• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Apple паметни телефони - генерална дискусија

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,221
12,885
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,800
4,762
ISta SeKunda? :(

Јас пак мислев дека super intuitive е иПхоне, кaко викаа иПхоне корисниците од форумов "нема што ти да мислиш како и зошто, плаќаш за друг да мисли за тебе"

Kако сега ова неписмени? :unsure:
Среќа овде во секунди знаете да мерите, таму во андроид темине и месеци ви се мисловна именка.
 

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,300
1,750
Од пораките погоре можеме да закључиме дека незнаат ни каде е сетингс.
Па тоа е реалноста за 99% од ифон корисниците, а и да отвориш сетингс не можеш да се снајдеш во тој хаос никако.
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,800
4,762
Па тоа е реалноста за 99% од ифон корисниците, а и да отвориш сетингс не можеш да се снајдеш во тој хаос никако.
Па што ќе им е сетингс кога се работи како што треба? На шкода отвараш хауба секој пат пред да тргнеш, кај Мерцедес си возиш без гајле ако има нешо колата ќе ти каже.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,384
29,377
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Среќа овде во секунди знаете да мерите, таму во андроид темине и месеци ви се мисловна именка.
Мене малце ме занимаат апдејти на веќе усовршен од функционален аспект софтвер, јас камера апдејт ако пуштат ќе се израдувам, друго поготово кај Samsung кои го имаат најдобриот UI во светот ми е онака, плус и преку стор идат апдејти, така да ок сум :cool:
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,800
4,762
Мене малце ме занимаат апдејти на веќе усовршен од функционален аспект софтвер, јас камера апдејт ако пуштат ќе се израдувам, друго поготово кај Samsung кои го имаат најдобриот UI во светот ми е онака, плус и преку стор идат апдејти, така да ок сум :cool:
Па они и затоа не ги апдејтираат телефоните, веќе се на најдобриот оперативен систем. Оперативниот на Самсунг:

 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,384
29,377
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Па они и затоа не ги апдејтираат телефоните, веќе се на најдобриот оперативен систем. Оперативниот на Самсунг:

Многу јасно, исто како Apple што ги апдејтуваше иП11, 12, 13, тотално се разликуваат у дизајн :LOL:

Бтњ спремај се за изговори кога ќе искочи 14 ка без ноч, дали ќе биде легендарното не била технологијата спремна иако они намерно претходно не го тргале за да се двои, ама иако сакале да двои, го кријат во реклами, а сега и го намалија :unsure:
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,384
29,377
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Хмм, не делува баш добро на овие 2 сцени, лесно победен од OP9P....

Погледнете го атачментот 104302

Погледнете го атачментот 104303
Night mode e, еве истата сцена БЕЗ најт мод,

Screenshot_52.jpg
Да, зашто ова е без Night Mode, 99% сум сигурен. На мојов 12 Pro Max ќе извади подобра слика во условиве базирано на моево искуство, така што сликиве се сомнителни.
 

Krk198

Gaining Experience
14 септември 2016
240
234
Krk198's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 - Wraith Stealth Cooler
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE AM4
Storage
Gigabyte SSD 256GB / WD HDD 2TB
PSU
550W Deepcool DN550 80Plus Black
RAM
8GB DDR4 3200Mhz Kingston CL16 HyperX Fury Black x 2
Video card
XFX GTS XXX Edition RX 580 4GB OC+
@DrMTR Експонати во Мобеликс и Ледиком се нешто како refurbished телефони, не експонати како што мислиме ние.
Погледнав неколку, сите беа отварани.
Јас конкретно гледав Самсунг најмногу, S20 Ultra, и на скоро сите се гледаше дека стаклото кај камерата е сменето.
Најдобриот кој го видов таму на лупа се гледаше дека и задното стакло е менувано.
Така да, сметајте ги експонатите за сервисирани телефони.
Тоа не значи дека се лоши и дека нема да се погодат, само името, Експонати, е несоодветно за употреба.

Потврдено од бивш вработен дека тоа се сервисирани телефони средени демек како што треба. Сега зависи како ќе ти се погоди и што бил проблемот претходно со уредот.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,384
29,377
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,384
29,377
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,384
29,377
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Еве колку голема разлика има помеѓу 12/12 pro & 13 pro/max, теоретски значајно подобри резултати во темни услови треба да вади

Screenshot_2021-09-23-14-42-28-467_com.android.chrome.jpg
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,384
29,377
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

vlavot

Medicus
29 октомври 2009
3,121
3,010
vlavot's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-2500k (4.6Ghz OverClocked) + Corsair H80i
Motherboard
Asus Sabertooth P67 B3 Rev 3.0 TUF Military-Grade
Storage
Samsung 840 pro 256 GB + WD5000AAKX SATA3 500GB Blue
PSU
Chieftec APS-650CB A-135 80PLUS
RAM
Kingston Hyper X Genesis 2X4GB DDR3 1866Mhz Dual-Channel
Video card
Asus Radeon R9 290 4GB + NZXT KRAKEN G10 & Corsair H55
Case
Cooler Master CM Storm Trooper
Mouse
Corsair Vengeance m95 White
Keyboard
Cooler Master Storm Trigger Z Cherry Mx Brown
Audio
Marantz PM6005 + Wharfedale Diamond 9.6
Monitor
Dell UltraSharp U2414H 24''
OS
Windows 10 Pro X64

boban984

Gaining Experience
5 јули 2007
167
311

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,384
29,377
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Не ми е за заклучокот, знам дека е рано, ме интересира од каде ја најде сликата што ја постираше (Apple паметни телефони - генерална дискусија).
13Pro vs OP9Pro
View: https://youtu.be/kKv0dT-HxzU


Постирано е веќе

Бтњ сега low light нагло важно е? И уште нешто, ако Apple знае најдобро зошто постираш извадок од МАНУЕЛНО подесено време на експозиција? Ако знаеме дека на ауто иПхоне си губи :(
 

prichina

Unbeatable
24 мај 2009
7,864
5,061
Скопје
prichina's setup  
Processor & Cooler
i7 920 | Z600 + NF-A15 Noctua
Motherboard
AsRock X58 Extreme
Storage
Crucial M4 128GB | RAID0 2xWD500AAKX | 1.5 TB Seagate во Cooler Master Xport 351
PSU
Cooler Master V850
RAM
3x8GB ddr3 1600
Video card
GTX 1070 (за 3д рендер и видео едитирање) + Sapphire R9 290X (modded with Trixx) + Asus 7970 Matrix (АМД-то - овие две за копање)
Case
HAF 922 | Fan Control (PWM) DeepCool Rockman
Mouse
SteelSeries Kana | Gamepad's: 2xRumblepad 2 (wireless) + 1x Rumblepad 2(with wire) / Wireless kombo Тастатура + Mаус од A4Tech
Keyboard
Razer Lycosa | Graphics Tablet: Wacom Intuos Pro $
Audio
X-FI Platinum + Remote | Tannoy Mercury F1 Custom | Marantz PM-44 SE mkII | Audio Technica m40fs
Monitor
Dell U2412M
OS
Windows 10 pro
Ja го инсталирав ios 15ката вчера , многу поисполирано делува, искуството е некако за нијанса по-smooth, ми се свиѓа абдејтов. Нема, не носи многу новитети новиот пакет, има неколку ситници додадено на неколку места онака естетски делува поубаво и да не мораш да одиш во сетинзи цело време да подесуваш, не знам така некако би го објаснил тој момент и ситни помагала се доададени, на пример као мини лупа излегува кога сакаш да поправиш печатна грешка, со таа цртката кога ја носиш врз текстот ви текнува зашто зборам, тоа е добар ситен момент што би го поштувале многунима...до сеа тоа приметив како додатоци....Рано е мислам да се пише за се, ваљда, тоа е тоа.
- Кога подесуваш светло, се појавуваат уште 2 нови подесувања, DARK MODE, NIGHT SHIFT и TRUE TONE. Предтоа ова се подесуваше само во сетинзи, сеа како што кажав погоре, олеснето е за некој вакви ситници директно да се подесуваат преку контролниот панел што го дава во десниот агол кога ќе повлечеш надоле, како се викаше HOME screen or something...каде што се местат шорткати генерално
- А, да :) наинтересниот момент го заборавив, можеш директно од слика да селектираш текст или број ако има, можеш copy paste да направиш , без да отвараш апликации за едитирање фотки.
- Средија доста такви "ситницни" а уствари се од голема помош, да не мора да отвараш сетинзи, да не мора да отвараш апликации...и слични срања :)
 
Последна промена:

boban984

Gaining Experience
5 јули 2007
167
311
View: https://youtu.be/kKv0dT-HxzU
Постирано е веќе

Бтњ сега low light нагло важно е? И уште нешто, ако Apple знае најдобро зошто постираш извадок од МАНУЕЛНО подесено време на експозиција? Ако знаеме дека на ауто иПхоне си губи :(
Друже :) видеово е Samsung vs Iphone .. еве на 4:40
1632405667312.png

ти постираше vs OP9Pro, ме интересира од каде ја најде таа фотографија :)
Планирам да земам iPhone mini ... па ме интересира дали е стварно тиња камерава и како шо напиша "лесно победен од OP9Pro", зашто ако е така ќе си почекам за S22 :)

Конкретно за оваа слика
1632405850997.png
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,384
29,377
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Друже :) видеово е Samsung vs Iphone .. еве на 4:40
Погледнете го атачментот 104373

ти постираше vs OP9Pro, ме интересира од каде ја најде таа фотографија :)
Планирам да земам iPhone mini ... па ме интересира дали е стварно тиња камерава и како шо напиша "лесно победен од OP9Pro", зашто ако е така ќе си почекам за S22 :)

Конкретно за оваа слика
Погледнете го атачментот 104374
Ај врати се и провери пак над тоа видео.

И да 1 компарација е само ќе почекаме.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,678
Мислења
862,122
Членови
30,037
Најнов член
miki11
На врв Дно