• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Apple паметни телефони - генерална дискусија

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,392
29,386
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

Gilfoyle

Practice makes perfect
10 септември 2009
468
1,533
Јасно е тоа, фората е што ако на нагло скролање не иде до 120 кога иде? Само во игри? Надвор од тој дел од UI?
Девелоперите имаат можност сами да си подесат како ќе се понаша апликацијата

Се друго е базирано на additional tweaks од Apple/Samsung во софтверот/хардверот/кернелот што вајда ако искочат во јавност ќе може да избега се sideways.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,392
29,386
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Можат да се снимаат овакви јутуб плачковци колку сакаат… тоа нема да има забележително влијание пошто телефонот си е супер, квалитетен и конкурентен на пазарот, во нешто подобар, во нешто полош слично како и до сега.

Кој знае дали има корисници на кои им е гајле дали екранот во моментот скрола на 90 или 120hz. Ќе го купиш и ќе пробаш да го забележиш ProMotion првите денови и после ќе заборавиш дека постои… 30hz разлика ти е ко “има напредок ама не се гледа”.
Одма би ги жртвувал тие 30hz разлика у refresh rate за два дена батерија пошто батерија е приметна ствар…. не е ко еден тон “nice to have” или “whatever” гимициве

Сега ај следен шабански потег нека биде од Самсунг или Шаоми 240hz екран и 10000mAh батерија за да издржи телефонот од сабајле до вечер…
Или 200x перископ зум а телефонот фаблет, у џеб не го собира.

Сосема добри приоритети на работите има Apple. Поголем проблем е дека спори се со имплементација на истите, ама тоа е, кој не му чини ете му Самсунг, Хуавеи, Шаоми па побрзо ќе стигаат иновациите…

Во врска со маркетингот на Apple, си подлажнуваат (исто ко јутуберите :D )
Ниту екранот, ниту камерата им е толку екстра пренајбоља ко што самите ја величат со некои видеа.

Фората не е дека 90hz не е доволно добро, него зошто не е 120.
 

imperial

V.I.P
12 август 2009
1,416
2,041
Скопје
www.rop.mk
Јасно е тоа, фората е што ако на нагло скролање не иде до 120 кога иде? Само во игри? Надвор од тој дел од UI?
екранот е на 120Hz првата мили/микро секунда додека прстот најбрзо се движи.. одма пота паѓа. Целта како и секогаш е да рекламираат а да не дадат.
игрите највероватно ќе имаат 120Hz refresh, ама тогаш батеријата нема да трае толку... па и таму ќе кратат.
Како и да е, тоа е дисплеј кој може да иде до 120Hz, a дали ќе иде и колку од времето... не зависи од корисникот... софтверот контролира.
што во пракса би значело... нема 120Hz екран. само технолигија да ја постигне... повремено.... еее таму некогаш.. во дел од секундата...
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,392
29,386
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Последна промена:

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,392
29,386
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

@vlavot кој е очаен сега адвокате?

: Apple has officially responded that some of the behaviours described below are the result of an OS bug. Full support for 120Hz in third-party apps is coming soon. Original story below.
Мислењето е автоматски споено:

Dude, just, i mean just stop it: Очајно е ова веќе.Sent from my iPhone using Tapatalk
Мислењето е автоматски споено:

Не, обратно, овој извор е помалку кредибилен, типот е хардкор епл фан.

Јас не реков дека видеото е ултимативен доказ, можда е некој баг, скроз нов е телефонот, ама мене исто не ми личи на 120 hz, што не значи дека кај сите е така, го постирав онака.
Eve use eden ocaen hhh
IMG_20210925_160000.jpg
 
Последна промена:

vlavot

Medicus
29 октомври 2009
3,123
3,011
vlavot's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-2500k (4.6Ghz OverClocked) + Corsair H80i
Motherboard
Asus Sabertooth P67 B3 Rev 3.0 TUF Military-Grade
Storage
Samsung 840 pro 256 GB + WD5000AAKX SATA3 500GB Blue
PSU
Chieftec APS-650CB A-135 80PLUS
RAM
Kingston Hyper X Genesis 2X4GB DDR3 1866Mhz Dual-Channel
Video card
Asus Radeon R9 290 4GB + NZXT KRAKEN G10 & Corsair H55
Case
Cooler Master CM Storm Trooper
Mouse
Corsair Vengeance m95 White
Keyboard
Cooler Master Storm Trigger Z Cherry Mx Brown
Audio
Marantz PM6005 + Wharfedale Diamond 9.6
Monitor
Dell UltraSharp U2414H 24''
OS
Windows 10 Pro X64
Ледиком со цена од 1700 еур за Iphone 13 pro max


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,392
29,386
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
@vlavot Не ти се чита сине?
 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3,163
3,642
Зменоо
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
AMD R5 5600X + Cooler Master M240L | AMD R9 5950X
Motherboard
Asus TUF Gaming B550 PLUS
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
EVGA FTW 3080
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10
Секако дека батерија е една од најбитните работи, и држење SOT.
Јасно беше дека кога ЕПал ќе пушти срце да стави 4400mah батерија ќе им оддржи лекција на андроидите со 5.000-10.000mah батерија.
И тоа се случни, телефон со 10 часа sot.
За мене а верувам и за истанатите е бај фар, да и 120hz refresh rate ама бај фар најбитната работа.
Камерите на iphones знаеме секогаш дека се најдобри, и најконстантни и едноставни и практични за користење


Sent from my iPhone using Tapatalk
Со 5000маh батерија.

 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,801
4,774
Ледиком со цена од 1700 еур за Iphone 13 pro max


Sent from my iPhone using Tapatalk

Оди @psyside во Ледиком, им покажува дека со Poco M3 може подобри слики ноќе да се извадат...

Му го даваат за 350 евра 13 Pro Max, му викаат „оди, да не го гледам веќе фејлов од телефон веќе“
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,392
29,386
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Оди @psyside во Ледиком, им покажува дека со Poco M3 може подобри слики ноќе да се извадат...

Му го даваат за 350 евра 13 Pro Max, му викаат „оди, да не го гледам веќе фејлов од телефон веќе“
Ако некој се согласи дека ќе го купи после една до 2 недели може да земам иПхоне 13 про за една асална компарација, 50 евра попуст од набавна нудам.
 

xhktw

Practice makes perfect
2 август 2009
1,299
1,575
xhktw's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 1600AF / Maelstrom 120T Liquid Cooler
Motherboard
Gigabyte B450M-H
Storage
256GB SSD & 500 GB, 1TB HDD
PSU
Cooler Master B600
RAM
HyperX Fury Black 2x8GB 3200MHz CL15
Video card
GTX 970 WindForce 3X OC
Case
CM Chassic K280
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Redragon Kumara K552W
Audio
Creative SoundBlaster Live
Monitor
Asus VG249Q TUF 144Hz / BenQ RL2455
OS
Windows 10
Ако некој се согласи дека ќе го купи после една до 2 недели може да земам иПхоне 13 про за една асална компарација, 50 евра попуст од набавна нудам.
Ne kazhuvaj dva pati.. nema da ti se vrakja na Android posle, ne za drugo.
 

boban984

Gaining Experience
5 јули 2007
170
314
Споредба на видео меѓу Шајоми Х11 Ултра и Ајфон 13 про макс (типот е Андроид фан си кажува, но споредбата е непристрасна).


Шајомиво топ снимки вади, никад не би помислил :)
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,392
29,386
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Ne kazhuvaj dva pati.. nema da ti se vrakja na Android posle, ne za drugo.
Не си ме читал изгледа, за мене IOS е тапа.
Мислењето е автоматски споено:

Споредба на видео меѓу Шајоми Х11 Ултра и Ајфон 13 про макс (типот е Андроид фан си кажува, но споредбата е непристрасна).


Шајомиво топ снимки вади, никад не би помислил :)
Тек да видиш со gcam што прави.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,392
29,386
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
АУУУУУУУУУУУУУУУУУУУУУУУ што видов, ПАЗЕТЕ квалитет на видео,

 

vlavot

Medicus
29 октомври 2009
3,123
3,011
vlavot's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-2500k (4.6Ghz OverClocked) + Corsair H80i
Motherboard
Asus Sabertooth P67 B3 Rev 3.0 TUF Military-Grade
Storage
Samsung 840 pro 256 GB + WD5000AAKX SATA3 500GB Blue
PSU
Chieftec APS-650CB A-135 80PLUS
RAM
Kingston Hyper X Genesis 2X4GB DDR3 1866Mhz Dual-Channel
Video card
Asus Radeon R9 290 4GB + NZXT KRAKEN G10 & Corsair H55
Case
Cooler Master CM Storm Trooper
Mouse
Corsair Vengeance m95 White
Keyboard
Cooler Master Storm Trigger Z Cherry Mx Brown
Audio
Marantz PM6005 + Wharfedale Diamond 9.6
Monitor
Dell UltraSharp U2414H 24''
OS
Windows 10 Pro X64
Не знам дали си ироничен ама видеото е сон во портрет мод со блур у позадина, ова го чекам на мобилен последните 4 години.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,392
29,386
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Не знам дали си ироничен ама видеото е сон во портрет мод со блур у позадина, ова го чекам на мобилен последните 4 години.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Не сум, не ме занима cinema мод, ама ова е неверојатно
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,392
29,386
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Се чекаат видеа во нормално осветлување. :)
Студиско осветлување или не, иПхоне 13 про искина, видеото е на ниво на видео камери, барем за вакви недвижечки кадри, се шокирав....
 

architect

Unstoppable
27 ноември 2008
2,117
2,689
Скопје
architect's setup  
Processor & Cooler
i7 9700k Coffe Lake / NZXT Kraken x62
Motherboard
ASRock Z390 Pro4
Storage
SSD Samsung M.2 970 EVO 250 GB / 850 EVO 250 GB / WD EZEX 1TB
PSU
Corsair HX750i 80 Plus Platinum
RAM
G.SKILL TRIDENT Z RGB 2x 8GB ddr4 3000 mhz
Video card
Asus Rog Strix Gaming RТX 3070 O8G 8GB DDR6
Case
NZXT H500i black/red
Mouse
Logitech G502 RGB
Keyboard
Cooler Master
Audio
Logitech x 530 / asus echelon navy
Monitor
LG 27GL850-B
OS
Windows 10 x64

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн администрација

Статистика

Теми
43,683
Мислења
862,308
Членови
30,042
Најнов член
Vilip
На врв Дно