телефони - генерална дискусија

SiPy`

Unbeatable
23 јуни 2015
2.848
4.928
Ne e naucen be Boban. Racunaj Hyundai vozel cel zivot, si go potsreduval so spojleri, bandazi edni na zimski gumi, drugi na letni, carbon lepenje vnatre na shal tabla. Ima ubavina koga kolata si ja cckas.

Sega vlaga vo Ferrari i se e spremno, karbonot instaliran, pristap do motorot ogranicen, nema kaj Zlate Benz da go nosis na servis da ja zirne...

Mu treba vreme, on sea kupil Ferrari i seuste na pazar saka da kupuva so nego, mesto kako covek vo Tinex Delicatessen na Vodno gore.
michael-scott-steve-carell.gif
 

boban984

On your way to fame
boban984's setup  
Processor & Cooler
Најјаките
Storage
Најбрзиот
RAM
Че
Case
Мејс
Mouse
Џери
Keyboard
Чери браун
Ne e naucen be Boban. Racunaj Hyundai vozel cel zivot, si go potsreduval so spojleri, bandazi edni na zimski gumi, drugi na letni, carbon lepenje vnatre na shal tabla. Ima ubavina koga kolata si ja cckas.

Sega vlaga vo Ferrari i se e spremno, karbonot instaliran, pristap do motorot ogranicen, nema kaj Zlate Benz da go nosis na servis da ja zirne...

Mu treba vreme, on sea kupil Ferrari i seuste na pazar saka da kupuva so nego, mesto kako covek vo Tinex Delicatessen na Vodno gore.
Стереотипичен iPhone корисник
car-fast.gif
 

goramn

Gaining Experience
6 март 2021
86
158
Кочани
На што со ограничен синко?
Фрлај то Ајфонот, узми Шајоми ... Sky is the limit.
Заш не можам да иам икони пример само у долен ред? Мора цел екран да е преполн со виџети/непотребни ствари. Заш не можам да најдам повеќе функции со свајпање?
 

boban984

On your way to fame
boban984's setup  
Processor & Cooler
Најјаките
Storage
Најбрзиот
RAM
Че
Case
Мејс
Mouse
Џери
Keyboard
Чери браун
Заш не можам да иам икони пример само у долен ред? Мора цел екран да е преполн со виџети/непотребни ствари. Заш не можам да најдам повеќе функции со свајпање?
Да фино би било ова да местиш кај сакаш икони :)
Поентата на Ејпл производиве е да се оптимизирани и едноставни за користење ... пр. за повозрасни или шо би рекол ти и за бебиња.

Мислам дека ќе ти треба време да се навикнеш, ако си помлад подобро да се вратиш на Android, мое мислење не тролам.

Едно време имав S4 и iPhone 5S паралелно, многу повеќе време поминував на Самсунгот бидејки инсталирав се и свашта, па го рутирав, па кастом ромови дрн дрн.

Сега неам време за такви заебанции, сакам нешо едноставно и да не се замарам, битно ми е апликациите што ги користам да работат како што треба.
Телефонот за мене е алатка и допуна на апаратот (кога не ми е при рака).
Да не беа сите Андроиди ѕигли т.е. да имаше нешто испод 6" ќе си земев андроид :)
 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3.328
4.014
Писти Охту
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
AMD R5 5600X + BeQuiet! Silent Loop 2 360mm
Motherboard
Asus TUF Gaming B550 PLUS
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
BeQuiet! Pure Power 11 850W Platinum
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3866MHz
Video card
Zotac AMP Holoblack RTX 3080Ti
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10
Да фино би било ова да местиш кај сакаш икони :)
Поентата на Ејпл производиве е да се оптимизирани и едноставни за користење ... пр. за повозрасни или шо би рекол ти и за бебиња.

Мислам дека ќе ти треба време да се навикнеш, ако си помлад подобро да се вратиш на Android, мое мислење не тролам.

Едно време имав S4 и iPhone 5S паралелно, многу повеќе време поминував на Самсунгот бидејки инсталирав се и свашта, па го рутирав, па кастом ромови дрн дрн.

Сега неам време за такви заебанции, сакам нешо едноставно и да не се замарам, битно ми е апликациите што ги користам да работат како што треба.
Телефонот за мене е алатка и допуна на апаратот (кога не ми е при рака).
Да не беа сите Андроиди ѕигли т.е. да имаше нешто испод 6" ќе си земев андроид :)

Шо ајфон имаш?
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.295
30.213
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
For all comparisons I took two shots: One in 12MP JPG mode and one in 48MP ProRaw mode.
 • Imported the shots into Lightroom Classic.
 • Appplied ProPaw Profile to ProRaw files.
 • Exported all shots without further editing / scaling / sharpening.
 • Upscaled 12MP shots in IrfanView to 48MP using the Lanczos algorithm.
 • Imported all shots (which are not 48MP JPEG) into Lightroom Classic.
 • Used the comparison tool to show the images next to each other in 100% view.
 • Took screenshots.

75093080b5d44b34a530ce9c10904c51


Njama razlika
Мислењето е автоматски споено:

Едит, Кажете ми дека ова не е вистина?

View: https://youtu.be/4KRya0i7Kug?t=536

Сериозно, нема шанси да е вака? од 8:55 до 10:40
 
Последна промена:

Intoxicated

Gaining Experience
22 декември 2014
79
122
Скопје
Intoxicated's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 3600x 4.4Ghz & Arctic Esports 34 DUO
Motherboard
ASUS TUF GAMING B550-PLUS
Storage
SSD M.2 Corsair NVMe MP510 240GB // PCIe Kingston A400 240GB // 1TB WD Blue HDD
PSU
Coolermaster 500w Lite
RAM
16GB DDR4 3200Mhz Corsair Vengeance PRO RGB CL16 Kit (2x8GB)
Video card
Gigabyte Aorus RX580 4GB OC
Case
Macube 310 white w/ 7x Hydrion 120 white
Mouse
Razer Viper Mini
Keyboard
Genesis RHOD 400
Audio
Headphones Razer BlackShark V2 X TriForce Gaming Black
Monitor
ASUS VZ249H Eye Care Monitor White
OS
Win 10 Pro
Здраво, во план сум да купам iPhone 14 Pro/Pro Max од USA.
Дали би имало некаква разлика во телефонот дека е за амерички пазар како на пример покриеност на мрежа, дали може после од тука да се стави e-sim etc?

Дали има некаква придобивка во 14 Pro Max над Pro на страна од големина на екран и капацитет на батерија?
 

Qwerty29

Intern
21 септември 2021
56
16
ГостиJар
Здраво, во план сум да купам iPhone 14 Pro/Pro Max од USA.
Дали би имало некаква разлика во телефонот дека е за амерички пазар како на пример покриеност на мрежа, дали може после од тука да се стави e-sim etc?

Дали има некаква придобивка во 14 Pro Max над Pro на страна од големина на екран и капацитет на батерија?
Нема врска ќе си работи се океј во поглед на мрежа придобивки во однос на 13 Про Макс имаш само во камера плус нов чип сет а големината на екранот е иста, има разлика што 14 има мал ноч а во поглед на батерија и нема некоја разлика и двата се доста добри.
 

goramn

Gaining Experience
6 март 2021
86
158
Кочани
Да фино би било ова да местиш кај сакаш икони :)
Поентата на Ејпл производиве е да се оптимизирани и едноставни за користење ... пр. за повозрасни или шо би рекол ти и за бебиња.

Мислам дека ќе ти треба време да се навикнеш, ако си помлад подобро да се вратиш на Android, мое мислење не тролам.

Едно време имав S4 и iPhone 5S паралелно, многу повеќе време поминував на Самсунгот бидејки инсталирав се и свашта, па го рутирав, па кастом ромови дрн дрн.

Сега неам време за такви заебанции, сакам нешо едноставно и да не се замарам, битно ми е апликациите што ги користам да работат како што треба.
Телефонот за мене е алатка и допуна на апаратот (кога не ми е при рака).
Да не беа сите Андроиди ѕигли т.е. да имаше нешто испод 6" ќе си земев андроид :)
Последен ајфон шо го имав беше 7ца, последен у фамилија 13ка. С10+ имав и сѐ шо му фале е нов екран пошо му е пукнат. Веќе една недела како го имам 14кава и уште не можам да му се навикнам по укус. Морам да имам 3 хоум скрина за сѐ шо ми треба. Најсе папки, нема доволно опции за користење на телефонот како шо сака човек. Исто шо е со тастатурата? Зашо зафаќа пола екран? Разбирам дека има помалку место ама стварно е ногу не човечки. Превише место останува неискористено. Ќе му дадам уште 80 дена, бар толку му е рокот на враќање, ако и тогаш ги имам истите чувства, ајоес не е за мене.

Апликациите шо ги користам ми лизгат на андроид и сеа на ајоес, шо не ми менува ништо. За ромови и такви работи, не сум се ебавал уште од с2, сѐ шо имав е нова лаунчер про и квгт про. Помал од 6 инчи солиден андроид у 2022ра ти е з флоп, поклопен. :D
 

Necromancer

Unbeatable
24 февруари 2012
3.660
4.514
Скопје
Грција како се цените во споредба со нашите за ајфон 14?
Минус такс фри.
 

SiPy`

Unbeatable
23 јуни 2015
2.848
4.928

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4.868
5.597
Затоа имате plaisio... 18 или 20% беше,не се сеќавам баш.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

acekorg

Gaining Experience
5 октомври 2010
213
309
Да се гуглаше искуство со мобилен (и било шо) едно 30% помалку пари за глупости ќе дававме.

Сепак ова се елементарни ствари… сакаш да уредуваш со виџети, да местиш иконки по твое, да мењаш тастатури… нема што да бараш кај Apple, си зимаш Андроид. Веќе насекаде (Youtube, Reddit, форуми) има инфо дека iPhone е контроверзен уред и не ги нуди погорниве опции а и ред други…
Кој купува телефон од над 1000 евра без да провери дали телефонот има се што му е битно… освен ако намерно сакаш да се поиграш и видиш каков е iPhone.
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
4.718
14.390
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Немам
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2, Logitech MX Master 3, Logitech Wireless G Pro, Logitech G703
Keyboard
Ducky One2 SF, Keychron Q2, Keychron Q6, Logitech MX Keys Mini
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 11 + MacOS
Абе другари… и вас ви е некако тапа иос 16, зборам од аспект на багови или само ка сум?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.414
Мислења
900.375
Членови
32.126
Огласи
505
Најнов член
zoki.mitovski
На врв Дно