1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Apple паметни телефони - генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од psyside, 30 Септември 2014.

Тагови:
 1. senait007

  senait007
  Баниран/a

  38
  8
  15 Јули 2014
  Машко
  zosto vake rounds crno.... na wide angle e

  [​IMG][​IMG]


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 2. Chaeld10_8

  Chaeld10_8
  On your way to fame

  916
  735
  29 Март 2011
  Дечки Купив Вакво Џиџе и за то не го работам IPhone от и нејќи да работи само некој звук ко ќе го прикачам вади и толку како булулуп :)))) IMG_20200110_170108.jpeg

  Испратено од Redmi 7 преку IT.mk форум апликација
   
 3. Антониј.К

  Антониј.К
  Gaining Experience

  722
  474
  28 ноември 2014
  Машко
  Вечити студент
  Мене ми рекоа дека ставаат нови.


  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
  На Martinovski му/ѝ се допаѓа ова.
 4. stefan_mkd

  stefan_mkd
  Gaining Experience

  441
  248
  18 Март 2015
  Машко
  Истиот одговор го имам добиено и јас. Со оглед на тоа што се офцијални сервисери, не верувам дека прават заебанции, иако никогаш не се знае. Добро би било да потврди некој инсајдер.
   
  На Антониј.К му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Speedster

  Speedster
  Gaining Experience

  401
  408
  1 Јануари 2016
  Машко
  Пред да го земеш тел им викаш абе нешто мрсен е тел (можда од лепак или маст ) да ми го измиете под чешма ако не е проблем :) .
  И одма проблем решен . Ако пушти ѕиваната одма нов си зимаш :) .
  Шала на страна мислам дека пошто се овластен не би си дозволиле да сменат бат без да ти го вратат у првобитна состојба ( задихтуван пак )
   
 6. Антониј.К

  Антониј.К
  Gaining Experience

  722
  474
  28 ноември 2014
  Машко
  Вечити студент
  IMG_2273.JPG

  Мене ова ми е сомнително. Пред месец дена ја менував и веќе е падната на 97% ??!!??!? Телефонот дур беше нов 7-8 месеца беше на 100%!  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
 7. it_boy

  it_boy
  Gaining Experience

  495
  415
  9 Јули 2018
  Машко
 8. Delicon

  Delicon
  Gaining Experience

  774
  205
  10 Јуни 2007
  Ова не секогаш е најпрецизно.
  Може вака веднаш да се намали некој процент, и после да држи на тој процент и година дена.
   
  Ljupco94, Антониј.К и на it_boy им се допаѓа ова.
 9. stefan_mkd

  stefan_mkd
  Gaining Experience

  441
  248
  18 Март 2015
  Машко
  Па и нема баш сомнително ништо... Батерија е, нормално е да се деградира. Башка залади веќе времево
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Антониј.К

  Антониј.К
  Gaining Experience

  722
  474
  28 ноември 2014
  Машко
  Вечити студент
  ДА! Во Istyle.


  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
 11. Potop

  Potop
  Gaining Experience

  213
  229
  26 Декември 2013
  Машко
  Не му се умарај многу :)
  Јас купив нов xs за две недели падна до 97% за месец дена до 95%.
  До тогаш секогаш прописно полнет. Од тогаш го полнам со фаст џарџер по пола саат, па у кола по 20мин со wireless. Два месеци не е мрднат од 95%. Искрено не ми е многу меродавно тоа. И јас се замарав ама немаш гајле терај :)


  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
  На Антониј.К му/ѝ се допаѓа ова.
 12. it_boy

  it_boy
  Gaining Experience

  495
  415
  9 Јули 2018
  Машко
  Еве неколку типс за поголем животен век на батеријата кои почнав да ги почитувам кога го зедов 11ката:

  1- Полни го навечер. ИOС го контролира полнењето на 80% стопира и пред неколку часа да станиш продолжува до 100%
  2- Не го загревај телефонот,Посебно од 100 до 80% не играј некој heavy игри кои би можеле да ја покачат температурата
  3- Никогаш не спуштај под 20% (Му прави стрес на батеријата). Кога имаш 30%-40% можеш да го ставиш да се полни.
  4- Ако телефонот е жежок остави го 5-10 мин да олади пред да го полниш,Не го користи додека полни бидејќи генерира многу повеќе топлина.
  5.Не го оставај на сонце,колку пониска температура толку подобро за животниот век на батеријата

  Јас обично имам полнач до мене и си го преполнувам неколку пати зависи а сум heavy user го користам по 8-10 часа на ден,Ќе видиме како ќе тера battery health засега сум на 100%
   
  На Антониј.К му/ѝ се допаѓа ова.
 13. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,629
  1,238
  2 Јануари 2012
  Еве го најдобриот совет за добар животен век на батеријата.

  1. користи го како сакаш телефонот
  2. полни го кога сакаш
  3. полни го до колку сакаш %
  4. полни го ако сакаш и по 5 минути
  5. полни го брзо или споро сеедно
  6. не се замарај со глупости
   
  На џонидерп, igor_xxxx, viktooooor и уште 15 други им се допаѓа ова.
 14. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unbeatable

  3,951
  4,216
  1 Септември 2011
  Машко
  Под број 6,ти е најдобар совет,па практикувајте го најчесто :)
   
  На DarthJe5us му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Антониј.К

  Антониј.К
  Gaining Experience

  722
  474
  28 ноември 2014
  Машко
  Вечити студент
  Дечки, се од напишаново се практикува. Батеријата држи секако по цел ден, али ме загрижија процентиве дека батеријава нова. Плус дека од Istyle.


  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
 16. acekorg

  acekorg
  Gaining Experience

  76
  116
  5 oктомври 2010
  Ова за подолг животен век на газдата... да не намали и он од процентите :D
   
  На ivan88, Sharlovski, Krk198 и уште 5 други им се допаѓа ова.
 17. Антониј.К

  Антониј.К
  Gaining Experience

  722
  474
  28 ноември 2014
  Машко
  Вечити студент
  Дечки, у рок од неколку саата ми ги снема сликите од Imessage. Наместено е да чува forever.
  Попладнево пребарував се беше ок.
  Пред 10мин барам, нема. Исто така и разговори не можам да пребарувам освен се пишувано од 12 по полноќ до сега. И други се жалат на овој проблем, ама не најдов решение...


  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
 18. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,193
  1,190
  2 Март 2011
  Машко
  Пошто Samsung тргна по патот на Huawei во именувањето на своите телефони, од S10 рипна на S20.
  Баш ме интересира дали и Apple ќе ја усвои таа номенклатура.
  Се мислам дека дека и тие ќе почнат така да ги именуваат уредите, пошто нема смисла Iphone 14 ili Iphone 17.
  Ме чуду како воопшто го извадоа 11.
   
 19. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,927
  27,637
  4 Септември 2008
  Другар, не тргнал никој по никого, него далеку подобро звучи 20 наместо 11 според мене, мислам до каде идеме да ги обвинуваме дека бројки почнале да крадат.
   
 20. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,193
  1,190
  2 Март 2011
  Машко
  Секој тренд се копира, или се 'тргнува'.
   
 21. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,927
  27,637
  4 Септември 2008
  Ок ги копираат :D

  А Huawei ги ископира ли LG со нивниот V20? не тргна Huawei по нив?
   
  Последна промена: 14 Јануари 2020
 22. deni.mitev

  deni.mitev
  Gaining Experience

  681
  349
  7 oктомври 2014
  Како не звучел, ко средна класа телефон.


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 23. Delicon

  Delicon
  Gaining Experience

  774
  205
  10 Јуни 2007
 24. Happy

  Happy
  On your way to fame

  1,246
  537
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  На DelphiUser му/ѝ се допаѓа ова.
 25. Filip95

  Filip95
  Intern

  25
  8
  18 Април 2018
  Машко
  Дали некој знае каде и колку одприлика ќе би чинело за декодирање на 7 плус?? Фала


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   

Сподели

Вчитување...