1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Apple паметни телефони - генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од psyside, 30 Септември 2014.

Тагови:
 1. kum30

  kum30
  Intern

  3
  0
  23 Мај 2020
  Што треба да проверам со серискиот број?
   
 2. Tobey

  Tobey
  Intern

  191
  47
  23 Април 2017
  Јас купив се2. Пред тоа имав нокиа 7 плус и сум задоволен, да помал е ама е ненормално брз, а и батеријата не е лоша, денеска ми е прво празнење имам уште 73% ,а 2 часа сот. Без игри нормално не гејмам
   
  На bxxxn му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Jackie

  Jackie
  Intern

  15
  3
  7 Февруари 2020
  Машко
  SE 2020 е секако подобар избор од 8, поентата ми беше дали заштедата од 200 евра со купување на 8-ка е добар избор или за кратко време со Update-и на software нема да стане бавен и да ја троши брзо батеријата и пак да треба да искеширам 500 евра за SE :)
   
 4. deni.mitev

  deni.mitev
  Gaining Experience

  681
  349
  7 oктомври 2014
  Не мора.


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 5. acekorg

  acekorg
  Gaining Experience

  77
  119
  5 oктомври 2010
  Ако планираш да го користиш подолго (3+ години) би рекол подобро iPhone SE да земеш...
   
 6. Jackie

  Jackie
  Intern

  15
  3
  7 Февруари 2020
  Машко
  Не сум некој што често менува телефони, така да сакам да издржи што е можно повеќе, а Android не доаѓа во предвид, така да и 2 години да знам дека ќе издржи за мене е супер :)
   
 7. Трајче123

  Трајче123
  Intern

  14
  1
  30 Август 2018
  Се јавив на неколку места ми викаат мора. Каде да го носам?
   
 8. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,154
  1,241
  11 Март 2011
  Не мора да се отвара, се вади само леќата со фен со топол воздух и се лепи нова.
  Види со @deni.mitev или во iStyle (доколку вршат таква поправка)
   
 9. deni.mitev

  deni.mitev
  Gaining Experience

  681
  349
  7 oктомври 2014
  Кој модел точно ?


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 10. Трајче123

  Трајче123
  Intern

  14
  1
  30 Август 2018
  8 плус
   
 11. Delicon

  Delicon
  Gaining Experience

  776
  205
  10 Јуни 2007
  upload_2020-5-27_10-50-4.png

  Мрчот може да продолжи...
   
  moongose, it_boy и на Aowek им се допаѓа ова.
 12. Happy

  Happy
  On your way to fame

  1,254
  542
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  На Скоти му/ѝ се допаѓа ова.
 13. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,939
  27,610
  4 Септември 2008
  Мхм, ок. Е сега едно прашање, дали сакаш да кажеш дека моделот кој е најпродаван, е најдобар или? те молам биди малце појасен, бидејќи за сите други кои се реални, самата графа те демантира XD
   
 14. Delicon

  Delicon
  Gaining Experience

  776
  205
  10 Јуни 2007
  Не бе друже, никој не кажа дека тој е најдобар, графата е чисто информативна да се види како стојат работите.
  И јас како тебе имам сменето многу телефони и знам прос и конс на двете страни.
  Коментарот беше наменет за тие што само го хејтаат ајфонот, а го немат фатено во рака. Ги има милион во темава, а не гледам ни близу толку низ темите за андроид телефони од епл фанбојс.
   
  На Skorp му/ѝ се допаѓа ова.
 15. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,939
  27,610
  4 Септември 2008
  Не гледаш бидејќи Apple корисниците се премногу горди за да се "замараат" со андроид, за разлика од андроид страната. Поголема шанса имаат да се префрлат него обратно заради врзаноста за IOS.
   
  На Gumirano и nvpoll им се допаѓа ова.
 16. acekorg

  acekorg
  Gaining Experience

  77
  119
  5 oктомври 2010
  Ама зошто и би се замарале? Зошто би се замарале и Андроид фанови да хејтаат континуирано iOS?
  Ок е разумно да се дискутира и да се каже свое мислење ама фанбојизам и фрлање камења по други брендови, расправање со фанбојс од спротивниот табор е стварно губење време.

  Денес пишува некој дека Apple е само маркетинг и заработува од прост народ што не се разбира, а утре иде и купува маица и патики од Timberland. :D
   
  На zipi123 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Happy

  Happy
  On your way to fame

  1,254
  542
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Јас лично имам неутрално мислење за apple.

  Pros:
  Ги почитувам професионалци што се во нивниот екосистем што работат со филмографија, графика итн.

  Прост пример монитор на apple има одлична осветленост и боите се подобри од обичен монитор. Кабли и квалитет на опремата е одлична.

  За 700Е iphone11 е одличен флагшип за камера/батерија = главни атрибути на телефон.

  За видеа снимање се меѓу најдобрите со генерации. Секој што знае да користи смартфон е активен на социјални мрежи сака да се снима.

  Facetime: добро оптимизиран сервис за видео комуникација.

  Генерално добра синхронизација лаптоп/телефон/таблет.

  Таблетите им се меѓу најдобрите ако не и најдобри.

  Cons:
  Кај low end, спори полначи од 5W (најсигурни пошто не греат и не се гломазни = елегантни).

  Слаба меморија на флагшипи.

  Фалат тракатанци: џек за слушалки, инфраред, усб - ц, слот за меморија, 120Hz display, always on display, итн.

  Кабли и галантерија ужас скапи и не доволно квалитетни за парите (за телефони).

  Лоша оптимизација со андроид и виндоус (нови формати на фајлови пред предходна најава)

  IOS знае да изнервира кога за небаре прости работи на андроид, ама е постабилен на долги стази.

  Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
   
  На it_boy му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Enquito

  Enquito
  On your way to fame

  1,146
  676
  8 Август 2017
  Машко
  Како се пишува знак на тестатурата на иос со долго задржување на пример ќе задржам врз Ѕ буквата и ќе се напише #?
   
 19. Delicon

  Delicon
  Gaining Experience

  776
  205
  10 Јуни 2007
  23C43BBF-58CC-4318-BE7F-7092C3E0C613.jpeg

  Ако мислиш на ова, исто е, задржуваш на буквата и се појавуваат алтернативните букви.
   
 20. krema

  krema
  Professor

  11,052
  10,557
  24 Јуни 2009
  Машко
  Членот бара солуција за знаци.
   
 21. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,939
  27,610
  4 Септември 2008
  Најверојатно затоа што за разлика од порано кога IOS беше супериорен, сега е на еднакво ниво па дури и би рекол полош? ова е од моето скорешно искуство со иПхоне 11, ако не се лажам 3 апдејти го имав, и не видов во трите некое посебно подобрување, имав масовен reload на апликации и голем дрејн на мирување на уредот, дури и во активна употреба камерата трошеше многу.

  Иначе иПхоне е одличен уред од хардверски аспект, комплетен е со исклучок на ноч и 4GB рам....ок да не заборавам и 5W почнач :D
   
  На acekorg му/ѝ се допаѓа ова.
 22. Delicon

  Delicon
  Gaining Experience

  776
  205
  10 Јуни 2007
  Уште си има мака со рилоад на апликациите. Лош рам менаџмент со последниот иос.
  Трошењето на батерија е средено.
   
  На it_boy и acekorg им се допаѓа ова.
 23. Happy

  Happy
  On your way to fame

  1,254
  542
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Си немал таблет и лаптоп. На тој полнач има Fast charge со 2.1А и е од прилика x3 пати побрзо. Сепак ни близу до 40W што ги имам на хуавеито :)

  Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
   
 24. Enquito

  Enquito
  On your way to fame

  1,146
  676
  8 Август 2017
  Машко
  Да точно ова, но не можам да го најдам дури и на 3рд парти тестатури. Ептен е не практично да пребарувам знаци како - _:;#@& низ менијата на тестатурата.
   
 25. krema

  krema
  Professor

  11,052
  10,557
  24 Јуни 2009
  Машко
  Мене не ми е проблем со знаците.
   

Сподели

Вчитување...