1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Apple паметни телефони - генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од psyside, 30 Септември 2014.

Тагови:
 1. Geek64

  Geek64
  Intern

  12
  17
  24 Декември 2018
  Пробав на Ubuntu, но ми правеше проблем кога требаше да ги поврзам со ssh, не знам зошто.
   
 2. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unstoppable

  3,817
  3,982
  1 Септември 2011
  Машко
  Зошто Xs Max е поскап од Iphone 11?
   
 3. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,366
  27,062
  4 Септември 2008
  Зошто има амплед/поголем екран и е најскапиот модел
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 4. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,519
  1,178
  2 Јануари 2012
  Баш нешто вакво ми требаше имам многу стар ипад мини што ми побараа да го отклучам.
   
 5. Happy

  Happy
  Gaining Experience

  1,077
  440
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Во македонија се е можно, Ајфон 7плус поскап од ајфон 8плус и еднакво кошта ко ајфон XR. Додека пак ајфон X кошта исто ко XS и 11.

  Цепки.

  Исто ко Самсумг S7+ да кошта ко S9. Screenshot_20191118_152133_com.android.chrome.jpeg Screenshot_20191118_151955_com.android.chrome.jpeg

  Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
   
  На DaVoRkNe и DelphiUser им се допаѓа ова.
 6. Potop

  Potop
  Gaining Experience

  208
  227
  26 Декември 2013
  Машко
  Реално и xs доаѓа поскап.
  За 750 евра имаш и xs 64gb и 11 128gb.
  Поради амоледот, помалите базели и покомпактноста во рака.
  11 го сметаат за наследник на xr.


  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 7. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unstoppable

  3,817
  3,982
  1 Септември 2011
  Машко
  Значи луда работа со цениве,на Ајфониве.Зашто некој би земал постар модел/поскап модел,наместо нов модел /поефтин модел?

  Испратено од Mi A3 преку IT.mk форум апликација
   
  На Potop му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Potop

  Potop
  Gaining Experience

  208
  227
  26 Декември 2013
  Машко
  Па друже не е баш така.
  Наследник на xs е 11 про што е бајаги поскап.
  11 обична на xr што е поефтин од 11.
  Ги сметаат за наводно различни класи.
  11 има широкоаголна камера што ја нема xs ама нема телефото камера. Лцд екранот со доста помала резолуција, поголеми базели...
  Според мене односот на цените е ок.
  Ако купуваш нов реално бинсе одело на 11 ама ако имаш xs или на про или си остануваш :)


  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 9. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unstoppable

  3,817
  3,982
  1 Септември 2011
  Машко
  Се согласувам дека 11 про е,каде каде поскап од Xs.
  На ново која цена е Xr?За да споредиме со нов Ајфон 11.

  Сега за сега не би купувал ни еден Ајфон искрено,затоа што цените се превисоки за мене бар.Чисто ме интересира различноста на последниве модели,затоа што цените ги гледам,и не ми се јасни.Фала на објаснувањево :)
   
  На Potop му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Happy

  Happy
  Gaining Experience

  1,077
  440
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Стара пратка го имаат платено скапо и мора да го продадат. Ке ти речат немам на лагер ова ама за тоа имаш за плус 4 иљадарки 3 години постаро моделче одма на рака.

  "Има тоа јаболчетето од позади??"

  "Обавезно шефе"

  "Нема гајле малата, пакуј"  Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
   
 11. Happy

  Happy
  Gaining Experience

  1,077
  440
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  6S го гледав во Нептун за 21к пред една недела мислам.

  Последен модел со 3.5мм џек. Немаш гајле наредни 10 години ама ке си носиш power bank case.

  Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
   
  На zlatko_ti412 и DaVoRkNe им се допаѓа ова.
 12. Speedster

  Speedster
  Gaining Experience

  393
  414
  1 Јануари 2016
  Машко
  Топ за видеово . Стварно работи .
  Е сега он прај баи пас на icloud .
  После тел како што е објаснето на клипот неможе да раб со сим картичка и неможе да се поврзе со icloud acount .
  Ама единствена добра раб е што може да се поврзе со app store . Па може да се симнат сите апликации , игри итн .
   
 13. Chaeld10_8

  Chaeld10_8
  On your way to fame

  907
  720
  29 Март 2011
  Фактички
  Фактички ipod touch ништо повеќе :)

  Испратено од Redmi 7 преку IT.mk форум апликација
   
  На Speedster му/ѝ се допаѓа ова.
 14. ivan88

  ivan88
  Gaining Experience

  310
  313
  22 Февруари 2012
  Машко
  Пиши дали функционира ако не е проблем...имам и јас еден iPad2.
   
 15. Allex

  Allex
  Practice makes perfect

  817
  1,055
  8 Март 2013
  Машко
  @psyside

  Ај сега со 13.2.3 Кај мене засега е океј.


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
  На it_boy му/ѝ се допаѓа ова.
 16. it_boy

  it_boy
  Gaining Experience

  381
  307
  9 Јули 2018
  Машко
  Вчера од кога ставив 13.2.3 battery heatlh-от падна од 91 на 90%,чудно
   
 17. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  1,096
  2,458
  28 Јануари 2017
  Машко
  Зато не ви траат батериите, од шо се замарате со бројки.
   
  Tomislav96, Скоти и на Potop им се допаѓа ова.
 18. Potop

  Potop
  Gaining Experience

  208
  227
  26 Декември 2013
  Машко
  13.2.3 од 01:30 до 06:30 1% потроши батерија во стенд бај. Одлично според мене :)


  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
 19. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,366
  27,062
  4 Септември 2008
  Супер, колку од тие апликации праат нешто у позадина? 0.
   
 20. Geek64

  Geek64
  Intern

  12
  17
  24 Декември 2018
  Јас имам заклучен iPhone 7. Дали може некако да го отклучам, но немам macOS за да го пробам ова од видеото?
   
 21. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,145
  1,145
  2 Март 2011
  Машко
  Ќе се најде некој 'познавач', ќе го купе.
   
  На Speedster му/ѝ се допаѓа ова.
 22. Potop

  Potop
  Gaining Experience

  208
  227
  26 Декември 2013
  Машко
  Ако не се лажам сите апликации беа исклучени од мултитаскинг. Ако убаво те разбрав?


  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
 23. Speedster

  Speedster
  Gaining Experience

  393
  414
  1 Јануари 2016
  Машко
  Колку што читав подоле коментари уште неможе на windows а и незнам дали ке може . Викаат дека ке може ама кога ... :)
   
  На Geek64 му/ѝ се допаѓа ова.
 24. it_boy

  it_boy
  Gaining Experience

  381
  307
  9 Јули 2018
  Машко
  Од кога го апдејтирав на 13.2.3 се случува некој нотификации да каснат од инстаграм незнам дали е само до мене
   
 25. Potop

  Potop
  Gaining Experience

  208
  227
  26 Декември 2013
  Машко
  Можеби повеќето го знаат ама еден мал совет за оние кој користат твикувани апликации од tweakbox или app valley во однос на revoked апликации.
  Пошто по кратко користење не сме во можност да ги користиме апликациите наводно поради верификација, а како не би морале да ги одново инсталираме има мал трик.
  Најпрвин во сетингс во сафари делот се брише history and web site data па телефонот се става во airplane mode и се отвара апликацијата без проблем. Веднаш потоа може да се исклучи airplane модот и се си функционира без проблем. (Барем извесно време).
  Не сум сигурен на колку корисници би им било ова корисно ама секако мене ми брка работа за youtube download и е подобро од повторно симнување.
  Поздрав.


  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
  На vlavot му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...