Apple паметни телефони - генерална дискусија

vlavot

Unstoppable
29 октомври 2009
3,147
3,043
vlavot's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-2500k (4.6Ghz OverClocked) + Corsair H80i
Motherboard
Asus Sabertooth P67 B3 Rev 3.0 TUF Military-Grade
Storage
Samsung 840 pro 256 GB + WD5000AAKX SATA3 500GB Blue
PSU
Chieftec APS-650CB A-135 80PLUS
RAM
Kingston Hyper X Genesis 2X4GB DDR3 1866Mhz Dual-Channel
Video card
Asus Radeon R9 290 4GB + NZXT KRAKEN G10 & Corsair H55
Case
Cooler Master CM Storm Trooper
Mouse
Corsair Vengeance m95 White
Keyboard
Cooler Master Storm Trigger Z Cherry Mx Brown
Audio
Marantz PM6005 + Wharfedale Diamond 9.6
Monitor
Dell UltraSharp U2414H 24''
OS
Windows 10 Pro X64
А имате проблем да си купите епл кер? 2 години или доживотно сигурно може да си дозволите ако плаќате 1500 еур.

Па истото и ја го дрнкам, епл ќер и тераш, каско итн.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,790
3,126
Well, f*ck me sideways. Никогаш не би го очекувал ова од Apple, ама браво.

Чекај нек почнат, па ќе видиме. Да не испадне како глупиот ИРП програм претходно. Louis ќе каже на време дали и како функционира во реалноста, кога ќе почне.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

M.Pix

48 65 6c 69 6f 73 0a
27 јануари 2014
965
3,338
Прага
Чекајте малце другари, зошто исти апликации на андорид се бесплатни, а на iOS се плаќаат? У движење сум користел плекс медиа за некој филм, на ајфонов дури вчера приметив дека има лимит од 1 минута, а после тоа треба да се плати за да можеш да гледаш?

И многу нубско прашање, платена апликација од андроид можам да ја префрлам и тука или треба одново?
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,790
3,126
Чекајте малце другари, зошто исти апликации на андорид се бесплатни, а на iOS се плаќаат? У движење сум користел плекс медиа за некој филм, на ајфонов дури вчера приметив дека има лимит од 1 минута, а после тоа треба да се плати за да можеш да гледаш?

И многу нубско прашање, платена апликација од андроид можам да ја префрлам и тука или треба одново?
Треба одново. На првиот дел, оти Епл така решил.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

krema

Epic
24 јуни 2009
12,745
12,025
youtu.be
Андроид е за сиромашни и затоа се бесплатни. :)

Засебни апликации се па затоа треба да се плати одново.

едит,
ме претркал @marv
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: marv

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,663
29,650
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Чекајте малце другари, зошто исти апликации на андорид се бесплатни, а на iOS се плаќаат? У движење сум користел плекс медиа за некој филм, на ајфонов дури вчера приметив дека има лимит од 1 минута, а после тоа треба да се плати за да можеш да гледаш?

И многу нубско прашање, платена апликација од андроид можам да ја префрлам и тука или треба одново?

Добредојде во pain in the ass OS
 

martinmax

Gaining Experience
1 март 2013
170
192
Skopje
Се плаќаат бидејќи, годишно се плаќаат 100 долари на Јаболкарите ако сакаш да имаш апликација т.е да ти биде активен developer account-от. Додека кај андроид имаш плаќање од 100тина долари само при самото креирање на developer account.
 

Delicon

On your way to fame
10 јуни 2007
1,065
531
delicon.mk
Чекајте малце другари, зошто исти апликации на андорид се бесплатни, а на iOS се плаќаат? У движење сум користел плекс медиа за некој филм, на ајфонов дури вчера приметив дека има лимит од 1 минута, а после тоа треба да се плати за да можеш да гледаш?

И многу нубско прашање, платена апликација од андроид можам да ја префрлам и тука или треба одново?
Од кога знам апликацијата има лимит и на андроид и на иос.
Ако ти била купена, како шо кажа, тогаш си немал лимит на андроид. Истото треба да го направиш и на иос. Ова не зависи од андроид/иос туку од девелоперот дали ќе овозможи.

1637227318121.png
 

M.Pix

48 65 6c 69 6f 73 0a
27 јануари 2014
965
3,338
Прага
Од кога знам апликацијата има лимит и на андроид и на иос.
Ако ти била купена, како шо кажа, тогаш си немал лимит на андроид. Истото треба да го направиш и на иос. Ова не зависи од андроид/иос туку од девелоперот дали ќе овозможи.

Погледнете го атачментот 106305
На Андроид никогаш не купив, а ја користев повеќе од година дена апликацијата. Затоа ми немаше логика купување на еден оперативен на друг да е фри. За другото прашање, зборев за друга апликација т.е. PhotoPills каде што знам дека се плаќа и на двете платформи.
 

eX3v1l

On your way to fame
2 мај 2011
1,194
919
eX3v1l's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 5 5600X
Motherboard
ASRock Fatal1ty X470 Gaming K4
Storage
Samsung 970 EVO 500GB
PSU
Cooler Master MWE 750w
RAM
32GB 3200MHz G.Skill Trident Z
Video card
RTX 3070 EAGLE
Case
Cooler Master K380
Mouse
G502
Keyboard
RIPJAWS KM570 MX-Brown
Monitor
Dell S2721DGF
OS
Windows 10
После неколку генерации Шаоми, редно е да пројде на другата страна да видиме што нуди. Некоја препорака кај може да се најдат асални маски во Скопје а не овие од 2$ Али. Знам во iStyle има за 5000мкд, ама ке прескокнам. :)

1637837631892.png
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,329
13,206
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
На Андроид никогаш не купив, а ја користев повеќе од година дена апликацијата. Затоа ми немаше логика купување на еден оперативен на друг да е фри. За другото прашање, зборев за друга апликација т.е. PhotoPills каде што знам дека се плаќа и на двете платформи
Се плаќа плекс аппот за двете платформи, јас ја имав купено на андроид, ама после си купив трајна лиценца за серверот и со тоа ти доаѓаат и апликациите гратис.

П.С. Си ја купил и за андроид само не се сеќаваш.
Мислењето е автоматски споено:

Добредојде во pain in the ass OS
Тотално погрешен закључок базирна не на искуства и познавање тука на омраза.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,663
29,650
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Се плаќа плекс аппот за двете платформи, јас ја имав купено на андроид, ама после си купив трајна лиценца за серверот и со тоа ти доаѓаат и апликациите гратис.

П.С. Си ја купил и за андроид само не се сеќаваш.
Мислењето е автоматски споено:


Тотално погрешен закључок базирна не на искуства и познавање тука на омраза.

Тотално погрешен заклучок базиран не на факти, него на контрирање. Имав иПхоне 11, и 6s, доволно е.
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,329
13,206
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Тотално погрешен заклучок базиран не на факти, него на контрирање. Имав иПхоне 11, и 6s, доволно е.
Епа тогаш знаеш дека закључокот ти е тотално безврска и неповрзан со проблемот. Што врска иОС со плекс апликацијата и колку таа кошта?
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,663
29,650
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Епа тогаш знаеш дека закључокот ти е тотално безврска и неповрзан со проблемот. Што врска иОС со плекс апликацијата и колку таа кошта?

Не беше коментарот за неа него општо за други апликации, и на претходни постови во друга тема се напињаше @M.Pix за некои ствари во тој контекст беше не за оваа.
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,329
13,206
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Не беше коментарот за неа него општо за други апликации, и на претходни постови во друга тема се напињаше @M.Pix за некои ствари во тој контекст беше не за оваа.

Еве и да е за другите апликации. Каква врска има иОС со тоа дали и колку се наплаќа апликацијата? Дали стварно мислите дека тие 100 долари годишно се пресудни за некоја апликација да се плаќа или не? Дали стварно фирма што прави Андроид/иОС апликација и дава секој месец по 5-6к евра по дивелопер има проблем со тие 100 долари и тука нив им прекипува и викаат фак ит, ќе мора по 4.99 долари да ја наплаќаме.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,663
29,650
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Еве и да е за другите апликации. Каква врска има иОС со тоа дали и колку се наплаќа апликацијата? Дали стварно мислите дека тие 100 долари годишно се пресудни за некоја апликација да се плаќа или не? Дали стварно фирма што прави Андроид/иОС апликација и дава секој месец по 5-6к евра по дивелопер има проблем со тие 100 долари и тука нив им прекипува и викаат фак ит, ќе мора по 4.99 долари да ја наплаќаме.

Ne se presudni, presudni se 2,3 klika plus na dobar del od komandite za mene licno, koga ke se naviknes na toa tesko e posle nazad, e sega иПхоне si Ima prednost za nekoi apps kako social networks, baterija, dolgovecnost na performance itn, Ako zboram seriozno ne e za mene toa e. Za mene ja ebaa do kraj rabotata koga doznav deka pro raw Ima agresiven noise reduction vgraden, a stock apk izostruva I krsi senki like there's no tomorrow, toa mi ja ubi poslednata volja
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
3,032
5,308
Еве и да е за другите апликации. Каква врска има иОС со тоа дали и колку се наплаќа апликацијата? Дали стварно мислите дека тие 100 долари годишно се пресудни за некоја апликација да се плаќа или не? Дали стварно фирма што прави Андроид/иОС апликација и дава секој месец по 5-6к евра по дивелопер има проблем со тие 100 долари и тука нив им прекипува и викаат фак ит, ќе мора по 4.99 долари да ја наплаќаме.

Ima GCAM na IOS?

Nema.
Ne go biva taka da ne zamaraj.
 

M.Pix

48 65 6c 69 6f 73 0a
27 јануари 2014
965
3,338
Прага
Чекај, чекај... не сум се напнал за ништо поготово не од iOS. Ствар на навика е, и потребно е малку време. Не осеќам чекор + за тасковите што ги вршам, меѓутоа има некои маани во споредба со Андроид. Ама и обратно. А, за плекс @Oktar, сериозно не ми текнува дека сум ја платил на Андроид. Не викам не, ама може махинално да сум платил без да приметам.
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
3,119
3,570
Чекај, чекај... не сум се напнал за ништо поготово не од iOS. Ствар на навика е, и потребно е малку време. Не осеќам чекор + за тасковите што ги вршам, меѓутоа има некои маани во споредба со Андроид. Ама и обратно. А, за плекс @Oktar, сериозно не ми текнува дека сум ја платил на Андроид. Не викам не, ама може махинално да сум платил без да приметам.
Имаше порано повремени дарувања кога можеше бесплатно да се преземе. Можеби си го погодил моментот.
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,329
13,206
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Чекај, чекај... не сум се напнал за ништо поготово не од iOS. Ствар на навика е, и потребно е малку време. Не осеќам чекор + за тасковите што ги вршам, меѓутоа има некои маани во споредба со Андроид. Ама и обратно. А, за плекс @Oktar, сериозно не ми текнува дека сум ја платил на Андроид. Не викам не, ама може махинално да сум платил без да приметам.

Ај провери во ордер хостори.
 

M.Pix

48 65 6c 69 6f 73 0a
27 јануари 2014
965
3,338
Прага
Абе што ти требаше ова, не ни знаев дека постои. Прав си, сум ја купил. Ама коа видов колку пари имам потрошено на мобилни игрици... срање.
Screenshot 2021-11-26 at 11-54-04 Order history - Google Play.png

Имаше порано повремени дарувања кога можеше бесплатно да се преземе. Можеби си го погодил моментот.
Сепак Октар е во право.
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
3,032
5,308

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,329
13,206
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Абе што ти требаше ова, не ни знаев дека постои. Прав си, сум ја купил. Ама коа видов колку пари имам потрошено на мобилни игрици... срање.
Погледнете го атачментот 106656


Сепак Октар е во право.
Е @psyside да не ќе биде во право, оф корс дека Брус е во право :D :D :D
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
3,119
3,570

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,029
Мислења
870,505
Членови
30,365
Најнов член
Meri2310
На врв Дно