• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Apple паметни телефони - генерална дискусија

Jinzoo

Intern
18 септември 2021
6
0
Не го разбирам прашањево. Земи. Иди види, ако ти фаќа око, земи. Што ако некој тука ти каже иди земи и ти без разлика што ќе ти понудат ќе земеш? Тоа ти е половен телефон, како од оглас да купуваш.

Едит: Еве да споделам и лично искуство, имам земено така телефон, наречен експонат, правев замена еден за друг и телефон е половен. Ама топ си е. Упте е во употреба, немаше никакви проблеми никогаш. Ама тоа не значи ништо за твојот телефон што планираш да го земеш.
"EKSPONAT e aktiviran telefon koj sto bil izlozen vo salon i povremeno vkluchuvan vo struja za potrebite ne klientite. Ne e full pack. So nego sleduva samo polnjach i 6 meseci garancija" Ова го напишаа од ледиком, а за телефоните не е тоа што го мислиш јас прашувам од каде е посигурно да земам.
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,849
6,868
www.mikrotikmacedonia.net
Како смеете да купувате т.н ЕКСПОНАТИ? Уред што некој го користел за тест на потенцијални купувачи, бил изложен на аморизација (полнење батерија), не смее да се продава по цени ни приближна на таа како за нов уред.
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,221
12,885
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
"EKSPONAT e aktiviran telefon koj sto bil izlozen vo salon i povremeno vkluchuvan vo struja za potrebite ne klientite. Ne e full pack. So nego sleduva samo polnjach i 6 meseci garancija" Ова го напишаа од ледиком, а за телефоните не е тоа што го мислиш јас прашувам од каде е посигурно да земам.
Они можат да кажат што сакаат, а ти нема како да го провериш тоа.
 

Pane-G

On your way to fame
9 мај 2012
1,563
879
Мислеше на мобеликс? Ако е таа мобилара да ли да земам ексонат оти гледам има и Xr и X
Да мобеликс и за жал чести експонати има ,но ако сакаш сочуван и фул пакување оди кај iButik јас од нив земав ајфон 8 плус и одлично ме служеше под 2 години и го продадов за да земам сега Ноутот 20 ултра со доплата се разбира во мобеликс, а ајфонот го продадов на еден другар и него му служи уште

Sent from my SM-N986U using Tapatalk
 
Последна промена:

damil

On your way to fame
2 јануари 2015
871
954
Едно време Самсумг Ѕ9 ми нудеа во Ледиком "експонат", гледам задново капаче нешто не лежи како што треба, а и бојата му е чудна. И викам на девојчето, дај нов ист ваков, ми вади нов, гледаме двајцата дека нема везе едниот со другиот, се погледнавме тажно, нејзиниот поглед кажуваше повеќе од било кој збор, ја фатив за рака, ја прегрнав....
 

draganamon

On your way to fame
24 јануари 2016
511
651
Skopje
draganamon's setup  
Processor & Cooler
i7-6700HQ
Storage
250 SSD & 1TB HDD
RAM
16gb DDR4
Mouse
Logitech G9
Keyboard
Logitech G Pro
Audio
Logitech G51 5.1 & Creative Sound Blaster X-Fi 5.1
Monitor
Dell U2419H
OS
Windows 10
@DrMTR Експонати во Мобеликс и Ледиком се нешто како refurbished телефони, не експонати како што мислиме ние.
Погледнав неколку, сите беа отварани.
Јас конкретно гледав Самсунг најмногу, S20 Ultra, и на скоро сите се гледаше дека стаклото кај камерата е сменето.
Најдобриот кој го видов таму на лупа се гледаше дека и задното стакло е менувано.
Така да, сметајте ги експонатите за сервисирани телефони.
Тоа не значи дека се лоши и дека нема да се погодат, само името, Експонати, е несоодветно за употреба.
 

xhktw

Practice makes perfect
2 август 2009
1,299
1,575
xhktw's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 1600AF / Maelstrom 120T Liquid Cooler
Motherboard
Gigabyte B450M-H
Storage
256GB SSD & 500 GB, 1TB HDD
PSU
Cooler Master B600
RAM
HyperX Fury Black 2x8GB 3200MHz CL15
Video card
GTX 970 WindForce 3X OC
Case
CM Chassic K280
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Redragon Kumara K552W
Audio
Creative SoundBlaster Live
Monitor
Asus VG249Q TUF 144Hz / BenQ RL2455
OS
Windows 10
"EKSPONAT e aktiviran telefon koj sto bil izlozen vo salon i povremeno vkluchuvan vo struja za potrebite ne klientite. Ne e full pack. So nego sleduva samo polnjach i 6 meseci garancija" Ова го напишаа од ледиком, а за телефоните не е тоа што го мислиш јас прашувам од каде е посигурно да земам.
За 20 евра повеќе од тоа ти што бараш продавам XR 128мица со сите тракатанци, ама те чеша џебот изгледа тебе :D
 

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,206
1,807
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB + NVMe 500GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
ASUS STRIX RTX 3090
Case
Nzxt h500i
Mouse
RAZER Viper Ultimate
Keyboard
RAZER Black Widow Chroma
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10

nashio

On your way to fame
14 јануари 2011
601
734
Bitola
www.zdravkovski.com
nashio's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 3.8GHz & DeepCool IceWind Pro
Motherboard
B350 Gaming Plus
Storage
256 SSD EVO
PSU
EVGA Bronze 600
RAM
Ripjaws V DDR4-3000 64GB
Video card
Radeon RX 580
Case
DeepCool
Mouse
MX Master
Keyboard
G.SKILL KM570 MX
Audio
Wharfedale Diamond 8.1 Pro Active
Monitor
Dell UP2716D, Dell U2414H
OS
Windows 10

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,384
29,377
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Хмм, не делува баш добро на овие 2 сцени, лесно победен од OP9P....

Screenshot_51.jpg

Screenshot_50.jpg
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,849
6,868
www.mikrotikmacedonia.net
@DrMTR Експонати во Мобеликс и Ледиком се нешто како refurbished телефони, не експонати како што мислиме ние.
Погледнав неколку, сите беа отварани.
Јас конкретно гледав Самсунг најмногу, S20 Ultra, и на скоро сите се гледаше дека стаклото кај камерата е сменето.
Најдобриот кој го видов таму на лупа се гледаше дека и задното стакло е менувано.
Така да, сметајте ги експонатите за сервисирани телефони.
Тоа не значи дека се лоши и дека нема да се погодат, само името, Експонати, е несоодветно за употреба.
Сепак не би купил никогаш таков телефон. Менувани стакла, камери , екрани и којзнае што се не. Подобро би купил половен во фабричка состојба отколку тие "експонати".
 

DelphiUser

Practice makes perfect
2 март 2011
1,523
1,465
Drachevo
Каква е денес подршката на IOS за Gmail/Contacts? Може да се стави Gmail account, но дали понатаму новите контакти се синхронизирааt со гмаил (google account)?
 

DelphiUser

Practice makes perfect
2 март 2011
1,523
1,465
Drachevo
Ова работи со години наназад.
Дали си сигурен, не можев да потврдам на нет пишува дека можиш да импортираш контакти од гмаил, но новите што ги додаваш не се додаваат на гмаил, туку само на аппле акаунт.
 

Delicon

On your way to fame
10 јуни 2007
1,048
516
delicon.mk
Дали си сигурен, не можев да потврдам на нет пишува дека можиш да импортираш контакти од гмаил, но новите што ги додаваш не се додаваат на гмаил, туку само на аппле акаунт.
Не сум сигурен дали може да се синхронизираат новите контакти. Нека ти потврди некој што користи Гугл акаунт.
Ги префрлив сите контакти на iCloud, не им давам ништо на Гугл веќе.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,384
29,377
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

Он ги оцени како еднакви на крај, ама блага предност на иПхоне би му дал.

После ќе видам убаво на PC, особено за low light.
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,849
6,868
www.mikrotikmacedonia.net

Он ги оцени како еднакви на крај, ама блага предност на иПхоне би му дал.

После ќе видам убаво на PC, особено за low light.
Само што го догледав видеото видов дека си го постирал. Доста реална споредба направи, и голем дел од тоа што кажа е точно.
 

xhktw

Practice makes perfect
2 август 2009
1,299
1,575
xhktw's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 1600AF / Maelstrom 120T Liquid Cooler
Motherboard
Gigabyte B450M-H
Storage
256GB SSD & 500 GB, 1TB HDD
PSU
Cooler Master B600
RAM
HyperX Fury Black 2x8GB 3200MHz CL15
Video card
GTX 970 WindForce 3X OC
Case
CM Chassic K280
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Redragon Kumara K552W
Audio
Creative SoundBlaster Live
Monitor
Asus VG249Q TUF 144Hz / BenQ RL2455
OS
Windows 10
Јас сум од вчера на iOS 15 на Xs Max, ми се допаѓа вака првично. Флуидноста е останата иста, нотификациите првично ми беа чудни ама сега ги привикнав. Новиот дизајн на Weather апликцијата е бонбона, и исто како го средиле моментот кога праќаш/примаш повеќе слики преку iMessage.
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,221
12,885
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Апдејти на прв ден за сите. :D

Очигледно е дека добар дел се прилично неписмени... Иначе според календар, требаше да го има во 20 часот по нашко време, јас во 20:15 проверив и имаше.
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,800
4,762
Очигледно е дека добар дел се прилично неписмени... Иначе според календар, требаше да го има во 20 часот по нашко време, јас во 20:15 проверив и имаше.
Не им крши филм бе, читај ги таму на Самсунг темата како си се тешат:

„Нема апдејт кај мене уште, ама што ќе ми е ако намалиле СОТ“
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,384
29,377
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
ISta SeKunda? :(

Јас пак мислев дека super intuitive е иПхоне, кaко викаа иПхоне корисниците од форумов "нема што ти да мислиш како и зошто, плаќаш за друг да мисли за тебе"

Kако сега ова неписмени? :unsure:
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,316
5,797
Мелмак
Јас сум среќен дека средиле едитирањето на аларми конечно да се прави со директно тапкање врз алармот, наместо да мора да се оди на едит у ќош па после да се избере аларм. Има надеж значи дека некад сите логични работи ќе се средат, I am looking at you T9 support.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,678
Мислења
862,123
Членови
30,037
Најнов член
miki11
На врв Дно